Architektura wnętrz - Kraków

Architektura wnętrz - Kraków

Architektura wnętrz - Kraków

Studia w Krakowie

architektura wnętrz

Odkryj kierunek architektura wnętrz w Krakowie i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Architektura wnętrz studia Kraków | woj. małopolskie

Dla kogo ten kierunek

Pokaż mi, jak mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś – współcześnie tak moglibyśmy sparafrazować słowa jednego z literatów. Dziś coraz częściej przywiązujemy wagę do tego, jak mieszkamy. Nasze mieszkania opowiadają historię naszego życia, naszych zainteresowań, czy wręcz naszych charakterów. Chcemy, by przedmioty, które nas otaczają, nie były jedynie funkcjonalne, lecz by także cechował je styl i design, odpowiadający naszym upodobaniom. Wszystkie te tendencje sprawiają, że coraz częściej przy urządzaniu mieszkań korzystamy z pomocy profesjonalistów.

W praktyce oznacza to, że studia na kierunku architektura wnętrz cieszą się coraz większą popularnością. Jednak czym właściwie zajmują się architekci wnętrz? Kształtują i projektują wystroje i wyposażenie ruchome, uwzględniając przy tym wszystkie funkcje pomieszczenia w zależności od wykorzystania wnętrz danego budynku. Zatem jeżeli masz wysoko rozwinięte umiejętności plastyczne, interesujesz się nowinkami ze świata designu i uwielbiasz urządzać otaczającą cię przestrzeń, to studia na kierunku.
 

Program studiów i gdzie studiować

Studia w Krakowie na kierunku architektura wnętrz należą do grona prestiżowych kierunków, na którym kształcą się tylko najlepsi. Studia te możesz zatem podjąć na jednej z dwóch uczelni, mających w swojej ofercie ten kierunek studiów. Będą to oczywiście krakowska Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wybór nie jest duży, więc zastanów się dobrze, która z tych ofert bardziej odpowiada twoim oczekiwaniom.

Program kształcenia na kierunku architektura wnętrz ma zawsze bardzo rozbudowany charakter, a studenci uczestniczyć będą w szeregu zajęć praktycznych – to one stanowią najważniejszy filar kształcenia. Wszyscy ci, którzy pozytywnie przejdą przez skomplikowaną procedurę rekrutacyjną, będą uczestniczyć w zajęciach z rysunku i malarstwa, rzeźby i projektowania architektonicznego. Oprócz tego na studentów czekają przedmioty ściśle techniczne, jak i wykłady związane z historią sztuki i historią architektury. Tak rozbudowany tok studiów sprawi, że przyszli architekci wnętrz będą nie tylko artystami z wysublimowanym gustem estetycznym, lecz także będą posiadać szereg kompetencji inżynieryjnych.


Praca po studiach

Uczelnie w Krakowie kształcą najwyższej klasy profesjonalistów, zatem abiturienci architektury wnętrz w ogóle nie powinni martwić się o przyszłe zatrudnienie. Mogą oni podjąć pracę w różnego rodzaju biurach architektonicznych i projektowych. Architekci wnętrz przygotowani są do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, która pozwoli im na podejmowanie współpracy z wyłącznie wybranymi klientami i realizację jedynie własnych projektów. Absolwenci krakowskich uczelni mogą podejmować także pracę w różnego rodzaju ośrodkach kulturalnych, takich jak teatry, gdzie mogą na przykład współtworzyć powstawanie scenografii.

Coraz częściej w prasie popularnej pojawiają się także działy poświęcone designowi i wystrojowi wnętrz. Absolwenci architektury wnętrz mogą zatem znaleźć zatrudnienie w redakcjach i wydawnictwach, gdzie pracować będą na stanowiskach ekspertów, zajmujących się właśnie sprawami designu, ponieważ współcześnie odgrywa on coraz większą rolę. Warto jeszcze podkreślić, że wszyscy absolwenci krakowskich uczelni swoją karierę zawodową mogą rozwijać nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KRAKOWIE JEST KIERUNEK ARCHITEKTURA WNĘTRZ

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek architektura wnętrz w Krakowie?

Studia architektoniczne wymagają wielu specyficznych predyspozycji, których nie uwzględniają wyniki zdobyte podczas egzaminu dojrzałości. Aby dostać się na jedną z krakowskich uczelni musisz wziąć udział w sprawdzianie wstępnym, który obejmować będzie rozmowę oraz przegląd twoich prac. Zatem aby uniknąć rozczarowań w przyszłości, przygotowania zacznij już dzisiaj! Oczywiście na maturze także musisz uzyskać pozytywne wyniki, więc zastanów się, które z przedmiotów mogą ci pomóc podczas przyszłej nauki – zastanów się, czy nie będzie ci się opłacać intensywna nauka matematyki, a może historii sztuki?

szczegółowe wymagania na uczelniach

Harmonogram rekrutacji +

Myślisz o studiach w Krakowie na kierunku architektura wnętrz? Zapoznaj się zatem doskonale z harmonogramem rekrutacji, by w przyszłości żaden z terminów nie był dla ciebie zaskoczeniem. Nie od dziś wiadomo, że dokładne zapoznanie się z harmonogramem rekrutacji powinno być jedną z najważniejszych rzeczy, jakie wykonują kandydaci na studia. Przyszli studenci najpierw rejestrują się na internetowych platformach rekrutacyjnych, które zostały przygotowane przez uczelnie. Mogą tego dokonywać jeszcze przed ogłoszeniem wyników maturalnych, ponieważ już na przełomie kwietnia oraz maja.

Studia na kierunku architektura wnętrz są znacznie bardziej wymagające od innych kierunków, ponieważ osoby nimi zainteresowane, muszą przystąpić także do egzaminów wstępnych. Tuż po ogłoszeniu wyników matur, czyli w lipcu, kandydaci dowiadują się, czy zakwalifikowali się do dalszego etapu rekrutacji. Ma on formę sprawdzianu praktycznych umiejętności z zakresu rysunku oraz wyobraźni przestrzennej. Odbywa się on na ogół w połowie lipca. Dopiero zsumowanie punktów z matur i tego egzaminu określa, czy dana osoba dostała się na studia w Krakowie na kierunku architektura wnętrz.

Uczelnie w Krakowie bardzo często otwierają także dodatkowe etapy rekrutacji na te kierunki studiów, na które nie zostały wypełnione limity miejsc. Tak dzieje się również w przypadku architektury wnętrz. Dodatkowe etapy rekrutacji odbywają się w sierpniu oraz we wrześniu, trzeba mieć jednaj świadomość, że na ten prestiżowy kierunek dostają się wyłącznie najlepsi i najbardziej uzdolnieni abiturienci szkół średnich.

Dokumenty rekrutacyjne +

Kiedy już znajdziesz się na listach osób przyjętych, musisz pamiętać, że terminowe dostarczenie niezbędnych dokumentów do dziekanatu stanowi bardzo ważny krok w procedurze rekrutacyjnej. Powinien wziąć to pod uwagę każdy z kandydatów na studia wyższe. Odpowiednie dokumenty trzeba dostarczyć na ogół już po ogłoszeniu list osób przyjętych na studia. Jeżeli ten krok zostanie przez ciebie pominięty, to zostaniesz skreślony z listy zakwalifikowanych kandydatów. Zorientuj się odpowiednio wcześnie, jakie dokumenty dostarczyć w pierwszej kolejności. Szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz zawsze na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Trzon tych dokumentów jest jednak na ogół bardzo podobny i muszą się pośród nich znaleźć obowiązkowo:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
 • aktualna fotografia;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju podpisane umowy.

Pamiętaj również o tym, by sprawdzić, czy w przypadku rekrutacji na studia na kierunku architektura wnętrz nie musisz odpowiednio wcześnie dostarczyć portfolio z twoim dorobkiem artystycznym.

Opłaty rekrutacyjne +

To bardzo ważny etap kwalifikacji, ponieważ opłaty rekrutacyjne w Polsce mają charakter obowiązkowy i musisz ich dokonać, gdy aplikujesz na wybraną przez siebie uczelnię. Opłaty za studia w Krakowie na kierunku architektura wnętrz będą wyższe niż w przypadku innych kierunków, ponieważ obejmują jeszcze dodatkowo egzamin wstępny (a w tym część udostępnionych materiałów), więc wahają się na ogół od około 100 do 150 zł. Opłaty rekrutacyjne możesz uiścić za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych. Pamiętaj jednak, by dokonać je odpowiednio wcześnie i potwierdzenie przelewu dostarczyć do dziekanatu uczelni.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku architektura wnętrz mają profil zarówno ścisły, jak i artystyczny, więc plastyczne umiejętności studentów zostaną sprawdzone przede wszystkim podczas egzaminów wstępnych. Oczywiście by do nich przystąpić, trzeba posiadać świadectwo maturalne z pozytywnymi wynikami z egzaminów. Oprócz podstawowych przedmiotów możesz zastanowić się, które z dodatkowych przedmiotów warto zdawać na poziomie rozszerzonym, by ułatwić sobie naukę w przyszłości – może to być matematyka, fizyka, czy nawet historia sztuki.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Wszystkie uczelnie w Krakowie mają wewnętrzne przeliczniki punktów kwalifikacyjnych – zapoznaj się z ich szczegółami na stronach internetowych ośrodków akademickich. Warto pamiętać jednak, że zawsze w procesie rekrutacji najwyżej punktowane są przedmioty zgodne z wymogami kwalifikacji na dany kierunek. Oprócz tego znacznie wyżej cenione są te przedmioty, które zdawane były przez maturzystów na poziomie rozszerzonym. W przypadku studiów na kierunku architektura wnętrz liczą się także wyniki, jakie kandydaci otrzymali podczas egzaminów wstępnych. Wyniki z matur i egzaminów wstępnych zostaną ze sobą zsumowane.

Olimpiady oraz konkursy +

Studia na kierunku architektura wnętrz wymagają wielu uzdolnień plastycznych, więc możesz je zaprezentować przykładowo podczas Olimpiady Artystycznej w sekcji plastyki. Wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej to bardzo interesująca propozycja dla osób, których wiedza oraz umiejętności znacznie wykraczają poza mury szkoły średniej. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku studiów artystycznych nie mają one aż takiego znaczenia, ponieważ predyspozycje kandydatów zostaną bardzo wyraźnie określone podczas egzaminów wstępnych.

KIERUNKI ARCHITEKTURA I BUDOWNICTWO W KRAKOWIE

Jak wyglądają studia na kierunku architektura wnętrz w Krakowie?

Studia na kierunku architektura wnętrz mają charakter studiów stacjonarnych. Dzieje się tak dlatego, że studenci będą uczestniczyć w wielu zajęciach praktycznych. Dodatkowo program studiów jest tak rozbudowany, że byłoby ciężko rozplanować go tak, by wszystkie najważniejsze zagadnienia poznać i omówić podczas studiów zaocznych – nawet przy założeniu, że studenci znaczną część pracy będą wykonywać we własnym zakresie. Zatem jeżeli myślisz o studiach w Krakowie na kierunku architektura wnętrz, przygotuj się już dziś na wyjątkowo intensywny czas!
 

Program kształcenia i przedmioty

Program kształcenia na tym kierunku można podzielić na kilka podstawowych, uzupełniających się bloków. Studenci muszą poznać wszystkie te zagadnienia, by otrzymać jak najbardziej wszechstronne wykształcenie. Czekają na nich zajęcia praktyczne, teoretyczne oraz przedmioty obejmujące aspekty związane z budownictwem. Przykładowe typy zajęć, z jakimi zetkną się studenci, to:

 • malarstwo i rysunek;
 • rzeźba;
 • projektowanie architektoniczne;
 • podstawy budownictwa;
 • rysunek techniczny;
 • konstrukcje budowlane;
 • techniki oświetleniowe;
 • teoria sztuki i wiele, wiele innych.

 

Wymienione przedmioty stanowią tylko nieznaczny wycinek tego, co czeka każdego studenta architektury wnętrz. Przyszli abiturienci krakowskich uczelni otrzymają zatem bardzo rzetelne wykształcenie, które obejmować będzie wiele różnorodnych aspektów. Dobry architekt wnętrz to nie tylko esteta, poniważ by w pełni profesjonalnie wykonywać swoją pracę, musi cechować go matematyczna, czy wręcz chirurgiczna precyzja. To zawód o wysokiej odpowiedzialności, zatem każda decyzja architekta wnętrz musi być oparta na stabilnych podstawach teoretycznych.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA WNĘTRZ KRAKÓW STUDIA STACJONARNE

ARCHITEKTURA WNĘTRZ KRAKÓW STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku architektura wnętrz?

Ile trwają studia na kierunku architektura wnętrz?

Studia na kierunku architektura wnętrz dzielą się na dwa komplementarne cykle kształcenia. Pierwszy z nich obejmuje studia licencjackie, które trwają siedem semestrów. To podczas nich studenci poznają wszystkie niezbędne zagadnienia związane z tą dyscypliną, a po obronie pracy dyplomowej mogą oni podejmować pierwsze aktywności zawodowe. Warto jednak pamiętać, że zakończenie studiów pierwszego stopnia nie daje pełni uprawnień do samodzielnego wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.

Studia drugiego stopnia trwają z kolei cztery semestry. Wiedza studentów zostaje usystematyzowana i znacznie poszerzona. Finalizacja tego etapu nauki wiąże się z obroną pracy magisterskiej. Jeżeli przebiegnie ona pomyślnie, to abiturienci tego kierunku przygotowani są do pełnego rozwijania swojej kariery zawodowej.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

ARCHITEKTURA WNĘTRZ KRAKÓW STUDIA I STOPNIA

ARCHITEKTURA WNĘTRZ KRAKÓW STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed procesem rekrutacji na kierunek architektura wnętrz w Krakowie?

Studia na kierunku architektura wnętrz to nęcąca propozycja dla wszystkich tych osób, które interesują się designem i chciałby mieć wpływ na to, jak wygląda otaczająca ich przestrzeń. Jednak takie zainteresowania to jeszcze trochę za mało, by stać się studentem krakowskich szkół wyższych, które w swojej ofercie mają architekturę wnętrz. By uniknąć rozczarowań w przyszłości, odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Czy uwielbiasz rysować i projektować?
 • Czy twoje prace budzą uznanie wśród innych?
 • Czy twoje zainteresowania designem wykraczają poza ogólnie dostępną wiedzę?
 • Czy jesteś twórczą i kreatywną osobą?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to możesz poważnie pomyśleć o wzięciu udziału w rekrutacji na studia architektorniczne w Krakowie na kierunku architektura wnętrz. W tym przypadku wyniki z egzaminu maturalnego nie mają aż tak dużego znaczenia. Najbardziej liczą się umiejętności, jakie zaprezentujesz podczas egzaminu wstępnego. Obejmuje on rozmowę oraz prezentację prac. Wśród twoich dokonań artystycznych muszą znaleźć się rysunki, prace w kolorze wykonane techniką dowolną oraz także inne dokonania artystyczne – działania projektowe, fotograficzne, czy multimedialne. Podczas tego egzaminu wstępnego musisz zaprezentować wszystkie swoje zdolności oraz udowodnić, że twoje zainteresowania artystyczne w szczególny sposób obejmują architekturę wnętrz.

Nie zaniedbaj także tej części rekrutacji, która związana jest z terminowym składaniem dokumentów. Upewnij się, czy dostarczyłeś do dziekanatu swoje świadectwo maturalne i czy twoja opłata rekrutacyjna za egzamin wstępny wpłynęła pomyślnie. Jeżeli wszystko się powiedzie, a ty znajdziesz się na liście osób przyjętych, będziesz musiał dostarczyć także zdjęcia do legitymacji oraz skany dowodu osobistego.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku architektura wnętrz w Krakowie?

Jaka praca po studiach na kierunku architektura wnętrz w Krakowie?

Abiturienci krakowskich uczelni, którzy ukończyli architekturę wnętrz, dysponują szeregiem umiejętności, czyniących z nich prawdziwych profesjonalistów na rynku pracy. Mogą oni z powodzeniem rozwijać swoją karierę zawodową w zależności od własnych ambicji i zainteresowań. Na młodych, twórczych i ambitnych architektów wnętrz czekają różnego rodzaju:

 • biura projektowe;
 • agencje architektoniczne;
 • biura zajmujące się wystrojem i designem.

 

We wszystkich tych miejscach architekci wnętrz mogą uczestniczyć w całym procesie twórczym, związanym z gospodarowaniem przestrzeni danego budynku w zależności od celu, w jakim został on stworzony. Zatem absolwenci uczelni w Krakowie mogą wykonywać zarówno wstępne projekty, wizualizacje, jak i uczestniczyć już w praktycznym procesie zagospodarowania. Architekci wnętrz, dzięki wysoko rozwiniętej kreatywności, nie będą mieli problemu z urządzeniem przestrzeni, które w przyszłości mają pełnić różne funkcje. Będą oni wiedzieć, jak pomysłowo, funkcjonalnie i ze smakiem wypełnić różne pomieszczenia mieszkalne, biura, restauracje, poczekalnie, gabinety i wiele innych miejsc.

Absolwenci architektury wnętrz w Krakowie mogą z powodzeniem prowadzić własną działalność gospodarczą, współpracować z ośrodkami kulturalnymi, takimi jak muzea, galerie sztuki, teatry. Osoby kończące ten kierunek mogą także podejmować pracę z różnego rodzaju wydawnictwami i redakcjami, które zajmują się sztuką użytkową i designem. Możliwości zawodowego rozwoju jest bardzo dużo, wszystko zależy od własnych pomysłów na ukształtowanie przyszłej kariery.

Studia na kierunku architektura wnętrz Kraków – zaoczne (niestacjonarne)

Kierunek architektura wnętrz w Krakowie można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym czyli zaocznym. Jeżeli zdecydujesz się na tę drugą opcję, musisz pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat. Ich wysokość jest indywidualnie ustalana przez władze uczelni i może ulec zmianie w zależności od różnorodnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach bogaty wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego.

dowiedz się więcej na temat kierunku architektura wnętrz studia zaoczne w Krakowie

Jakie są ceny studiów na kierunku architektura wnętrz w Krakowie?

Kierunek architektura wnętrz w Krakowie można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym czyli zaocznym. Jeżeli zdecydujesz się na tę drugą opcję, musisz pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat. Ich wysokość jest indywidualnie ustalana przez władze uczelni i może ulec zmianie w zależności od różnorodnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych.
Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach bogaty wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego. Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, ważne jest, abyś przed procesem rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat. Te i wszystkie inne, istotne informacje znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.
dowiedz się więcej na temat cen za studia na kierunku architektura wnętrz - ceny w Krakowie

Jakie opinie mają studia na kierunku architektura wnętrz w Krakowie?

Studia na kierunku architektura wnętrz zdecydowanie nie są stworzone dla każdego, wymagają wielu umiejętności i zaangażowania, jednak dają gwarant kreatywnego zatrudnienia w przyszłości.

Zosia, studentka architektury wnętrz w Krakowie, mówi:

Uwielbiam to, co robię na studiach! Oczywiście, nie wszystkie przedmioty przypały mi do gustu – zwłaszcza te czysto techniczne. Natomiast wiem, że bez nich nie mogłabym nazwać siebie profesjonalistką. Czasami trzeba zacisnąć pięści i się poświęcić, ale w przypadku architektury wnętrz wiem, że warto! Nie wyobrażam sobie innych studiów!

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)