Studia biologiczne i przyrodnicze Poznań

Studia biologiczne i przyrodnicze Poznań

Studia biologiczne i przyrodnicze Poznań

Największy wybór studiów

biologicznych w Poznaniu

Odkryj kierunki biologiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

06.06.2022

Studia biologiczne i przyrodnicze Poznań | woj. wielkopolskie

Studia biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia biologiczne i przyrodnicze Poznań
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu rozpocznie się 29 marca 2022 r. i potrwa do 20 października 2022 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów może zależć od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jak wyglądają studia biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu

Studia biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu oferują szeroką gamę zagadnień z zakresu nauk biologicznych, biologii stosowanej zwierząt i roślin, zootechniki, rybactwa, geotechniki, nauk przyrodniczych, organizacji ochrony przyrody i środowiska,  czy gospodarki odpadami komunalnymi. To studia praktyczne, przygotowujące do wykonywania różnego rodzaju zadań.

 

Najpopularniejsze kierunki biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu: Biologia stosowana, Biotechnologia, Ochrona środowiska, Inżynieria środowiska.

 

Praca po studiach biologicznych i przyrodniczych

Absolwenci studiów biologicznych i przyrodniczych odnajdują się w pracy między innymi w: ośrodkach badań i kontroli środowiska, instytucjach administracji państwowej i samorządowej, firmach doradczych, laboratoriach badawczych i diagnostycznych, ogrodach zoologicznych i botanicznych, zakładach hodowli zwierząt i roślin, parkach krajobrazowych.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Poznaniu na popularnych stanowiskach związanych z szeroko pojmowaną wiedzą biologiczną i przyrodniczą wahają się od 3500 zł do 7000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, matematyka, geografia.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

STUDIA BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE W POZNANIU - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Analityka produktów spożywczych stacjonarne II stopnia
Bioinformatyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Biologia i zdrowie człowieka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biologia stosowana stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biotechnologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biotechnology stacjonarne II stopnia
Ekoenergetyka stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Environmental protection stacjonarne II stopnia
Geotechnologie, hydrotechnika, transport wodny stacjonarne I stopnia
Jakość i bezpieczeństwo żywności stacjonarne I stopnia
Nauczanie biologii i przyrody stacjonarne I stopnia, II stopnia
Neurobiologia stacjonarne II stopnia
Ochrona środowiska stacjonarne I stopnia, II stopnia
Ogrodnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu są studia biologiczne i przyrodnicze

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE W POZNANIU

SORTOWANIE:

Niestety, nic nie znaleziono

Rekrutacja i wymagania na studia biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu

Nie powinno Was zdziwić, jak napiszemy, że na studia biologiczne i przyrodnicze obowiązuje konkurs świadectw i aby dostać się na listę szczęśliwych studentów, powinniście zdać bardzo dobrze maturę z biologii, chemii i matematyki.

Studia biologiczne i przyrodnicze to studia ścisłe, wymagające konkretnej, twardej wiedzy, jaką będziecie mogli wykorzystać podczas licznych projektów badawczych realizowanych na studiach. Dlatego komisje rekrutacyjne nie znajdą dla Was litości, jeśli nie zdacie porządnie matury z wymaganych przezeń przedmiotów!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE W POZNANIU

Rozwiń

STUDIA BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE W POZNANIU - PODYPLOMOWE

B
H
M
O
P
Z

Jak wyglądają studia biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu?

Studia biologiczne to studia o życiu - o tym, w jaki sposób organizmy żywe są zorganizowane i dzięki jakim mechanizmom żyją tyle lat. To nauka pełna odkryć, nauka nie zatrzymująca się ani na chwilę, bo choć biolodzy zajmują się opisywaniem pewnych prawidłowości i cech wspólnych wszystkich organizmów, to na ich drodze najczęściej pojawiają się wyjątki - interesujące przypadki badawcze, obok których nie można przejść obojętnym!

Z biologią jest jak z medycyną - niby grypa jest takim i takim zaburzeniem, leczy się ją w danym sposób, objawia się opisanymi zjawiskami, a i tak każdy z nas inaczej przechodzi tego rodzaju infekcje i inne środki nań działają. Biolodzy muszą więc całe życie trenować spostrzegawczość i otwartość na nowości i zaburzenia schematów.

Biologia jest kierunkiem studiów dla miłośników najdrobniejszych organizmów, komórek, tkanek, jak i ogólnie - przyrody. Studia przyrodnicze to gratka dla osób miłujących naturę. Studia biologiczne i przyrodnicze to przygoda z wiedzą o istnieniu i bycie i stałe trenowanie umiejętności kognitywnych, takich jak: analizowanie, interpretowanie, rozumienia, synteza oraz ćwiczenie kompetencji społecznych. Biolodzy pracują zespołowo! W Poznaniu możecie realizować kierunki biologiczne i przyrodnicze w określonych specjalnościach.

Poznacie na nich najróżniejszego rodzaju procesy zachodzące w przyrodzie, nauczycie się jak je interpretować i opisywać, a także dowiecie się, dlaczego jest to tak ważne. Dzięki tego rodzaju studiom zdobędzie możliwość ubiegania się o pracę w zakładach badawczych, jak i na przykład w przemyśle kosmetycznym czy farmaceutycznym. Sprawdźcie jaką dokładnie ofertę, przygotowały dla Was poznańskie uczelnie wyższe!

 

Studia biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Wśród biologicznych i przyrodniczych kierunków studiów pierwszego stopnia w Poznaniu znajdziesz propozycje licencjackie i inżynierskie. Nauka na pierwszym z typów będzie trwała trzy lata, natomiast na drugim – trzy i pół roku, jeżeli zdecydujesz się na kształcenie stacjonarne lub cztery lata w przypadku nauki w trybie zaocznym.

Głodni wiedzy licencjaci oraz inżynierowie pomyślą o rozpoczęciu studiów magisterskich drugiego stopnia, które będą trwały półtora roku lub dwa lata, w zależności od posiadanego tytułu naukowego. Będziesz miał również możliwość kształcenia podyplomowego, co okaże się doskonałym wyborem dla osób myślących o zmianie charakteru dotychczasowego kształcenia.

W celu stworzenia studentom optymalnych warunków nauki, wybrane uczelnie w Poznaniu postanowiły zaoferować możliwość podjęcia lub kontynuowania kierunków biologicznych i przyrodniczych w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Studiując dziennie zobowiązujesz się do uczestnictwa w wykładach i zajęciach od poniedziałku do piątku, natomiast studia zaoczne mają charakter weekendowych zjazdów, odbywających się co kilka tygodni.

czytaj dalej studia w Poznaniu

 

Kierunki studiów biologicznych i przyrodniczych w Poznaniu

Osoby mające problem z wyborem kierunku studiów biologicznych i przyrodniczych powinny docenić szerokie spektrum możliwości, jakie oferują im poszczególne ośrodki akademickie w Poznaniu.

Właśnie tutaj rozpoczniesz kształtowanie niezwykle interesujących kompetencji związanych z analityką kryminalistyczną i sądową, a chcąc poznać w sposób szczegółowy specyfikę otaczających cię organizmów żywych oraz znaczenia przyrody nieożywionej, zdecyduj się na biologię.

Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, pamiętaj, aby nie działać pod wpływem chwilowych emocji. Postaraj się przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, jakie przemawiają za wyborem danego kierunku, a następnie zastanów się, co właściwie chciałbyś robić w przyszłym zawodzie.

Analizować skład żywności? Dbać o ochronę środowiska? Czy może zajmować się badaniami nad mózgiem, będącym dla wielu najbardziej ciekawym organem? Wybierz kierunek biologiczny i przyrodniczy w zależności od udzielonej odpowiedzi.

 

Popularne kierunki studiów biologicznych i przyrodniczych

 • Ochrona środowiska
 • Analityka żywności
 • Biologia
 • Analityka kryminalistyczna i sądowa
 • Biotechnologia
 • Ekoenergetyka
 • Bioinformatyka
 • Neurobiologia

czytaj dalej kierunki studiów w Poznaniu

 

Gdzie studiować kierunki biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu?

Jeżeli nie masz pewności, na jakiej poznańskiej uczelni chciałbyś studiować wymarzony kierunek biologiczny i przyrodniczy, to prawdopodobnie nie zapoznałeś się jeszcze w sposób szczegółowy z oferowanym przez poszczególne ośrodki akademickie programem kształcenia.

Twój wybór, aby był zadowalający, powinien być w jak największym stopniu dopasowany do twoich oczekiwań. Dlatego zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od uczelni wyższej? Gdzie powinna się znajdować na mapie Poznania, aby regularne dojazdy nie były dla ciebie problemem? Chciałbyś studiować stacjonarnie, czy zaocznie?

Szczera, samodzielna i przemyślana odpowiedź na powyższe pytania powinna rozwiać większość twoich wątpliwości. W Poznaniu kierunki biologiczne i przyrodnicze możesz studiować w ramach trybu pierwszego i drugiego stopnia, podyplomowo, stacjonarnie oraz zaocznie, w zależności od ustaleń każdej z trzech uczelni wyższych. Ułatwieniem trudnego procesu decyzyjnego może być zaznajomienie się z opiniami starszych kolegów, studiujących na interesującej cię uczelni.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu

 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
 • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
 
Jakie kierunki biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu, aby mieć dobrą pracę?

Jedną z cech wspólnych znacznej większości maturzystów i studentów jest chęć zdobycia takiego wykształcenia, którego charakter będzie spójny z wymaganiami współczesnego rynku pracy. Jako że ten jest coraz bardziej wymagający, młodzi ludzie doceniają kierunki pragmatyczne, posiadające szeroki program, dzięki któremu ukształtują swoją zawodową przyszłość w najbardziej optymalny sposób.

Czy istnieją zatem kierunki bardziej oraz mniej praktyczne, jeśli chodzi o szanse zawodowe? Czym należy się kierować przy wyborze ścieżki kształcenia, aby mieć dobrą pracę? Odpowiedź na te pytania nigdy nie będzie jednoznaczna, bowiem zależy od subiektywnych odczuć, zainteresowań oraz talentu w konkretnych dziedzinach, jakie przejawia student.

Wykonywanie dowolnego zawodu z prawdziwą pasją i zaangażowaniem sprawi, że każdego dnia będziesz miał chęć dawać z siebie wszystko podczas pracy. To z kolei najprawdopodobniej przełoży się na wyższe zarobki oraz bardziej wyjątkowe osiągnięcia, na przykład w karierze naukowej.

Dlatego decydującym kryterium wyboru studiów biologicznych i przyrodniczych w Poznaniu powinny być twoje zainteresowania, a raczej ich spójność z charakterem kształcenia. Osoby analityczne i cierpliwe wybiorą na przykład analitykę kryminalistyczną i sądową lub biotechnologię, a ci, którzy marzą o studiowaniu kierunku interdyscyplinarnego zdecydują się na aplikację na neurobiologię, ekoenergetykę, bioinformatykę lub analitykę żywności.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Biolog
 • Dietetyk
 • Bioinformatyk
 • Analityk żywności
 • Ekolog
 • Neurobiolog
 • Nauczyciel
 • Naukowiec
 • Laborant
 • Edukator ekologiczny
 • Animator przyrody
 • Specjalista od inwentaryzacji przyrodniczych
 • Entomolog sądowy

 

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że kierunku biologiczne i przyrodnicze umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w wielu różnych zawodach, począwszy od nauczania w szkole, przez analizowanie wpływu działalności przemysłowej człowieka na środowisko naturalne, na działalności laboratoryjnej skończywszy. Jeśli chcesz wybrać kierunek studiów pod kątem przyszłej pracy zawodowej, upewnij się, że charakter kształcenia pozwoli ci na nabycie cenionych w pożądanym obszarze kwalifikacji.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Poznaniu?

Powiedzieć, że wybory w zakresie edukacji wyższe nie kończą się na decyzji w kwestii konkretnego kierunku biologicznego i przyrodniczego, to jak nic nie powiedzieć. Wiele osób zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa uczelnia w perspektywie kształtowania pożądanych kompetencji zawodowych. Zatem jak wybrać uczelnię w Poznaniu? Odpowiedź na to pytanie powinna być uzależniona od kilku zasadniczych czynników.

Jednym z nich jest lokalizacja danej uczelni. Ważne, aby transport pomiędzy ośrodkiem kształcenia a miejscem zamieszkania nie był dla ciebie męczący, bowiem może cię to skutecznie zdemotywować do pogłębiania wiedzy i umiejętności.

Przyszli kandydaci do rozpoczęcia studiów w Poznaniu powinni również zwrócić uwagę na szczegółowy program oferowany przez poszczególne uczelnie oraz zebrać wystarczającą liczbę opinii na ich temat. Jeżeli do wyboru podejdziesz w sposób zaangażowany, to jego rezultaty powinny okazać się wysoce zadowalające.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 
Czy warto iść na studia biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu?

Studia biologiczne i przyrodnicze wzbudzają zainteresowanie wielu, bowiem celem obecnych w siatkach programowych przedmiotów jest między innymi wyjaśnianie otaczających nas zjawisk w sposób naukowy. Poszerzanie wiedzy na temat funkcjonowania organizmów żywych, procesów fizjologicznych dotyczących człowieka, a także istoty wdrażania odpowiednich działań odnoszących się do ochrony środowiska może okazać się nie tylko satysfakcjonujące, ale również stanowić podstawę zadowalającego życia zawodowego.

Kilka poznańskich uczelni wyższych wychodzi naprzeciw przyszłym i aktualnym studentom, oferując najwyższej jakości kształcenie. Wśród kierunków biologicznych i przyrodniczych znajdziesz studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i podyplomowe, będziesz mógł ponadto studiować stacjonarnie lub zaocznie, w zależności od kierunku, który wybierzesz.

Zatem czy warto iść na studia biologiczne i przyrodnicze w Poznaniu? Zdecydowanie tak, jeżeli biologia i chemia są twoimi ulubionymi przedmiotami, przejawiasz szczególne zainteresowanie środowiskiem życia, funkcjonowaniem i znaczeniem poszczególnych roślin, zwierząt i grzybów dla ekosystemu, chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat wykorzystywania owoców pracy biotechnologów w farmaceutyce i medycynie lub myślisz o kształceniu interdyscyplinarnym w zakresie biologii i informatyki.

Oferta poznańskich ośrodków akademickich jest na tyle szeroka, że ostateczny wybór nie powinien stanowić większego problemu, niezależnie od osobistych zainteresowań, planów i aspiracji.

Warto pamiętać, że Poznań to nie tylko wiele prestiżowych uczelni wyższych, wiele atrakcyjnych kierunków studiów, szeroka oferta dobrze płatnych staży i możliwości zawodowych, ale również liczne puby, galerie handlowe, kina, muzea, opery czy kluby.

Tętniące życiem o każdej porze doby miasto pozwoli na realizację ambitnych marzeń dotyczących kształcenia oraz zapewni wiele rozrywki i zetknięcia z kulturą, aby wszyscy mogli znaleźć coś dla siebie. Może i ty zauważysz liczne zalety związane z kształceniem wyższym na kierunkach biologicznych i przyrodniczych w Poznaniu?

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach biologicznych i przyrodniczych

Co tak właściwie robią biolodzy? Przede wszystkim wykonują tak zwaną krecią robotę, po cichu, bez większego ambarasu, pracują w laboratoriach i badają, opracowują nowe koncepcje, przepisy i tym podobne. Biolodzy rzadko kiedy wychodzą w przestrzeń, by badać jakieś zjawiska poza laboratorium, prędzej jest to zadanie dla przyrodników.

To praca dla osób cierpliwych i skoncentrowanych. Główne miejsca zatrudnienia znajdują się w przemyśle farmaceutycznym (tworzenie nowych formuł leków, przeprowadzanie testów, doskonalenie), jak i żywieniowym - badanie, analiza i doskonalenie produktów żywieniowych oraz przemyśle kosmetycznym - biolodzy opracowują nowe kosmetyki, badają opracowane już formuły oraz testują kosmetyki przed ich wprowadzeniem do obrotu.

Po studiach biologicznych i przyrodniczych w specjalizacjach nauczycielskich możecie ubiegać się o zatrudnienie w szkole. Biologów potrzebują również liczne instytucja i zakłady rolnicze, jak i weterynaryjne. W tego typu placówkach, jako absolwenci studiów biologicznych i przyrodniczych, możecie spełniać się w swej roli, prowadząc naprawdę ciekawe, jak i przydatne badania.

Zawód biologa, jak i przyrodnika, ma ściśle praktyczny wymiar. Wszelkie dyscypliny biologiczne i przyrodnicze mają pomóc nam lepiej wykorzystywać zasoby naturalne, dobroć ziemi, zwierząt i porządku świata. Biolodzy i przyrodnicy pracują w celu ulepszania i doskonalenia życia ludzkiego - to oni definiują nowe wirusy, bakterie, grzyby, przeciw którym opracowują preparaty. Wszystko po to, by wzmocnić człowieka w świecie.

23 Uczelnie w Poznaniu

 

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

WARTO TO WIEDZIEĆ

Oczywiście na przód wszystkich uczelni wyższych w Poznaniu wysuwa się w tym przypadku Uniwersytet Przyrodniczy, na którym to możecie podjąć studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach na kierunku:

 • biologia stosowana - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • biotechnologia - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • ekoenergetyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • ochrona środowiska - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • medycyna roślin - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • ogrodnictwo - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • neurobiologia - studia II stopnia, stacjonarne, interdyscyplinarne
 • ochrona przyrody - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • agroturystyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na studia na kierunkach:

 • biologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne oraz biologia - nauczanie przyrody (profil praktyczny studiów) oraz biologia - nauczanie biologii
 • bioinformatyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • biofizyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • biotechnologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, również studia w języku angielskim
 • ochrona środowiska - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, również w języku angielskim

Na Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu możecie podjąć studia neurobiologii - studia II stopnia. Studia te są współprowadzone z Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i mają na celu zapoznanie studentów z wiedzą o układzie nerwowym i wszelkiej jego aktywności. To wiedza niezwykle przydatna dla fizjoterapeutów, sportowców, biologów, jak i nauczycieli wychowania fizycznego.

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2022

 

Teraz najważniejsze

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

 

Ciekawe

 


gdzie studiować