Architektura wnętrz - Kraków

Architektura wnętrz - Kraków

Architektura wnętrz - Kraków

Studia w Krakowie na kierunku

architektura wnętrz

Odkryj kierunek architektura wnętrz w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Architektura wnętrz studia Kraków | woj. małopolskie

Dla kogo ten kierunek

Pokaż mi, jak mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś – współcześnie tak moglibyśmy sparafrazować słowa jednego z literatów. Dziś coraz częściej przywiązujemy wagę do tego, jak mieszkamy. Nasze mieszkania opowiadają historię naszego życia, naszych zainteresowań, czy wręcz naszych charakterów. Chcemy, by przedmioty, które nas otaczają, nie były jedynie funkcjonalne, lecz by także cechował je styl i design, odpowiadający naszym upodobaniom. Wszystkie te tendencje sprawiają, że coraz częściej przy urządzaniu mieszkań korzystamy z pomocy profesjonalistów.

W praktyce oznacza to, że studia na kierunku architektura wnętrz cieszą się coraz większą popularnością. Jednak czym właściwie zajmują się architekci wnętrz? Kształtują i projektują wystroje i wyposażenie ruchome, uwzględniając przy tym wszystkie funkcje pomieszczenia w zależności od wykorzystania wnętrz danego budynku. Zatem jeżeli masz wysoko rozwinięte umiejętności plastyczne, interesujesz się nowinkami ze świata designu i uwielbiasz urządzać otaczającą cię przestrzeń, to studia na kierunku.
 

Program studiów i gdzie studiować

Studia w Krakowie na kierunku architektura wnętrz należą do grona prestiżowych kierunków, na którym kształcą się tylko najlepsi. Studia te możesz zatem podjąć na jednej z dwóch uczelni, mających w swojej ofercie ten kierunek studiów. Będą to oczywiście krakowska Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wybór nie jest duży, więc zastanów się dobrze, która z tych ofert bardziej odpowiada twoim oczekiwaniom.

Program kształcenia na kierunku architektura wnętrz ma zawsze bardzo rozbudowany charakter, a studenci uczestniczyć będą w szeregu zajęć praktycznych – to one stanowią najważniejszy filar kształcenia. Wszyscy ci, którzy pozytywnie przejdą przez skomplikowaną procedurę rekrutacyjną, będą uczestniczyć w zajęciach z rysunku i malarstwa, rzeźby i projektowania architektonicznego. Oprócz tego na studentów czekają przedmioty ściśle techniczne, jak i wykłady związane z historią sztuki i historią architektury. Tak rozbudowany tok studiów sprawi, że przyszli architekci wnętrz będą nie tylko artystami z wysublimowanym gustem estetycznym, lecz także będą posiadać szereg kompetencji inżynieryjnych.


Praca po studiach

Uczelnie w Krakowie kształcą najwyższej klasy profesjonalistów, zatem abiturienci architektury wnętrz w ogóle nie powinni martwić się o przyszłe zatrudnienie. Mogą oni podjąć pracę w różnego rodzaju biurach architektonicznych i projektowych. Architekci wnętrz przygotowani są do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, która pozwoli im na podejmowanie współpracy z wyłącznie wybranymi klientami i realizację jedynie własnych projektów. Absolwenci krakowskich uczelni mogą podejmować także pracę w różnego rodzaju ośrodkach kulturalnych, takich jak teatry, gdzie mogą na przykład współtworzyć powstawanie scenografii.

Coraz częściej w prasie popularnej pojawiają się także działy poświęcone designowi i wystrojowi wnętrz. Absolwenci architektury wnętrz mogą zatem znaleźć zatrudnienie w redakcjach i wydawnictwach, gdzie pracować będą na stanowiskach ekspertów, zajmujących się właśnie sprawami designu, ponieważ współcześnie odgrywa on coraz większą rolę. Warto jeszcze podkreślić, że wszyscy absolwenci krakowskich uczelni swoją karierę zawodową mogą rozwijać nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KRAKOWIE JEST KIERUNEK ARCHITEKTURA WNĘTRZ

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek architektura wnętrz w Krakowie?

Studia architektoniczne wymagają wielu specyficznych predyspozycji, których nie uwzględniają wyniki zdobyte podczas egzaminu dojrzałości. Aby dostać się na jedną z krakowskich uczelni musisz wziąć udział w sprawdzianie wstępnym, który obejmować będzie rozmowę oraz przegląd twoich prac. Zatem aby uniknąć rozczarowań w przyszłości, przygotowania zacznij już dzisiaj! Oczywiście na maturze także musisz uzyskać pozytywne wyniki, więc zastanów się, które z przedmiotów mogą ci pomóc podczas przyszłej nauki – zastanów się, czy nie będzie ci się opłacać intensywna nauka matematyki, a może historii sztuki?

szczegółowe wymagania na uczelniach

POPULARNE KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W KRAKOWIE

Jak wyglądają studia na kierunku architektura wnętrz w Krakowie?

Studia na kierunku architektura wnętrz mają charakter studiów stacjonarnych. Dzieje się tak dlatego, że studenci będą uczestniczyć w wielu zajęciach praktycznych. Dodatkowo program studiów jest tak rozbudowany, że byłoby ciężko rozplanować go tak, by wszystkie najważniejsze zagadnienia poznać i omówić podczas studiów zaocznych – nawet przy założeniu, że studenci znaczną część pracy będą wykonywać we własnym zakresie. Zatem jeżeli myślisz o studiach w Krakowie na kierunku architektura wnętrz, przygotuj się już dziś na wyjątkowo intensywny czas!
 

Program kształcenia i przedmioty

Program kształcenia na tym kierunku można podzielić na kilka podstawowych, uzupełniających się bloków. Studenci muszą poznać wszystkie te zagadnienia, by otrzymać jak najbardziej wszechstronne wykształcenie. Czekają na nich zajęcia praktyczne, teoretyczne oraz przedmioty obejmujące aspekty związane z budownictwem. Przykładowe typy zajęć, z jakimi zetkną się studenci, to:

 • malarstwo i rysunek;
 • rzeźba;
 • projektowanie architektoniczne;
 • podstawy budownictwa;
 • rysunek techniczny;
 • konstrukcje budowlane;
 • techniki oświetleniowe;
 • teoria sztuki i wiele, wiele innych.

Wymienione przedmioty stanowią tylko nieznaczny wycinek tego, co czeka każdego studenta architektury wnętrz. Przyszli abiturienci krakowskich uczelni otrzymają zatem bardzo rzetelne wykształcenie, które obejmować będzie wiele różnorodnych aspektów. Dobry architekt wnętrz to nie tylko esteta, poniważ by w pełni profesjonalnie wykonywać swoją pracę, musi cechować go matematyczna, czy wręcz chirurgiczna precyzja. To zawód o wysokiej odpowiedzialności, zatem każda decyzja architekta wnętrz musi być oparta na stabilnych podstawach teoretycznych.

 
Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA WNĘTRZ KRAKÓW STUDIA STACJONARNE

ARCHITEKTURA WNĘTRZ KRAKÓW STUDIA ZAOCZNE

 

architektura wnętrz studia Kraków

 

Ile trwają studia na kierunku architektura wnętrz?

Studia na kierunku architektura wnętrz dzielą się na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy z nich obejmuje studia licencjackie, które trwają siedem semestrów. To podczas nich studenci poznają wszystkie niezbędne zagadnienia związane z tą dyscypliną, a po obronie pracy dyplomowej mogą oni podejmować pierwsze aktywności zawodowe. Warto jednak pamiętać, że zakończenie studiów pierwszego stopnia nie daje pełni uprawnień do samodzielnego wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.

Studia drugiego stopnia trwają z kolei cztery semestry. Wiedza studentów zostaje usystematyzowana i znacznie poszerzona. Finalizacja tego etapu nauki wiąże się z obroną pracy magisterskiej. Jeżeli przebiegnie ona pomyślnie, to abiturienci tego kierunku przygotowani są do pełnego rozwijania swojej kariery zawodowej.
 

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na kierunek architektura wnętrz w Krakowie?

Studia na kierunku architektura wnętrz to nęcąca propozycja dla wszystkich tych osób, które interesują się designem i chciałby mieć wpływ na to, jak wygląda otaczająca ich przestrzeń. Jednak takie zainteresowania to jeszcze trochę za mało, by stać się studentem krakowskich szkół wyższych, które w swojej ofercie mają architekturę wnętrz. By uniknąć rozczarowań w przyszłości, odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Czy uwielbiasz rysować i projektować?
 • Czy twoje prace budzą uznanie wśród innych?
 • Czy twoje zainteresowania designem wykraczają poza ogólnie dostępną wiedzę?
 • Czy jesteś twórczą i kreatywną osobą?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to możesz poważnie pomyśleć o wzięciu udziału w rekrutacji na studia architektorniczne w Krakowie na kierunku architektura wnętrz. W tym przypadku wyniki z egzaminu maturalnego nie mają aż tak dużego znaczenia. Najbardziej liczą się umiejętności, jakie zaprezentujesz podczas egzaminu wstępnego. Obejmuje on rozmowę oraz prezentację prac. Wśród twoich dokonań artystycznych muszą znaleźć się rysunki, prace w kolorze wykonane techniką dowolną oraz także inne dokonania artystyczne – działania projektowe, fotograficzne, czy multimedialne. Podczas tego egzaminu wstępnego musisz zaprezentować wszystkie swoje zdolności oraz udowodnić, że twoje zainteresowania artystyczne w szczególny sposób obejmują architekturę wnętrz.

Nie zaniedbaj także tej części rekrutacji, która związana jest z terminowym składaniem dokumentów. Upewnij się, czy dostarczyłeś do dziekanatu swoje świadectwo maturalne i czy twoja opłata rekrutacyjna za egzamin wstępny wpłynęła pomyślnie. Jeżeli wszystko się powiedzie, a ty znajdziesz się na liście osób przyjętych, będziesz musiał dostarczyć także zdjęcia do legitymacji oraz skany dowodu osobistego.

zasady rekrutacji na studia

 

architektura wnętrz studia Kraków

 

Jaka praca po studiach na kierunku architektura wnętrz w Krakowie?

Abiturienci krakowskich uczelni, którzy ukończyli architekturę wnętrz, dysponują szeregiem umiejętności, czyniących z nich prawdziwych profesjonalistów na rynku pracy. Mogą oni z powodzeniem rozwijać swoją karierę zawodową w zależności od własnych ambicji i zainteresowań. Na młodych, twórczych i ambitnych architektów wnętrz czekają różnego rodzaju:

 • biura projektowe;
 • agencje architektoniczne;
 • biura zajmujące się wystrojem i designem.

We wszystkich tych miejscach architekci wnętrz mogą uczestniczyć w całym procesie twórczym, związanym z gospodarowaniem przestrzeni danego budynku w zależności od celu, w jakim został on stworzony. Zatem absolwenci uczelni w Krakowie mogą wykonywać zarówno wstępne projekty, wizualizacje, jak i uczestniczyć już w praktycznym procesie zagospodarowania. Architekci wnętrz, dzięki wysoko rozwiniętej kreatywności, nie będą mieli problemu z urządzeniem przestrzeni, które w przyszłości mają pełnić różne funkcje. Będą oni wiedzieć, jak pomysłowo, funkcjonalnie i ze smakiem wypełnić różne pomieszczenia mieszkalne, biura, restauracje, poczekalnie, gabinety i wiele innych miejsc.

Absolwenci architektury wnętrz w Krakowie mogą z powodzeniem prowadzić własną działalność gospodarczą, współpracować z ośrodkami kulturalnymi, takimi jak muzea, galerie sztuki, teatry. Osoby kończące ten kierunek mogą także podejmować pracę z różnego rodzaju wydawnictwami i redakcjami, które zajmują się sztuką użytkową i designem. Możliwości zawodowego rozwoju jest bardzo dużo, wszystko zależy od własnych pomysłów na ukształtowanie przyszłej kariery.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku architektura wnętrz w Krakowie?

Studia na kierunku architektura wnętrz zdecydowanie nie są stworzone dla każdego, wymagają wielu umiejętności i zaangażowania, jednak dają gwarant kreatywnego zatrudnienia w przyszłości.

Zosia, studentka architektury wnętrz w Krakowie, mówi:

Uwielbiam to, co robię na studiach! Oczywiście, nie wszystkie przedmioty przypały mi do gustu – zwłaszcza te czysto techniczne. Natomiast wiem, że bez nich nie mogłabym nazwać siebie profesjonalistką. Czasami trzeba zacisnąć pięści i się poświęcić, ale w przypadku architektury wnętrz wiem, że warto! Nie wyobrażam sobie innych studiów!

KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W KRAKOWIE


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)