Ochrona środowiska - Szczecin

Ochrona środowiska - Szczecin

Studia na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Ochrona środowiska stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku ochrona środowiska

Uczelnie, gdzie ochrona środowiska jako specjalność / ścieżka kształcenia

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Ichtiologia i akwakultura stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku ichtiologia i akwakultura

14.05.2024

Ochrona środowiska - studia Szczecin 2024 | woj. zachodniopomorskie

Ochrona środowiska w Szczecinie to 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 2 różne specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na ochronie środowiska w Szczecinie w 2023 r. zaczynają się od 5000 zł za pierwszy rok studiów.

Ochrona środowiska - Szczecin
Studia na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku ochrona środowiska poświęcone są zagadnieniom z zakresu ekologii, botaniki, mikrobiologii. W trakcie nauki studenci poznają potrzeby środowiskowe wielu ekosystemów oraz uczą się jak wdrażać działania prewencyjne. Absolwenci tego kierunku potrafią projektować i wdrażać technologie oczyszczania wód i powietrza oraz wiedzą jak zarządzać energią. W programie studiów znajdują się zajęcia praktyczne, dzięki którym studenci zyskają doświadczenie z narzędziami, które wykorzystają w przyszłej pracy w terenie oraz laboratoriach.

Absolwenci ochrony środowiska mogą szukać pracy w placówkach, które odpowiadają za działania związane z profilaktyką ekologiczną. Są wśród nich urzędy i służby ochrony środowiska, organy kontrolne oraz laboratoria badawcze.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie rozpocznie się 20 maja 2024 r. i potrwa do 14 lipca 2024 r. | Ochrona środowiska Szczecin - terminy rekrutacji >

Gdzie studiować kierunek ochrona środowiska w Szczecinie

W Szczecinie ochronę środowiska możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ochrona środowiska, w roku akademickim 2023/2024, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oferuje 40 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na ZUT. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 5000 zł.

 

Kierunek ochrona środowiska - uczelnie w Szczecinie

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek ochrona środowiska w Polsce

W procesie rekrutacji na studia w Szczecinie na kierunku ochrona środowiska w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, język obcy, matematyka, język polski, przedmiot dodatkowy. ochrona środowiska Szczecin - przedmioty maturalne

Studia biologiczne i przyrodnicze na kierunku Ochrona środowiska należą do kanonu nauk korzystających z dorobku naukowego dziedzin przyrodniczych. Dlatego też wiodącymi przedmiotami, czyli takimi, z których warto postarać się o dobry wynik zarówno na maturze jak i dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, będą biologia oraz chemia.

Pamiętaj, że procedury rekrutacyjne nie są niczym niezmiennym – będą się najprawdopodobniej różnić w zależności od wybranej uczelni, a także ulegać zmianom w zależności od pewnych czynników na przestrzeni czasu. Dlatego aby być na bieżąco, warto śledzić ustalenia wybranej uczelni za pośrednictwem strony internetowej.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie

Studia na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku lub cztery lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku lub dwa lata.

Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

Uczelnie w Szczecinie - kierunek ochrona środowiska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Dzięki przedmiotom takim, jak między innymi:

 • Ekologia ogólna
 • Flora i fauna
 • Hydrologia i klimatologia
 • Zoologia
 • Botanika
 • Mikrobiologia w ochronie środowiska
 • Ekologia terenowa
 • Ochrona i rekultywacja środowisk wodnych

Będziesz miał okazję zgłębić kwestie kluczowe dla zrozumienia konieczności wdrażania działań związanych z ochroną środowiska. Poznasz różnorodność przyrodniczą, determinującą konieczność podejmowania uzależnionych od specyfikacji danego środowiska działań. Dzięki całokształtowi przyswojonych umiejętności, uzupełnionych o wiedzę teoretyczną, staniesz się świadomym praktykiem swojego kierunku, zdolnym do podjęcia pracy w zawodzie.

 

Wiedza i umiejętności

Naukę na Ochronie środowiska rozpoczniesz od przypomnienia sobie znanych już zagadnień biologicznych i chemicznych, które będą doskonałym fundamentem pod rozwój dalszych umiejętności kierunkowych. W trakcie studiów poznasz konkretne techniki w zakresie ochrony środowiska, dowiesz się, jakie działania należy wykonać mając do czynienia z danym ekosystemem, a także dowiesz się nieco o teorii, będącej doskonałym uzupełnieniem umiejętności praktycznych. Specjalności, wśród których wybierzesz najodpowiedniejszą, to:

 • Technologie w ochronie środowiska
 • Zarządzanie ochroną środowiska
 • Systemy ochrony środowiska
 • Ochrona i kształtowanie zasobów wodnych

Polecane:

 

Jakie są specjalności na ochronie środowiska w Szczecinie

Współczesne studia z ochrony środowiska charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia. 

Popularne specjalności na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie: rekultywacja i zagospodarowanie gruntówocena stanu i zagrożeń środowiska...

Sprawdź specjalności na pedagogice w Szczecinie

Ile trwają studia na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie

Ile trwają studia na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie

Studia na kierunku Ochrona środowiska w Szczecinie, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Sprawdź

Ochrona środowiska w Szczecinie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier

Jaka praca po ochronie środowiska

Spektrum perspektyw zawodowych, jakie będą czekać każdego z absolwentów studiów na kierunku Ochrona środowiska, będzie dosyć szerokie, jednak ściśle oscylujące wokół przyswojonych zagadnień kierunkowych. Wiele będzie zależało od specjalności, na jaką zdecydujesz się w trakcie edukacji, dlatego jeżeli jeszcze nie podjąłeś tego kierunku lub jesteś na jednym z początkowych etapów, powinieneś mieć to na względzie.

Specyfika pracy pozwoli ci nieco dopasować swoje zainteresowania do wykonywanych czynności zarobkowych. Jeżeli dobrze się czujesz na łonie natury i chciałbyś brać czynny, bezpośredni udział w chronieniu określonych obszarów, zatrudnisz się w parkach narodowych i krajobrazowych, ogrodach zoologicznych oraz botanicznych.

Jeżeli zawsze marzyłeś o pracy badacza w laboratorium, postarasz się o zatrudnienie w jednym z nich na stanowisku związanym z wykonywaniem analiz powietrza, wód gruntowych, badaniem szczątków materii organicznej na obecność określonych pierwiastków chemicznych oraz wiele, wiele innych.

Ponadto każdy absolwent Ochrony środowiska w Szczecinie będzie mógł znaleźć zatrudnienie w/jako:

 • Szkołach i innych placówkach oświatowych
 • Administracji publicznej
 • Ośrodkach badawczych
 • Wykładowca na uczelniach wyższych

Jak wygląda rekrutacja na ochronę środowiska w Szczecinie

Ochrona środowiska - rekrutacja na uczelniach w Szczecinie:

sprawdź rekrutacja na studia w Szczecinie

 

Limity miejsc

Uczelnie w Szczecinie oferujące ochronę środowiska określają liczbę miejsc na poszczególne kierunki studiów. Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie jest to 40 miejsc.

Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci ochrony środowiska w Szczecinie? Rekrutacja opiera się na konkursie świadectw maturalnych – dlatego warto mieć na uwadze, że na studia dostaną się najlepsi z kandydatów. .

Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na ochronę środowiska w Szczecinie, to m.in.: biologia, język obcy, język polski, matematyka oraz przedmiot dodatkowy.   

Limity miejsc na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie: 

 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: 40

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

czytaj dalej

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Po zarejestrowaniu się na ochronę środowiska w Szczecinie kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników rekrutacji. Kiedy można spodziewać się wyników na szczecińskich uczelniach?

Dzień opublikowania list osób zakwalifikowanych na ochronę środowiska w Szczecinie, jak i na inne kierunki studiów, ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie.

Informację o zakwalifikowaniu się na ochronę środowiska w Szczecinie kandydaci mogą znaleźć w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów).

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie: 

 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Po ogłoszeniu list rekrutacyjnych na ochronę środowiska w Szczecinie, kandydaci będą musieli złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej wybranej szczecińskiej uczelni. W jaki sposób można dostarczyć dokumenty? 

Szczecińskie uczelnie zazwyczaj decydują się, aby kandydaci osobiście dostarczyli komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Istnieje również inna opcja dla osób, które nie mogą się pojawić na wydziale – jest to możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Po ogłoszeniu wyników rekrutacji kandydaci, którzy dostali się na ochronę środowiska w Szczecinie muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. 

Kiedy należy złożyć dokumenty na kierunek ochronę środowiska w Szczecinie? Uczelnie rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zwykle zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych, kandydaci zazwyczaj muszą to zrobić w przeciągu kilku dni.

W przypadku niedopilnowania terminu przez kandydata istnieje ryzyko skreślenia z listy zakwalifikowanych na ochronę środowiska, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie. 

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Szczecinie: 

 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Ile kosztują studia na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie

Studia stacjonarne na kierunku ochrona środowiska w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie? Cena w 2024 roku za pierwszy rok studiów wynosi około 5000 zł. 

Ochrona środowiska studia w Szczecinie - ceny 2023:   

 • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: 5000 zł

Sprawdź

 *Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Ochrona środowiska Szczecin studia i stopnia

Ochrona środowiska Szczecin studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ochrona środowiska Szczecin studia stacjonarne

Ochrona środowiska Szczecin studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku ochrona środowiska w Szczecinie

Ochrona środowiska w Szczecinie

Aktualności rekrutacyjne

Jakie opinie mają studia na kierunku Ochrona środowiska w Szczecinie

Opinie ludzi mających codzienną styczność z danym kierunkiem studiów mogą okazać się bardzo cenne dla świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, będących na etapie wybierania najodpowiedniejszej dla siebie ścieżki edukacyjnej. Zastanawiasz się, jakie opinie mają studia na kierunku Ochrona środowiska w Szczecinie?

Joanna, studentka drugiego roku Ochrony środowiska w Szczecinie, mówi:

„Uważam, że każdy człowiek powinien zwracać większą uwagę na prowadzony styl życia, aby działać na korzyść naszej przyrody. Wybór Ochrony środowiska po części uzależniałam od osobistych światopoglądowych przekonań, a po części z umiłowania do natury i chęci czynienia dobra w tej kwestii. A dlaczego Szczecin? To bardzo niedoceniane miasto z ogromem możliwości.”

11 uczelni w Szczecinie

Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni publicznych i kilka prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu)

 

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują szczecińskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

 

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Szczecinie

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia