Turystyka i rekreacja - Katowice i woj. śląskie

Turystyka i rekreacja - Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Turystyka i rekreacja stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Turystyka i rekreacja w Katowicach i woj. śląskim - uczelnie publiczne


23.01.2024

Turystyka i rekreacja studia Katowice 2024 | woj. śląskie

Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. 

Turystyka i rekreacja - Katowice i woj. śląskie
Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach i woj. śląskim rozpocznie się 27 marca 2024 r. i potrwa do 15 listopada 2024 r. | Turystyka i rekreacja Katowice i woj. śląskie - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia w Katowicach i woj. śląskim 2024/2025 na kierunku projektowanie graficzne możesz podjąć w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (Wydział Wychowania Fizycznego AWF) oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz Uniwersytecie WSB Merito w Chorzowie.

 

Opis kierunku

Studia na kierunku turystyka i rekreacja kierują interdyscyplinarne wykształcenie z zakresu nauk ekonomicznych, społecznych i przyrodniczych oraz nauk o zdrowiu i kulturze fizycznej. Uczestnicy zajęć zdobędą obszerną wiedzę dotyczącą wypoczynku, turystyki i rekreacji. Zgłębią także tajniki zarządzania, psychologii oraz prawa. Program kształcenia przewiduje realizacje przedmiotów takich jak m.in.: programowanie imprez turystycznych, historia architektury i sztuki, pilotaż wycieczek, turystyka na obszarach wiejskich czy podstawy marketingu.

 

Praca po studiach

Absolwenci studiów na kierunku turystyka i rekreacja pracują w biurach i agencjach turystycznych, w hotelarstwie i gastronomii. Zatrudnienie znajdują także w branży eventowej oraz w centrach odnowy biologicznej, oraz gospodarstwach agroturystycznych. Czekają na nich stanowiska rezydentów, pilotów wycieczek, animatorów czasu wolnego, hotelarzy czy przewodników turystycznych. Niektórzy absolwenci decydują się na rozwój kariery zawodowej jako doradcy turystyczni.

 

Specjalności
Współczesne studia z turystyki i rekreacji charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach i woj. śląskim: turystyka aktywna, turystyka alternatywna, turystyka i rekreacja zdrowotna, zarządzanie gospodarką turystyczną.
 
 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek turystyka i rekreacja?

Kierunki studiów takie jak turystyka i rekreacji wzbudzają duże zainteresowanie wśród osób, które mają naturę podróżników i są ciekawi świata, a tą ciekawością chcą zarażać także innych ludzi. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zadbać o wysokie wyniki egzaminów maturalnych.

Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, musisz zdawać przedmioty dodatkowe najlepiej na poziomie rozszerzonym. .

Kandydaci powinni odznaczać się dobrą kondycją fizyczną, dlatego niektóre uczelnie przewidują egzamin wstępny weryfikujący sprawność fizyczną. Warto sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni śląskich.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU TURYSTYKA I REKREACJA?

Masz bardzo dobrą orientację w terenie? Pilotowanie wycieczek sprawia Ci frajdę? Potrafisz zaplanować wszystkie wyjazdy i cieszysz się dobrą kondycją fizyczną, która umożliwia Ci pokonywanie nawet najdłuższych tras? Marzy Ci się kariera hotelarska? Chcesz pracować w ośrodkach rekreacyjnych i wypoczynkowych? Pragniesz promować zdrowy tryb życia?

Studia poszukują kandydatów, którzy nie boją się świata. W zakresie Twoich zainteresowań powinny mieścić się architektura i przyroda, a wszelkie treści geograficzne nie powinny sprawiać Ci problemów. Sport to dla Ciebie przyjemność? Lubisz planować i organizować różne przedsięwzięcia? Jesteś duszą towarzystwa i masz naturę gawędziarza? Turystyka i rekreacja jest właśnie dla Ciebie.

 

1. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku turystyka i rekreacja możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

2. Program studiów i przedmioty

Kierunek turystyka i rekreacja możesz realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie śląskie zapewniają kształcenie w zakresie najbardziej rozchwytywanych kierunków studiów.

Geografia stanowi podłoże turystyki I rekreacji, ale nie brakuje także zajęć z zakresu nauk ekonomiczno-społecznych. W zależności od wybranej uczelni w programie kształcenia możesz zaleźć takie przedmioty jak na przykład:

 • fizjologia człowieka
 • ekologia i ochrona środowiska
 • podstawy ekonomii
 • podstawy żywienia w turystyce i rekreacji
 • geografia turystyczna z elementami krajoznawstwa
 • współczesne problemy w turystyce
 • pierwsza pomoc przedmedyczna
 • organizacja czasu wolnego
 • podstawy hotelarstwa

 

Nie brakuje także kształcenia obejmującego architekturę i historię.

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek turystyka i rekreacja:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (Wydział Wychowania Fizycznego AWF w Katowicach) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet WSB Merito Chorzów stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach?

Studia na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Turystyka i rekreacja w Katowicach i woj. śląskim - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU TURYSTYKA I REKREACJA?

Studia w ramach turystyki i rekreacji przygotowują do pracy w:

 • biurach podróży
 • ośrodkach sportu i rekreacji
 • ośrodkach rekreacyjno-wypoczynkowych, kolonijnych i sportowych
 • firmach promocyjno-marketingowych związanych z branżą turystyczną 
 • ośrodkach spa i wellness, sanatoryjnych i rehabilitacyjnych
 • pensjonatach, kempingach, schroniskach turystycznych

 

Prowadzą także własną działalność gospodarczą, która wiąże się z turystyką, gastronomią, sportem i rekreacją.

Tego typu kierunek tak naprawdę zapewnia wiele możliwości pracy i osobistego rozwoju. Absolwenci niejednokrotnie robią dodatkowe kursy i biorą udział w szkoleniach, które zapewniają dodatkowe kompetencje. Umożliwia to zajmowanie się turystyką międzynarodową, hotelarstwem, zarządzaniem śródlądową turystyką wodą, obsługą ruchu turystycznego i przewozowego w portach lotniczych.

Absolwenci zatrudniani są w centrach rekreacji, centrach informacji turystycznej, w jednostkach organizujących i obsługujących przestrzeń turystyczną i rekreacyjną, w fundacjach i stowarzyszeniach, w przedsiębiorstwach i instytucjach organizujących produkty turystyczne i rekreacyjne.

Gdzie studiować na kierunku turystyka i rekreacja w Katowicach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.

Uczelnie na których można studiować kierunek turystyka i rekreacja w Katowicach:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek turystyka i rekreacja w Katowicach i woj. śląskim?

Poziom i tryb studiów


Turystyka i rekreacja w Katowicach i woj. śląskim

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia