Mechatronika - Katowice i woj. śląskie

Mechatronika - Katowice i woj. śląskie

Mechatronika - Katowice i woj. śląskie

Studia na Śląsku

Mechatronika

Odkryj kierunek Mechatronika w Katowicach i woj. śląskim i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Mechatronika studia Katowice | woj. śląskie

Studia na kierunku mechatronika w Katowicach to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych - Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechatronika, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Śląski w Katowicach oferuje 80 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

Bezpłatne nauczanie oferuje również Politechnika Śląska w Gliwicach. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PŚ oraz na uczelni niepublicznej. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 4040 zł.

 

Mechatronika to kierunek studiów, który nieustannie się rozwija. Studenci mają okazję nabywać wiedzę i umiejętności z zakresu mechaniki, elektrotechniki, elektroniki, sensoryki przemysłowej, jak również informatyki i sterowania. Poznają zagadnienia odnoszące się do robotyki przemysłowej i mobilnej, pneumatyki i hydrauliki, nowoczesnej inżynierii materiałowej.

Absolwenci studiów inżynierskich tego typu odnajdują się w pracy w zakładach eksploatujących i serwisujących układy mechatroniczne, maszyny i urządzenia elektryczne oraz elektromaszynowe. Zatrudniani są w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym, lotniczym, przedsiębiorstwach taboru trakcyjnego.

czytaj dalej wszystko o Mechatronika - Katowice i woj. śląskie

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek mechatronika

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Jednostka prowadząca

Mechatronika stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne
Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Jednostka prowadząca

Mechatronika +

Wydział Elektryczny PŚ stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 2 lata • 3,5 roku • 1,5 roku,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Wydział Mechaniczny Technologiczny PŚ stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku,
tryb: stacjonarne

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Jednostka prowadząca

Uczelnie, gdzie mechatronika jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Jednostka prowadząca

Mechatronika przemysłowa +

Wydział Elektryczny PŚ stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku,
tryb: stacjonarne

Wydział Mechaniczny Technologiczny PŚ stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku,
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku mechatronika przemysłowa

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek mechatronika w Katowicach?

Kierunek mechatronika w Katowicach to niezwykle zajmująca dziedzina nauki i techniki, która cieszy się niesłychanym prestiżem i zainteresowaniem kandydatów, którzy rozważają studia inżynierskie. Konkurencja jest duża, dlatego warto jak najlepiej przygotować się do egzaminów maturalnych.
W procesie rekrutacji na studia na kierunku mechatronika w Katowicach najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
 • biologia,
 • fizyka,
 • chemia,
 • informatyka,
 • matematyka.
Wybrane przedmioty najlepiej zdawać na poziomie rozszerzonym. Podczas przygotowań do egzaminu dojrzałości najbardziej przyłóż się do matematyki, fizyki z astronomią, chemii, biologii czy informatyki. To właśnie te przedmioty są najwyżej punktowane w procesie rekrutacyjnym.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechatronika w Katowicach i woj. śląskim - zasady rekrutacji

Poziom i tryb studiów


Jak wyglądają studia na kierunku mechatronika w Katowicach?

1. Dla kogo ten kierunek?

Mechatronika to niezwykła dziedzina nauki, która łączy automatykę i robotykę oraz wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki i technologii komputerowych. To dzięki niej powstają nowe wielofunkcyjne urządzenia, które sprawiają, że życie ludzi staje się bardziej komfortowe. Mowa tu nie tylko o nowoczesnych zabawkach czy samochodach. Mechatronika to także nowoczesny sprzęt medyczny, który ratuje życia i pomaga dochodzić do zdrowia.
Kandydaci na studia inżynierskie muszą pamiętać o tym, że to nie tylko doskonała wiedza z zakresu nauk ścisłych. Oczywiście cała nauka mechatroniki zbudowana jest na fundamentach z matematyki i fizyki, ale ważny jest także zmysł kreatorski. Nie można przecież zabawiać się w demiurga, nie mając wyobraźni. Mechatronika to dziedzina, która dąży do nowoczesności i idzie ku przyszłości. A przyszłość dzieje się właśnie dziś.
 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku mechatronika możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku mechatronika w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Program studiów i gdzie studiować

Wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne to idealny przepis na specjalistów z zakresu mechatroniki. Programy kształcenia wypełnione są najważniejszymi przedmiotami, takimi jak mechanika techniczna, elektronika, programowanie robotów przemysłowych, konstrukcja maszyn czy grafika inżynierska i wiele innych. Gruntowne wykształcenie, które wspomoże Twój talent i nawet najbardziej zadziwiające koncepcje, może sprawić, że zostaniesz Leonardem da Vinci naszych czasów. Przecież nawet on wyśnił skrzydła ludziom w przyszłości. I dzięki niemu te skrzydła powstały.
Studia w Katowicach na kierunku mechatronika możesz odbywać na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Zapoznaj się z ofertami poszczególnych uczelni i zdecyduj, która wizja kształcenia najbardziej Ci odpowiada.
 

4. Praca po studiach

Nowoczesna mechanika, osiągnięcia z zakresu elektroniki i robotyki oraz programy graficzne pozwalają absolwentom studiów mechatronicznych wyznaczać przyszłe kierunki rozwoju. Studenci, którzy decydują się na kierunek mechatronika w Katowicach i Gliwicach wypracowują sobie także mocną pozycję na rynku pracy. Absolwenci znajdują zatrudnienie w zakładach przemysłu elektromaszynowego, zakładach przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego, firmach wdrożeniowych i eksploatacyjnych urządzeń, firmach z branży medycznej, zajmują się także eksploatacją nowoczesnych, zautomatyzowanych i zrobotyzowanych procesów przemysłowych, a wielu z nich zakłada własną działalność gospodarczą.
Absolwenci pracują w interdyscyplinarnych zespołach, które rozwiązują problemy odnoszące się do konstrukcji, wytwarzania, sprzedaży czy diagnozowania układów mechatronicznych. Kierunki studiów w Katowicach takie jak mechatronika z pewnością należą do najprężniej rozwijających się dziedzin nauki i techniki, co wpływa na nieustanne zapotrzebowanie ekspertów z tego zakresu w różnych przedsiębiorstwach i firmach.
Uczelnie w Katowicach starają się, by studiowanie w obecnych czasach było dla przyszłych kandydatów jak najbardziej wygodnym etapem w ich życiu. Z tego powodu studia inżynierskie można realizować w dwojaki sposób. Jeśli odpowiada Ci regularny sposób studiowania, myślisz o systematycznej nauce i dużej ilości praktyki, z pewnością będzie Ci odpowiadał tryb dzienny studiów na kierunku mechatronika.
Jeśli natomiast z jakichś powodów nie możesz pozwolić sobie na edukację w tygodniu, możesz wybrać studia niestacjonarne. Pamiętaj jednak, że nawet na uczelniach publicznych tryb zaoczny jest płatny i wiąże się z samodzielnym dokształcaniem, ponieważ podczas weekendowych spotkań program kształcenia nie zawsze jest zrealizowany w całości.
 

5. Program studiów i przedmioty

Siatka zajęć na kierunku mechatronika wypełniona jest najważniejszymi przedmiotami, które przysłużą się w dalszej drodze związanej z konstruowaniem i programowaniem nowoczesnych urządzeń. Pamiętaj, że podstawę do opanowania wszelkich zagadnień stanowi matematyka, informatyka czy fizyka, dlatego musisz opanować te nauki przynajmniej w zakresie podstawowym już w liceum. Program kształcenia przewiduje takie przedmioty jak na przykład:
 • mechanika techniczna i wytrzymałość materiałów,
 • konstrukcja maszyn,
 • grafika inżynierska,
 • systemy wizyjne w mechatronice,
 • dynamika i sterowanie robotów
 • i wiele innych.

 

W zależności od specyfiki uczelni możesz wybrać także szereg ciekawych specjalności, które zbliżą Cię do wymarzonej pracy. Wśród nich wymienić warto na przykład: samochody elektryczne i hybrydowe, systemy inteligentne, inżynieria medyczna czy mechatroniczne systemy odlewnicze. Oferty poszczególnych uczelni w Katowicach i Gliwicach warto śledzić na ich stronach internetowych, ponieważ utworzenie się danej specjalizacji zależy od zainteresowania studentów w danym roku akademickim.
Absolwenci kierunku mechatronika w Katowicach zyskują interdyscyplinarne wykształcenie i rozwijają umiejętności praktyczne w zakresie budowy i eksploatacji maszyn, automatyki, mechaniki, elektroniki czy robotyki. Natomiast zdolności związane z projektowaniem i wykorzystywaniem inteligentnych maszyn, pojazdów, sprzętów czy też specjalistycznej aparatury medycznej, diagnostycznej i pomiarowej wpływają na rozwój nowoczesnej gospodarki.
Ile trwają studia na kierunku mechatronika w Katowicach?

Ile trwają studia na kierunku mechatronika w Katowicach?

Studia na kierunku mechatronika w Katowicach, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku  do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Studia inżynierskie w Katowicach na kierunku mechatronika podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Oznacza to, że Twoja edukacje będzie podzielona na pierwszy stopień, który w zależności od specyfiki uczelni i trybu kształcenia (stacjonarny/niestacjonarny) trwa od siedmiu to ośmiu semestrów, a kończy się egzaminem inżynierskim. Drugi stopień natomiast to studia magisterskie, które po trzech lub czterech semestrach kończą się tytułem magistra.
Dwa cykle kształcenia zapewniają komfort studiowania w momencie, gdy dany student chce zakończyć swoją edukację po etapie inżyniera, który już zapewnia mu możliwość rozpoczęcia pracy w zawodzie. Stopień drugi to studia uzupełniające wiedzę z zakresu niezbędnej wiedzy podstawowej zdobytej na stopniu pierwszym. Mogą być także dodatkową opcją dla osób, które już ukończyły inne studia techniczne.

Gdzie studiować na kierunku mechatronika w Katowicach?

 

Mechatronika studia w Katowicach i woj. śląskim - uczelnie:

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek mechatronika w Katowicach?

Kierunek mechatronika w Katowicach są niezwykle interesującym i zajmującym kierunkiem technicznym, jednakże należą one także do jednych z najtrudniejszych dziedzin technicznych. Z tego powodu nie ulega wątpliwości fakt, że są to studia przeznaczone dla pasjonatów nauki i techniki. Nim zdecydujesz o tym, że tego typu kierunek jest właśnie dla Ciebie, odpowiedz sobie na kilka pytań:
 • Czy interesujesz się kwestiami technicznymi, informatycznymi i elektronicznymi?
 • Czy masz predyspozycje do nauki przedmiotów ścisłych?
 • Czy potrafisz logicznie myśleć i jesteś spostrzegawczy?
 • Czy masz zapędy kreatorskie?
 
Proces rekrutacji i przedmioty
Jeśli udzielasz odpowiedzi twierdzących, to faktycznie warto rozważyć, czy swojej drogi zawodowej nie ukształtować w tym kierunku inżynierskim. Pamiętaj jednak, że na jedno miejsce na mechatronikę jest wielu kandydatów, dlatego postaraj się o jak najwyższe wyniki z egzaminów dojrzałości. Pod uwagę weź przede wszystkim matematykę, fizykę, informatykę, chemię czy biologię. Wybrane przedmioty najlepiej zdawać na poziomie rozszerzonym, co wzmocni Twoją pozycję w bitwie o miejsce na wymarzonym kierunku studiów.
Dodatkowych punktów dostarczyć Ci może udział w konkursach i olimpiadach. Laureaci i finaliści zapewniają sobie wysokie miejsca na listach przyjętych, ponieważ przypisuje się im maksymalne ilości punktów. Możesz rozważyć udział na przykład w Olimpiadzie Matematycznej czy Olimpiadzie Fizycznej.
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu potrzebnych dokumentów. Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna oczekuje z reguły świadectwa dojrzałości, podania i oświadczenia, zdjęć do legitymacji i zaświadczeń o wynikach w olimpiadach i konkursach, jeśli takie posiadasz. Szczegóły postępowania rekrutacyjnego znajdują się na stronach internetowych poszczególnych uczelni w Katowicach.
Jaka praca po kierunku mechatronika w Katowicach?

Jaka praca po kierunku mechatronika w Katowicach?

Według danych statystycznych inżynier mechatronik to zawód, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem na rynku pracy, gdyż zapotrzebowanie na tego typu specjalistów nieustannie wzrasta. Dziedzina, jaką jest mechatronika w obecnych czasach, jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki i techniki. Absolwenci tego typu studiów bez problemu rozwiązują interdyscyplinarne zadania projektowe i badawcze z zakresu mechaniki, elektroniki, elektrotechniki czy informatyki.
Umiejętności z zakresu programowania robotów przemysłowych i mobilnych, umiejętności obsługi przekształtników energoelektronicznych czy programowanie sterowników programowalnych sprawia, że absolwenci kierunku mechatronika są niezwykle cenni w tak szybko rozwijającym się przemyśle czy branży medycznej.
Absolwenci studiów mechatronicznych są przygotowani do pracy w interdyscyplinarnych zespołach rozwiązujących problemy związane z konstrukcją, wytwarzaniem, sprzedażą i diagnozowaniem układów mechatronicznych. Właśnie dlatego z powodzeniem znajdują zatrudnienie w zakładach przemysłu elektromaszynowego, firmach wdrożeniowych i eksploatacyjnych urządzenia, zakładach przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego czy w firmach z branży medycznej.
Zajmują się także eksploatacją nowoczesnych, zautomatyzowanych i zrobotyzowanych procesów przemysłowych lub otwierają własne działalności gospodarcze, które oferują usługi z zakresu mechatroniki i dziedzin pokrewnych. Podczas całego okresu kształcenia studenci przygotowywani są do pracy w przemyśle, który zajmuje się wytwarzaniem układów mechatronicznych z zakresu motoryzacji, lotnictwa, gospodarstwa domowego i innych wykorzystujących maszyny i urządzenia mechatroniczne.
Absolwenci mogą także szukać zatrudnienia w instytucjach naukowo-badawczych, placówkach służby zdrowia przy wykorzystaniu urządzeń medycznych i aparatury diagnostycznej lub też w stacjach serwisowych i diagnostycznych. Możliwości jest bardzo wiele, co także przesądza o tym, że kierunek mechatronika w Katowicach jest bardzo korzystną ofertą studiów.

Jakie opinie mają studia na kierunku mechatronika w Katowicach?

Studia w Katowicach cieszą się renomą i niesłabnącą popularnością.

Mateusz, student trzeciego roku studiów inżynierskich, stwierdził:

Zawsze chciałem być jak Tony Stark, który tworzy niesamowite rzeczy dzięki najnowszym technologiom. Te studia uczą mnie tego, jak być innowacyjnym kreatorem w świecie, który tak prężnie się rozwija. Jeśli matematyka i fizyka nie są Ci straszne, naprawdę polecam ten kierunek studiów.

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Katowicach i woj. śląskim

POKAŻ WSZYSTKIE

Kierunki inżynierskie i techniczne w Katowicach i woj. śląskim

Rozwiń

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Katowicach i woj. śląskim

19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)