Studia sportowe Katowice

Studia sportowe Katowice

Studia sportowe Katowice

Największy wybór studiów

sportowych w Katowicach

Odkryj kierunki sportowe i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

31.01.2023

Studia sportowe Katowice 2023 | woj. śląskie

Studia sportowe w Katowicach i woj. śląskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia sportowe Katowice
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jak wyglądają studia sportowe w Katowicach

Studia sportowe w Katowicach umożliwiają pozyskanie wiedzy z obszaru nauk społecznych, nauk przyrodniczych oraz nauk o kulturze fizycznej, która stanowi fundament do prowadzenia różnego rodzaju działań, w szczególności w zakresie pracy dydaktyczno- wychowawczej, promowania zdrowia i aktywności fizycznej, realizowania treningów, ewaluacji aktywności fizycznej służącej zdrowiu, wypoczynkowi i urodzie, a także działalności menedżerskiej w obszarze turystyki i rekreacji.

Najpopularniejsze kierunki sportowe w Katowicach: Wychowanie fizyczne, Sport, Aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym, Turystyka i rekreacja.

Współczesne studia sportowe charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Praca po studiach sportowych

Absolwenci studiów sportowych znajdują zatrudnienie między innymi w klubach sportowych, klubach fitness, siłowniach, szkolnictwie, przedsiębiorstwach turystycznych i rekreacyjnych.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Katowicach na popularnych stanowiskach związanych ze sportem i kulturą fizyczną wahają się od 2800 zł do 7000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia sportowe w Katowicach w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: matematyka, biologia, geografia, chemia, geografia, język obcy nowożytny, język polski. Postępowanie kwalifikacyjne może zakładać również egzaminy wstępne.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

 

Studia sportowe w Katowicach i woj. śląskim - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym stacjonarne I stopnia
Gospodarka turystyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Sport stacjonarne I stopnia
Trener osobisty z dietetyką sportową stacjonarne II stopnia
Turystyka stacjonarne II stopnia
Turystyka i rekreacja stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Wychowanie fizyczne stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są studia sportowe

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Górnośląska w Katowicach

Kierunki sportowe:

TURYSTYKA I REKREACJA

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Kierunki sportowe:

GOSPODARKA TURYSTYCZNA

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Kierunki sportowe:

TURYSTYKA

Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie

Kierunki sportowe:

TURYSTYKA I REKREACJA

Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki sportowe w Katowicach i woj. śląskim

SORTOWANIE:

Studia sportowe w Katowicach i woj. śląskim - podyplomowe

A
E
K
M
N
O
P
S
T
Rozwiń

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia sportowe w Katowicach i Gliwicach

Jak wcześniej pisaliśmy studia sportowe są nie dla wszystkich, dlatego też rekrutacja na kierunki wymagające dobrej kondycji fizycznej przebiega dwuetapowo - najpierw egzamin sprawnościowy i wytrzymałościowy, a potem konkurs świadectw. Jeśli więc zdałeś matury, ale nie cieszysz się przez nią najlepszą formą, to od razu zacznij trenować, by nie zmarnować swojej szansy dostania się na studia sportowe w Katowicach.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia sportowe w Katowicach i woj. śląskim?

Studia sportowe w Katowicach prowadzi Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki. Tradycja kształcenia sportowego sięga roku 1952, kiedy to powołano do życia Technikum Wychowania Fizycznego w Katowicach. Uczelnia działa po dziś dzień i kształci kadrę sportową dla zawodowców, jak i nauczycieli wychowania fizycznego. Od niedawna uczelnia podjęła wyzwanie, by kształcić kadrę zarządzającą sportem.

To niezwykle ważne by skoordynować biznes sportowy. Dzięki działaniom menedżerskim zawodowi sportowcy mają pieniądze na trenowanie i zdobywanie szczytów, a dzięki szczytom mają pieniądze - i w kółko się to kręci. Dlatego niezbędni są specjaliści ds. zarządzania sportem, organizacjami sportowymi czy usługami zdrowotnymi. 

Studia sportowe na AWFie są przeznaczone dla osób o dość dobrej kondycji psycho-fizycznej, osób silnych i o zdrowym podejściu do życia. Jeśli więc jesteś leniuchem, trzymaj się z dala od studiów sportowych, bowiem wymagają one stałego ćwiczenia ciała i hartowania ducha. Nie wiesz co tak właściwie możesz studiować w ramach sportu?

Sprawdź zestawienie kierunków sportowych, jakie możesz podjąć w Katowicach. Bardzo ciekawą ofertę przygotowała Akademia Wychowania Fizycznego z zakresu studiów podyplomowych, jeśli więc szukasz ciekawego sposobu na przebranżowienie się, bądź podniesienie swoich kwalifikacji, koniecznie zapoznaj się z tą listą!

 

Studia sportowe w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Jesteś pasjonatem sportu i zdrowego stylu życia, który wkrótce pragnie rozpocząć swoją przygodę z kształceniem na wybranych studiach wyższych w Katowicach i województwie śląskim? Jeżeli tak, to studia sportowe pierwszego stopnia są stworzone dla ciebie. Twoja nauka potrwa przez sześć semestrów wypełnionych przedmiotami kierunkowymi, co w praktyce oznacza, że zdobycie tytułu licencjata i wyższego wykształcenia zajmie ci trzy lata.

Na tym twoja przygoda ze szkolnictwem wyższym nie musi się kończyć. Będziesz mógł wybrać jeden z kierunków magisterskich drugiego stopnia. Trwają one dwa lata i istotnie poszerzą twoje możliwości na rynku pracy. Warto zapoznać się z listą kierunków podyplomowych, kierowanych do absolwentów studiów dowolnego stopnia.

Każdy kandydat na studia ma realny wpływ na organizację swojego kształcenia. Wybór trybu stacjonarnego przełoży się na regularną i systematyczną naukę przez pięć dni roboczych w tygodniu. Jeśli natomiast zdecydujesz się na edukację w trybie zaocznym, będziesz uczęszczał na weekendowe spotkania najczęściej co dwa lub trzy tygodnie.

czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim

 

Kierunki studiów sportowych w Katowicach i woj. śląskim

Rosnąca popularność kierunków sportowych wynika prawdopodobnie z coraz większej świadomości społeczeństwa na temat korzyści płynących ze zdrowego stylu życia i regularnej aktywności fizycznej. Województwo śląskie to potężny ośrodek akademicki, w ofercie którego nie mogło zabraknąć najpopularniejszych kierunków sportowych. Wśród nich znajdziesz najbardziej reprezentatywny kierunek, jak sport czy trener osobisty z dietetyką sportową.

Na uwagę zasługuje również wychowanie fizyczne, dzięki któremu zadbasz o prawidłowy przebieg swoich treningów oraz zyskasz możliwość prowadzenia zajęć dla innych miłośników sportu. Turystyka, turystyka i rekreacja oraz gospodarka turystyczna to kierunki idealne dla tych, którzy chcieliby zająć się w przyszłości organizowaniem i planowaniem wycieczek krajoznawczych. Aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym to kierunek interdyscyplinarny, a w jego programie znajdziesz zagadnienia sportowe, dietetyczne oraz obejmujące swoim zakresem podstawy dziedzin społecznych.

 

Kierunki studiów sportowych w Katowicach i woj. śląskim

 • Turystyka
 • Turystyka i rekreacja
 • Gospodarka turystyczna
 • Sport
 • Trener osobisty z dietetyką sportową
 • Wychowanie fizyczne
 • Aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym

czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

 

Gdzie studiować kierunki sportowe w Katowicach i woj. śląskim

Jeżeli zdecydowałeś, że chciałbyś realizować jeden z kierunków sportowych w Katowicach i województwie śląskim, czekać na ciebie będzie pięć uczelni wyższych, w których programie znajdziesz interesujące cię propozycje. Możesz mieć pewność, że standardy nauczania będą dopasowane do tych europejskich, a kompetencje, które uzyskasz, okażą się bardzo cenne na współczesnym rynku pracy w wielu jego obszarach.

Śląskie uczelnie mają charakter zarówno prywatny, jak i publiczny. Jakie są zasadnicze różnice pomiędzy nimi? Kandydaci powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na obowiązek uiszczania opłat za czesne w przypadku placówek niepublicznych. Jakość kształcenia będzie tak samo wysoka, niezależnie od tego, na którą uczelnię ostatecznie się zdecydujesz.

Pamiętaj, że nie wszystkie śląskie uczelnie zaoferują ci możliwość edukacji niestacjonarnej. Warto zatem dokładnie zapoznać się ze szczegółowym programem proponowanym przez każdą z nich, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań.

 

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim, na których możesz studiować kierunki sportowe:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
 • Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie
czytaj dalej uczelnie w Katowicach i woj. śląskim
 

Jakie studia sportowe w Katowicach i woj. śląskim wybrać, aby mieć dobrą pracę

Studia sportowe są coraz częściej wybierane nie tylko przez prawdziwych pasjonatów wysiłku fizycznego i różnych dyscyplin sportowych. Często na ich podjęcie decydują się również osoby zainteresowane kwestią żywienia i aktywności w zdrowiu publicznym czy szeroko rozumianą działalnością turystyczną. Faktem jest, że różnorodność w obszarze kierunków sportowych, możliwych do realizowania w województwie śląskim, jest dość duża. Jak zatem wybrać najwłaściwszy kierunek, aby mieć dobrą pracę? Wszystko zależy od tego, o jakiej przyszłości marzysz.

Wiele osób pragnie kształcić się w takim obszarze, który zagwarantuje im uzyskanie kompetencji doskonale opłacalnych w wielu obszarach zawodowych. Warto pamiętać, że współczesny rynek pracy jest dość dynamiczny, a w związku z tym dzisiejsze zapotrzebowanie na danych specjalistów może wygasnąć w ciągu najbliższych kilku lat, a absolwenci, którzy dzisiaj mają problemy ze znalezieniem odpowiadającego im zatrudnienia w przyszłości mogą osiągnąć ogromny sukces.

Zapoznaj się z programem kierunków sportowych i wybierz ten najbliższy twoim zainteresowaniom. Warto, abyś rozważył kształcenie na studiach interdyscyplinarnych, bowiem uzyskując szerszą wiedzę i umiejętności, zwiększasz swoje szanse na dobrą pracę.

Jeśli należysz do grona najambitniejszych, postaraj się w pełni wykorzystać czas poświęcony na studia. Jako że śląskie uczelnie starają się zadbać o wykwalifikowanie najlepszych specjalistów, oferują liczne programy stażowe, organizują zajęcia i wykłady pozauczelniane oraz wypłacają atrakcyjne stypendia dla najzdolniejszych. Możesz również rozwijać umiejętności sportowe ćwicząc wybraną dyscyplinę ze znajomymi bądź trenować w zaciszu domowym.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • Nauczyciel wychowania fizycznego
 • Pracownik biur podróży
 • Przewodnik wycieczek
 • Trener personalny
 • Sportowiec zawodowy
 • Specjalista do spraw żywienia w zdrowiu publicznym
 • Pracownik siłowni

 

Osoby, które ukończą edukację na kierunkach sportowych w Katowicach i województwie śląskim, mogą pracować na siłowniach, w placówkach związanych z oświatą, a także oferować usługi związane z doradztwem personalnym i układaniem planów treningowych w ramach własnej działalności gospodarczej. Możliwości jak widzisz jest wiele, zależą one tylko od twojej wyobraźni i zaangażowania.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim

Od czego zacząć planowanie studiów wyższych? Niezależnie czy wolisz najpierw zająć się analizą najkorzystniejszych kierunków kształcenia czy też studia dostosujesz do miejsca, prawdopodobnie wkrótce przystąpisz do aplikacji na wybraną uczelnię wyższą.

Osoby decydujące się na realizowanie kierunków sportowych w Katowicach i województwie śląskim będą miały do wyboru pięć uczelni wyższych. Aby podjąć właściwą decyzję należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować ofertę programową każdej z nich, a następnie zastanowić się, która najbardziej odpowiada posiadanym predyspozycjom.

Nie bez znaczenia pozostaje również lokalizacja uczelni. Cztery z nich znajdują się w Katowicach, jedna w Chorzowie. Wybierz tę, której położenie będzie dla ciebie najkorzystniejsze. Nie rezygnuj z możliwości wzięcia udziału w dniach otwartych organizowanych przez szkoły wyższe. Będą one doskonałą okazją do poznania przyszłych wykładowców i rozeznania się w wyposażeniu pracowni.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

 

Czy warto iść na studia sportowe w Katowicach i woj. śląskim

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowanie regularnej aktywności fizycznej. Poza licznymi zaletami zdrowotnymi taki stan rzeczy przekłada się na polepszenie samopoczucia i zwiększenie ogólnej wytrzymałości organizmu. Nie powinien dziwić więc fakt, że zapotrzebowanie na absolwentów kierunków sportowych, którzy w swojej zawodowej karierze zajmują się instruowaniem początkujących w kwestiach poprawności wykonywanych ćwiczeń czy zachęcaniem najmłodszych do aktywnego uczestnictwa w zajęciach sportowych.

Mimo licznych korzyści, jakie wynikają z podjęcia kształcenia na kierunkach sportowych, wielu potencjalnych kandydatów nie potrafi zdecydować czy warto kształcić się w tym obszarze na śląskich uczelniach wyższych? Jeśli i ty stajesz przed takim dylematem, a ostateczny termin składania aplikacji na studia zbliża się wielkimi krokami, powinieneś zastanowić się nad faktycznym źródłem swoich wątpliwości. Niektóre osoby nie są pewne, czy po wyborze danego kierunku będą mogły osiągnąć wcześniej wyznaczone cele. 

Wówczas powinny dokładnie przemyśleć swoje dążenia oraz porównać je z rzeczywistymi możliwościami gwarantowanymi przez ukończenie danego kierunku. Jeszcze inni obawiają się porażki wynikającej z trudności w przyswajaniu materiału. Aby uniknąć tego problemu, zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, a następnie przemyśl, czy kierunki sportowe będą dla ciebie idealne.

Kierunki sportowe na uczelniach w województwie śląskim każdego roku są bardzo chętnie podejmowane przez szerokie grono młodych ludzi. Szkoły wyższe starają się iść z duchem czasu poprzez udoskonalanie programu dydaktycznego oraz wyposażanie pracowni w sprzęty, dzięki którym możliwe jest rozwijania odpowiednich umiejętności.

Bez wątpienia ma to ogromne znaczenie w przypadku studentów kierunków sportowych. Najbardziej uzdolnieni mogą liczyć na atrakcyjne programy stypendialne, oferty stażowe i wiele innych możliwości dalszego rozwoju osobistego. Nie zwlekaj i przekonaj się sam, co mają do zaoferowania studia sportowe w województwie śląskim!

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach sportowych

Gdzie szukać pracy po studiach sportowych? Przede wszystkim we wszystkich jednostkach zajmujących się aktywnością sportową - domach sportu, na stadionach, w ramach Orlików czy w szkole w roli nauczyciela wychowania fizycznego (do tego potrzebne są uprawnienia pedagogiczne, które zrobisz bez problemu na uczelni).

Po fizjoterapii możesz realizować się w roli rehabilitanta zatrudnionego w poradni, bądź prowadzącego własną praktykę zawodową. Ciekawą pracę mają również fizjoterapeuci pracujący w szpitalach z ciężkimi przypadkami. To praca wymagająca siły nie tylko fizycznej, ale i siły charakteru. Studia sportowe przygotują Was do pracy w roli trenera sportowego, jak i organizatora wydarzeń sportowych.

Zatrudnienie znajdziecie w związkach sportowych, np. wśród koszykarzy, piłkarzy, w Fifie, czy w komitetach organizacyjnych olimpiad i konkursów sportowych. Wszystko zależy od Was i od obranej przez Was ścieżki. My możemy jedynie podpowiedzieć, że studia sportowe są również dobrą okazją do poznania ludzi z branży, jak i nawiązania znajomości i przyjaźni, które będą Wam towarzyszyć w życiu zawodowym.

 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KATOWICACH - STUDIA SPORTOWE

Studia sportowe realizować możecie na Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, realizowane są tu kierunki takie jak:

 • wychowanie fizyczne studia pierwszego i drugiego stopnia,
 • turystyka i rekreacja studia pierwszego i drugiego stopnia,
 • bezpieczeństwo wewnętrzne studia pierwszego stopnia,
 • aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym studia pierwszego stopnia
 • zarządzanie - studia stacjonarne i niestacjonarne, spec. zarządzanie sportem, zarządzanie turystyką, hotelarstwem i gastronomią, zarządzanie usługami zdrowotnymi, zarządzanie przedsiębiorstwem, a na poziomie drugiego stopnia: zarządzanie organizacjami sportowymi i turystycznymi, organizacja turystyki biznesowej, zarządzanie kapitałem ludzkim, zarządzanie korporacyjne, zarządzanie stresem w biznesie
 • fizjoterapia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • studia Podyplomowe Przygotowania Motorycznego w Grach Zespołowych
 • studia Podyplomowe Trener Personalny
 • Studia Podyplomowe Trener Zdrowego Stylu Życia
 • Studia Podyplomowe Fizjoterapia i Medycyna Sportowa
 • Studia Podyplomowe Kynoterapia
 • Studia Podyplomowe Nowoczesne i Tradycyjne Formy w Wellness i SPA
 • Studia Podyplomowe Neurorozwojowa Diagnoza i Korekcja Wad Postawy Ciała u Dzieci i Młodzieży
 • Studia Podyplomowe Trener Fitnessu i Ćwiczeń Siłowych
 • Studia Podyplomowe Trener Grupowych Form Fitnessu
 • Studia Podyplomowe Żywienie i Suplementacja Osób Aktywnych Fizycznie
 • Studia Podyplomowe Wychowania Fizycznego
 • Studia Podyplomowe Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej
 • Studia Podyplomowe Edukacja dla Bezpieczeństwa i Obronności
 • Studia Podyplomowe Przygotowania Pedagogicznego z Wychowania Fizycznego
 • Studia Podyplomowe Menedżera Sportu i Turystyki
 • Studia Podyplomowe Odnowy Biologicznej
 • Studia Podyplomowe Taniec i Artystyczne Formy Aktywności Ruchowej
 • Studia Podyplomowe Taniec jako Aktywność Fizyczna
 • Studia Podyplomowe Koordynator Zespołu Opiekuńczo - Wychowawczego Osób Starszych
 • Studia Podyplomowe Trenerskie (piłka nożna (+ UEFA "C"), piłka ręczna (poziom 2 RINCK Convention), siatkówka,koszykówka, szermierka, pływanie, lekkoatletyka, akrobatyka sportowa, gimnastyka sportowa, hokej na lodzie, narciarstwo klasyczne, biathlon, kajakarstwo klasyczne, narciarstwo alpejskie, snowboard, tenis ziemny, biathlon, kajakarstwo klasyczne, judo, łyżwiarstwo figurowe

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)