Specyfika studiów zaocznych jest dla wielu jedynym sposobem na organizację swojego życia podczas czasu akademickiego w subiektywnie najkorzystniejszy sposób. Przyszli studenci chcący rozpocząć studia wyższe wraz z pełnoetatową pracą zawodową lub myślą o pogodzeniu innych zobowiązań życiowych z kształceniem na studiach prawniczych, najczęściej decydują się na podjęcie studiów niestacjonarnych. Studia zaoczne mają charakter weekendowych, całodziennych zjazdów, które odbywają się najczęściej co kilka tygodni.
Uczestniczący w zjazdach studenci przyswajają wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne w sposób skoncentrowany, pozwalający na zaoszczędzenie cennego czasu podczas tygodnia roboczego. Warto pamiętać, że ukończony tryb kształcenia nie różnicuje możliwości zawodowych, w związku z czym każdy absolwent okaże się równie cenny na dzisiejszym rynku pracy.
Prawo jest kierunkiem klasycznym, istniejącym na uczelniach od wielu dziesięcioleci. Nie ulega wątpliwości, że pewne ustalenia regulowane przez władze państw systematycznie się zmieniają, dlatego też młodzi absolwenci tego elitarnego kierunku, którzy dysponują aktualną wiedzą i dążą do jej systematycznej aktualizacji, są niezwykle cennymi pracownikami kancelarii, placówek administracyjnych, jednostek związanych z wymiarem sprawiedliwości i sądownictwem, a także biur doradczych, służących fachową poradą ludziom w potrzebie.
Z jakiego powodu wyroki w pozornie identycznych sprawach są tak odmienne? Dlaczego wymiar sprawiedliwości kieruje się takimi, a nie innymi zasadami? Na jakiej podstawie orzekana jest wina osadzonych, jeżeli brakuje jednoznacznych dowodów w sprawie? Kto może liczyć na zastosowanie okoliczności łagodzących, a dla kogo wymiar kary okaże się dotkliwy? Jak powstały główne elementy kształtujące najważniejsze postanowienia prawne? Czy zbiory reguł i zasad postępowania, które można znaleźć w poszczególnych kodeksach, są najstabilniejszym filarem podczas orzekania o winie? I wreszcie – dlaczego studia prawnicze uchodzą za najbardziej elitarne, a uczelnie, które zdecydowały się na poszerzenie zbioru oferowanych kierunków o prawo, każdego roku przeżywają prawdziwe oblężenie? Aby uzyskać rzetelne odpowiedzi na te i znacznie więcej pytań, warto rozważyć aplikację na kierunek prawo w Szczecinie.
Dla kogo są studia na kierunku prawo
Istnieją takie kierunki studiów w Szczecinie, które wyróżniają się szczególnym prestiżem, dlatego są wybierane znacznie chętniej niż większość innych. Idealnym przykładem jest prawo. Jest to kierunek pod wieloma względami wyjątkowy, dlatego też nie każdy przyszły kandydat odniesie sukces podczas procesu rekrutacyjnego oraz samej edukacji kierunkowej. Większość przedmiotów, z którymi zetkną się przyszli prawnicy, bazuje na naukach humanistycznych i społecznych, a do doskonałego opanowania treści wymaganych kodeksów, norm i ustaleń potrzeba dobrej pamięci, zaangażowania oraz ambicji.
Jeżeli lubisz historię, nigdy nie miałeś problemu z nauką wiedzy o społeczeństwie, interesujesz się regulacjami prawnymi, według których funkcjonują społeczeństwa i instytucje, a ponadto aspirujesz do miana prawdziwego specjalisty z zakresu nauk prawniczych, to podejmij prawo w Szczecinie, a najprawdopodobniej zyskasz szansę na spełnienie swoich marzeń.
Typ i tryb studiów
Studia niestacjonarne w Szczecinie na kierunku prawo:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia niestacjonarne na kierunku prawo w Szczecinie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia stacjonarne (dzienne) realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Program kształcenia na studiach prawniczych może się różnić w zależności od danej placówki edukacyjnej, którą obierzesz za miejsce kształcenia, jednak pewne treści zarówno podstawowej, jak i bardziej specjalistyczne, powinny pozostać identyczne bez względu na wybór uczelni.
Czego nauczysz się na studiach
W programie kształcenia na kierunku prawo nie zabraknie zagadnień związanych z prawem karnym i wykonawczym, historii powstania nauk prawniczych, filozofii, psychologii, czy logiki. Program kształcenia powstał z myślą o uposażeniu przyszłych absolwentów w szerokie kompetencje, dzięki którym staną się prawdziwymi specjalistami w swojej niełatwej dziedzinie kształcenia. Chociaż siatka studiów na poszczególnych uczelniach, które oferują prawo, z pewnością będzie się różnić, to pewien trzon dający podstawy pod rozwój specjalistycznej wiedzy i umiejętności pozostanie niezmienny. Oto niektóre przedmioty obecne w siatce kształcenia:
-
etyka prawnicza,
-
ekonomia,
-
prawo dowodowe,
-
prawo policyjne,
-
prawo karne wykonawcze,
-
współczesne kultury prawne.
Jakie są ceny studiów na kierunku prawo w Szczecinie
Studia stacjonarne na kierunku prawo w Szczecinie w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Z kolei studia niestacjonarne niezależnie czy uczelnia jest państwowa czy prywatna, są płatne, istnieje jednak możliwość rozłożenia czesnego w ratach – z czego bardzo często korzystają studenci. .
Więcej informacji na temat czesnego i systemu ratalnego można znaleźć na stronach internetowych szczecińskich uczelni.
Prawo w Szczecinie - ceny:
-
Uniwersytet Szczeciński: 4920 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku prawo w Szczecinie
Uczelnie na których można studiować kierunek prawo (niestacjonarnie) w Szczecinie
Limity miejsc
Prawo w trybie niestacjonarnym w Szczecinie podobnie, jak inne kierunki studiów ograniczone jest limitami miejsc.
Jak dostać się na studia w Szczecinie? O przyjęciu na studia w trybie niestacjonarnym zazwyczaj decyduje kolejność zgłoszeń, jednak w przypadku przekroczenia ilości kandydatów w stosunku do liczby miejsc, obowiązuje konkurs świadectw – pod uwagę brana jest liczba uzyskanych punktów przez kandydata w czasie egzaminu maturalnego.
Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na prawo w trybie niestacjonarnym w Szczecinie to: filozofia, geografia, historia, język mniejszości narodowej, język obcy, język polski, język łaciński i kultura antyczna, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie.
Limity miejsc na kierunku prawo w Szczecinie:
-
Uniwersytet Szczeciński: 250
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci na prawo w trybie niestacjonarnym w Szczecinie po zarejestrowaniu się w systemie i dokonaniu opłat rekrutacyjnych zwykle muszą czekać kilka tygodni na ogłoszenie wyników rekrutacji bowiem terminy są ustalane indywidualnie przez poszczególne szczecińskie uczelnie.
Kandydaci na prawo w trybie niestacjonarnym w Szczecinie informację o wynikach będą mogli znaleźć w swoim indywidualnym profilu w systemie IRK. Jakie dodatkowe informacje można znaleźć w systemie IRK?
Kandydaci w systemie mogą znaleźć również informację o zdobytych punktach, o zajętym miejscu, ale także i jakie dokumenty dostarczyć do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
-
Uniwersytet Szczeciński: sierpień 2025
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2025/2026)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Po ogłoszeniu wyników na prawo trybie niestacjonarnym w Szczecinie, kandydaci będą musieli złożyć dokumenty rekrutacyjne do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Jak należy złożyć dokumenty rekrutacyjne na uczelnie w Szczecinie?
Kandydaci na studia musza złożyć osobiście komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, a dla osób, które nie mogą się pojawić na wydziale istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – liczy się wtedy data nadania listu.
Kandydaci na prawo w trybie niestacjonarnym w Szczecinie powinni zadbać o to, aby dokumenty były w odpowiedniej formie i kompletne. Dokumenty jakie przyszli studenci prawa trybie niestacjonarnym muszą mieć ze sobą to m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, a także dowód osobisty do wglądu.
Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kiedy należy złożyć dokumenty na studia niestacjonarne? Uczelnie w Szczecinie zazwyczaj rozpoczynają przyjmowanie dokumentów po ogłoszeniu listy rankingowej osób zakwalifikowanych, w tym przypadku na kierunek studiów prawo w trybie niestacjonarnym.
Kandydaci na złożenie kompletu dokumentów mają zwykle około kilku dni, jest to ustalane indywidualnie przez poszczególne uczelnie, dlatego warto uprzednio je sprawdzić.
Jakie dokumenty zabrać? Są to m.in.: świadectwo dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, zaświadczenia o wynikach olimpiad (jeśli takowe liczyły się w rekrutacji), a także podanie i oświadczenie.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronach poszczególnych uczelni.
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
-
Uniwersytet Szczeciński: sierpień 2025
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2025/2026)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia