Studia artystyczne Katowice

Studia artystyczne Katowice

Studia artystyczne Katowice

Największy wybór studiów

artystycznych w Katowicach

Odkryj kierunki artystyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

08.01.2024

Studia artystyczne Katowice 2024 | woj. śląskie

Studia artystyczne w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć w 3 uczelniach publicznych: Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Akademii Śląskiej, Górnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie, Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 6 lat.  

Studia artystyczne Katowice
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia artystyczne w Katowicach w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, język polski, historia sztuki, matematyka. W postępowaniu kwalifikacyjnym najistotniejsze są jednak egzaminy wstępne i rozmowy kwalifikacyjne.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia artystyczne w Katowicach i woj. śląskim - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną stacjonarne I stopnia
Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych stacjonarne I stopnia, II stopnia
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej stacjonarne I stopnia, II stopnia
Grafika stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, jednolite
Gry i grafika interaktywna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Malarstwo stacjonarne jednolite
Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej stacjonarne I stopnia, II stopnia
Projektowanie graficzne stacjonarne I stopnia, II stopnia
Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia stacjonarne jednolite
Reżyseria stacjonarne I stopnia, II stopnia
Taniec stacjonarne I stopnia, II stopnia
Terapia artystyczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Wzornictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są artystyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Muzyczna w Katowicach

Kierunki artystyczne:

TANIEC

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

Kierunki artystyczne:

GRAFIKA
MALARSTWO
PROJEKTOWANIE GRAFICZNE

Pokaż więcej

Akademia Śląska

Kierunki artystyczne:

GRAFIKA
WZORNICTWO

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki artystyczne w Katowicach i woj. śląskim

SORTOWANIE:

Studia artystyczne w Katowicach i woj. śląskim - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Aktualności rekrutacyjne

Rekrutacja i wymagania na studia artystyczne 2024/2025

W przypadku studiów artystycznych w Katowicach nie wystarczy dobrze się uczyć w liceum. Trzeba również wykazywać twórcze aspiracje i kompetencje do pełnienia trudnego zawodu artysty. Aby komisja kwalifikacyjna mogła sprawdzić, czy nadajesz się do zawodu i do pełnienia twórczej misji, w zależności od kierunku studiów, będziesz zobowiązany do podjęcia najczęściej trójetapowego zadania twórczego.

Oceny i wyniki matur mają tylko podstawowe znaczenie w procesie rekrutacji na studia artystyczne. Warto jednak zadbać, żeby dobrze wyglądały w Waszych papierach rekrutacyjnych. Zadania są różne - jedne mniej, inne bardziej wymagające. Wszystkie dopasowane są do obranego kierunku. Sprawdzają nie tylko pewne umiejętności, ale i Waszą życiową postawę, która jest niezmiernie ważna na studiach tego typu.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile osób na miejsce na studia artystyczne w Katowicach i woj. śląskim

Studia artystyczne w Katowicach i woj. śląskim należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Śląski w Katowicach na reżyserię ubiegało się 15 kandydatów na jedno miejsce, na realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię 11 kandydatów. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia artystyczne w Katowicach i woj. śląskim?

Dlaczego warto wybrać Katowice jako miasto studiów artystycznych? Bo podobno jest to jedno z najmodniejszych miast w Polsce, miasto o międzynarodowej renomie, którego gwałtowny rozwój przedsiębiorczy, zwiastuje dobre warunki do pracy dla artystów. Katowice to miasto węgla, położone w bardzo dogodnej lokalizacji. Niespełna 100 lat temu to w Katowicach, kilka kilometrów od współczesnego centrum zbiegały się granice Rosji, Austrii, Prus.

To jedno z głównych miast ważnego szlaku handlowego. A jak wiadomo, gdzie handel kwitnie tam panuje dobrobyt materialny. Katowice otrzymały od UNESCO tytuł Kreatywnego Miasta w dziedzinie muzyki. To tu odbywają się największe wydarzenia muzyczne w naszym kraju. Festiwale, jakie mają tu miejsce to między innymi: Off Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues.

W samym centrum miasta, na terenie, gdzie kiedyś stała Kopalnia Węgla Kamiennego, obok sławnego Spodka, powstało jedno z najnowocześniejszych Międzynarodowych Centrów Kongresowych, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, jak i schowane w głębi ziemi Muzeum Śląska. Katowice to miasto zieleni, która skłania do refleksji. To miasto uduchowione, a zarazem miasto pracy. Czy artyści mogliby sobie wyobrazić lepsze miejsce do życia i działania?

 

Studia artystyczne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:

 

1. Poziom studiów:

 • Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Forma:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Niezależnie od tego, czy swoją przyszłość chciałbyś powiązać z zawodem malarza, projektanta gier komputerowych, czy też nauczyciela przedmiotów artystycznych, swoją przygodę ze studiami artystycznymi w Katowicach i województwie śląskim rozpoczniesz od wyboru jednego z kierunków pierwszego stopnia.

Może on mieć charakter studiów licencjackich, wówczas twoja nauka potrwa trzy lata, lub jednolitych magisterskich, cechujących się przynajmniej pięcioletnim czasem trwania. Absolwenci z tytułem licencjata mogą pomyśleć o kontynuowaniu kształcenia na dwuletnich studiach magisterskich lub podyplomowych, które są adresowane również do osób z wykształceniem magisterskim.

Kierunki artystyczne w Katowicach i woj. śląskim możesz realizować stacjonarnie lub zaocznie, w zależności od twoich preferencji odnośnie organizacji czasu akademickiego oraz ustaleń danej uczelni wyższej. Jeśli wybierzesz kształcenie dzienne, będziesz uczestniczył w zajęciach i wykładach odbywających się przez pięć dni roboczych w tygodniu. Studia niestacjonarne pozwolą ci na edukację w weekendy co dwa lub trzy tygodnie.

czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim

 

Kierunki studiów artystycznych w Katowicach i woj. śląskim

Aspirujący adepci sztuki wszelakiej, którzy myślą o realizacji studiów wyższych w interesującym ich obszarze w Katowicach i woj. śląskim będą mieli do wyboru jeden z kilku niezwykle atrakcyjnych kierunków.

Właśnie tutaj rozwiniesz swoje zainteresowanie tańcem oraz zyskasz praktyczne umiejętności taneczne, wybierzesz edukację, dzięki której połączysz posiadane predyspozycje artystyczne i wrodzony talent z projektowaniem za pomocą najnowocześniejszych narzędzi informatycznych. Malarstwo okaże się idealne dla osób wiążących przyszłość z realizacją artystycznych wizji za pomocą pędzli i płótna.

Jeżeli zechcesz zająć się współczesną sztuką użytkową, zdecydujesz się na studiowanie wzornictwa. Reżyseria okaże się idealna dla kreatywnych miłośników kina z ponadprzeciętnie rozwiniętą wyobraźnią. Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia oraz organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej to kierunki interdyscyplinarne, dzięki którym rozwiniesz wszechstronne zainteresowania. To tylko niektóre z licznych kierunków artystycznych, jakie odnajdziesz na śląskich uczelniach wyższych.

 

Kierunki artystyczne w Katowicach i woj. śląskim - rekrutacja 2024/2025

 • Taniec
 • Grafika
 • Malarstwo
 • Projektowanie graficzne
 • Wzornictwo
 • Reżyseria
 • Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia
 • Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej
 • Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
 • Projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej

czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

 

Gdzie studiować kierunki artystyczne w Katowicach i woj. śląskim

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: grafiki, projektowania, wzornictwa, malarstwa, reżyseriiAbsolwenci studiów artystycznych odnajdują się w pracy w fotografii, malarstwie, domach kultury, muzeach, branży filmowej i teatralnej, agencjach reklamowych, korporacjach.

Nieodzowną częścią planowania swojego wyższego kształcenia jest wybór uczelni wyższej, na której istnieje możliwość realizowania wymarzonego kierunku. Kierunki artystyczne w Katowicach i woj. śląskim możesz rozpocząć i kontynuować na sześciu różnych uczelniach, wśród których znajdziesz placówki prywatne i publiczne, pozwalające na edukację w trybie stacjonarnym i zaocznym.

Niewątpliwie najpopularniejszą śląską uczelnią jest tamtejszy Uniwersytet w Katowicach. Długoletnia tradycja akademicka i renoma dadzą ci pewność najwyższej jakości kształcenia.Na uwagę zasługują również pozostałe uczelnie, z których większość skupia się na realizowaniu kierunków z danego obszaru związanego ze sztuką.

Osoby zainteresowane malarstwem, wzornictwem czy projektowaniem graficznym odnajdą swoje miejsce w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ci o ponadprzeciętnych zdolnościach muzycznych aplikują na Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na Wyższej Szkole Technologii Informatycznych w Katowicach zrealizujesz interdyscyplinarne kierunki łączące dziedziny artystyczne i informatyczne. To tylko niektóre z propozycji. Zapoznaj się z każdą z nich, aby dokonać optymalnego wyboru.

 

Gdzie studiować kierunki artystyczne w Katowicach i woj. śląskim:

 • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
 • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
 • Akademia Śląska w Katowicach
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach
czytaj dalej uczelnie w Katowicach i woj. śląskim


Kierunki artystyczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Katowicach i woj. śląskim

 • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
 • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach

czytaj dalej uczelnie publiczne w Katowicach i woj. śląskim

 

 

Kierunki artystyczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Katowicach i woj. śląskim

 • Akademia Śląska w Katowicach
 • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie
 • Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach

czytaj dalej uczelnie prywatne w Katowicach i woj. śląskim

 

 

Jaki kierunek artystyczny w Katowicach i woj. śląskim wybrać, aby mieć dobrą pracę

 

Zdawać by się mogło, że uzyskanie wyższego wykształcenia jest wystarczające do znalezienia najlepszej pozycji na współczesnym rynku pracy. Prawda niestety nie jest tak oczywista i kolorowa. Owszem, znaczna część pracodawców szuka prawdziwych specjalistów w swoim fachu, których wiedza i umiejętności mogą zostać udowodnione posiadaniem dyplomu ukończenia szkoły wyższej.

Warto jednak pamiętać o dynamicznie zmieniających się tendencjach na współczesnym rynku pracy. Oznacza to, że aby zyskać największą szansę na znalezienie dobrej pracy, należy przeanalizować kilka kwestii. Nim podejmiesz kształcenie wyższe, zapoznaj się z wiarygodnymi źródłami opisującymi aktualne zapotrzebowanie na absolwentów danych kierunków.

W ten sposób zorientujesz się, jakie studia pozwolą ci na bezproblemowe znalezienie zatrudnienia w odpowiadających ci sektorach. Nie bez znaczenia pozostają również twoje predyspozycje, wrodzony talent oraz zainteresowania. Postaraj się o aplikacje na taki kierunek, który będzie zgodny z samym tobą – jeśli zarabianie na życie połączysz z rozwijaniem pasji i zainteresowań, prawdopodobnie unikniesz wypalenia zawodowego i jednocześnie jakość twojego życia się polepszy.

Ukończenie wybranego kierunku może okazać się niewystarczające do rozpoczęcia wymarzonej pracy, chociażby ze względu na konkurencję. Aby wyróżnić się wśród innych kandydatów na atrakcyjne stanowiska, warto postarać się o udział w pozauczelnianych kursach, stażach i praktykach zawodowych. Rozwijanie predyspozycji w zaciszu domowym również może okazać się znaczące dla rozwijania cenionych na rynku pracy umiejętności.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • Malarz
 • Tancerz
 • Grafik
 • Twórca multimediów
 • Wzornik
 • Reżyser
 • Scenograf
 • Nauczyciel plastyki
 • Projektant przestrzeni wirtualnej
 • Twórca gier komputerowych

 

Absolwenci, którzy ukończą kierunki artystyczne w Katowicach i województwie śląskim, mogą podjąć pracę w placówkach związanych z kulturą i oświatą, bez trudu rozpoczynają karierę freelancera tworząc wysokiej jakości dzieła i sprzedając je do galerii sztuki. Jako absolwent studiów artystycznych będziesz miał bardzo szerokie możliwości, podobnie jak szerokie są obszary kreślone twoją kreatywnością, wyobraźnią oraz talentem twórczym.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim

Wybór przyszłej uczelni wyższej może nie być łatwy. Odpowiednia decyzja wymaga uprzednich refleksji, które wymagają czasu oraz odpowiedniego podejścia. Zatem jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim, aby jak najlepiej ukształtować swoją akademicką przyszłość? Oto garść porad, którymi możesz kierować się w procesie decyzyjnym.

Przede wszystkim zastanów się, na jakim kierunku chciałbyś się uczyć. Następnie przeanalizuj ofertę śląskich uczelni w poszukiwaniu wybranej propozycji kształcenia. Nie zapomnij ponadto o prześledzeniu przedmiotów wchodzących w skład siatki programowej – dzięki temu odpowiednio wcześnie dowiesz się, czego możesz oczekiwać od nauki.

Nie rezygnuj z możliwości wzięcia udziału w dniach otwartych najbardziej interesujących cię uczelni. W ten sposób zorientujesz się, gdzie położona jest dana placówka oraz zyskasz okazję do porozmawiania z być może przyszłymi wykładowcami. Podczas podejmowania istotnych decyzji kieruj się zdrowym rozsądkiem, a nie gwałtownymi emocjami, które mogą okazać się złym doradcą.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 

Czy warto iść na studia artystyczne w Katowicach i woj. śląskim

Każdego roku uczniowie szkół średnich oraz świeżo upieczeni maturzyści zadają sobie pytanie, czy warto iść na studia. Chociaż większość osób, która decyduje się na edukację w szkołach średnich, od początku zakłada chęć rozwijania kompetencji, zainteresowań oraz intelektu na wybranych studiach wyższych, to nie każda z nich jest wytrwała w początkowych założeniach. Dlatego zanim rozważysz aplikację na wybrane kierunki artystyczne w Katowicach i województwie śląskim, powinieneś dogłębnie przemyśleć kilka bardzo istotnych kwestii.

Zastanów się, czego oczekujesz od swojej przyszłości. W czym jesteś tak naprawdę dobry? Jakie są mocne i słabe strony twojego charakteru, które mógłbyś rozwinąć lub wygasić podczas kształcenia? Czy studia wyższe mogą ci umożliwić realizację wcześniej postawionych celów i aspiracji? Czas edukacji na studiach jest dla wielu najlepszym okresem w życiu.

Nie tylko wprowadza do dorosłości poprzez konieczność usamodzielnienia się, ale również pozwala czerpać inspirację od najlepszych, kształtuje charakter oraz poszerza sieć znajomych. Na śląskich uczelniach odnajdują się artyści zafascynowani różnymi rodzajami sztuki, począwszy od reżyserię, przez malarstwo, na grafice skończywszy.

Śląskie uczelnie starają się iść z duchem czasu, aktualizując ofertę programową i doskonaląc ją celem odpowiedzenia na potrzeby studentów oraz samego rynku pracy. Atrakcyjne oferty stażowe, możliwość odbywania rozwijających praktyk studenckich oraz edukacja w doskonale wyposażonych pracowniach i salach wykładowych to niewątpliwe atuty edukacji na śląsku. Stwórz sobie szansę na prawdziwy sukces i aplikuj na wybrany kierunek artystyczny w Katowicach i woj. śląskim!

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach artystycznych

Najciekawszy punkt programu - praca po studiach artystycznych. Im bardziej praktyczny kierunek studiów wybierzecie, tym będzie Wam łatwiej znaleźć odpowiednią pracę. Po organizacji produkcji możecie pracować prawie w każdej dziedzinie i każdej branży, w której istotna jest odpowiednia organizacja wydarzeń, eventów, ludzi.

Organizacja produkcji przygotowuje przyszłą kadrę filmową i telewizyjną do pracy w telewizji, jak i na planach filmowych. Ale nie jest to powiedziane, że po studiach nie możecie podjąć pracy w korporacji lub firmie eventowej.

Studia grafiki, wzornictwa i projektowania również dają Wam bardzo konkretne umiejętności, które będziecie mogli wykorzystać w biznesie, zakładając własną agencję marketingową, projektową, bądź znajdując zatrudnienie np. przy designie produktów i usług. Jeśli jednak poczujecie, że połączenie artyzmu z biznesem jest kompletnie nie dla Was i poczujecie potrzebę rozwijania swojej wewnętrznej ścieżki twórczej - to oczywiście będzie możliwe, podążycie w tym kierunku, w jakim będziecie chcieli. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwijać swój potencjał artystyczny, czy to w kraju czy za granicą.

Dzięki studiom artystycznym będziecie mieli okazję do poznania różnych ludzi, środowisk, grup artystycznych, z którymi w przyszłości być może będziecie współpracować. To niezwykle istotne dla drogi artysty, by znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. 

Studia artystyczne są również tworzone w tym celu, by umożliwiać młodym, ambitnym osobom, poznanie śmietanki artystycznej świata. To dlatego organizowane są liczne festiwale, wyjazdy międzynarodowe, projekty kulturalne - by młodzi przyszli twórcy i animatorzy kulturalni, weszli w ten twórczy świat.

POZOSTAŁE UCZELNIE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM NA KTÓRYCH SĄ STUDIA ARTYSTYCZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W KATOWICACH - STUDIA ARTYSTYCZNE

Wydział Projektowy

 • projektowanie graficzne - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • wzornictwo - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

dowiedz się więcej >

Wydział Artystyczny

 • grafika warsztatowa - studia jednolite magisterskie, bądź studia I stopnia niestacjonarne
 • malarstwo -studia jednolite magisterskie, bądź studia I i II stopnia niestacjonarne
 • środowiskowe studia doktoranckie

dowiedz się więcej >


UNIWERSYTET ŚLĄSKI - STUDIA ARTYSTYCZNE

Wydział Artystyczny

 • grafika - studia jednolite magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne
 • malarstwo i projekty interdyscyplinarne - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej, spec. dźwięk w grach - studia I i II stopnia, stacjonarne
 • projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej, spec. grafika komputerowa gier - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • games and virtual reality design, sound in games - studia II stopnia, stacjonarne
 • games and virtual reality design - computer games graphies - studia II stopnia, stacjonarne
 • sztuki piękne - studia doktoranckie
 • edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

dowiedz się więcej >

Wydział Radia i Telewizji

Na Wydziale Radia i Telewizji prowadzone są studia filmowe, równie istotne na arenie międzynarodowej, co studia filmowe w Łodzi. Prowadzone kierunki to:

 • organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia - jednolite studia magisterskie
 • reżyseria - studia I i II stopnia, stacjonarne

dowiedz się więcej >

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)