Grafika studia Białystok | woj. podlaskie
Grafika w Białymstoku to 3,5-letnie studia I stopnia (licencjackie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu projektanta graficznego. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu identyfikacji wizualnej czy grafiki edytorskiej.
Studia na kierunku grafika w Białymstoku
|
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I stopnia |
Czas trwania |
3,5 roku (studia I stopnia) |
Studia na kierunku grafika w Białymstoku można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej).
Dla kogo ten kierunek?
Walt Disney, dając rady młodym animatorom, stwierdził, że powinni wszystko obserwować i dobrze się komunikować ze światem, a następnie rysować, rysować, rysować. Grafika to jedna z najpopularniejszych w obecnych czasach sztuk wizualnych, która doskonale wpasowuje się w aktualne trendy reklamowe i artystyczne, a widoczna jest zarówno w działaniach multimedialnych i różnych technikach wizualizacji, jak i w formach tradycyjnych.
Idealni kandydaci na studia artystyczne nie mogą mieć problemów z naukami humanistycznymi i ćwiczeniami artystycznymi. Warto, aby przyszli studenci mogli poszczycić się talentem plastycznym i predyspozycjami manualnymi. Jeśli jesteś osobą kreatywną i ciekawą świata, kierunek grafika w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.
Program studiów i gdzie studiować
Kierunki studiów w Białymstoku takie jak grafika możesz realizować na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej lub w formie specjalizacji na kierunku informatyka, który jest realizowany na Uniwersytecie w Białymstoku. Uczelnie w Białymstoku oferują najwyższy poziom kształcenia w zakresie różnorodnych kierunków studiów, a konkretne dziedziny nauki realizują także w formie specjalności.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, ale i przedmiotach artystycznych i technicznych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: projektowanie graficzne, warsztaty komputerowe, historia sztuki, liternictwo i typografia, grafika warsztatowa, psychofizjologia widzenia, rysunek, grafika edytorska, grafika multimedialna, identyfikacja wizualna, fotografia, estetyka i filozofia, rzeźba i wiele innych.
Praca po studiach
Studia w Białymstoku na kierunku grafika dają bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Studenci zdobywają gruntowne wykształcenie, które przygotowuje ich do pracy na stanowiskach projektantów w wydawnictwach, projektantów w artystycznych studiach projektowych i agencjach reklamowych, projektantów w instytucjach kulturalno-artystycznych, takich jak galerie i teatry, projektantów w artystycznych studiach projektowych i agencjach reklamowych.
Abiturienci są także zatrudniani w charakterze ilustratorów w różnego rodzaju instytucjach i firmach, instruktorów zajęć plastycznych, artystów-grafików, którzy są specjalistami w drukarniach z tradycyjnymi technikami druku. Absolwenci mogą pracować zarówno w szkolnictwie, jak i w reklamie i kulturze. Wielu z nich decyduje się także na prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie świadczą usługi graficzne.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek grafika w Białymstoku?
Studia artystyczne odwołujące się do grafiki uchodzą za jedne z najbardziej obleganych. Zainteresowanych jest bardzo wielu, ale liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Należy pamiętać, że w przypadku kierunków graficznych i architektonicznych najważniejsze są egzaminy wstępne z rysunku odręcznego oraz kompozycji. Kandydaci muszą zdać również obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, a także powinni pokusić się o zdawanie dodatkowych przedmiotów, które mogą być punktowane w postępowaniach rekrutacyjnych. Weź pod uwagę historię, historię sztuki, fizykę, geografię, język polski.
Jak wyglądają studia na kierunku grafika w Białymstoku?
Uczelnie w Białymstoku pragną zapewnić komfort studiowania, dlatego kierunek grafika oferują zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, warto rozważyć studia zaoczne i spotkania weekendowe. Jeśli jednak bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, wybierz studia dzienne. Pamiętaj, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
Program kształcenia opiera się na przedmiotach zarówno ścisłych, jak i artystycznych związanych z malarstwem, rysunkiem czy fotografią. W siatce zajęć znajdziesz także takie przedmioty jak na przykład:
-
projektowanie graficzne,
-
grafika edytorska,
-
grafika multimedialna,
-
liternictwo i typografia,
-
psychologia reklamy,
-
psychofizjologia widzenia,
-
estetyka i filozofia,
-
historia sztuki,
-
rzeźba,
-
fotografia,
-
grafika warsztatowa,
-
identyfikacja wizualna,
-
projektowanie plakatu
-
i wiele innych.
Na kierunku grafika w Białymstoku nie przewiduje się specjalizacji, jednak aktualności odnoszące się do ofert profili kierunkowych warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Białymstoku.
Studenci zdobywają gruntowne wykształcenie odnoszące się do historii sztuki, fotografii, malarstwa, rysunku czy rzeźby. W trakcie całego toku kształcenia zapoznają się z różnorodnymi technikami graficznymi, warsztatowymi, rysunkowymi i malarskimi, co przekłada się na umiejętności w tworzeniu prac artystycznych, projektów graficznych, autorskich ilustracji, projektów wydawniczych, artystycznych animacji czy kreatywnych identyfikacji wizualnych. Studenci rozwijają umiejętności interpretacyjne, zdolności artystyczne oraz predyspozycje językowe. Poszczególne umiejętności, a także zdobytą wiedzę mogą wykazać podczas realizacji studenckich praktyk zawodowych, a także biorąc udział w plenerach artystycznych.
Jaka praca po kierunku grafika w Białymstoku?
Kierunek grafika w Białymstoku gwarantuje bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. W trakcie całego okresu kształcenia studenci są przygotowywani do pracy na stanowiskach projektantów w wydawnictwach, projektantów w instytucjach kulturalno-artystycznych, takich jak galerie i teatry, projektantów w artystycznych studiach projektowych i agencjach reklamowych, instruktorów zajęć plastycznych, ilustratorów w różnego rodzaju instytucjach i firmach, artystów-grafików, którzy stają się specjalistami w drukarniach z tradycyjnymi technikami druku.
Absolwenci bardzo chętnie zatrudniani są w szkolnictwie wszystkich poziomów, w wydawnictwach, w telewizji i agencjach reklamowych, w galeriach sztuki i instytucjach kulturalno-oświatowych. Wielu abiturientów decyduje się na prowadzenie własnej działalności artystycznej, wydawniczej i wystawienniczej. Prowadzą także galerie sztuki, pracują w charakterze scenografów, projektantów sztuki użytkowej i przedmiotów codziennego użytku, są doradcami w sprawach wystroju i aranżacji wnętrz. W poszczególnych firmach i instytucjach zajmują się promowaniem sztuk plastycznych na rynku sztuki w galeriach, muzeach, mediach społecznościowych, instytucjach promocyjnych, współpracują także ze studiami filmowymi, stają się ekspertami od historii sztuki, rynku sztuki, sztuk wizualnych i reklamy. Absolwenci zajmują się fotografią artystyczną i reklamową, dysponują wiedzą odnoszącą się do narzędzi cyfrowych i technologi 3D, którą wykorzystuje się w reklamach multimedialnych, w prezentacjach i wizualizacjach, również w technologii odnoszącej się do druku artystycznego. Właśnie dlatego studenci mogą pracować także w biurach projektowych, wydawnictwach i agencjach reklamowych zarówno w kraju, jak i za jego granicami.
Gdzie studiować na kierunku grafika w Białymstoku?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Białostockiej.
Grafika studia stacjonarne - uczelnie w Białymstoku
Grafika studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Białymstoku
Ile punktów na grafikę w Białymstoku
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Białostockiej na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 473 punkty.
czytaj dalej progi na grafikę w Białymstoku
Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek grafika w Białymstoku?
Kierunek grafika w Białymstoku jest jednym z najpopularniejszych kierunków wśród propozycji edukacji w zakresie artystycznym, a zarazem daje bardzo wiele możliwości rozwoju personalnego. Nim zdecydujesz o rekrutacji, zastanów się:
-
Czy nauka przedmiotów artystycznych nie sprawia Ci problemów?
-
Czy w zakresie Twoich zainteresowań mieszczą się treści odnoszące się do historii sztuki?
-
Czy jesteś osobą kreatywną i masz predyspozycje artystyczne i manualne?
Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, studia w Białymstoku na kierunku grafika są właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że na jedno miejsc jest bardzo wielu chętnych, ale liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. W przypadku kierunków graficznych i architektonicznych najważniejsze są egzaminy wstępne z rysunku odręcznego oraz kompozycji. Kandydaci muszą zdać również obowiązkowe dla wszystkich maturzystów przedmioty, takie jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, a także powinni pokusić się o zdawanie przedmiotów dodatkowych, które mogą być punktowane w postępowaniach rekrutacyjnych. Weź pod uwagę historię, historię sztuki, fizykę, geografię, język polski. Dodatkowych punktów może dostarczyć Ci także udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści zapewniają sobie miejsce na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Artystycznej.
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Najważniejszy jest oczywiście egzamin wstępny. Komisja Rekrutacyjna oczekuje świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia studiów do wglądu, zdjęć do legitymacji, podania i oświadczenia, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o wysokich wynikach w olimpiadach i konkursach, jeśli brałeś/aś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Białymstoku.
STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje
kierunki studiów w Białymstoku
studia w Białymstoku
GRAFIKA - ważne informacje
grafika studia
grafika studia online
studia artystyczne w Białymstoku
studia artystyczne w Polsce
zasady rekrutacji na studia