Rekrutacja i wymagania na studia biologiczne i przyrodnicze 2025/2026
Rekrutacja na studia biologiczno- przyrodnicze jest bardzo przejrzysta i nie ma w niej żadnych niespodzianek. Aby dołączyć do grona studentów należy pochwalić się bardzo dobrym wynikiem z biologii oraz drugiego przedmiotu do wyboru spośród następujących: informatyka, matematyka, chemia, fizyka lub język obcy.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia biologiczne w Opolu
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Opolskim na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 36,9 punktów na biologię, 41,7 punktu biotechnologię oraz 30,4 biotechnologię medyczną.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Jak wyglądają studia biologiczne i przyrodnicze w Opolu?
Studia biologiczno- przyrodnicze w Opolu to studia dla tych, których interesuje życie organizmów żywych; ludzi, roślin i zwierząt, i to w najmniejszym nawet szczególe. Studenci zdobywają wiedzę pozwalającą zrozumieć zjawiska przyrodnicze, zagrożenia przyrody ożywionej i nieożywionej, czy też poznać dogłębnie fizjologię organizmów zwierzęcych i roślin. To tylko część sztandarowych celów, jakie zakładają studia w tej materii.
A czym wyróżniają się studia biologiczno- przyrodnicze w Opolu? Studenci kierunku Biologia biorą udział w pracach wykopaliskowych w Krasiejowie (województwo opolskie), gdzie znajduje się jedno z najcenniejszych stanowisk paleontologicznych na świecie. Studenci Biotechnologii organizują prace badawcze, sesje naukowe, obozy i wycieczki oraz dodatkowe praktyki zawodowe, a ponadto uczą się w nowoczesnym budynku Collegium Biotechnologicum.
Jako kolejny atut warto wymienić fakt, iż pracownicy Katedry Biosystematyki corocznie publikują szereg prac w czasopismach indeksowanych w Journal Citation Reports, a w Polsce przyjęło się to przyjmować jako podstawowe narzędzie do oceny merytorycznej jakości czasopism. Coraz częściej mniejsze ośrodki akademickie dorównują prestiżem i poziomem edukacji tym większym, bardziej medialnym uczelniom.
Przykładem na to jest właśnie Opole, które z każdym rokiem doskonali zarówno metody kształcenia oraz obiekty i infrastrukturę. Warto przekonać się jak wiele miasto nad Odrą ma do zaoferowania. Sprawdźcie studia biologiczno- przyrodnicze w Opolu, zaglądając na dwie największe uczelnie w tym mieście.
Praca po studiach biologicznych i przyrodniczych w Opolu
Absolwent studiów biologiczno- przyrodniczych posiada wiele dróg wyboru kariery zawodowej, a jest ich dokładnie tyle, ile specjalności, w których się kształcił. Po kierunkach biologicznych można znaleźć zatrudnienie w instytucjach naukowo-badawczych, laboratoriach, jednostkach diagnostycznych, parkach narodowych i krajobrazowych, zakładach przetwórstwa rolno- spożywczego, nadleśnictwach, jednostkach zajmujących się ochroną środowiska, izbach rolnych, organizacjach pozarządowych, ośrodkach hodowli zwierząt i roślin, biotechnologicznych jednostkach projektowych, w szkole czy też na uczelni. Lista zawodów może być równie długa; począwszy od nauczyciela biologii i przyrody, po pracownika Ministerstwa Środowiska.
Ważne jest także to, że znając języki obce można dbać o naturę w dowolnym miejscu na świecie, a wykwalifikowany specjalista zawsze będzie mile widziany.
MUSISZ TO WIEDZIEĆ
Uczelnią, która oferuje kształcenie na studiach biologicznych i przyrodniczych jest Uniwersytet Opolski.
Wydział Przyrodniczo- Techniczny:
-
Biologia- studia I- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym, ze specjalnościami: Biologia podstawowa i Biologia eksperymentalna.
-
Biologia medyczna- studia II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.
-
Biologia nauczycielska- studia II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.
-
Biologia i Gospodarka środowiskiem przyrodniczym- studia II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.
-
Paleobiology- studia II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym. Kierunek realizowany w języku angielskim.
-
Biotechnologia – studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.
-
Biotechnologia medyczna- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
-
Biotechnologia kosmetologiczna- studia II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym.
-
Biotechnologia stosowana- studia II- stopnia, prowadzone w trybie niestacjonarnym, podzielone na trzy moduły. Moduł I: pogłębia wiedzę w zakresie zastosowań współczesnych technik biologii molekularnej. Moduł II: pogłębia wiedzę w zakresie biotechnologii środowiska. Moduł III: pogłębia wiedzę biotechnologiczną w wybranych branżach przetwórstwa rolno- spożywczego.
-
Biotechnologia żywności i leków – studia II- stopnia, prowadzone w trybie niestacjonarnym.
-
Rolnictwo- studia I- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym, ze specjalnościami: Ochrona agrocenoz oraz Rolnictwo ekologiczne i agroturystyka.
-
Ochrona środowiska- studia I- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym, ze specjalnościami: Gleboznawstwo i ochrona gleb, Gospodarka odpadami i ściekami, Monitoring i zarządzanie środowiskiem, Zagospodarowanie przestrzenne.
dowiedz się więcej
Uniwersytet Opolski, na Wydziale Przyrodniczo- Technicznym prowadzi także kształcenie na studiach podyplomowych, na kierunku: Biotechnologia.
Uczelnia techniczna, czyli Politechnika Opolska oferuje kandydatom studia na kierunku o nazwie Systemy biotechniczne. Są to studia I- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym, a kończą się uzyskaniem dyplomu inżyniera. W ramach nauki poznaje się następujące zagadnienia: botanika rolnicza, mikrobiologia techniczna, podstawy biotechnologii i hodowli roślin, biomechanika gleby, rolnicze surowce energetyczne.
dowiedz się więcej