Rekrutacja i wymagania na studia artystyczne 2025/2026
Rekrutacja na studia artystyczne rządzą się swoimi prawami. Oprócz dobrze znanego konkursu świadectw, który obowiązuje na przykład na kierunku ochrony dóbr kultury, obowiązuje kwalifikacja prac plastycznych. Zatem, aby otrzymać upragniony indeks, należy pochwalić się własną twórczością. To ona jest podstawą przyjęcia na studia.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia artystyczne w Toruniu
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 90,8 punktu na grafikę.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Jak wyglądają studia artystyczne w Toruniu?
Albert Camus napisał, że tylko artyści umieją patrzeć. Kurt Cobain powiedział, że każdy może być artystą, a Orhan Pamuk, że wielkiemu artyście nie wystarczy, by jego dzieła wzruszały, on chce zmieniać nasze umysły. Zatem kim jest artysta, do czego dąży i czy można zostać artystą po studiach?
Studia artystyczne w Toruniu skierowane są do osób o konkretnych uzdolnieniach. Prowadzone są na uczelni publicznej, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Miasto pierników zdaje się być miejscem idealnym do tego rodzaju kształcenia. Średniowieczny zespół miejski widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w mieście znajdują się uznane teatry, co roku odbywają się liczne festiwale, a z okien zabytkowych kamienic dobiega muzyka najbardziej znanego toruńskiego zespołu, Republika.
Program studiów obejmuje swym zakresem wiedzę interdyscyplinarną z zakresu kształcenia ogólnego, przedmiotów kierunkowych oraz umożliwia rozwijanie indywidualnych zdolności twórczych. Studiowanie pozwala uczyć się uprawiania sztuki zarówno osadzonej w tradycji, jak i stosującej najnowsze zdobycze techniki.
„Nie należy zostawać artystą dlatego, że się może nim zostać, ale dlatego, że się musi. Sztuka jest tylko dla tych, którzy bez niej byliby nieszczęśliwi.” – napisał Irving Stone, amerykański pisarz. Jeśli w tych słowach odnajdujecie prawdę o sobie, to koniecznie zwróćcie uwagę na studia artystyczne w Toruniu.
Czy studia artystyczne w Toruniu są trudne?
Studia artystyczne to jeden z najbardziej specyficznych obszarów kształcenia, między innymi dlatego, że kształci tych, którzy przy użyciu wiedzy, umiejętności i kreatywności próbują wnieść odrobinę kolorytu do naszego życia. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie nie jest łatwe, ponieważ dla osób niezwiązanych ze światem sztuki mogą się one wydawać nie tylko trudne, ale i niezrozumiałe i niepojęte w swej formie, a dla osób poważnie zastanawiających się nad ich podjęciem są kolejnym etapem artystycznego rozwoju i szansą na szlifowanie warsztatu. Przyjmijmy, że studia artystyczne w Toruniu są trudne. Za taką oceną stoi bardzo wiele argumentów, choćby taki, że niektóre kierunki nastawione są rozwijanie umiejętności z różnych zakresów, na przykład rysunku, malarstwa, fotografii analogowej i cyfrowej, grafiki i animacji komputerowej 2D i 3D, tworzenia stron internetowych czy realizacji dźwięku.
Czy studia artystyczne w Toruniu to studia z przyszłością?
Wspomnieliśmy już o tym, że studia artystyczne są jednym z najbardziej specyficznych obszarów wyższej edukacji. I specyficzne są nie tylko na bazie profilu i tematyki kształcenia, ale również dróg zawodowych, którymi można podążać po otrzymaniu dyplomu. Zawody czy też działalność, którą można uprawiać po zakończeniu studiów w dużej mierze funkcjonuje poza dobrze znanym nam rynkiem. W wielu przypadkach nie są to zawody, o których myślimy jak o zawodach, na które składa się konkretna wiedza i konkretne umiejętności, które znajdują zastosowanie w przestrzeni rynkowej. I właśnie dlatego studia artystyczne w Toruniu nie są studiami z przyszłością. Owszem, w obszarze tym można odnaleźć kierunki, których programy znacznie bliżej i znacznie lepiej dostosowane są do współczesności rynkowej, jednak to i tak zbyt mało, aby wystawić inną ocenę. Poza tym niemała część absolwentów studiów artystycznych marzy o uprawianiu wolnych zawodów, o byciu twórcą, a zatem życia obok mód i rynkowych trendów.
Praca po studiach artystycznych w Toruniu
Absolwenci studiów artystycznych w Toruniu (między innymi Malarstwa, rzeźby i grafiki) mają, na pewno, jeden plan na przyszłość. Prowadzić samodzielną działalność artystyczną i wystawienniczą. Niestety, nierzadko życie twórcy złożone jest ze wzlotów i upadków, znaków zapytania i długiego czekania.
Wiedza nabyta podczas nauki ułatwia odnalezienie się w realiach, które czasami są bardzo niewygodne dla tych, którzy pragną tworzyć. Absolwenci studiów artystycznych w Toruniu mogą podjąć pracę w interdyscyplinarnych zespołach konserwatorsko- rzeźbiarskich, architektoniczno- rzeźbiarskich i projektowych.
Mogą także prowadzić galerie, pracować w roli scenografa zarówno w filmie, jak i w teatrze, zostać specjalistą od oprawy plastycznej imprez, instytucji, projektantem sztuki użytkowej i wielu przedmiotów codziennego użytku, doradcą w sprawach wystroju i aranżacji wnętrz. Do tego należy jeszcze dodać możliwość pracy w czasopismach, wydawnictwach i portalach internetowych, w muzeach sztuki współczesnej w roli kuratora i twórcy wystaw, w instytucjach kultury jako animator kultury i wykładowca, w instytucjach zajmujących się rynkiem artystycznym.
Po ukończeniu studiów podyplomowych przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela można także znaleźć zatrudnienie w roli nauczyciela. To również ciekawa opcja i dobry sposób, aby połączyć wykonywania konkretnego zawodu z pracą artystyczną.