Rekrutacja i wymagania na studia artystyczne 2025/2026
Rekrutacja na studia artystyczne nigdy nie wygląda tak, jak na pozostałe, nieartystyczne kierunki. Kryteria kwalifikacji na studia artystyczne w Olsztynie są dwuetapowe i przewidują egzamin praktyczny i wszystkim dobrze znany konkurs świadectw.
Na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, pierwszym etapem jest sprawdzian umiejętności gry na fortepianie, bądź innym, dowolnie wybranym instrumencie, a po uzyskaniu satysfakcjonującego wyniku przychodzi czas na sprawdzian predyspozycji słuchowych i głosowych. Natomiast, pierwszym etapem na kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych jest egzamin praktyczny z rysunku i malarstwa.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia artystyczne w Olsztynie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 878 punktów na edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Jak wyglądają studia artystyczne w Olsztynie?
Zapewne wiele osób uważa, że do bycia artystą studia nie są potrzebne. Owszem, fundamentem tworzenia jest wyobraźnia, ale warsztat służy do tego, aby ją dobrze i świadomie wykorzystać. Studia artystyczne w Olsztynie przygotowują zarówno do samodzielnej działalności artystycznej jak i do prowadzenia edukacji w tym zakresie.
Studia realizowane są na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim i nakierowane są na dwie dziedziny sztuki. Olsztyn wydaje się być miejscem stworzonym do edukacji artystycznej. Można poszukiwać natchnienia spacerując po mieście i podziwiając zabytki architektury, wędrując szlakami turystycznymi, odwiedzając galerie sztuki, Filharmonię Warmińsko- Mazurską im. Feliksa Nowowiejskiego, czy też odwiedzać miejsca, w których występowały popularne, olsztyńskie zespoły muzyczne, takie jak Vader, Enej, Afromental, Kuśka Brothers, Harlem, czy Big Day.
Studia artystyczne zawsze wiążą się z niewiadomą. Dlaczego? Ukończenie nauki nie równa się z szybkim podjęciem pracy, a tym bardziej rozgłosem i sukcesem artystycznym. Nierzadko twardszym orzechem do zgryzienia nie są studia, zajęcia i egzaminy, tylko rzeczywistość, która stawia wiele wyzwań przed absolwentami kształcenia artystycznego.
Dlatego tak ważna jest pasja. Bez niej tworzenie sztuki nie ma sensu, staje się wyłącznie rzemiosłem i nie wywołuje emocji wśród odbiorców. Studia artystyczne w Olsztynie mogą być pierwszym krokiem ku karierze, lecz należy uzbroić się w cierpliwość i ze spokojem dążyć do osiągnięcia swoich celów.
Praca po studiach artystycznych w Olsztynie
Głównym zamierzeniem studiów artystycznych jest przygotowanie absolwentów do samodzielnej działalności artystycznej. Naturalnie, nie każdy absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej i nie każdy absolwent Edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych czuje potrzebę tworzenia, a jedynie bycie wykonawcą. Muzycy mogą dołączyć do zespołów: filharmonii, teatru, czy orkiestry.
Plastycy na pewno świetnie odnaleźliby się w agencjach reklamowych, agencjach graficznych, artystycznych atelier. Absolwenci studiów artystycznych mogą także spełniać się w rolach edukacyjnych; prowadząc warsztaty, zajęcia artystyczne w placówkach kultury, będąc animatorami podczas eventów i wydarzeń kulturalnych, czy też w szkołach w roli nauczyciela. Ważne jest to, że zawody artystyczne dają swego rodzaju swobodę, która pozwala łączyć wykonywanie pracy z działalnością artystyczną i w taki sposób funkcjonuje wielu twórców.