Mechatronika - Łódź

Mechatronika - Łódź

Mechatronika - Łódź

Studia w Łodzi na kierunku

mechatronika

Odkryj mechatronikę w Łodzi i sprawdź gdzie możesz studiować 

Mechatronika studia Łódź | woj. Łódzkie

Ludzie posiadający konkretny fach w rękach, zdolni do rozwiązywania praktycznych problemów w kwestii napraw, tworzenia nowych podzespołów dla ułatwienia codziennej pracy ludzi w biurach i zaciszu domowym, czy też udoskonalania istniejących już sprzętów elektronicznych, są zwykle najbardziej cenieni przez współczesny rynek pracy, a ich działalność jest sowicie wynagradzana.

Żyjemy w czasach ciągłego podłączenia do prądu. To swoiste uzależnienie od elektroniki spowodował nagły dynamiczny rozwój gałęzi przemysłu, bezpośrednio związanych z projektowaniem i budowaniem maszyn, podzespołów elektronicznych oraz szeroko pojętą branżą IT.

Od zawsze miałeś matematykę w małym palcu, a nauka kolejnych praw fizycznych była dla ciebie źródłem przyjemności? Nauczyciele chwalili twoją zdolność do analitycznego myślenia podczas rozwiązywania skomplikowanych problemów logicznych? Jesteś ambitny i chciałbyś podjąć studia, których poziom nie będzie zbyt łatwy? Chcesz mieć dobrze płatną pracę i poważanie wśród znajomych? Jeśli tak, to nie masz się co dłużej zastanawiać – studia na kierunku Mechatronika w Łodzi na pewno okażą się strzałem w dziesiątkę!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W ŁODZI JEST KIERUNEK MECHATRONIKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE MECHATRONIKA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Mechatronika w Łodzi?

Mechatronika bez wątpienia należy do jednych z najpopularniejszych kierunków studiów w Łodzi. To jednak nie zniechęca najzdolniejszych do ich podjęcia – w końcu przyszłość zawodowa po tym kierunku wygląda niemal bajecznie.

Dlatego warto bardzo poważnie przygotować się do egzaminu maturalnego z matematyki, fizyki, chemii i języka obcego, bo możesz być pewien, że chętni aspirujący do podjęcia studiów na Mechatronice podnieśli poprzeczkę bardzo wysoko, osiągając bardzo wysokie wyniki. Jednego możesz być pewien – owoce swojej ciężkiej pracy na tych studiach zbierzesz szybciej, niż może ci się zdawać.

szczegółowe wymagania na uczelniach

ZOBACZ, CO WYBIERAJĄ INNI

Harmonogram rekrutacji +

By wziąć udział w rekrutacji na kierunek mechatronika, powinieneś jak najlepiej prześledzić harmonogram rekrutacji. Uczelnie w Łodzi ustalają go indywidualnie, więc szczegóły znajdziesz na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich, jego trzon wygląda jednak bardzo podobnie. Przyszli studenci zaczynają swoją przygodę z rekrutacją od rejestracji na platformach kwalifikacyjnych już na przełomie kwietnia oraz maja.

O tym, czy dostali się na wymarzone studia dowiedzą się w połowie lipca, ponieważ mniej więcej wtedy ogłaszane są wyniki maturalne. W Polsce nie liczy się bowiem kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów z egzaminów dojrzałości. To także czas składania podstawowych dokumentów oraz oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego w październiku.

Studia na kierunku mechatronika mają prestiżowy profil ścisły, więc nie każda osoba ma szansę, by dostać się na nie w pierwszym terminie. Uczelnie w Łodzi wychodzą naprzeciw tego wyzwania i na te kierunki, na które nie zostały wypełnione limity miejsc, otwierają dodatkowe terminy kwalifikacji. Ta rekrutacja trwa na ogół w sierpniu oraz we wrześniu. Wtedy masz jeszcze szansę stać się studentem wybranej uczelni.

Dokumenty rekrutacyjne +

Gdy już dostaniesz się na wymarzone studia mechatroniczne, do dziekanatu uczelni będziesz musiał dostarczyć wybrany zestaw dokumentów. To ważny etap rekrutacji, a jego zaniedbanie sprawi, że zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. By tego uniknąć, sprawdź odpowiednio wcześnie na stronach internetowych uczelni, co konkretnie powinno się wśród nich znaleźć. Każdy ośrodek akademicki ustala bowiem swój indywidualny zestaw dokumentów. Jego trzon jest jednak bardzo schematyczny, więc szczególną uwagę przywiąż do przygotowania dokumentów takich jak:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
  • aktualna fotografia;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju podpisane umowy.

Opłaty rekrutacyjne +

Opłaty rekrutacyjne dokonasz za pośrednictwem poczty polskiej, przy pomocy przelewu bankowego lub płatności elektronicznych (payU). Pamiętaj, że są one obowiązkowe i w zależności od kierunku wahają się od 85 do nawet 150 zł. Uczelnie w Łodzi swoje opłaty rekrutacyjne ustalają indywidualnie, czasami jest tak, że kandydaci płacą za pulę kierunków, a czasami za jeden. Informacje też znajdziesz na stronach internetowych uczelni w zakładkach rekrutacyjnych. Pamiętaj jednak, by opłatę rekrutacyjną wykonać terminowo, ponieważ liczy się czas jej księgowania. Do dziekanatu danej uczelni również będziesz musiał dostarczyć potwierdzenie wykonanego przelewu.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku mechatronika mają profil ścisły. Obejmują wiele zagadnień technicznych, więc do procedury rekrutacyjnej powinieneś przygotowywać się na długo przed egzaminami maturalnymi. Szansę na studia w Łodzi na tym kierunku mają wyłącznie najlepsi. Wśród przedmiotów, które zdajesz, powinny się znaleźć przede wszystkim: matematyka, informatyka, fizyka. Nacisk połóż również na naukę języka obcego nowożytnego. Pamiętaj, że przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym uatrakcyjnią twoją kandydaturę.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Uczelnie w Łodzi indywidualnie ustalają swój przelicznik punktów kwalifikacyjnych. Według niego przeliczane są punkty, otrzymane przez kandydatów podczas egzaminów maturalnych. Liczy się przede wszystkim to, czy zdawane przedmioty są zgodne z wymogami kwalifikacyjnymi oraz to, na jakim poziomie były zdawane. Maturzyści mogą wybierać pomiędzy poziomem podstawowym a rozszerzonym. Oczywiście poziom rozszerzony punktowany jest zawsze dużo wyżej, więc jest zdecydowanie korzystniejszy.

Olimpiady oraz konkursy +

Ambitni uczniowie, który interesują się wynalazkami, nowinkami technicznymi, czy po prostu naukami ścisłymi, mogą wziąć udział w olimpiadach przedmiotowych. Wiedza uczestników powinna zawsze przekraczać poza ramy szkół średnich, jest jednak o co walczyć, ponieważ laureaci i finaliści olimpiad na stopniu centralnym znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Jeżeli chciałbyś rozpocząć studia w Łodzi na kierunku mechatronika i uwielbiasz poszerzać swoją wiedzę, to rozważ olimpiady takie jak:

  • Olimpiadę Wiedzy Technicznej;
  • Olimpiadę Matematyczną;
  • Olimpiadę Fizyczną;
  • Olimpiadę Wiedzy Technicznej i Wynalazczości;
  • Olimpiadę Lingwistyki Matematycznej itd.

KIERUNKI INŻYNIERSKIE I TECHNICZNE W ŁODZI

energetyka
Rozwiń

Jak wyglądają studia na kierunku Mechatronika w Łodzi?

 

 

1. Na początek

Odpowiedzią na konieczność wykształcenia kompetentnych fachowców, a także zainteresowanie samych maturzystów, powstały studia na kierunku Mechatronika. Jest to połączenie wszystkich najbardziej dziedzin współczesnej techniki – mechaniki, elektroniki, robotyki, informatyki oraz automatyki. Dlatego chętnych na podjęcie studiów jest wielu, jednak do końca edukacji zdolni są wytrwać jedynie najzdolniejsi i najbardziej ambitni.

 

2. Program studiów i przedmioty

Zajęcia praktyczne, prowadzone w formie warsztatów, są doskonale uzupełniane wiedzą teoretyczną, pozwalającą na lepsze zrozumienie przedstawianych zagadnień. Współpraca łódzkich uczelni z różnymi przedsiębiorstwami z branży umożliwia studentom na wyjazdy do miejsc pracy ich starszych kolegów, absolwentów studiów na kierunku Mechatronika w Łodzi, co daje im wstępne przygotowanie zawodowe. Student kierunku Mechatronika w Łodzi stanie przed koniecznością rozszerzenia posiadanych już umiejętności matematycznych o całkiem nowe, specjalistyczne zagadnienia, będące podstawą rozwoju dalszych kompetencji.

 

3. Nabywane umiejętności

Nauczysz się kilku języków kodowania, używanych najczęściej przy programowaniu robotów, dzięki czemu będziesz w stanie stworzyć poprawnie działające podzespoły elektroniczne, pisać programy i aplikacje oraz analizować i identyfikować błędy systemów, nad którymi będziesz pracował. Poznasz techniki najczęściej używane podczas projektowania oraz konstruowania specjalistycznych maszyn, urządzeń, pojazdów, a nawet specjalistycznej aparatury medycznej, bez której żadna placówka zdrowotna nie mogłaby poprawnie funkcjonować.

Nauczysz się wizualizacji danych procesowych w programach typu SCADA, będziesz wiedział jak tworzyć proste projekty graficzne, nie obca będzie ci również technika konserwacji i czyszczenia poszczególnych części maszyn i podzespołów.

Zajęcia z bezpieczeństwa pracy uświadomią cię, jakie zagrożenia czyhają na ludzi pracujących z urządzeniami pod wysokim napięciem oraz ogólnie pojętą elektroniką, dzięki czemu dowiesz się, jak wykluczyć lub zminimalizować ryzyko uszkodzenia zdrowia lub życia podczas pracy nad projektami. Jak sam widzisz, nauki będzie dużo, ale skoro 

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

MECHATRONIKA ŁÓDŹ STUDIA STACJONARNE

MECHATRONIKA ŁÓDŹ STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku Mechatronika w Łodzi?

Ile trwają studia na kierunku Mechatronika w Łodzi?

Studia inżynierskie pierwszego stopnia na kierunku Mechatronika w Łodzi, na Politechnice Łódzkiej, niezależnie od tego, jaki tryb studiów wybierzesz, będą zawsze trwały siedem semestrów, a więc trzy i pół roku. Po tym czasie, jeśli uda ci się zdać wszystkie egzaminy i rozliczyć z wymaganych przez uczelnię spraw, zostaniesz nagrodzony tytułem inżyniera uprawnionego do podjęcia pracy w zawodzie.

Jeśli zdecydujesz się na kontynuację nauki na kierunku Mechatronika w Łodzi w ramach studiów magisterskich, będziesz musiał przygotować się na kolejne dwa lata ciężkiej, aczkolwiek bardzo satysfakcjonującej nauki.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

MECHATRONIKA ŁÓDŹ STUDIA I STOPNIA

MECHATRONIKA ŁÓDŹ STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Mechatronika w Łodzi?

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę

Wymagania rekrutacyjne mogą zmieniać się na przestrzeni lat. Dlatego bardzo ważne jest, aby śledzić ustalenia mające wpływ na proces aplikacyjny na stronie internetowej łódzkiej uczelni.

W przypadku aplikacji na studia pierwszego stopnia na kierunku Mechatronika w Łodzi, brane są pod uwagę, co nikogo chyba nie dziwi, przedmioty ścisłe. Wysoki wynik osiągnięty na egzaminie dojrzałości z matematyki, fizyki, chemii i języka obcego będzie biletem wstępu do poszerzenia grona studentów tego prestiżowego kierunku.

Jeśli natomiast ukończyłeś pierwszy stopień studiów technicznych i chciałbyś kontynuować naukę w ramach studiów magisterskich na kierunku Mechatronika w Łodzi, będziesz musiał wziąć udział w konkursie dyplomów – kandydaci z najlepszymi ocenami będą mieli większe szansę na ujrzenie swojego nazwiska na liście szczęśliwców, przyjętych do grona studentów.

 

Proces rekrtuacji

Pierwszym krokiem, aby dać sobie szansę na rozpoczęcie studiów inżynierskich w Łodzi na Mechatronice jest wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie internetowej Politechniki Łódzkiej. Należy uzupełnić odpowiednie rubryki ocenami uzyskanymi na maturze, które wezmą udział w procesie rekrutacji. 

Po zakończonej rekrutacji i wiadomości o tym, że jesteśmy jednym ze studentów, którzy wkrótce będą mieli wiele wspólnego z mechatroniką, pozostanie nam tylko udanie się do fotografa celem wykonania zdjęcia o wymiarach 35X45mm i doniesienie go na biurko komisji rekrutacyjnej, wraz z kserokopią świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia w przypadku aplikantów na studia magisterskie.

zasady rekrutacji na studi

Jaka praca po studiach na kierunku Mechatronika w Łodzi?

Jaka praca po studiach na kierunku Mechatronika w Łodzi?

Kiedy już uporasz się z trudnościami, jakie z pewnością będą niosły za sobą studia w Łodzi na kierunku Mechatronika w Łodzi, będziesz mógł stanąć przed wyborem swojej ścieżki zawodowej, która być może doprowadzi cię na sam szczyt twoich marzeń i aspiracji.

Wybór nie będzie łatwy – interdyscyplinarność kierunku Mechatronika w Łodzi implikuje całkiem obszerny wybór w zakresie miejsca pracy oraz samego stanowiska. Pewne jest jedno – nie uświadczysz bezrobocia jako absolwent Mechatroniki w Łodzi. Będziesz mógł zatrudnić się w dynamicznie rozwijających się branżach przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, morskiego, a także związanych ze sprzętami gospodarstwa domowego.

Jeśli chciałbyś mieć codzienny, bezpośredni kontakt z maszynami i robotami, będziesz mógł zatrudnić się w miejscu, gdzie twoim zadaniem będzie wykonywanie napraw wszelkiego rodzaju fizycznych uszkodzeń poszczególnych podzespołów elektronicznych oraz diagnoza poprawności działania oprogramowania.

Międzynarodowe korporacje z branży elektronicznej przyjmą cię z otwartymi ramionami, podobnie jak prywatne, dobrze prosperujące działalności. Nic nie stanie na przeszkodzie, abyś otworzył swoją własną działalność gospodarczą, opartą na którejś z gałęzi nauki, wchodzącej w skład znanej ci dzięki studiom wiedzy.

Spektrum możliwości jest względnie szerokie, a ostateczna decyzja w kwestii przyszłego zawodu pozostanie w twoich rękach.

Studia na kierunku mechatronika Łódź – zaoczne (niestacjonarne)

Studia w Łodzi na kierunku mechatronika możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym, warto wybrać studia zaoczne, które realizowane są w trakcie zajęć od piątku do niedzieli w zależności od programu studiów wybranej uczelni w Łodzi. Zajęcia w trybie dziennym odbywają się od poniedziałku do piątku.

dowiedz się więcej na temat kierunku mechatronika studia zaoczne w Łodzi

Jakie są ceny studiów na kierunku mechatronika w Łodzi?

Studia niestacjonarne w formie wieczorowej lub zaocznej są studiami płatnymi. Ceny semestralne i roczne ustalane są indywidualnie przez uczelnie w Łodzi i różnią się od siebie w zależności od realizowanego kierunku studiów. Czesne za rok studiów na kierunku mechatronika w Łodzi możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych.

Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.

dowiedz się więcej na temat cen za studia na kierunku mechatronika - ceny w Łodzi

 

Jakie opinie mają studia na kierunku Mechatronika w Łodzi?

Zastanawiasz się, jaką renomą cieszą się studia na kierunku Mechatronika w Łodzi?

 

Jakub, absolwent tego kierunku mówi:

„Studia na pewno nie należą do łatwych. Prawdę mówiąc były największym wyzwaniem mojego życia, a ich ukończenie wymagało ode mnie wielu długich godzin poświęconych na rozwiązywaniu zadań z matematyki. Miałem chwilę, w których chciałem się poddać, jednak na szczęście tego nie zrobiłem. Mam bardzo dobrze płatną pracę i ogrom satysfakcji z tego, co robię.”

21 Uczelni w Łodzi

Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)