Rekrutacja i wymagania na studia artystyczne 2025/2026
Proces rekrutacji na studia artystyczne zawsze wygląda inaczej w porównaniu z innymi kierunkami nauczania. Aby dostać się na studia artystyczne w Radomiu należy przedstawić własne prace, które stanowią przepustkę do grona studentów. W przypadku kierunków Grafika, Malarstwo i Architektura wnętrz, obowiązują rysunki, szkice, prace malarskie, a w przypadku Sztuki mediów i edukacji wizualnej istnieje dowolność i kandydat może przedstawić prace fotograficzne, projektowe, multimedialne, rysunkowe, czy nawet filmowe.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia artystyczne w Radomiu?
Bycie artystą oznacza wyrażanie swoich myśli, uczuć i emocji poprzez sztukę, którą się tworzy. Bycie artystą to podążanie własną drogą, gdy pozostali idą wyraźnie wytartym szlakiem. Bycie artystą to swoboda wypowiedzi i działań, nie dająca zamknąć się w szczelnych ramach.
Po co, zatem, istnieją studia artystyczne zapytacie? Aby poznać warsztat, który umożliwi bycie artystą, rozwinie wyobraźnię, da narzędzia potrzebne do realizacji pomysłów.
Studia artystyczne w Radomiu prowadzone są na Uniwersytecie Technologiczno- Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego i ukierunkowane na aspekt wizualny. Program nauczania obejmuje kilka kierunków z kilkoma specjalnościami oraz wieloma pracowniami dyplomującymi, do których należą, między innymi: pracownia mozaiki i malarstwa na szkle, malarstwa sztalugowego, elementów designu w mieście, fotografii, czy projektowania mebli.
Dowodzi to temu, że studia artystyczne w Radomiu mają wymiar praktyczny, a studenci zajmują się także sztuką użytkową, dzięki której łatwiej odnaleźć się na rynku pracy. Po ukończeniu nauki, oprócz własnej i nieskrępowanej działalności artystycznej, absolwent może pracować w agencjach reklamowych, instytucjach upowszechniania kultury i sztuki, bądź mediach.
A jakie cechy powinien posiadać kandydat na takie studia? O adeptach sztuki mawia się, że inaczej patrzą na świat i ludzi. Cechuje ich wrażliwość i inny odbiór tego, co widzą wszyscy. Studia artystyczne w Radomiu mają na celu uzewnętrznienie tych cech i przełożenie na konkretną płaszczyzną, niezależnie od tego czy będzie to tkanina, szkło czy papier.
Praca po studiach artystycznych w Radomiu
Studia artystyczne nie należą do najłatwiejszych i nie należą do takich, które absolwentom gwarantują pewne zatrudnienie. A mają na to wpływ różne czynniki. Sztuka nie jest gałęzią przemysłu, bądź usług i niemożliwe jest przewidzenie na nią popytu .Największym marzeniem i najważniejszym pomysłem do zrealizowania dla studentów jest własna działalność artystyczna, niczym nieograniczona i nieskrępowana.
Niestety, dla twórców rzeczywistość bywa bardzo okrutna i aby móc odnaleźć się w niej, absolwenci posiadają potrzebne do tego umiejętności. Dzięki nim mogą znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, studiach fotograficznych, biurach projektowych, biurach architektonicznych, mediach, wydawnictwach, salonach fotograficznych, instytucjach upowszechniania kultury i sztuki, muzeach, biurach projektowania graficznego, bądź rozpocząć pracę w roli nauczyciela w szkole, bądź instruktora w placówce kultury.
Mogą zająć się rekwizytami i scenografią teatralną, bądź filmową, wykonywaniem fotosów na planach zdjęciowych, materiałów typu „making of”, czy tworzeniem plakatów i innych plików graficznych. Ich zdolności mogą być także wykorzystywane w działach reklamy i marketingu różnych firm, przedsiębiorstw, czy instytucji, od salonów samochodowych i galerii handlowych, po stacje radiowe i telewizyjne i kluby muzyczne.
Umiejętności zdobyte podczas studiów pozwalają na pracę tzw. wolnego strzelca, freelancera, i ta właśnie forma jest najczęściej wybierana przez absolwentów studiów artystycznych, choć nierzadko wiąże się z pewnym ryzykiem, niestabilności dochodów.