Pedagogika opiekuńcza z profilaktyką uzależnień i socjoterapią to interdyscyplinarny kierunek studiów, który kształci młodych pedagogów i wychowawców. Za pomocą różnorodnych form i metod pracy absolwenci organizują procesy socjoterapeutyczne i diagnozują przy tym wszelkie zaburzenia pojawiające się na poszczególnych etapach rozwoju człowieka.
Od kandydatów na studia pedagogiczne w Bydgoszczy oczekuje się odpowiedniego podejścia zwłaszcza do dziecka w wieku do piętnastu lat. Studenci powinni wykazywać się odpowiedzialnością i empatią. W trakcie całego procesu kształcenia uczą się, w jaki sposób radzić sobie z problemem uzależnień wśród dzieci i młodzieży, niedostosowaniem społecznym lub trudnościami wychowawczymi. W pracy zawodowej będziesz udzielać pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dlatego warto, aby zagadnienia związane z naukami psychologicznymi i społecznymi mieściły się w zakresie Twoich zainteresowań.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika opiekuńcza z profilaktyką uzależnień i socjoterapią możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku pedagogika opiekuńcza z profilaktyką uzależnień i socjoterapią w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.
Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Unikatowy kierunek pedagogika opiekuńcza z profilaktyką uzależnień i socjoterapią w Bydgoszczy pozwala zdobyć niezbędne kompetencje do pełnienia funkcji opiekuńczych i wychowawczych, a w działaniach profilaktycznych i terapeutycznych wykorzystuje wiedzę zaczerpniętą ze środowiska wpływającego w znaczący sposób na kształtowanie człowieka. Uczelnie w Bydgoszczy, które mają tego typu studia pedagogiczne w swojej ofercie, znajdziesz w dziale poniżej.
Studenci kształceni są w zakresie pedagogiki, psychologii czy socjologii. Program zajęć wypełniony jest takimi przedmiotami jak na przykład:
-
etyczne i prawne aspekty pracy pedagoga
-
psychologiczne podstawy rozwoju i wychowania
-
teoria i metodyka kierowania pracą grupy
-
kultura języka z emisją głosu
-
diagnozowanie w profilaktyce selektywnej i wskazującej
Studenci muszą odbyć wielogodzinne praktyki zawodowe w szkołach i poza placówkami oświatowymi.