Ochrona środowiska - Katowice i woj. śląskie

Ochrona środowiska - Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku ochrona środowiska w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Ochrona środowiska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie ochrona środowiska jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet WSB Merito Chorzów

Uniwersytet WSB Merito Chorzów

Inżynieria zarządzania stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku inżynieria zarządzania

15.01.2024

Ochrona środowiska studia Katowice 2024 | woj. śląskie

Ochrona środowiska w Katowicach to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej). 

Ochrona środowiska - Katowice i woj. śląskie
Studia na kierunku ochrona środowiska w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku ochrona środowiska w Katowicach i woj. śląskim rozpocznie się 3 czerwca 2024 r. i potrwa do 28 lipca 2024 r. | Ochrona środowiska Katowice i woj. śląskie - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Studia na kierunku ochrona środowiska koncentrują się na zgłębianiu ekologii, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej. W trakcie nauki studenci zdobywają wiedzę dotyczącą ekologicznych potrzeb różnych ekosystemów i uczą się, jak podejmować działania zapobiegawcze w celu ochrony środowiska. Uczestnicy zajęć zdobywają także umiejętności projektowania i wdrażania technologii oczyszczania wody i powietrza, identyfikacji i oceny zagrożeń dla środowiska naturalnego, stosowania przepisów prawnych związanych z ochroną środowiska, inwentaryzacji i wyceny różnorodnych ekosystemów oraz zarządzania energią. Program studiów obejmuje także praktyczne zajęcia, które pozwalają studentom zdobyć cenne doświadczenie w pracy w zawodzie.

Absolwenci kierunku ochrona środowiska mogą podjąć pracę w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę przyrody, w urzędach i agencjach ochrony środowiska, organach nadzoru oraz instytucjach badawczych. Po ukończeniu tego kierunku studiów inżynierowie mogą również podjąć zatrudnienie w zawodach związanych z odnawialnymi źródłami energii, koordynacją lub planowaniem gospodarki wodno-ściekowej oraz doskonaleniem procesów logistycznych związanych z ochroną środowiska.

 

Uczelnie

W Katowicach i woj. śląskim ochronę środowiska możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz 1 niepublicznej (prywatnej) uczelni wyższej: Uniwersytecie WSB Merito w Chorzowie.
 
Specjalności
Współczesne studia z ochrony środowiska charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku ochrona środowiska w Katowicach i woj. śląskim: monitoring i zarządzanie środowiskiem, fizykochemiczne metody w ochronie środowiskageoekologia... specjalności na ochronie środowiska w Katowicach >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Katowicach i woj. śląskim na kierunku ochrona środowiska w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, fizyka i astronomia, chemia, geografia, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku ochrona środowiska w uczelniach publicznych są bezpłatne.

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek ochrona środowiska w Katowicach?

Ochrona środowiska to kierunek, który skupia się na naukach ścisłych. Właśnie dlatego w procesach rekrutacyjnych uczelnie w Katowicach biorą pod uwagę zwłaszcza biologię, chemię, fizykę, geografię, matematykę. Wiedza z tych przedmiotów, chociażby w zakresie podstawowym, jest niezbędna do tego, by podjąć naukę na tego typu studiach ekologicznych.
W procesie rekrutacji na studia na kierunku ochrona środowiska w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, fizyka, chemia, fizyka i astronomia, geografia, matematyka.
By zwiększyć swoje szanse i zapewnić sobie miejsce na liście osób zakwalifikowanych, wybrane przedmioty maturalne warto zdawać na poziomie rozszerzonym. Pamiętaj, że kierunek ochrona środowiska w Katowicach i Gliwicach jest kierunkiem, który doskonale wpisuje się w aktualne realia środowiskowe, dlatego zapotrzebowania na specjalistów na rynku pracy nie brakuje. Wiąże się to jednak z dużą konkurencją podczas rekrutacji na studia.

Ochrona środowiska Uniwersytet Śląski w Katowicach - przedmioty maturalne

Podstawą kwalifikacji kandydatów na studia na kierunku ochrona środowiska w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w rekrutacji 2024/2025 są wyniki z trzech przedmiotów maturalnych: biologie, język obcy nowożytny oraz chemii albo matematyki, albo geografii, albo fizyki, albo fizyki i astronomii. dowiedz się więcej

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek ochrona środowiska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Śląski w Katowicach (Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Opis kierunku

Ochrona środowiska to niezwykle istotny kierunek studiów, który umożliwia studentom zdobycie wszechstronnej wiedzy z zakresu biologii, chemii, fizyki i geografii. Poznają oni podstawy technologii, która obowiązuje w pracy zawodowej i życiu publicznym. Odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe.
 

Praca po studiach

Absolwenci odnajdują się w pracy w zakładach przemysłowych, laboratoriach analiz środowiskowych, ochronie przyrody, jednostkach administracji państwowej. Zajmują się oni racjonalnym wykorzystaniem, ochroną i gospodarowaniem zasobami przyrody w wyspecjalizowanych działach zakładów przemysłowych i instytucji gospodarki komunalnej, a także podejmują różnego typu działania na rzecz ekorozwoju i ekonomii produkcji w aspekcie środowiskowym.
Zdobyta wiedza pozwala absolwentom kierunku ochrona środowiska podejmować pracę w organach kontrolnych ochrony środowiska, urzędach i w innych jednostkach, które zajmują się racjonalnym wykorzystywaniem, ochroną i gospodarowaniem zasobami przyrody, produkcją przemysłową oddziałującą na środowisko, działaniami na rzecz ekorozwoju i ekonomii w odniesieniu do środowiska.
Absolwenci znajdują także zatrudnienie w biurach planistyczno-urbanistycznych, instytucjach planowania przestrzennego czy zarządzania mieniem komunalnym. Studenci przygotowywani są do pracy przy nadzorowaniu procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwach związanych z utylizacją odpadów, w administracji samorządowej czy w ośrodkach badawczych i rozwojowych, mogą podjąć pracę także w szkolnictwie. Ochrona środowiska to bardzo popularne studia przyrodnicze w Katowicach. Jest to kierunek przede wszystkim rozwojowy, oferujący wiele możliwości zatrudnienia.
 
Studia w Katowicach możesz realizować w sposób stacjonarny, to znaczy, że uczelnie przewidują regularny, dzienny tryb kształcenia i dużą ilość praktyki zawodowej, którą dzięki systematycznej nauce i swojej dostępności będziesz mógł/mogła odbyć.
Program kształcenia jest zróżnicowany w zależności od specyfiki uczelni. Pamiętaj, że studia z zakresu ochrony środowiska nie odnoszą się jedynie do wiedzy z dziedzin stricte biologii, chemii, fizyki czy geografii. Siatka zajęć jest wzbogacona o przedmioty takie jak na przykład:
  • bezpieczeństwo pracy i ergonomia,
  • technologie stosowane w ochronie środowiska,
  • prawo w ochronie środowiska,
  • monitoring środowiskowy,
  • zagrożenia cywilizacyjne i zrównoważony rozwój
  • i wiele innych.
Program kształcenia sugeruje więc wykwalifikowanie przyszłych ekspertów także w zakresie technologii, ekonomii, prawa czy zarządzania. Uczelnie w Katowicach oferują także różnego rodzaju specjalności, jednak warto śledzić poszczególne oferty na bieżąco, ponieważ lista specjalizacji zmienia się w zależności od zapotrzebowania. Wśród najciekawszych propozycji są na przykład: Systemy Ochrony Powietrza i Alternatywne Źródła Energii, monitoring i zarządzanie środowiskiem, geoekolgia.
Studenci podczas całego procesu kształcenia zdobywają wiedzę z podstaw botaniki i zoologii, genetyki, ekologii, hydrobiologii, analityki chemicznej, prawa czy zasad bezpieczeństwa i wielu innych. Prócz przedmiotów obligatoryjnych mogą rozwijać swoje zainteresowania, uczęszczając na zajęcia fakultatywne. Studenci zdobywają wiedzę podczas ćwiczeń, wykładów, a przede wszystkim laboratoriów, gdzie zapoznają się ze środkami audiowizualnymi, programami komputerowymi czy bazami danych.
Absolwenci zyskują także umiejętności oceny stanu skażenia środowiska, interpretują wyniki poszczególnych analiz, jak również potrafią przewidzieć i ocenić zagrożenia powstające w wyniku działalności człowieka. Rozwijają przy tym kompetencje z zakresu zarządzania, potrafią pracować zespołowo, ale i w sposób samodzielny rozwiązywać problemy z zakresu monitoringu i zarządzania środowiskiem w ujęciu krajowym i globalnym.
 

Ogólne cele kształcenia

Studia na kierunku ochrona środowiska pozwalają studentom zdobyć szeroką wiedzę i różnorodne umiejętności związane z problematyką ochrony i zarządzania środowiskiem. Studenci poznają podstawy ekologii, biologii, chemii, geologii oraz innych nauk o środowisku. Zdobywają wiedzę na temat ekosystemów, cykli biogeochemicznych, zanieczyszczeń środowiska, zmian klimatycznych, bioróżnorodności i innych kluczowych kwestii związanych z ochroną środowiska.

Studenci uczą się przepisów prawnych i regulacji dotyczących ochrony środowiska na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym. Zdobywają wiedzę na temat instytucji i organizacji zajmujących się ochroną środowiska, takich jak Ministerstwo Środowiska, Inspekcja Ochrony Środowiska, czy organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ czy Unia Europejska. Studenci uczą się również jak efektywnie komunikować kwestie związane z ochroną środowiska, zarówno w obszarze społecznym, jak i biznesowym.

Absolwenci ochrony środowiska mogą podjąć zatrudnienie zarówno w publicznym, jak i prywatnym sektorze rynku pracy. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów mogą szukać pracy np. w jednostkach administracji publicznej lub w przedsiębiorstwach odpowiedzialnych za koordynację działań na rzecz ochrony środowiska. Absolwenci ochrony środowiska odnajdą się n stanowiskach np. menedżerskich, analitycznych lub doradczych, w tym eksperckich.

 

Gdzie studiować na kierunku ochrona środowiska w Katowicach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ochrona środowiska, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Śląski w Katowicach oferuje miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

Kierunek ochrona środowiska - uczelnie w Katowicach i woj. śląskim

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

 

Limity miejsc

Każda z katowickich szkół wyższych określa ilość osób, jaką może przyjąć na poszczególne kierunki studiów. Jak wyglądają limity miejsc na ochronę środowiska?  

Aby zostać studentem ochrona środowiska należy wziąć udział w rekrutacji, która opiera się na konkursie świadectw. Na podstawie wyników maturalnych kandydatów powstaje lista osób zakwalifikowanych. Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na ochronę środowiska, to: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia oraz matematyka.

Limity miejsc na kierunku ochrona środowiska w Katowicach

  • Uniwersytet Śląski w Katowicach:

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

 

Ile kosztują studia

Ochrona środowiska w Katowicach w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych jest bezpłatna. Jest to korzystna opcja pod względem finansowym, a także najczęściej wybierana przez kandydatów na studia. Taka forma daje studentom wolne weekendy.  

Inną opcją są studia niestacjonarne, które umożliwiają połączenie pracy zawodowej razem ze studiami. Taka forma studiów jest płatna niezależnie od typu uczelni. . Studia niestacjonarne realizowane są w czasie weekendowych zjazdów, dzięki czemu studenci mają wolne od poniedziałku do piątku. 

Cena za czesne ustalana jest przez poszczególne uczelnie, które umożliwiają rozłożenie kwoty na raty.

Ochrona środowiska studia w Katowicach i woj. śląskim - ceny 2023

  • Wyższa Szkoła Bankowa w Chorzowie:

 *Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Maturzyści, którzy aplikowali na studia w roku akademickim 2023/2024 czekają na wyniki rekrutacji. Kiedy można się ich spodziewać, a także, gdzie je znaleźć?

Kandydaci na studia muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników rekrutacji. Każda z uczelni ustala własny termin opublikowania listy. Informacje o wyniku można znaleźć w systemie IRK lub ERK. Poza wynikiem, w systemie można sprawdzić również liczbę uzyskanych punktów, a także zajęte miejsce.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Katowicach:

  • Uniwersytet Śląski w Katowicach:

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025) 

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Kandydaci, którzy zakwalifikowali się na wybrany przez siebie kierunek studiów, muszą złożyć dokumenty, które są potwierdzeniem wyników maturalnych, a także gwarantują znalezienie się na liście studentów w październiku.

Każda z uczelni ustala własny sposób składania dokumentów, jednak najczęściej szkoły wyższe decydują się, aby kandydaci osobiści dostarczyli dokumenty na uczelnię. Często istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną lub elektroniczną (w tym przypadku w postaci skanów). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni.    

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Ostatnim etapem rekrutacji po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych, jest składanie dokumentów. Jak to zrobić?

Kandydaci na dostarczenie kompletu dokumentów mają zwykle kilka dni. Ważne, aby dostarczyć wszystkie dokumenty, w prawidłowej formie, a zwłaszcza w terminie bowiem niedopatrzenie ze strony kandydata może skutkować wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych.   

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Katowicach:

  • Uniwersytet Śląski w Katowicach:

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ochrona środowiska Katowice i woj. śląskie studia stacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku ochrona środowiska w Katowicach i woj. śląskim

Ochrona środowiska w Katowicach i woj. śląskim

Aktualności rekrutacyjne

Jakie opinie mają studia na kierunku ochrona środowiska w Katowicach?

Kierunek ochrona środowiska w Katowicach to bardzo popularna dziedzina ekologiczna, na której zgłębianie decyduje się coraz więcej osób.

Marzena, studentka drugiego roku studiów licencjackich, wyznała:

Jestem zdruzgotana, gdy widzę co znajduje się w polskich lasach czy wodach. Za swoją życiową misję uznałam dbanie o środowisko i będę o nie walczyć. Te studia mają mi w tym pomóc, by robić to dobrze i zgodnie z prawem.

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia