Animacja kultury to propozycja kształcenia, która odpowiada na oczekiwania współczesnego rynku pracy. Kompleksowo opracowany kierunek pozwoli Ci zdobyć wiedzę i opanować umiejętności odnoszące się do organizacji wydarzeń kulturalnych i aktywnych form wypoczynku.
W trakcie realizowanych zajęć studenci uczą się stosować metodykę animacji kultury w różnych formach, środowiskach, grupach wiekowych, instytucjach i organizacjach.
Nauczysz się także planować i realizować projekty kulturalne oraz organizować i promować imprezy i wydarzenia o charakterze kulturalnym, artystycznym, edukacyjnym. Zajęcia odbywają się nie tylko w zaciszach uniwersyteckich sal wykładowych, ale również w ternie.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Animacja kultury możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia w zakresie animacji kultury możesz realizować w trakcie dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia (licencjackie) trwają trzy lata, studia drugiego stopnia (magisterskie) trwają dwa lata i uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie pierwszego stopnia.
Stacjonarna forma kształcenia prowadzona jest od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym odbywają się bezpłatnie w siedzibie poszczególnych wydziałów. Kandydaci muszą uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W interdyscyplinarnie konstruowanym programie studiów kierunku animacja kultury znajdziesz takie przedmioty jak: plener artystyczno-metodyczny, trening kreatywności, metodyka działalności kulturalnej, przemysły kreatywne, ekopedagogika, metodyka pracy animatora wolnoczasowego. Studenci uczęszczają na przedmioty ogólne, praktyczne i zawodowe. Znaczna część zajęć prowadzona jest w formie warsztatów.
W trakcie realizowanych zajęć nauczysz się promować wydarzenia kulturalne z wykorzystaniem elementów public relations i marketingu. Zdobędziesz wiedzę i kompetencje umożliwiające planowanie i realizację projektów kulturalnych różnego rodzaju. Wykształcisz umiejętności diagnostyczne, które ułatwią weryfikowanie potrzeb społeczności lokalnych oraz wpłyną na opiekę nad dziedzictwem kulturowym.
Studenci rozwijają kompetencje kierownicze, które umożliwią zarządzanie instytucjami kultury. Nauczysz się także wykorzystywać metodykę animacji kultury w różnych formach, środowiskach, grupach wiekowych, instytucjach i organizacjach.