Studia online - wady i zalety

Studia online - wady i zalety

26.01.2024

studia online wady i zalety

Studia online - wady i zalety

W dobie internetu i rozwijającej się technologii, coraz częściej młodzi ludzie decydują się na podjęcie studiów online. Za pośrednictwem internetu możemy wykonywać wiele czynności, których jeszcze kilkanaście lat temu nie byliśmy w stanie wykonać bez wychodzenia z domu.

Domeną dzisiejszych czasów są zakupy internetowe, przelewy bankowe czy spotkania na takich platformach jak Skype czy Teams, zamiast klasycznego wyjścia na kawę czy spacer ze znajomymi.

Nie inaczej jest ze studiami. Wielu absolwentów szkół średnich decyduje się na studiowanie przez internet z różnych powodów, m.in. dlatego, że są to studia niestacjonarne i zajęcia odbywają się głównie w weekendy, dzięki czemu student w tygodniu może podjąć pracę, na zajęcia uczęszczać z każdego miejsca na świecie.

 

Jak wyglądają studia przez internet?

Studia online wciąż są dla wielu nowością i zagadką. Podkreślmy jednak, że kierunki stacjonarne nie zawsze mają swój odpowiednik w wirtualnym studiowaniu, ponieważ z wielu przyczyn byłoby to niemożliwe. Trudno wyobrazić sobie, aby lekarz kształcił się na zajęciach online, bowiem pewnych aspektów praktycznych nie da się poruszyć czy nauczyć tylko online.

Ten rodzaj edukacji jest niemożliwy także dla takich kierunków jak aktorstwa czy reżyserii. Studiowanie przez internet opiera się na pracy online, jednak nie tylko. Bardzo często większość zaliczeń czy egzaminów odbywa się stacjonarnie podczas zjazdów w siedzibie uczelni.

 

Do najpopularniejszych kierunków w formie online należą:

 

Edukacja na studiach online trwa zwykle tyle samo, co na tradycyjnych studiach (choć zadarząją się wyjątki np. ukończenie kierunku prawo w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie zajmie nam 3,5 roku - zajęcia odbywają się bez przerw wakacyjnych).

Większość dostępnych kierunków to studia z obszaru nauk społecznych i humanistycznych bowiem jak wspominaliśmy wyżej, wielu ćwiczeń z zakresu nauk technicznych nie da się przeprowadzić za pośrednictwem internetu.

Na studiach online nie spotkamy kierunków, na których pojawiają się zajęcia laboratoryjne, ćwiczeń i innych zajęć w wymiarze praktycznym.

sprawdź wszystkie kierunki studiów online w Polsce

 

Zalety

Większość osób decyduje się na studiowanie online z powodu zaoszczędzenia czasu. Zajęcia odbywają się trybem weekendowym, więc w tygodniu student może śmiało podejmować stałą pracę na cały etat. Nie trzeba także, tak jak w przypadku studiów stacjonarnych, być w tym samym miejscu podczas zajęć. 

Materiały możemy odtwarzać zarówno z laptopa, jak i smartfona przy pomocy aplikacji, co znacznie ułatwia wiele czynności zapracowanym osobom, które dzięki temu mogą w zupełnie inny sposób zagospodarować sobie czas.

Dla wielu osób studiowanie jest stresującym etapem w życiu i studia przez internet są dla nich ciekawą alternatywą, bowiem przykładowo nie widzą się na żywo z wykładowcą. Po ukończeniu studiów online, otrzymuje się dokładnie taki sam dyplom, jak w przypadku stacjonarnego studiowania, a co za tym idzie absolwent powinien dysponować taką samą wiedzą i kwalifikacjami, jak w wariancie tradycyjnym.

 

Wady

Studiowanie online niesie za sobą także kilka wad. Przede wszystkim są to studia niestacjonarne, a co za tym idzie należy za nie zapłacić, a często nie stać nas na takie wydatki. W większości przypadków studia online są dostępne tylko w uczelniach niepublicznych, których dyplom często w oczach pracodawców ma inną wartość niż uczelni publicznych.

Nie każdy studiując przez internet znajdzie swój wymarzony kierunek, przez co gama wyboru jest mocno ograniczona. Poza tym podczas studiowania online często trudno jest zachować stuprocentową koncentrację, jak w przypadku tradycyjnego trybu, kiedy siedzi się w sali, a przed sobą ma się wykładowcę. To sprawia, że podczas studiowania przez internet, student, może wykonywać też inne czynności niezwiązane z zajęciami, przez co nie poświęca im pełnej uwagi.

Niekiedy, studia online, mogą stawać się monotonne i męczące, bowiem przez wiele godzin, student wpatruje się w monitor. To może być także męczące pod względem psychicznym. Niektórzy, nie chcą też decydować się na taki rodzaj studiowania, ponieważ nie wyobrażają sobie braku kontaktu z prowadzącym czy znajomymi podczas trwania zajęć.

Należy też mieć na uwadze, że technologie bywają zawodne i w najmniej oczekiwanym momencie może zdarzyć się tak, że nasz komputer odmówi współpracy, co uniemożliwi nam wykonanie jakiegoś zadania w ramach studiów.

 

Bartosz Kozdój

Komentarze (2)

Sylwia odpowiedz

Przeglądając opinie na temat studiów online trafiłam na tą stronę i zobaczyłam komentarz osoby niżej. Fakty faktem chciałam się zapisać na studia magisterskie. Okazało się, że wskz ma również takie studia w ofercie. Zależało mi na tym żebym nie musiała jeździć na uczelnie i zaoszczędzić czas i pieniądze. To dobry wybór :)

Karrot odpowiedz

Studiuję na WSKZ na kierunku pedagogika, na studiach pierwszego stopnia. Studia prowadzone są w formie online, więc mogę pogodzić pracę i naukę :) Nie muszę tracić kasy na dojazdy ani na wynajem mieszkania, tylko mogę swobodnie studiować z domu :) kierunek jest bardzo fajnie przygotowany, z łatwością przyswajam wiedzę :)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia