Rekrutacja i wymagania na studia biologiczne i przyrodnicze 2025/2026
Aby dostać się na studia biologiczne i przyrodnicze w Zielonej Górze należy wykazać się ocenami z takich przedmiotów jak: biologia (oczywiście, na poziomie rozszerzonym), chemia, matematyka i język obcy nowożytny.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia biologiczne i przyrodnicze w Zielonej Górze?
Jeśli w takim mieście jak Zielona Góra nie byłoby studiów biologicznych i przyrodniczych, to władze miasta musiałyby się poważnie zastanowić nad zmianą jego nazwy. Ale, na szczęście, w największym mieście województwa lubuskiego, nie ma problemu z kształceniem w tym zakresie. Studia biologiczne i przyrodnicze w Zielonej Górze były, są i będą. A realizuje je Uniwersytet Zielonogórski.
Studia biologiczne i przyrodnicze to studia dla tych, którzy fascynują się każdą, nawet najmniejszą formą życia. Dla tych, dla których los naszej planety nie jest obojętny, a ochrona środowiska nie jest tylko wyświechtanym sloganem. Biologia to nauka o życiu. A jeśli o życiu, to niemal nieprzerwanie mamy do czynienia z zaskakującymi wynikami badań.
Studia także do najłatwiejszych nie należą, natomiast do bardzo ciekawych i satysfakcjonujących. Odnajdą się na nich ci, posiadający duszę odkrywcy, uwielbiający obcować z przyrodą i charakteryzujący się cierpliwością i dużym skupieniem.
Rozwój nauk biologicznych ma olbrzymi wpływ na postęp innych dziedzin, takich jak: medycyna, rolnictwo. Przyczynia się do doskonalenia leczenia ludzi i zwierząt, metod hodowli roślin i zwierząt, sposobów wykorzystania gospodarczego mikroorganizmów. Jak widać, nauka będzie stanowić wyzwanie, ale na pewno warto dołączyć do wyścigu o indeks. Jesteś gotowy? Czekają na Ciebie studia biologiczne i przyrodnicze w Zielonej Górze.
Praca po studiach biologicznych i przyrodniczych w Zielonej Górze
Absolwenci studiów biologicznych i przyrodniczych to osoby, które dogłębnie znają swoją dziedzinę. Ich wiedza może być niezwykle przydatna na różnych stanowiskach.
Na przykład, po ukończeniu kierunku Ochrona środowiska posiada się wiedzę i umiejętności, które pozwalają podjąć pracę między innymi: jako specjalista w firmach, które posiadają komórkę zajmującą się ochroną środowiska, jako ekspert od fauny i flory w specjalistycznych placówkach typu ogrody botaniczne, ogrody zoologiczne, rezerwaty przyrody, w placówkach zajmujących się praktycznymi aspektami ochrony środowiska przyrodniczego i recyklingiem, czy też w służbach, które monitorują stan środowiska.
Absolwent Biologii natomiast może znaleźć zatrudnienie w polskich i zagranicznych instytucjach naukowo- badawczych, placówkach typu ogrody botaniczne i zoologiczne, laboratoriach kontrolnych i diagnostycznych firm działających w różnych gałęziach gospodarki, stacjach sanitarno- epidemiologicznych, czy też placówkach wykonujących ekspertyzy biologiczne. Można także zyskać etat nauczycielski po ukończeniu przygotowania pedagogicznego, bądź pozostać na uczelni i tam prowadzić swoje badania.