Architektura studia niestacjonarne Kraków

Architektura studia niestacjonarne Kraków

Advertisement

Architektura studia niestacjonarne Kraków

Studia niestacjonarne w Krakowie

architektura

Odkryj architekturę w Krakowie i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

Dodaj do ulubionych

06.12.2022

Architektura studia niestacjonarne Kraków 2023

Studia na kierunku Architektura w Krakowie to studia inżynierskie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera lub magistra.

Studia na kierunku architektura w Krakowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnymStudia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Opis kierunku

Wybór studiów architektonicznych to dobry pomysł dla każdego, kto marzy o kształtowaniu przestrzeni użytkowej dookoła. Wykształcenie, które można zdobyć w trakcie studiów, ma zarówno charakter techniczny, jak i artystyczny. Kierunek zapewnia umiejętności związane m.in. z projektowaniem, planowaniem przestrzennym oraz konserwacją zabytków. 

 

Ceny

Ceny za studia niestacjonarne na kierunku architektura Krakowie w roku akademickim 2022/2023 to koszt 11600 zł za pierwszy rok studiów.

 

Praca po studiach

Absolwent przygotowany jest do pracy związanej z projektowaniem budynków oraz rewitalizacją przestrzeni – np. w biurach architektonicznych. Osoby, które ukończyły kierunek, mogą również starać się o pracę w administracji państwowej (w instytucjach, zajmujących się urbanistyką i architekturą).

 

czytaj dalej wszystko o Architektura studia niestacjonarne Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek ARCHITEKTURA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Architektura stopień: (I)  (II), czas trwania: 4 lata • 1,5 roku
tryb: niestacjonarne

Jakie są ceny studiów na kierunku architektura w Krakowie?

Kierunek architektura w Krakowie można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeżeli zdecydujesz się na tę drugą opcję, musisz pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat. Ich wysokość jest indywidualnie ustalana przez władze uczelni i może ulec zmianie w zależności od różnorodnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach bogaty wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego. Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, ważne jest, abyś przed procesem rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat. Te i wszystkie inne, istotne informacje znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Architektura w Krakowie - zasady rekrutacji

Gdzie studiować na kierunku architektura (niestacjonarne) w Krakowie?

Uczelnie na których można studiować kierunek architektura (niestacjonarne) w Krakowie

 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

 

Jak wyglądają studia na kierunku architektura w Krakowie?

1. Dla kogo ten kierunek?

Architektura to według ogólnej definicji, dyscyplina, która zajmuje się kształtowaniem przestrzeni w realnych formach, potrzebnych do zaspokojenia potrzeb duchowych i materialnych człowieka. Często tym mianem określa się także wszystkie obiekty materialne tworzone przez człowieka, które są na stałe połączone z powierzchnią Ziemi. Historia tej dziedziny sięga czasów prehistorycznych. Jednym z najbardziej znanych obiektów powstałych w tej epoce jest Stonehenge. Od tego czasu w architekturze zaszły niewyobrażalnie duże zmiany, a specjaliści z tego obszaru muszą mieć wiedzę i gruntowne wykształcenie z kilku dyscyplin naukowych.
Odpowiedzią na tego typu potrzeby jest kierunek architektura w Krakowie, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród studentów. Idealni kandydaci na te studia powinni interesować się historią architektury oraz posiadać duże zdolności manualne i plastyczne. Jeżeli dodatkowo możesz pochwalić się dużą wyobraźnią i kreatywnością, to kierunek ten powinien być twoim wyborem.
 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)

 • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku architektura w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 1,5 roku.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować

Studia architektoniczne w Krakowie cieszą się dużą popularnością i niezmiennie od lat zajmują wysokie miejsca w rankingach najchętniej wybieranych przez studentów, kierunków. Architekturę niestacjonarnie można studiować obecnie na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Ukończenie tej uczelni o długiej i niezwykle bogatej tradycji jest gwarancją wszechstronnego wykształcenia i stabilnej pozycji na rynku pracy.

 

4. Praca po studiach

Kierunki studiów w Krakowie charakteryzują się programem kształcenia w pełni dopasowanym do potrzeb zmieniającego się świata oraz współczesnego, zarówno polskiego, jak i międzynarodowego rynku pracy. Podobnie jest z architekturą. Absolwenci tego kierunku, dzięki wszechstronnemu wykształceniu i uzyskanym kompetencjom, mogą liczyć na atrakcyjne i zarazem rozwijające oferty zawodowe. Po ukończeniu studiów możesz związać swoją przyszłość z firmami projektowymi, pracowniami architektonicznymi lub urbanistycznymi.
Ponadto, zostaniesz kompleksowo przygotowany do zawodu architekta wnętrz, architekta krajobrazu, projektanta oraz konstruktora. Absolwenci będą także posiadać kompetencje i kwalifikacje niezbędne do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Co więcej, dzięki znajomości przynajmniej jednego, wybranego języka obcego zwiększysz swoje szanse na pracę w międzynarodowym środowisku, w którym wykształcenie architektoniczne jest wysoko cenione.
 
5. Program studiów i przedmioty
Ze względu na interdyscyplinarny i niezwykle bogaty program nauczania, jako student będziesz mógł rozwijać się na kilku polach jednocześnie i uczęszczać na wiele interesujących i rozwijających zajęć realizowanych w formie wykładów lub warsztatów praktycznych. W trakcie kursu ugruntujesz i rozwiniesz swoją wiedzę z obszaru nauk ścisłych, budownictwa, sztuk pięknych oraz innych, równie istotnych dziedzin i dyscyplin naukowych. 
 
W programie studiów na kierunku architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
 • geometria wykreślana,
 • fizyka budowlana,
 • podstawy projektowania architektonicznego,
 • historia architektury i urbanistyki
 • prawo budowlane.

 

Oprócz wiedzy teoretycznej wykształcisz także niezwykle cenne kompetencje praktyczne związane z rysunkiem odręcznym, rzeźbą czy wykorzystaniem nowoczesnych technologi komputerowych w zawodzie architekta. Ponadto, będziesz miał okazję rozwinąć swoje zdolności językowe na lektoracie z wybranego przez siebie języka obcego, co niewątpliwie zwiększy twoje szanse na międzynarodową karierę. Dodatkowo, zdobędziesz cenne kompetencje miękkie, takie jak: zdolności komunikacji, umiejętność pracy zespołowej i wiele innych, które obecnie są wysoko cenione przez pracodawców na całym świecie. Wszyscy studenci będą musieli odbyć praktyki zawodowe, które zostały podzielone na kilka bloków: praktykę rysunkową, praktykę budowlaną oraz architektoniczną praktykę inwentaryzacyjną. Ta niezwykle bogata oferta kształcenia sprawi,że zyskasz gruntowne wykształcenie i szerokie kwalifikacje zawodowe.

Ile trwają studia na kierunku architektura w Krakowie?

Studia na kierunku Architektura w Krakowie, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).

Studia architektoniczne w Krakowie można podzielić na studia pierwszego i drugiego stopnia. Pierwsza opcja jest idealna dla osób, które ukończyły liceum, pozytywnie zdały egzamin maturalny oraz chciałyby kontynuować naukę na studiach wyższych. W tym przypadku studia trwają siedem lub osiem semestrów i kończą się nadaniem tytułu inżyniera. Jednak aby uzyskać kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu architekta powinieneś rozważyć kontynuację nauki na studiach drugiego stopnia, które trwają nie krócej niż trzy semestry. Absolwenci, którzy otrzymają tytuł magistra, będą mogli kontynuować naukę na studiach podyplomowych lub doktoranckich, które umożliwią im rozpoczęcie kariery naukowej.

Architektura w Krakowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 4 lata inżynier architekt
studia II stopnia 1,5 roku magister architekt / magister inżynier

Jaka praca po kierunku architektura w Krakowie?

Absolwenci kierunku architektura w Krakowie będą mogli poszczycić się wszechstronnym wykształceniem z zakresu nauk technicznych, ścisłych, artystycznych czy urbanistycznych. Uzyskane kompetencje i kwalifikacje sprawią, że otworzy się przed nimi wiele możliwości rozwoju i ścieżek zawodowych. Po ukończeniu studiów będziesz kompleksowo przygotowany do pracy w różnego rodzaju, prężnie rozwijających się branżach.
Wszyscy absolwenci bez problemu znajdą zatrudnienie we wszelkich biurach projektowych, firmach budowlanych, przedsiębiorstwach deweloperskich i innych związanych z branżą architektoniczną firmach i korporacjach. Ponadto, po ukończeniu studiów możesz pracować w charakterze doradcy budowlanego lub asystenta architekta. Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości z różnorodnymi, specjalistycznymi wydawnictwami, mediami oraz redakcjami czasopism.
Co więcej, idealnie odnajdziesz się jako pracownik instytucji kulturalnych, firm konsultingowych oraz jako specjalista do spraw nadzoru budowlanego. W czasie studiów zostaniesz także kompleksowo przygotowany do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ukończenie tych niezwykle prestiżowych studiów umożliwi Ci samodoskonalenie i rozwój oraz poszerzenie swoich kompetencji i kwalifikacji zawodowych. Po uzyskaniu odpowiedniego przygotowania będziesz mógł związać się z zawodem architekta wnętrz, konstruktora czy architekta krajobrazu. Dodatkowo, bardzo dobra znajomość ogólnego i specjalistycznego języka obcego otworzy Ci drzwi do międzynarodowej kariery, zarówno w krajowych oddziałach polskich firm i korporacji, jak i poza granicami kraju.
Dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia da Ci możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich i zyskania cennego wykształcenia i kompetencji zawodowych. Natomiast absolwenci studiów magisterskich mogą aplikować na studia doktoranckie i rozważyć rozpoczęcie działalności naukowej.

Jakie wymagania przy rekrutacji na kierunek architektura w Krakowie?

W procesie rekrutacji na kierunek architektura w trybie niestacjonarnym, w zależności od uczelni, decyduje:

 • złożenie wymaganych dokumentów w terminie (w przypadku zbyt dużej ilości zgłoszeń zasady kwalifikacji takie same jak na studia stacjonarne)
 • kolejność złożenia wymaganych dokumentów
Uczelnie w Krakowie, co roku przyjmują wielu studentów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania naukowe oraz zdobyć wszechstronne wykształcenie kierunkowe. Jednak musisz pamiętać, że aby dostać się na wymarzone studia musisz spełnić kilka, istotnych warunków. Najważniejszym z nich jest danie egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki oraz przedmiotów dodatkowych, takich jak: historia sztuki, historia, WOS, geografia lub fizyka. Ponadto, wszyscy kandydaci będą musieli zdać egzamin z rysunku.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

 

Limity miejsc

Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a o przyjęciu kandydatów decydują najczęściej wyniki postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.

Limity miejsc na kierunku architektura w Krakowie:

 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki: 80

 

Ile kosztują studia

Studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia oferowane przez znaczną większość prywatnych szkół wyższych są zazwyczaj płatne.

 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 11600 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Wyniki rekrutacji publikowane są w terminie samodzielnie ustalonym przez wybraną uczelnię. Informacje na temat decyzji dotyczące zakwalifikowania się lub niezakwalifikowania się kandydata na poszczególne kierunki studiów umieszczane są w prywatnych profilach użytkowników systemu rekrutacyjnego rekrutacyjnego. Dzięki temu zakwalifikowani kandydaci mogą dowiedzieć się, co należy zrobić w kolejnych etapach rekrutacji.

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w wyznaczonym przez daną uczelnię terminie. Zazwyczaj można tego dokonać osobiście, doręczając kompletny zestaw bezpośrednio do siedziby wybranej szkoły wyższej. Niektóre szkoły wyższe umożliwiają także przekazanie kompletnej dokumentacji za pośrednictwem upoważnionych do tego pełnomocników.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Dokumenty rekrutacyjne można składać zazwyczaj niedługo po opublikowaniu wyników postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci powinni dostarczyć dokumentację we wskazanym terminie – spóźnienie lub przekazanie dokumentów w niepoprawnej formie może być równoznaczne z rezygnacją ze studiów.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)

 

Uczelnie w Krakowie - kierunek architektura:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (Wydział Architektury) niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek architektura w Krakowie?

Studia architektoniczne mają niezwykle bogatą i długą tradycję, a współcześnie nadal są jednymi z najchętniej wybieranych przez studentów kierunków. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ich ukończenie daje gwarancje wszechstronnego wykształcenia oraz zwiększa szansę na zdobycie atrakcyjnej pracy zawodowej. Jednak przed przystąpieniem do rekrutacji powinieneś zastanowić się nad pewnymi kwestiami oraz zadać sobie kilka, niezwykle istotnych pytań:
 • Czy masz wszechstronne zainteresowania, oscylujące wokół nauk ścisłych, technicznych oraz sztuk pięknych?
 • Czy jesteś osobą o dużej kreatywności i wyobraźni?
 • Czy masz zdolności manualne oraz plastyczne, a rysowanie i inne artystyczne aktywności sprawiają Ci przyjemność?
Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, to możesz mieć pewność, że studia na kierunku architektura będą dla Ciebie odpowiednim wyborem. Aby pozytywnie przejść przez proces rekrutacyjny, powinieneś pamiętać o kilku ważnych rzeczach oraz spełnić pewne, istotne warunki.
Najważniejszym z nich jest zaliczenie egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych i wybranych dodatkowych, do których należą: historia sztuki, historia lub WOS. Jednak tak naprawdę, decydującym czynnikiem jest pozytywne zaliczenie egzaminu z rysunku z natury oraz z wyobraźni. Dlatego tak ważne jest, abyś odpowiednio przygotował się do powyższych zadań. Dodatkowym atutem może okazać się znajomość języka obcego oraz punkty osiągnięte z konkursów i olimpiad naukowych.
Równie istotną kwestią jest przestrzeganie wszystkich, ustalonych przez komisję rekrutacyjną, terminów. Po pozytywnym przejściu przez elektroniczną rejestrację oraz spełnieniu odpowiednich wymogów, przyszli studenci będą zobowiązani do osobistego dostarczenia wymaganych dokumentów. Najczęściej jest to świadectwo maturalne, wydruk formularza rekrutacyjnego oraz zdjęcia legitymacyjne. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

Jakie opinie mają studia na kierunku architektura w Krakowie?

Studia architektoniczne od lat cieszą się niesłabnąca popularnością wśród studentów, którzy chcą zdobyć wszechstronne wykształcenie oraz zwiększyć swoje szanse na atrakcyjną i rozwijającą pracą. Kierunek ten ma wiele pozytywnych opinii.

Tak wypowiada się o nim Mariusz, student pierwszego roku studiów magisterskich:

Studia architektoniczne umożliwiają mi rozwijanie moich zainteresowań i zdolności manualnych i plastycznych. Dodatkowo, po ich ukończeniu będę mógł wykonywać zawód architekta, co zawsze było moim marzeniem.

Kierunki architektura i budownictwo w Krakowie

Popularne kierunki architektura i budownictwo niestacjonarne w Krakowie

Komentarze (0)