Mechatronika i automatyka - Radom

Mechatronika i automatyka - Radom

Dodaj do ulubionych

Mechatronika i automatyka – studia Radom | woj. mazowieckie

Popularność interdyscyplinarnych kierunków technicznych wynika między innymi z szansy na zdobycie rozwijającego, dobrze płatnego i przyszłościowego zawodu w przyszłości. Mechatronika i automatyka to niedawno powstała propozycja dla świeżo upieczonych maturzystów, charakteryzujących się wszechstronnymi zainteresowaniami i chęcią do rozwijania się na płaszczyźnie technicznej. Radom jest miastem, które oferuje możliwość podjęcia tego niezwykle przyszłościowego kierunku.

 

Czego się nauczysz na studiach

Przedmioty wchodzące w skład siatki studiów Mechatronika i automatyka, to między innymi:

  • podstawy automatyki i sterowania,
  • techniki informacyjne,
  • podstawy elektroniki,
  • techniki wytwarzania podzespołów elektronicznych,
  • materiałoznawstwo,
  • fizyka.

 

Dla kogo te studia

Z niewiadomych przyczyn bywa tak, że techniczne kierunki studiów wybierane są przez osoby bez naturalnych predyspozycji i uzdolnień na tej płaszczyźnie. Decyzja o rozpoczęciu kierunku studiów, który jest niezgodny z wrodzonymi cechami i zainteresowaniami, powstaje pod wpływem nacisków ze strony otoczenia lub chęci otrzymania dobrze płatnej pracy za wszelką cenę. Pamiętaj, aby wybierać taką drogę kształcenia, która będzie źródłem satysfakcji i zadowolenia. Zatem co jest szczególnie ważne do przystąpienia na kierunek Mechatronika i automatyka?

Przede wszystkim umiejętność logicznego rozwiązywania złożonych problemów. Pomimo faktu, że siatka studiów nastawiona jest na wykształcenie tej umiejętności w przyszłych absolwentach, to bez naturalnej zdolności matematycznej ciężko cokolwiek osiągnąć. Ponadto jeśli marzysz o rozpoczęciu studiów technicznych, powinieneś interesować się nowinkami ze świata elektroniki i lubić komputery.

czytaj dalej wszystko o Mechatronika i automatyka - Radom

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Mechatronika i automatyka w Radomiu

Przed przystąpieniem do rekrutacji na wybrany kierunek studiów, warto zgłębić kilka niezbędnych do pozytywnego przejścia przez procesy kwalifikacyjne informacji. Żeby dostać się na Mechatronikę i automatykę, należy otrzymać wysoki wynik maturalny z przedmiotów ścisłych na czele z matematyką. W związku z tym, że przelicznik punktowy rozszerzonej matury jest znacznie bardziej korzystny dla studentów, warto rozważyć właśnie ten dużo trudniejszy poziom.

Wszystkie kierunki studiów w Radomiu można znaleźć na stronie internetowej uczelni, do którego należą. Warto na bieżąco odwiedzać poszczególne witryny, żeby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań wynikających z nieznajomości aktualnych ustaleń uczelni wyższej.

Mechatronika i automatyka w Radomiu - zasady rekrutacji

Jak wyglądają studia na kierunku Mechatronika i automatyka w Radomiu

W obecnych czasach uczelnie przykładają dużą wagę do dbania o komfort swoich studentów, dlatego znaczna większość z nich oferuje możliwość dwojakiego podjęcia każdego z kierunków – w ramach trybu stacjonarnego lub zaocznego. Jeżeli marzysz o regularnej nauce, dużej ilości zajęć praktycznych oraz możliwości osobistego skontaktowania się z wykładowcą celem rozwiania ewentualnych wątpliwości, studia stacjonarne powinny okazać się najlepszym wyborem dla ciebie.

Jeżeli natomiast z jakichś przyczyn wolałbyś przystąpić do edukacji w trybie weekendowej, bo na przykład, zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest bogate doświadczenie zawodowe i marzysz o połączeniu pełnoetatowej pracy zawodowej ze zdobywaniem wyższego wykształcenia na kierunku Mechatronika i automatyka, wybierz studia niestacjonarne. Opcja ta wiąże się z obowiązkiem uiszczania opłat za czesne, zatem zdecyduj mądrze.

Żaden z powyższych trybów w żaden sposób nie wyróżnia absolwentów spośród tych, którzy ukończyli inny. Dlatego nie musisz się martwić o swoje szanse na dobre zatrudnienie w przyszłości – każdy absolwent będzie miał je równe.

 

Program studiów

Program kształcenia na Mechatronice i automatyce w Radomiu jest wypełniony jedynie niezbędnymi do przyswojenia wiedzy i umiejętności kierunkowych przedmiotami. Absolwenci kierunków technicznych powinni dysponować dobrze ugruntowanymi kompetencjami praktycznymi, które jednak nie byłyby możliwe do zrozumienia, gdyby nie szerokie zaplecze teoretyczne.

Wydział Mechaniczny na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu umożliwia studentom przyswojenie wiedzy z zakresu teorii układów elektronicznych, których podstawą są wybrane działy fizyki, wykształca w nich umiejętność szybkiego myślenia i logicznej analizy prezentowanych danych matematycznych, a przede wszystkim uczy podejmowania konkretnych działań, prowadzących do ulepszenia podzespołów elektronicznych, wymiany i naprawy uszkodzonych części, a także tworzenia własnych układów mechanicznych.

Ile trwają studia na kierunku Mechatronika i automatyka w Radomiu

Techniczne kierunki studiów zazwyczaj składają się z dwóch komplementarnych etapów, z których pierwszy kończy się egzaminem i obroną pracy inżynierskiej. Analogicznie jest w przypadku studiów na kierunku Mechatronika i automatyka w Radomiu. Studenci zanim zdobędą upragniony tytuł i uprawnienia do podjęcia pracy w zawodzie, muszą przejść przez siedem semestrów, czyli trzy i pół roku nauki.

Na najambitniejszych czeka szansa dalszego kształcenia i poszerzania zdobytych już kompetencji na studiach magisterskich. Stosunkowo niedługi, bo zaledwie półtoraroczny, cykl kształcenia zapewni całkiem nowe możliwości zawodowe i da nowe perspektywy samorozwoju.

Jaka praca po studiach na kierunku Mechatronika i automatyka w Radomiu

Nie ulega wątpliwości, że obecność maszyn i sprzętów elektronicznych nie ogranicza się jedynie do wielkich zakładów przemysłowych, fabryk i firm - otaczają nas one na każdym kroku. W związku z tym abiturienci Mechatroniki i automatyki, przygotowującego do wykonywania działań naprawczych i optymalizacyjnych w obrębie układów elektronicznych, znajdą zatrudnienie niemal wszędzie.

Praca w międzynarodowych korporacjach związanych z handlem i dystrybucją maszyn to jedna z opcji zatrudnienia, jaką będą mogli wybrać abiturienci Mechatroniki i automatyki. Jako że praca ta wymaga wysoko rozwiniętych kompetencji interpersonalnych, bez których codzienna praca z ludźmi nie byłaby możliwa, doskonale sprawdzą się w niej ludzie otwarci.

Współpraca mechatroników z przedstawicielami branży IT jest integralnym elementem prawidłowego działania wielu firm informatycznych. Podczas gdy informatycy zajmują się kodowaniem i dbaniem o poprawność tworzonych aplikacji, mechatronicy wprowadzają udoskonalenia, ułatwiające prace fachowcom z obu grup.

Własna działalność gospodarcza to marzenie wielu ludzi, rozpoczynających dopiero swoją karierę zawodową. Kończąc studia inżynierskie na kierunku Mechatronika i automatyka, stworzysz sobie doskonałe warunki na otwarcie swojej firmy i poprowadzenie jej przez zawiłości rynku gospodarczego aż na sam szczyt hierarchii finansowego i społecznego prestiżu.

Absolwenci Mechatroniki i automatyki będą mogli ponadto zatrudnić się w firmach wdrażających, tworzących i udoskonalających istniejące już podzespoły elektroniczne w taki sposób, aby wyposażone w nie maszyny cieszyły użytkowników szybkim działaniem i niezawodnością. Jak widzisz, opisywany kierunek studiów gwarantuje możliwość wybrania najlepszego dla ciebie zatrudnienia. Postaraj się dobrze przemyśleć swoją decyzję.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechatronika i automatyka w Radomiu

Studia w Radomiu na kierunku Mechatronika i automatyka to niezwykle rozwijająca propozycja z zakresu nauk technicznych, ale ze względu na swoją interdyscyplinarność należy jednocześnie do grona najtrudniejszych dziedzin. Już na etapie rekrutacji można zauważyć wysokie wymagania narzucane na przyszłych studentów. Zastanawiasz się, czy twoja kandydatura na opisywany kierunek studiów jest uzasadniona? Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania.

  • Nauki ścisłe i techniczne od zawsze były twoim konikiem?
  • Jesteś gotów na ciężką pracę w trakcie studiów, a wszelkie trudności postrzegasz w kategoriach wyzwania?
  • Marzysz o podjęciu pracy w branży technicznej, która zapewni ci dostatnie życie?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to niewątpliwie jesteś na dobrej drodze do rozpoczęcia Mechatroniki i automatyki, jednak zanim aplikujesz, poznaj wymagania rekrutacyjne, którym będziesz musiał sprostać tuż przed wkroczeniem w szeregi studentów tego kierunku.

 

Proces rekrutacji

Mechatronika i automatyka znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków studiów. Każdego roku na jedno miejsce przypada wielu chętnych, dlatego próg punktowy, od którego można rozpocząć edukację na opisywanym kierunku, może być dość wysoki. Aby zyskać jak najwięcej punktów, rozważ przystąpienie do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z matematyki, fizyki oraz informatyki.

Uczelnie z pewnością docenią udział w przedmiotowych olimpiadach i wszelakich konkursach. Ponadto wzięcie udziału w Olimpiadzie Matematycznej lub Olimpiadzie Fizycznej może skończyć się zdobyciem jednego z miejsc na podium. Wówczas bez problemu dostaniesz się na Mechatronikę i automatykę oraz prawdopodobnie każdy inny kierunek studiów, wykładany przez uczelnie w Radomiu.

 

Dokumenty

Pamiętaj, że ujrzenie swojego nazwiska na liście przyjętych na studia nie jest równoznaczne z możliwością rozpoczęcia edukacji już w październiku. Do zwieńczenia procesu rekrutacyjnego będziesz potrzebował fotografii do legitymacji, dokumentu tożsamości oraz kopii świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia.

 

STUDIA W RADOMIU - ważne informacje

kierunki studiów w Radomiu

studia w Radomiu

 

MECHATRONIKA I AUTOMATYKA - ważne informacje

studia inżynierskie i techniczne w Radomiu

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechatronika i automatyka w Radomiu

Zastanawiając się nad wyborem przyszłego kierunku kształcenia, każdemu maturzyście przychodzi do głowy wiele różnych alternatyw. Nic w tym dziwnego, bowiem wszystkie kierunki mają swoje zalety i wady. Poznanie opinii na temat danych studiów może wiele ułatwić.

Karolina, studentka pierwszego roku Mechatronika i automatyka w Radomiu, mówi:

„Mechatronika i automatyka to kierunek wymagający, ale jednocześnie przynoszący wiele satysfakcji z nauki. Dopiero rozpoczęłam edukację i mam nadzieję, że pozytywne wrażenie utrzyma się już do końca! A dlaczego Radom? To miasto pełne możliwości. Po prostu”

Kierunki inżynierskie i techniczne w Radomiu

 

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Co zdawać na maturze

 

Komentarze (0)