1. Dla kogo ten kierunek?
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie publiczne jako zorganizowany wysiłek społeczny, który realizują instytucje publiczne zajmujące się polepszeniem, promocją, ochroną i przywracaniem zdrowia ludności. Specjaliści w zakresie zdrowia publicznego analizują sytuację zdrowotną, nadzorują zdrowie, promują zdrowie, zapobiegają i zwalczają choroby zakaźne, zajmują się ochroną środowiska, a także działaniami przygotowawczymi na wypadek katastrof i nagłych sytuacji zdrowotnych.
Idealni kandydaci na studia medyczne w Łodzi w zakresie zdrowia publicznego nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych i społecznych. Kandydaci powinni odznaczać się zorganizowaniem i umiejętnościami kierowniczymi. Jeśli swoją postawą chcesz zachęcać ludzi do prowadzenia zdrowego trybu życia, kierunek zdrowie publiczne w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku zdrowie publiczne możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
3. Gdzie studiować?
Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi takie jak zdrowie publiczne możesz realizować przede wszystkim na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi lub w Społecznej Akademii Nauk. Uczelnie w Łodzi oferują bardzo wiele możliwości kształcenia zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej na studiach medycznych.
4. Praca po studiach
Studia w Łodzi na kierunku zdrowie publiczne przygotowują absolwentów do pracy w placówkach, które prowadzą działalność leczniczą, w instytucjach państwowych, samorządowych, społecznych i prywatnych, które zajmują się promocją i ochroną zdrowia, w jednostkach ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, w instytutach badawczych, w jednostkach wszystkich szczebli nadzoru sanitarnego, w centrach medycznych, w szpitalach publicznych i niepublicznych, w publicznych i niepublicznych jednostkach pomocy i rehabilitacji psychospołecznej, w aptekach.
Abiturienci są zatrudniani na stanowiskach menadżerskich i wykonawczych, na przykład w placówkach ochrony zdrowia, ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, instytucjach państwowych związanych z branżą medyczną, a także na różnego rodzaju stanowiskach związanych z zarządzaniem, prawem czy ekonomią w prowadzonych placówkach medycznych.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych i społecznych, a także z zakresu zarządzania. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: edukacja zdrowotna, ratownictwo medyczne, zarządzanie jakością w ochronie zdrowia, zarządzanie strategiczne w ochronie zdrowia, podstawy polityki społecznej i zdrowotnej, zarządzanie publiczne w ochronie zdrowia, przekształcenia systemowe w ochronie zdrowia, marketing usług zdrowotnych i wiele innych.
W programie studiów na kierunku zdrowie publiczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
edukacja zdrowotna,
-
ratownictwo medyczne,
-
zarządzanie jakością w ochronie zdrowia,
-
zarządzanie strategiczne w ochronie zdrowia,
-
podstawy polityki społecznej i zdrowotnej,
-
zarządzanie publiczne w ochronie zdrowia,
-
przekształcenia systemowe w ochronie zdrowia,
-
marketing usług zdrowotnych
-
i wiele innych.
W zależności od wybranej uczelni studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalizacji, takich jak na przykład: organizacja medycznych czynności ratunkowych i zarządzania kryzysowego; promocja zdrowia, organizacja i zarządzanie w ochronie zdrowia, epidemiologia, statystyka i informatyka medyczna, ubezpieczenia zdrowotne i pielęgnacyjne, prawo medyczne w ochronie zdrowia i tym podobne. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie obejmujące nauki społeczne i medyczne. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwala im rozpoznawać biologiczne, środowiskowe, demograficzne i społeczne uwarunkowania zdrowia człowieka, zarządzać jednostkami ochrony zdrowia, prowadzić działalność administracyjną podmiotów leczniczych, realizować programy oświaty zdrowotnej, promować zdrowie, udzielać opieki psychospołecznej.