Studia artystyczne Białystok

Studia artystyczne Białystok

Studia artystyczne Białystok

Największy wybór studiów

artystycznych w Białymstoku

Odkryj kierunki artystyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

15.12.2021

Studia artystyczne Białystok | woj. podlaskie

Studia artystyczne w Białymstoku to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia artystyczne Białystok
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia artystyczne w Białymstoku rozpocznie się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 12 września 2022 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA ARTYSTYCZNE W BIAŁYMSTOKU - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Grafika stacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Białymstoku są studia artystyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Białostocka

Kierunki artystyczne:

GRAFIKA

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI ARTYSTYCZNE W BIAŁYMSTOKU

SORTOWANIE:

Niestety, nic nie znaleziono

Rekrutacja i wymagania na studia artystyczne w Białymstoku

Rekrutacja na studia artystyczne żądzą się swoimi prawami i podczas tego procesu należy wykazać się umiejętnościami spoza świadectwa maturalnego. Aby dołączyć do grona studentów Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej należy przejść egzamin, złożony z kilku etapów, na które składają się prezentacje poezji klasycznej, poezji współczesnej, prozy klasycznej, prozy współczesnej, dwóch piosenek, w tym jednej ludowej.

W przypadku egzaminów na Wydział Reżyserii Teatru Lalek, także należy przejść etapy egzaminów, na których trzeba m.in. przejść test na wyobraźnię plastyczną, test na ciągłość narracji, czy próbę z aktorami. Egzaminy na Uniwersytet Muzyczny również należą do egzaminów praktycznych, a polegają m.in. na prezentacji umiejętności gry na instrumencie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI ARTYSTYCZNE W BIAŁYMSTOKU

grafika

Jak wyglądają studia artystyczne w Białymstoku?

Co trzeba robić, aby zostać artystą? Najpierw należy odkryć w sobie to „coś”, co łączy się z wrażliwością i indywidualnym postrzeganiem świata. Następnie wybrać się na studia, które wydobędą te cechy i dorzucą do nich porcję warsztatu. To zadanie studiów artystycznych.

Gdy popularne uczelnie, w największych miastach zdają się być zbliżone, bądź po prostu identyczne pod kątem kształcenia, warto spojrzeć na mapę i przekonać się, że w tych nieco mniejszych miastach znajduje się pewna, ciekawa nisza edukacji. Takim miastem jest Białystok.

Studia artystyczne w Białymstoku to konkretna oferta kształcenia dla konkretnie zdeklarowanych kandydatów. To tutaj znajduje się Wydział Lalkarski Akademii Teatralnej, jeden z dwóch w całej Polsce i, między innymi, na tej podstawie miasto uzyskało miano polskiego centrum sztuki lalkarskiej. Dodatkowo, w stolicy województwa podlaskiego mieści się jedna z najlepszych polskich galerii sztuki, oraz galeria miejska posiadająca największy w kraju zbiór dzieł sztuki i pamiątek archiwalnych polskiego rodu artystów z Wilna.

Białystok jest największym ośrodkiem kulturalnym w północno- wschodniej Polsce, co również może być istotne podczas poszukiwania zatrudnienia po studiach artystycznych. Jeśli macie konkretne plany artystyczne, to dowiedzcie się czego możecie się nauczyć podczas studiów artystycznych w Białymstoku.

 

Praca po studiach artystycznych w Białymstoku

Ktoś mógłby pomyśleć, że skoro uczelni artystycznych nie jest zbyt dużo, to nie wydaje corocznie na świat kilku tysięcy absolwentów i pracy jest pod dostatkiem. Niestety, nic bardziej mylnego. Świat artystyczny nie podlega schematom, a każdy kto opuszcza mury uczelni artystycznej jest indywidualistą i pragnie pójść własną drogą. Osiąganie sukcesu jako reżyser, czy muzyk- instrumentalista nie jest sprawą oczywistą oraz historią, do której można napisać sprawdzający się scenariusz.

Żywot artysty to nierzadko jedna, wielka niewiadoma. Część absolwentów uczelni artystycznych pragnie żyć po swojemu, tworzyć i próbować pokazywać swoją twórczość jak najszerszej publiczności, wierząc w swoje ideały. Inni chcą być tylko rzemieślnikami, co oczywiście jest znacznie łatwiejsze, bo dróg wyboru jest odrobinę więcej. Będąc muzykiem, można należeć do orkiestry filharmonii i co ważne można uprawiać ten zawód w wielu, nawet najbardziej odległych miejscach na świecie; w Salzburgu, Oslo, czy Melbourne.

Aktor lalkowy chcąc pozostać w wyuczonym zawodzie, musi szukać etatu w teatrach lalkowych, które znajdują się w każdym, większym mieście. A jeśli aktor perfekcyjnie posługuje się konkretnym językiem obcym, to może poszukiwać zatrudnienia w teatrze poza granicami kraju. Co jest pewne w zawodach artystycznych? To, że należy wykazywać się cierpliwością, gdyż w tym świecie nic nie przychodzi od razu, bez pracy, wysiłku, a czasem przykrych porażek.

POPULARNE KIERUNKI W BIAŁYMSTOKU POLECANE DLA CIEBIE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET MUZYCZNY IM. FRYDERYKA CHOPINA STUDIA ARTYSTYCZNE

Pierwszym adresem, na który warto zwrócić uwagę w związku ze studiami artystycznymi w Białymstoku, jest Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina. Jest to zamiejscowa filia Uniwersytetu Muzycznego, w Warszawie. Uczelnia prowadzi Wydział Instrumentalno- Pedagogiczny, na którym kształci na następujących kierunkach:

  • Instrumentalistyka- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym. Specjalnością jest pedagogika instrumentalna. Studenci wybierają instrument spośród wymienionych: fortepian, organy, klawesyn, skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, flet, obój, klarnet, fagot, saksofon, róg, trąbka, puzon, tuba, akordeon, gitara, perkusja;
  • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym. Na kierunku obowiązują następujące specjalności: Prowadzenie zespołów muzycznych, Muzyka szkolna, Muzyka kościelna (studia I- stopnia), Prowadzenie zespołów muzycznych, Edukacja artystyczna szkolna, Muzyka kościelna (studia II- stopnia).
  • Wokalistyka- studia I i II- stopnia, prowadzone w trybie stacjonarnym. Kierunek obejmuje dwie specjalności: Śpiew solowy (studia I- stopnia), Pedagogika wokalna- Śpiew solowy (studia II- stopnia).  

 

 


AKADEMIA TEATRALNA IM. ALEKSANDRA ZELWEROWICZA STUDIA ARTYSTYCZNE

Kolejnym punktem na mapie Białegostoku, ważnym dla studiów artystycznych jest zamiejscowa filia warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Uczelnia posiada jeden wydział, a jest nim Wydział Sztuki Lalkarskiej, założony w 1975 roku. Studia realizowane są w trybie jednolitych, magisterskich, na dwóch kierunkach:

  • Aktorskim
  • Reżyserii teatru lalek

Kształcenie na kierunkach kończy się uzyskaniem dyplomu magistra sztuki.

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)