Prawo służb mundurowych to nowoczesna propozycja kształcenia, która w kompleksowy sposób łączy wiedzę z zakresu nauk społecznych, prawnych i ekonomicznych.
Studenci mają okazję zgłębiać zagadnienia związane z prawnymi podstawami funkcjonowania służb mundurowych, ustrojem aparatu władzy publicznej w Polsce, a także procedurami zarządzania bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym. Poznasz także zasady funkcjonowania i zakres uprawnień służb mundurowych.
Poznasz przepisy prawa, które są niezbędne do pracy w służbach mundurowych i instytucjach związanych z bezpieczeństwem państwa, a także zasady prowadzenia postępowania przygotowawczego oraz czynności operacyjnych i rozpoznawczych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Prawo służb mundurowych możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Prawo służb mundurowych możesz realizować w ramach pierwszego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów.
Stacjonarna forma kształcenia to inaczej studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w tej formie odbywają się bezpłatnie w siedzibie poszczególnych wydziałów.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień.
Nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, sprawdź, w jakiej formie są one realizowane. Pamiętaj także, że studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program kształcenia kierunku prawo służb mundurowych tworzony jest w interdyscyplinarny sposób. W trakcie realizowanych zajęć masz szansę zdobyć teoretyczną i praktyczną wiedzę związaną z prawnymi podstawami funkcjonowania służb mundurowych, pragmatykami służbowymi, ustrojem aparatu władzy publicznej w Polsce. Poznasz wszelkiego rodzaju procedury w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, które obowiązują w jednostkach dbających o bezpieczeństwo państwa.
Nauczysz się interpretować przepisy prawne, poznasz zasady użycia środków przymusu bezpośredniego i broni, będziesz posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu administracji i prawa.
Zdobędziesz także kwalifikacje związane z udzielaniem pierwszej pomocy oraz poznasz metody i narzędzia, które są wykorzystywane w przypadku przeciwdziałania zjawiskom kryminogennym.