1. Typ i tryb studiów
Kierunek kompozycja, dyrygentura i teoria muzyki można realizować tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia w trybie stacjonarnym będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku kompozycja, dyrygentura i teoria muzyki możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie bezpośrednio powiązana z naukami artystycznymi.
2. Program studiów i przedmioty
Osoby, które aplikują na powyższe studia zdobędą wszechstronną wiedzę artystyczną oraz dowiedzą się więcej na temat historii i teorii muzyki, instrumentoznawstwa oraz dyrygentury. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
Historia muzyki z literaturą muzyczną
-
Instrumentoznawstwo
-
Analiza form muzycznych
Już na początku swojej drogi zawodowej będziesz zobowiązany do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do twoich zainteresowań i planów zawodowych. Aktualną ofertę modułów specjalizacyjnych, znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku kompozycja, dyrygentura i teoria muzyki rozwiniesz wiele istotnych kompetencji zawodowych. Przede wszystkim nauczysz się realizować własne, muzyczne koncepcje artystyczne.
Studenci dowiedzą się także, w jaki sposób analizować wybrane utwory muzyczne. Ponadto, rozwiniesz swoje zdolności z obszaru dyrygentury czy obsługi wybranych instrumentów muzycznych.
4. Dla kogo ten kierunek
Kiedy mowa o artystach – muzykach, plastykach czy adeptach sztuki aktorskiej, nie sposób nie wspomnieć o talencie. Niektórzy postrzegają go w kategoriach tajemniczego daru, inni są przekonani, że to predyspozycja przekazywana w genach, jeszcze inni są skłonni twierdzić, że każdy talent możemy z siebie wydusić ciężką pracą.
Każdy jest równie blisko i równie daleko od prawdy na ten temat. Niezależnie o tego, skąd bierze się w nas wyjątkowy słuch muzyczny, talent do gry na instrumencie czy zdolność komponowania, bez ćwiczeń prawdopodobnie nigdy się on nie rozwinie.
Jeśli każde z tych odkryć masz już za sobą, uważasz, że nie ma nic bardziej pociągającego od batuty, partytury i pięciolinii czekającej na zapis oraz chciałbyś dzielić się z innymi wiedzą z zakresu instrumentoznawstwa i historii muzyki, powinieneś rozważyć studia na kierunku kompozycja, dyrygentura i teoria muzyki.