Masz bardzo dobrą orientację w terenie? Pilotowanie wycieczek sprawia Ci frajdę? Potrafisz zaplanować wszystkie wyjazdy i cieszysz się dobrą kondycją fizyczną, która umożliwia Ci pokonywanie nawet najdłuższych tras? Marzy Ci się kariera hotelarska? Chcesz pracować w ośrodkach rekreacyjnych i wypoczynkowych? Pragniesz promować zdrowy tryb życia?
Studia poszukują kandydatów, którzy nie boją się świata. W zakresie Twoich zainteresowań powinny mieścić się architektura i przyroda, a wszelkie treści geograficzne nie powinny sprawiać Ci problemów. Sport to dla Ciebie przyjemność? Lubisz planować i organizować różne przedsięwzięcia? Jesteś duszą towarzystwa i masz naturę gawędziarza? Turystyka i rekreacja jest właśnie dla Ciebie.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku turystyka i rekreacja możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Program studiów i przedmioty
Kierunek turystyka i rekreacja możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie śląskie zapewniają kształcenie w zakresie najbardziej rozchwytywanych kierunków studiów.
Geografia stanowi podłoże turystyki I rekreacji, ale nie brakuje także zajęć z zakresu nauk ekonomiczno-społecznych. W zależności od wybranej uczelni w programie kształcenia możesz zaleźć takie przedmioty jak na przykład:
-
fizjologia człowieka
-
geografia turystyczna z elementami krajoznawstwa
-
współczesne problemy w turystyce
-
ekologia i ochrona środowiska
-
podstawy ekonomii
-
podstawy żywienia w turystyce i rekreacji
-
pierwsza pomoc przedmedyczna
-
organizacja czasu wolnego
-
podstawy hotelarstwa
Nie brakuje także kształcenia obejmującego architekturę i historię.