Mechatronika - Olsztyn

Mechatronika - Olsztyn

Studia na kierunku mechatronika w Olsztynie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Mechatronika stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

27.08.2024

Mechatronika studia Olsztyn 2024 | woj. warmińsko-mazurskie

Mechatronika w Olsztynie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu mechatronika. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu elektrotechniki czy sztucznej inteligencji.

Studia na kierunku mechatronika w Olsztynie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku mechatronika obejmują naukę takich dziedziny jak elektronika, informatyka oraz mechanika. Studenci tego kierunku uczą się m.in. grafiki, języków programowania, mechaniki technicznej oraz inżynierii wytwarzania. Dzięki zdobytej wiedzy absolwenci potrafią rozwiązywać problemy w zakresie projektowania, wytwarzania, ekploatacji czy naprawy maszyn budowlanych, pojazdów specjalnych oraz urządzeń wykorzystywanych w produkcji.

Ukończenie mechatroniki daje możliwość zatrudnienia w zakładach przemysłu elektromaszynowego, firmach z branży medycznej czy przemyśle motoryzacyjnym. Absolwenci posiadają też wiedzę i umiejętności, które skłaniają do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej w zakresie informatyki, robotyki czy elektroniki. Po mechatronice można rozpocząć także karierę naukową w laboratoriach badawczo-rozwojowych.

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mechatronika w Olsztynie rozpocznie się 6 czerwca 2024 r. i potrwa do 16 września 2024 r. | Mechatronika Olsztyn - terminy rekrutacji >

Studia na kierunku mechatronika w Olsztynie można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na mechatronice w Olsztynie w 2024/2025 r. zaczynają się od 5040 zł za pierwszy rok studiów, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2024/2025 na UWM wyniósł 92 punkty.

Gdzie studiować kierunek mechatronika w Olsztynie

W Olsztynie mechatronikę możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechatronika, w roku akademickim 2024/2025, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oferuje miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UWM.

 

Kierunek mechatronika - uczelnie w Olsztynie

czytaj dalej uczelnie w Olsztynie

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek mechatronika w Olsztynie

W procesie rekrutacji na studia w Olsztynie na kierunku mechatronika w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, matematyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, język obcy. mechatronika Olsztyn - przedmioty maturalne

Studia inżynierskie takie jak mechatronika uchodzą za jedne z najbardziej obleganych. Kandydatów przekonuje praktycyzm, a zarazem prestiż studiów tego typu. Zainteresowanych jest więc bardzo wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język obcy nowożytny, język polski, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: informatykę, fizykę i astronomię, matematykę, chemię, język obcy nowożytny, geografię. Studenci decydują o trzech przedmiotach, które zostaną uwzględnione w rekrutacji.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku mechatronika w Olsztynie?

Uczelnie w Olsztynie dbają o komfort studiowania, dlatego kierunek mechatronika możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiada Ci systematyczna nauka i regularne spotkania w tygodniu, warto wybrać studia dzienne. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możesz pozwolić sobie na studia stacjonarne, warto rozważyć weekendowy tryb kształcenia. Pamiętaj również o tym, że studia zaoczne nawet na uczelniach publicznych są płatne.

 

1. Dla kogo ten kierunek?

Mechatronika zgłębia tajniki wiedzy odnoszące się do mechaniki, elektroniki, elektrotechniki, informatyki i programowania, a także automatyki i robotyki. Interdyscyplinarna dziedzina nauki oferuje niezbędną wiedzę, która pozwala rozwiązywać problemy działania urządzeń już istniejących i daje narzędzia do projektowania nowych pomysłów. Dzięki temu powstają nowoczesne urządzenia z dziedzin takich jak motoryzacja, lotnictwo, sprzęt domowy, sprzęt medyczny.

Idealni kandydaci na studia inżynierskie nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza matematyką, fizyką i informatyką. Ważne są uzdolnienia techniczne i manualne, ale także twórczy umysł, który pozwoli kreować nowe projekty. Jeśli jesteś nastawiony na nowoczesność i pragniesz zapewnić komfortowe życie wszystkim ludziom, tego typu kierunek jest właśnie dla Ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku mechatronika w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Gdzie studiować

Kierunki studiów w Olsztynie takie jak mechatronika możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie oferują najwyższy poziom edukacji w szerokim zakresie, to znaczy zarówno w zakresie nauk medycznych, humanistycznych, jak i technicznych czy artystycznych.

 

4. Praca po studiach

Studia w Olsztynie na kierunku mechatronika przygotowują studentów do rozwiązywania różnego rodzaju problemów z zakresu projektowania, wytwarzania, bezpieczeństwa, eksploatacji i sterowania mechatronicznego zarówno samochodów, jak i ciągników, pojazdów specjalnych, maszyn budowlanych, rolniczych i leśnych, urządzeń stosowanych w produkcji i w medycynie.

Dzięki tak rozległej wiedzy i potrzebnym umiejętnościom absolwenci bardzo chętnie są zatrudniani w przedsiębiorstwach przemysłu samochodowego, w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, w przedsiębiorstwach przemysłu kolejowego, w jednostkach projektowych, w jednostkach technicznej obsługi rolnictwa i leśnictwa, w średnich i małych przedsiębiorstwach, w dużych koncernach, w jednostkach badawczo-naukowych, w szpitalach.

 

5. Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku mechatronika znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • grafika inżynierska,
  • elektrotechnika,
  • inżynieria wytwarzania i CAM,
  • systemy komputerowego wspomagania CAD/CAE,
  • mechanika techniczna,
  • wytrzymałości materiałów,
  • podstawy mechatroniki,
  • układy sterowania w pojazdach i maszynach,
  • podstawy telekomunikacji,
  • technika mikroprocesorowa,
  • sztuczna inteligencja i SE,
  • projektowanie mechatronicznych układów produkcyjnych,
  • zaawansowane sterowanie manipulatorów i robotów
  • i wiele innych.

Studenci otrzymują interdyscyplinarne wykształcenie, a wiedza, którą zgłębiają, odnosi się do mechaniki, elektroniki i elektrotechniki, informatyki, robotyki, automatyki, analizy sygnałów, inżynierii sterowania. Umiejętności praktyczne w zakresie projektowania i integracji układów automatyki przemysłowej, programowania manipulatorów i robotów, zarządzania i nadzoru urządzeń i linii technologicznych oraz przekazywania danych do sterowania są niezwykle cenne w branży mechatronicznej i dają przyszłym absolwentom wiele możliwości zatrudnienia. Ważne są także umiejętności kierownicze, analityczne, zdolność do pracy w grupie, a także dbanie o rozwój predyspozycji językowych. Kierunek mechatronika w Olsztynie oferuje wiedzę podstawową, wiedzę specjalistyczną i umiejętności wytwarzania, badania i obsługi systemów mechatronicznych stosowanych w pojazdach i maszynach roboczych, instalacjach przemysłowych, urządzeniach AGD, a także w instalacjach nowoczesnego budownictwa.

Uczelnie w Olsztynie - kierunek mechatronika:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Wydział Nauk Technicznych UWM) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku mechatronika w Olsztynie?

Studia na kierunku Mechatronika w Olsztynie, w zależności od typu studiów trwają 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Kierunki studiów w Olsztynie takie jak mechatronika podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Oznacza to, że studia inżynierskie tego typu możesz realizować na pierwszym i drugim stopniu. Stopień pierwszy trwa trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i kończy się egzaminem inżynierskim. Tytuł inżyniera pozwala na podjęcie pracy zawodowej, a także umożliwia kontynuowanie nauki na studiach drugiego stopnia.

Studia drugiego stopnia to studia magisterskie, które trwają trzy semestry, czyli półtora roku, i kończą się egzaminem magisterskim. Zapewniaj one tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie poszerzają wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia. Warto zaznaczyć, że studia drugiego stopnia mogą podjąć absolwenci także innych pokrewnych kierunków inżynierskich.

Mechatronika w Olsztynie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po kierunku mechatronika w Olsztynie?

Kierunek mechatronika w Olsztynie kształci najlepszych w swoim fachu specjalistów. Absolwenci potrafią rozwiązywać problemy techniczne odnoszące się do projektowania, wytwarzania, bezpieczeństwa, eksploatacji i sterowania mechatronicznego zarówno samochodów, jak i ciągników, pojazdów specjalnych, maszyn budowlanych, rolniczych i leśnych, urządzeń stosowanych w produkcji i w medycynie. Studenci są przygotowywani do pracy zwłaszcza w przedsiębiorstwach przemysłu samochodowego, w przedsiębiorstwach przemysłu kolejowego, w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, w dużych koncernach, w jednostkach technicznej obsługi rolnictwa i leśnictwa, w jednostkach projektowych, w jednostkach badawczo-naukowych, w szpitalach, w średnich i małych przedsiębiorstwach.

Absolwenci chętnie są zatrudniani w firmach wdrożeniowych i eksploatacyjnych urządzenia, w zakładach przemysłu elektromaszynowego, w zakładach przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego, w firmach z branży medycznej. Wiedza z zakresu elektroniki, automatyki i robotyki, informatyki, budowy i eksploatacji maszyn, mechaniki i sterowania gwarantuje pracę w przemyśle lotniczym, obrabiarkowym, motoryzacyjnym, elektromaszynowym, sprzętu gospodarstwa domowego i wielu innych.

Studia inżynierskie w Olsztynie skłaniają absolwentów do zakładania własnych działalności gospodarczych, w których to mogą oni świadczyć usługi z zakresu mechatroniki, robotyki, elektroniki, informatyki. Studenci mogą także podjąć pracę w stacjach serwisowych i diagnostycznych, w placówkach służby zdrowia, gdzie zajmują się wykorzystywaniem urządzeń medycznych i aparatury diagnostycznej, w instytucjach naukowo-badawczych. Możliwości zatrudnienia i rozwoju jest bardzo wielu, dlatego kandydaci na studia tak chętnie wybierają mechatronikę.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek mechatronika w Olsztynie?

Studia w Olsztynie na kierunku mechatronika to bardzo zajmujące studia techniczne, idealne dla osób, które pragną mieć praktyczny zawód. Zdobyta wiedza i umiejętności są na tyle uniwersalne, że pozwalają odnaleźć się w bardzo wielu branżach. Nim zdecydujesz się na rekrutację, zastanów się:

  • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
  • Czy masz umysł twórczy, ale analityczne, praktyczne podejście?
  • Czy interesujesz się mechaniką, elektroniką i programowaniem?

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że kandydatów jest wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: informatykę, fizykę i astronomię, matematykę, chemię, język obcy nowożytny, geografię. Dodatkowych punktów dostarczy Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści cieszą się przywilejami i zapewniają sobie najwyższe miejsca na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Informatycznej, Olimpiadzie Wiedzy Technicznej czy też Olimpiadzie Matematycznej.

Warto także sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Niejednokrotnie uczelnie techniczne pragną zweryfikować zdolność kandydatów do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej musisz dostarczyć odpowiednie dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej we wskazanym przez nią terminie. Komisja oczekuje przede wszystkim podania i oświadczenia, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, świadectwa dojrzałości, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o wysokich wynikach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Olsztynie.

 

STUDIA W OLSZTYNIE - ważne informacje

kierunki studiów w Olsztynie

studia w Olsztynie

 

MECHATRONIKA - ważne informacje

mechatronika studia

studia inżynierskie i techniczne Olsztynie

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jak wygląda rekrutacja na mechatronikę w Olsztynie

 

Jakie progi na mechatronikę w Olsztynie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na rok 2024/2025 musieli uzyskać co najmniej 92 punkty.

czytaj dalej progi na mechatronikę w Olsztynie

Ile kosztują studia na kierunku mechatronika w Olsztynie

Studia stacjonarne na kierunku mechatronika w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku mechatronika w Olsztynie? Cena w 2024 r. wynosi około 5040 zł za pierwszy rok studiów.

Kierunek mechatronika w Olsztynie ceny 2024:

  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie - 5040 zł

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Mechatronika Olsztyn studia i stopnia

Mechatronika Olsztyn studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Mechatronika Olsztyn studia stacjonarne

Mechatronika Olsztyn studia niestacjonarne

w Olsztynie

Jakie opinie mają studia na kierunku mechatronika w Olsztynie?

Studia inżynierskie w Olsztynie na kierunku mechatronika uchodzą za jedne z najbardziej obleganych wśród kierunków technicznych.

Paweł, student drugiego roku studiów inżynierskich, stwierdził:

Jako dziecko pomagałem wujkowi, który jest mechanikiem, naprawiać samochody. Tak, jako dziecko. Ta pasja doprowadziła mnie tutaj, na studia techniczne w zakresie mechatroniki. Jest to kierunek bardzo wszechstronny i daje wiele możliwości nie tylko pracy, ale i przekwalifikowania się. Polecam.

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia