Ochrona środowiska - Radom

Ochrona środowiska - Radom

Ochrona środowiska – studia Radom | woj. mazowieckie

Natura jest nie tylko naszym domem, ale również źródłem wszystkich potrzebnych do życia zasobów. Często zapominając o tym, że ludzkie istnienie jest ściśle uzależnione od prawidłowo działających mechanizmów biologicznych, niszczymy florę i faunę, doprowadzając do nieuchronnej degradacji.

W czasach, kiedy największe na świecie lasy amazońskie, zwane płucami ziemi, płoną, a lodowce roztapiają się w zastraszającym tempie, świat szczególnie bardzo potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów, zdolnych do wdrożenia odpowiednich działań prewencyjnych w kwestii ochrony środowiska. Nie jest to zadanie łatwe i wymaga solidnego wykształcenia, które mogą zapewnić studia przyrodnicze na kierunku Ochrona środowiska.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszego naturalnego świata oraz zainteresowaniu przyszłych maturzystów podjęciem kierunku bezpośrednio związanego z ekologią, niektóre Polskie uczelnie zaproponowały podjęcie studiów na kierunku Ochrona środowiska. Uczelnie w Radomiu starają sie zaoferować elementarne kształcenie kierunkowe, niezależnie od wybranego rodzaju edukacji. Ochronę środowiska tamże możesz rozpocząć na Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony środowiska w Radomiu.

 

Czego się nauczysz na studiach

Program Ochrony środowiska zakłada wykształcenie szeregu specjalistów, którzy opanują nie tylko kompleksową wiedzę z zakresu przedmiotów przyrodniczych, ale również ekonomicznych, prawnych i gospodarczych. Sam przyznasz, że opieka nad niszczejącym środowiskiem, w obliczu katastrofy klimatycznej, jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, któremu sprostają jedynie najlepsi. Siatka studiów najprawdopodobniej będzie składała się między innymi z następujących przedmiotów:

 • chemia i biochemia,
 • mikrobiologia,
 • chemia,
 • nanobiologia,
 • ekologia ogólna,
 • flora i fauna,
 • geologia i geomorfologia,
 • botanika konserwatorska.

 

Dla kogo te studia

Czy wyobrażasz sobie studenta Ochrony środowiska, który nie lubi biologii, a losy planety są mu całkowicie obojętne? Przyznasz, że taka wizja wydaje się dość abstrakcyjna. Dlatego kandydaci na studia biologiczne powinni posiadać zestaw cech pasujący do specyfiki wybranego kierunku.

Jeśli marzysz o rozpoczęciu Ochrony środowiska, powinieneś zdawać sobie sprawę z tematyki zainteresowań tego kierunku. Domyślasz się pewnie, że bez gruntownej znajomości biologii nie uda ci się osiągnąć zadowalającego wyniku na maturze, a co za tym idzie, twoje szanse na rozpoczęcie opisywanego kierunku będą bliskie zeru. Ponadto dobrze, gdybyś rozumiał zależności ekosystemowe i potrafił wyciągać rozsądne wnioski z zaprezentowanych przesłanek. Posiadając te kompetencje, możesz śmiało aplikować na Ochronę środowiska w Radomiu!

czytaj dalej wszystko o Ochrona środowiska - Radom

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Ochrona środowiska w Radomiu

Biologia, chemia, język angielski i opcjonalnie – geografia, matematyka, wiedza o społeczeństwie. To przedmioty, które najczęściej odgrywają główną rolę w przypadku rekrutacji na kierunek Ochrona środowiska. Co to oznacza w praktyce? Jeśli nie podejdziesz do rozszerzonego egzaminu maturalnego przynajmniej z kilku z nich, twoje szanse na rozpoczęcie Ochrony środowiska będą dość niskie. Powagi sytuacji nadaje ogromna konkurencja – studia te należą do ścisłej czołówki najchętniej wybieranych.

Pamiętaj, żeby zajrzeć na stronę internetową celem upewnienia się o aktualnie obowiązujących procedurach rekrutacyjnych. Mogą się one bowiem zmieniać na przestrzeni czasu oraz ulegać pewnym zmianom w zależności od odgórnych ustaleń.

Terminy rekrutacji na uczelniach 2021/2022

I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Europejska Uczelnia Społeczno - Techniczna w Radomiu Europejska Uczelnia Społeczno - Techniczna w Radomiu Termin rekrutacji I stopnia:
Termin rekrutacji II stopnia:
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu Termin rekrutacji I stopnia:
Termin rekrutacji II stopnia:
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
Radomska Szkoła Wyższa Radomska Szkoła Wyższa Termin rekrutacji I stopnia:
Termin rekrutacji II stopnia:
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu stac.STUDIA STACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 17.05.2021
do 13.07.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 17.05.2021
do 13.07.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
niestac.STUDIA NIESTACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 17.05.2021
do 16.09.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 17.05.2021
do 16.09.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu Termin rekrutacji I stopnia:
Termin rekrutacji II stopnia:
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej

POKAŻ WSZYSTKIE

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

Czas trwania studiów na kierunku ochrona środowiska na poszczególnych uczelniach

I stopnia II stopnia jednolite

Brak wyników

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Jak wyglądają studia na kierunku Ochrona środowiska w Radomiu

Niektóre kierunki studiów w Radomiu, w tym Ochronę środowiska, możesz realizować w ramach studiów stacjonarnych oraz zaocznych. Ostateczny wybór którejś z opcji w żaden sposób nie wpływa na przyszłe szanse na dzisiejszym rynku pracy – różnicują jedynie niektóre kwestie organizacyjne. Studia stacjonarne to główny wybór znacznej części przyszłych studentów, w związku z czym wiążą się z dużą konkurencją. Zajęcia i wykłady odbywane w ciągu pięciu dni roboczych każdego tygodnia pozwolą na spokojne ugruntowanie wszystkich wiadomości.

Tryb niestacjonarny jest nierozerwalnie związany z weekendowym uczestnictwem w zajęciach i wykładach oraz stanowi propozycję na przykład dla tych, którzy chcieliby połączyć obowiązki związane z pełnoetatową pracą ze zdobywaniem wykształcenia wyższego na uczelni w Radomiu. Wybierając tę formę studiów, weźmiesz udział w zjazdach, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, na których przyswoisz skoncentrowaną porcję wiedzy. Pamiętaj o obowiązku opłacania czesnego.

 

Program studiów

Ochrona środowiska powstała w celu wykształcenia najlepszych fachowców w swojej dziedzinie. Zatem jako przyszły student musisz być gotów na wszechstronną, interdyscyplinarną naukę, dzięki której z pełną odpowiedzialnością rozpoczniesz karierę zawodową. Nauczysz się rozróżniania poszczególnych królestw organizmów, zrozumiesz zależności występujące pomiędzy poszczególnymi organizmami, dowiesz się nieco o szkodliwej działalności człowieka i zdobędziesz wiedzę o konkretnych działaniach przeciwdziałających degradacji ekosystemu.

Ile trwają studia na kierunku Ochrona środowiska w Radomiu

Studia w Radomiu na kierunku Ochrona środowiska składają się z dwóch komplementarnych cyklów kształcenia. Pierwszy z nich ma charakter studiów inżynierskich, dlatego jako kandydat na studia, przygotuj się na uczestnictwo w trzyipółletniej edukacji, której efektem będzie posiadanie elementarnych kompetencji kierunkowych, wystarczających do podjęcia pracy w zawodzie.

Jeśli twoim celem jest dalsze samodoskonalenie oraz poszerzanie spektrum wiedzy i umiejętności, być może zainteresuje cię możliwość kontynuowania nauki na Ochronie środowiska w Radomiu w ramach półtorarocznych studiów magisterskich.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Ochrona środowiska w Radomiu

Zanim spróbujesz swojego szczęścia na rozszerzonej maturze z przedmiotów kluczowych dla Ochrony środowiska, powinieneś upewnić się, czy kierunek ten został skrojony na miarę twoich potrzeb. Aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań, spróbuj szczerze odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań:

 • Czy biologia znajduje się w czołówce twoich ulubionych przedmiotów?
 • Z przerażeniem patrzysz na degradację środowiska naturalnego?
 • Pragniesz podjąć zawód związany z działalnością dla dobra planety?

Twierdząca odpowiedź powinna być potwierdzeniem tego, że Ochrona środowiska to najprawdopodobniej najlepszy z możliwych wyborów.

 

Proces rekrutacji

Dobrze zdana matura, wbrew temu, co mogłoby się wydawać znacznej większości ludzi, nie jest jedyną możliwością dostania się na wymarzone kierunki studiów w Radomiu. Ponadprzeciętnie uzdolnieni przyszli abiturienci szkół średnich powinni rozważyć udział w olimpiadach przedmiotowych z dziedzin przyrodniczych i ekologicznych o zasięgu ogólnopolskim bądź światowym. Tytuł finalisty lub laureata to nie tylko powód do dumy, ale również klucz otwierający najmniej dostępne furtki do rozpoczęcia edukacji na uczelniach wyższych.

Elektroniczna rejestracja kandydatów to jedyny i jednocześnie niezwykle intuicyjny i szybki sposób na zgłoszenie zainteresowania podjęciem Ochrony środowiska na wybranej uczelni. Aby zgłosić swoją kandydaturę, wypełnij znajdujący się na stronie internetowej formularz, pamiętając o tym, żeby wpisywać wyłącznie prawdziwe informacje.

 

Dokumenty

Ostatni etap, poprzedzony tym najtrudniejszym – oczekiwaniem na werdykt w sprawie przyjęcia na studia, jest formalnością, bez której żaden ze studentów, którego nazwisko znalazło się na liście przyjętych, nie mógłby rozpocząć edukacji. Zdjęcie o standardowych wymiarach do dokumentów, kserokopia świadectwa dojrzałości lub dyplomu ukończenia pierwszego stopnia studiów oraz druk formularza ze strony internetowej to dokumenty, których prawdopodobnie będziesz potrzebował do zwieńczenia rekrutacji.

Jaka praca po studiach na kierunku Ochrona środowiska w Radomiu

Zdobyte przez absolwentów kompetencje, obejmujące takie zagadnienia, jak ekologia, odnowa środowiska, czy naturalne procesy biodegradacyjne zapewnią szerokie spektrum możliwości wyboru kształtowania swojej kariery zawodowej. Zastanawiasz się, jakie zatrudnienie będzie na ciebie czekało, jeśli zdecydujesz się na ukończenie Ochrony środowiska w Radomiu?

Abiturienci będą mogli poszukać pracy w administracji rządowej i pozarządowej, a ich zadaniem będzie wdrażanie i nadzorowanie istniejących przepisów prawnych, odnoszących się do ochrony i wykorzystania naturalnych zasobów środowiska.

Praca w parkach narodowych, krajobrazowych, ogrodach botanicznych i zoologicznych pozwoli absolwentom na codzienne obcowanie ze środowiskiem naturalnym i będzie doskonała dla tych, którzy marzą o podjęciu zawodu nieograniczonego biurkiem i komputerem.

Zakłady przemysłowe, takie jak oczyszczalnie ścieków i kompostownie staną otworem przed wszystkimi, którym niestraszny zapach związany z naturalną działalnością bakterii. Ponadto będziesz mógł znaleźć pracę w biurach planistycznych, zajmujących się planowaniem wszelkich procesów urbanizacyjnych bez strat dla środowiska.

Jeśli marzysz o karierze naukowej i aspirujesz do dokonania odkrycia na światową skalę, laboratoria biochemiczne oraz biotechnologiczne będą ci wdzięczne za zasilenie szeregu pracowników. Co więcej, absolwenci z powodzeniem odnajdą się w pracy dla organów kontrolnych, nadzorujących procesy produkcyjne w przedsiębiorstwach, urzędach i jednostkach zajmujących się działaniami na rzecz ekonomii i ekorozwoju oraz działaniami związanymi z racjonalnym wykorzystaniem terenów zielonych.

Jak sam widzisz, możliwości jest wiele. Wszystko dzięki wdrożeniu odpowiednich działań edukacyjnych przez wykładowców prezentujących zagadnienia z obszaru Ochrony środowiska na wszystkich uczelniach w Radomiu, które posiadają w ofercie ten kierunek.

Jakie opinie mają studia na kierunku Ochrona środowiska w Radomiu

Studia na kierunku Ochrona środowiska to niezwykle atrakcyjna propozycja dla świeżo upieczonych maturzystów. O renomie kierunku najlepiej świadczą opinie samych studentów i absolwentów.

Grzegorz, student drugiego roku Ochrony środowiska w Radomiu, mówi:

„Szczerze powiem, że przez bardzo długi czas nie wiedziałem, jakie studia chciałbym podjąć i czy w ogóle rozpoczynać edukację na uczelni wyższej. Zawsze lubiłem biologię, dlatego w końcu zdecydowałem się na Ochronę środowiska. I był to najlepszy z możliwych wyborów, którego nie żałowałem nawet przez chwilę.”

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia biologiczne i przyrodnicze wybrać

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)