Rekrutacja i wymagania na studia matematyczne 2025/2026
Sprawą oczywistą jest, że aby dołączyć do grona studentów matematyki, trzeba pochwalić się jak najlepszymi wynikami z tego przedmiotu. Nie warto zapominać o innych przedmiotach, które mogą okazać się istotne podczas tzw. konkursu świadectw: język obcy, fizyka, chemia.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia matematyczne w Radomiu?
„Matematyka jest niezależnym światem stworzonym przez czystą inteligencję.”- tak o królowej nauk wypowiadał się angielski poeta William Wordsworth. Jeśli chcecie wejść do tego świata, to koniecznie zwróćcie uwagę na studia matematyczne w Radomiu.
Największa uczelnia w tym mieście pozwoli wam zgłębić wiedzę, wynikającą ze studiów, które wciąż uznawane są za jedne z najbardziej elitarnych. A skoro do elitarnych należą, to nie są zbyt łatwe. Wymagają ciągłego skupienia i cierpliwości w dochodzeniu do poprawnych wyników.
To solidna szkoła niezależnego formułowania jasno uzasadnionych sądów, rozwiązywania problemów, szybkiego i sprawnego uczenia się nowych pojęć i niezłej dyscypliny. Jednym słowem: studia matematyczne to studia dla prawdziwych twardzieli. A opłaca się być matematycznym twardzielem w XXI wieku, gdyż specjaliści poszukiwani są do różnego rodzaju zadań.
Studia matematyczne w Radomiu znajdziecie na Uniwersytecie Radomskim. Trzeba się tutaj zmierzyć z analizą matematyczną, informatyką i matematyką obliczeniową, matematyką finansową, czy ekonomią matematyczną. A co potem? Co robić po przyswojeniu tak dużej wiedzy?
Absolwenci studiów matematycznych zwykle nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy. Niemal z otwartymi ramionami czekają na nich firmy informatyczne, biura projektowo- konstrukcyjne, firmy ubezpieczeniowe, czy firmy handlowe. Brzmi interesująco? Jeśli tak, to przekonaj się co oferują studia matematyczne w Radomiu.
Praca po studiach matematycznych w Radomiu
Na co możesz liczyć po studiach matematycznych? Jeśli się postarasz, to na wiele. Absolwenci kierunków matematycznych mogą obrać drogę nauczycielską i zaznajamiać z królową nauk młode pokolenia, bądź pozostać na uczelni, aby brać udział w licznych projektach naukowych i badawczych. Jeśli ten kierunek pracy zawodowej nie łączy się z twoimi marzeniami, to wbrew pozorom – opcji do sprawdzenia jest bardzo dużo.
Matematycy należą do ludzi rządzących światem. Dlaczego? Wiele aspektów naszego życia wiąże się z liczbami, liczeniem, stopami procentowymi, podwyżkami, obniżkami i tym podobnym zdarzeniom, które dla ponad połowy społeczeństwa stanowią twardy orzech do zgryzienia. Matematycy to finansiści, specjaliści od rachunkowości, fachowcy od giełdy, stratedzy finansowi wielkich przedsiębiorstw, spece od bankowości. Wszędzie tam, gdzie spotykamy się z liczbami, matematycy mogą się odnaleźć i poczuć jak ryba w wodzie. Niezależnie od branży.
Do grona popularnych zawodów, wykonywanych przez matematyków należy aktuariusz, czyli osoba zajmująca się wyceną wartości projektów finansowych oraz szacowaniem ryzyka. Aktuariusze najczęściej pracują w branży ubezpieczeń, ale bywają także zatrudniani przez instytucje finansowe. A jak zostać takim aktuariuszem? Należy odbyć dwuletni staż u certyfikowanego aktuariusza, a następnie zaliczyć egzamin prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego.