Studia artystyczne Lublin

Studia artystyczne Lublin

Studia artystyczne Lublin

Największy wybór studiów

artystycznych w Lublinie

Odkryj kierunki artystyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

11.12.2021

Studia artystyczne Lublin | woj. lubelskie

Studia artystyczne w Lublinie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia artystyczne Lublin
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia artystyczne w Lublinie rozpocznie się 1 kwietnia 2022 r. i potrwa do 15 września 2022 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA ARTYSTYCZNE W LUBLINIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych stacjonarne I stopnia, II stopnia
Grafika stacjonarne II stopnia, jednolite
Graphic arts stacjonarne II stopnia
Historia sztuki stacjonarne I stopnia, II stopnia
Malarstwo stacjonarne jednolite
Produkcja medialna stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Lublinie są studia artystyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Kierunki artystyczne:

HISTORIA SZTUKI

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI ARTYSTYCZNE W LUBLINIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia artystyczne w Lublinie

Studia artystyczne obarczone są nieco trudniejszą procedurą rekrutacyjną niż inne studia, nie wymagające sprawdzenia bezpośrednich predyspozycji kandydatów. Aby dostać się na studia artystyczne w Lublinie, oprócz złożenia świadectw z egzaminów maturalnych i ich pięknych wyników, musicie przystąpić do egzaminów kwalifikacyjnych. Często są to egzaminy dwu lub trzy etapowe.

Podczas nich musicie wykazać się twórczą postawą i osobowością, a także umiejętnościami, które pozwolą Wam odnaleźć się w przyszłości zawodowej. W zależności od wybranego kierunku komisja kwalifikacyjna sprawdza określone kompetencje. Dlatego sprawdźcie dokładnie na stronie Instytutu Sztuk Pięknych oraz Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej, jakie dokładnie zadania stawiają przed Wami komisje kwalifikacyjne.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI ARTYSTYCZNE W LUBLINIE

Jak wyglądają studia artystyczne w Lublinie?

Marzysz o byciu artystą? Chciałbyś zostać zawodowym magistrem sztuki? Masz pomysł na artystyczną przyszłość? Znajdź w sobie wystarczające powody i przekonania, by poświęcić życie malarstwu, muzyce czy grafice i spróbuj dostać się na Wydział Artystyczny lubelskiego uniwersytetu. Szkoła wyższa pozwoli Ci rozwinąć Twoje umiejętności, znaleźć kontekst dla pojawiających się pomysłów, ukształtować nieco swoje artystyczne wizje.

Szkoła artystyczna to także wspaniała możliwość realizacji wewnętrznych planów i spożytkowania sił twórczych. Nawet jeśli po studiach nie zostaniecie na artystycznej ścieżce, to twórczość będzie Wam towarzyszyć w życiu. Umiejętności, jakie możecie zdobyć na artystycznym kierunku studiów są liczne - przede wszystkim umiejętność poszerzania horyzontów i obierania różnorodnych perspektyw, jak i kreatywne działanie, rozwiązywanie problemów czy bycie duszą towarzystwa. Im bardziej rzemieślniczy kierunek wybierzecie, tym więcej konkretnych kompetencji zdobędziecie.

W Lublinie możecie wybrać studia grafiki, na których to wręcz zdobędziecie dobrze opłacany zawód. Na Lubelszczyźnie możecie trenować swoje możliwości w muzyce i w malarstwie. Sprawdźcie, jakie kierunki możecie wybrać na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

 

Studia artystyczne w Lublinie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Kierunki artystyczne w Lublinie możesz realizować zarówno w formie jednolitej (na przykład grafika), jak i w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia to studia licencjackie, a kształcenie w tym zakresie trwa sześć semestrów. Studia drugiego stopnia to uzupełniające studia magisterskie, trwające dwa lata.

Studia jednolite magisterskie trwają do pięciu lat. Uczelnie w Lublinie oferują także studia podyplomowe, na których kształcenie odbywa się niestacjonarnie i trwa najczęściej dwa semestry. W ten sposób możesz studiować na przykład tworzenie kolekcji cyfrowych oraz grafikę wydawniczą.

Kształcenie na studiach artystycznych odbywa się przede wszystkim stacjonarnie. Zajęcia w trybie dziennym prowadzone są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne wypełnione są pulą zajęć obowiązkowych i dodatkowych, a także szeregiem wydarzeń pozauczelnianych i plenerów, chociażby malarskich.

czytaj dalej studia w Lublinie

 

Kierunki studiów artystycznych w Lublinie

Wśród najpopularniejszych kierunków artystycznych w Lublinie znajdziemy oczywiście malarstwo, grafikę i historię sztuki. Lubelskie uczelnie proponują także edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych oraz graphic arts. Studia anglojęzyczne ułatwiają wkroczenie na zagraniczny rynek pracy, a także rozpoczęcie współpracy na arenie międzynarodowej.

Lubelskie uczelnie przygotowują także propozycje studiów podyplomowych oraz różnego typu specjalizacje, które podnoszą kwalifikacje zawodowe studentów i absolwentów. Z powodzeniem możesz studiować podyplomowo grafikę wydawniczą, malarstwo lub tworzenie kolekcji cyfrowych. Wśród najpopularniejszych ścieżek kształcenia znajdziesz grafikę warsztatową, sztukę mediów cyfrowych, malarstwo użytkowe.

Poszczególne placówki akademickie w Lublinie są doskonale przygotowane pod względem technologicznym i merytorycznym do realizowania kształcenia w tym zakresie, natomiast programy studiów opracowywane są kompleksowo, by absolwenci mieli jak najwięcej możliwości zatrudnienia.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów artystycznych:

 • edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
 • grafika
 • graphic arts
 • historia sztuki
 • malarstwo

czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie

 

Gdzie studiować kierunki artystyczne w Lublinie?

Kierunki artystyczne w Lublinie możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Na uczelni znajdziesz między innymi edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych, graphic arts, malarstwo oraz bogatą ofertę kierunków studiów podyplomowych.

Zapoznaj się także z propozycjami kształcenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To tutaj możesz studiować historię sztuki. Poszczególne ośrodki akademickie w Lublinie szczycą się wysoką jakością kształcenia i kompleksowo opracowywanymi programami studiów, które tworzone jest przez grono specjalistów najlepszych w swojej dziedzinie.

Uczelnie dbają o odpowiednie wyposażenie pracowni artystycznych i komputerowych, a także organizują szereg zajęć pozauczelnianych. Zapoznaj się szczegółowo z ofertą kształcenia proponowaną przez placówki akademickie w Lublinie.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki artystyczne w Lublinie:

 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

czytaj dalej uczelnie w Lublinie

 

Jak wybrać studia artystyczne w Lublinie, aby mieć dobrą pracę?

Powszechnie uznaje się, że studia artystyczne nie zawsze są opłacalne. Nic bardziej mylnego. Rynek pracy otwiera się na formy artyzmu w różnym zakresie. Poszukuje także wykwalifikowanych historyków sztuki i dydaktyków zajmujących się między innymi sztukami plastycznymi. Najłatwiej mają jednak graficy. Warto zweryfikować dynamicznie rozwijający się rynek pracy, nim zdecydujesz o tym, jaki kierunek chciałbyś/abyś realizować.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • grafik
 • designer
 • specjalista ds. komunikacji wizualnej
 • historyk sztuki
 • producent filmowy
 • nauczyciel plastyki
 • krytyk teatralny
 • architekt wnętrz
 • animator filmowy
 • malarz
 • specjalista ds. mediów cyfrowych

 

Kierunki artystyczne przeznaczone są przede wszystkim dla pasjonatów oraz dla osób o szczególnych talentach i predyspozycjach. Ważne są umiejętności rysunkowe i manualne. Tylko osoba szczerze oddana malarstwu, grafice i sztuce spełni się zawodowo w tym podobnych dziedzinach.

Absolwenci studiów artystycznych zatrudniani są w branży poligraficznej, wydawniczej, fotograficznej, biurach projektowych, agencjach reklamowych, biurach promocji, firmach konsultingowych, w teatrze, telewizji, przy produkcjach filmowych, w biurach projektowych, które realizują projekty dla różnych gałęzi przemysłowych, przy projektowaniu komunikacji wizualnej i medialnej, grafik użytkowych, a także w domach kultury i instytucjach kulturalno-oświatowych.

Poszczególne miejsca pracy uzależnione są od realizowanego kierunku, specjalizacji bądź studiów podyplomowych. Pamiętaj, że w sztuce trzeba być elastycznym, dlatego studenci i absolwenci niejednokrotnie łączą różne dziedziny artystyczne, naukowe, technologiczne.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Lublinie?

Wybór uczelni wyższej uwarunkowany jest kierunkiem studiów, który zamierzasz realizować. Każda z placówek akademickich w Lublinie przedstawia unikatową ofertę kształcenia, co oznacza, że nie wszędzie znajdziesz upragniony kierunek. Jeżeli chcesz studiować historię sztuki, wybierz Katolicki Uniwersytet Lubelski. Jeśli jednak po głowie chodzi Ci malarstwo, studia w tym zakresie proponuje Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Zapoznaj się szczegółowo z ofertą kształcenia poszczególnych ośrodków akademickich. Sprawdź, jakie możliwości rozwoju dają Ci poszczególne uczelnie. Zweryfikuj, czy w ramach programu studiów przewidziane są zajęcia pozauczelniane, jak chociażby plenery malarskie. Upewnij się, że masz szansę na wymianę międzyuczelnianą w kraju i za granicą, a także, czy wybrany ośrodek akademicki oferuje dostęp do bibliotek i szeroko pojmowanej kultury i sztuki.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia artystyczne w Lublinie?

Studia artystyczne warto realizować w miejscu, umożliwiającym rozwijanie kreatywności, pozwalającym dbać o proces twórczy, dostarczającym inspiracji i materiałów do nauki. W Lublinie znajdziesz wiele możliwości rozwoju, ale także różnorodne atrakcje, które pozwolą urozmaicić lata nauki. Wydarzenia sportowe, kulturalne, imprezy masowe stają się ogólnodostępne.

Lubelskie uczelnie zachęcają studentów i absolwentów do aktywnego zdobywania wyższego wykształcenia. Właśnie dlatego organizuje się wystawy, koncerty, plenery, festiwale, konferencje naukowe, granty badawcze. Możesz założyć koło naukowe lub aktywnie w nim uczestniczyć. Wszelkie zajęcia pozauczelniane pozwalają zdobyć doświadczenia życiowe i zawodowe.

Uczelnie chętnie współpracują z instytucjami i firmami, oferując praktyki i programy stażowe. Ułatwia to start na rynku pracy w zakresie najbardziej zajmujących Cię dziedzin nauki i sztuki. Studia to jeden z najważniejszych etapów w życiu rozwijającego się człowieka.

To czas na udoskonalanie pasji i zdobywanie nowych, poznawanie ludzi, podróżowanie. To wtedy możesz odkrywać siebie, a przede wszystkim zdecydować, o tym, czym chcesz zajmować się w życiu zawodowym i jaką drogę obierze Twoja sztuka. Uczelnie wspierają studentów programami stypendialnymi i socjalnymi. W Lublinie żadna artystyczna dusza nie może czuć się opuszczona i niezrozumiana.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach artystycznych

Kim możecie zostać po studiach artystycznych? Wielu magistrów sztuki znajduje pracę w działach HR międzynarodowych korporacji, jak i w działach tak zwanych kreatywnych. Agencje reklamowe, domy mediowe, czy media - telewizje, radio, prasa - to miejsca, w których absolwenci kierunków artystycznych świetnie się odnajdują.

To, że osobowości twórcze funkcjonują nieco inaczej, od osobowości nietwórczych (nie mówimy tu o kreatywności, tylko twórczości jako zestawie naturalnych cech i kompetencji do bycia kreatywnym od tak). Inny sposób patrzenia na świat, szukanie różnych punktów widzenia wyróżnia takie osoby na rynku pracy. Niegdyś niedoceniani, dziś twórczy absolwenci studiów wyższych znajdują dobrze płatne prace, z których mogą być dumni. Niekoniecznie jest to praca w kierunku w jakim takie osoby się kształcą.

Często muzycy piszą, malarze śpiewają, a pisarze malują. Stałe zatrudnienie absolwenci szkół artystycznych mogą zdobyć w domach kultury, w ośrodkach państwowych, jak i w firmach prywatnych zajmujących się organizacją eventów, ślubów czy festiwali. Studia artystyczne to dobry wybór dla osób pragnących rozwijać się zgodnie z własną intuicją i wewnętrznymi potrzebami. Czy warto w ogóle podejmować trud studiowania kierunków artystycznych? Jak najbardziej tak.

Studia tego typu to przyjazne miejsce wspierające indywidualny rozwój jednostki. Znacząco nauka na studiach artystycznych różni się od np. studiowania ekonomii. Kadra profesorska inaczej podchodzi do nauki, z tego też wynikają różne potrzeby absolwentów i różne aspiracje zawodowe wykształconych artystów.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET MARII CURIE SKŁODOWSKIEJ STUDIA ARTYSTYCZNE

W Lublinie studia artystyczne możecie realizować na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym, to tu prowadzone są kierunki takie jak:

 • grafika - studia jednolite magisterskie oraz studia II stopnia stacjonarne, spec. grafika warsztatowa, grafika projektowa, sztuka mediów cyfrowych
 • malarstwo - studia jednolite magisterskie oraz studia II stopnia stacjonarne, specjalności: malarstwo użytkowe, sztuka obrazu
 • edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • jazz i muzyka estradowa - studia I stopnia, stacjonarne

 

Wydział Artystyczny zachęca również ciekawą ofertą studiów podyplomowych, na których to możecie realizować takie kierunki jak:

 • edukacja plastyczna
 • grafika wydawnicza
 • udostępnianie kultury i sztuki osobom niepełnosprawnym
 • emisja głosu
 • multimedia
 • realizator dźwięku w studio i na koncercie
 • scenografia i wystawiennictwo
 • grafika komputerowa i DTP
 • malarstwo
 • animacja komputerowa i etiuda filmowa
 • fotografia
 • muzykoterapia
 • reklama i komunikacja wizualna
 • wzornictwo

Dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)