Psychologia - Szczecin

Psychologia - Szczecin

Psychologia - Szczecin

Studia w Szczecinie

na kierunku psychologia

Odkryj kierunek psychologia w Szczecinie i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Psychologia - studia Szczecin 2021 | woj. zachodniopomorskie

Studia na kierunku psychologia w Szczecinie to studia jednolite magisterskiektórych program kształcenia trwa 5 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

W rekrutacji na studia jednolite na kierunku psychologia, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Szczeciński oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnym. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelni niepublicznej. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 6000 zł.

 

Kierunek psychologia w Szczecinie to bardzo częsty wybór kandydatów na studia. Studenci mają szansę nabyć wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania zawodu. Uczęszczają na najważniejsze przedmioty takie jak: psychologia narracyjna w terapii i praktyce psychologicznej, biomedyczne podstawy zachowań ludzkich czy psychologia procesów poznawczych.

Rzetelne wykształcenie oraz nabyte kwalifikacje pozwolą Ci podjąć pracę w placówkach służby zdrowia, w instytucjach oświatowych, resocjalizacyjnych, w sądownictwie, w organizacjach i przedsiębiorstwach, w prywatnych gabinetach psychologicznych.

czytaj dalej wszystko o Psychologia - Szczecin

Zobacz, na jakich uczelniach w Szczecinie jest kierunek psychologia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie

Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie

Jednostka prowadząca

Psychologia stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku psychologia

Uniwersytet Szczeciński

Jednostka prowadząca

Psychologia stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku psychologia

Uczelnie, gdzie psychologia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie

Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie

Jednostka prowadząca

Psychologia w biznesie stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne
Pokaż więcej
Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie

Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie

Jednostka prowadząca

Kryminologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku kryminologia

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Psychologia w Szczecinie

W procesie rekrutacji na studia na kierunku psychologia najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • fizyka i astronomia
 • geografia
 • historia
 • język obcy
 • język polski
 • matematyka

 

Studia psychologiczne od początku ich istnienia cieszyły się ogromną popularnością, która spowodowała, że jest to jeden z najchętniej wybieranych kierunków. Nic dziwnego – ciężko o drugi tak cenny z perspektywy możliwości zdobycia samoświadomości i wglądu w siebie kierunek, który dodatkowo oferuje obiecujące perspektywy zawodowe.

Jednak żeby mieć szansę na znalezienie swojego nazwiska na liście przyjętych, należy nie tylko podejść do egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, biologii oraz wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym, ale również otrzymać jak najwyższy wynik – pamiętaj, że konkurencja będzie ogromna.

Warto mieć na uwadze, że szczegółowe procedury rekrutacyjne mogą różnić się w zależności od wybranej uczelni, a także ulegać zmianom na przestrzeni czasu. Dlatego aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy na bieżąco śledzić ustalenia zawarte na stronie internetowej uczelni w Szczecinie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Psychologia w Szczecinie - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

 • Opłaty

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

PSYCHOLOGIA SZCZECIN STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

PSYCHOLOGIA SZCZECIN STUDIA STACJONARNE

PSYCHOLOGIA SZCZECIN STUDIA NIESTACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku psychologia w Szczecinie

Studia jednolite

Jak wyglądają studia na kierunku Psychologia w Szczecinie

 

Zgłębienie tajników ludzkiej natury to wyzwanie, któremu sprostać chcieli badacze różnych dziedzin na przestrzeni wieków. Pomimo setek lat badań i różnorakich eksperymentów, pewne mechanizmy rządzące ludzką sferą emocjonalną i uczuciową pozostały nieodkryte. W związku z tym Psychologia to otwarta dziedzina nauki, dająca tym samym szansę każdemu z praktyków na odkrycie całkiem nowych prawidłowości.

Osobowość człowieka, rozumiana jako konstrukt, składający się z dużej liczby różnych czynników, budzi ciekawość każdego – bowiem wszyscy z nas chcieliby rozumieć źródła swoich zachowań, a także poznać tajniki wszystkich relacji międzyludzkich. Dlatego nikogo nie dziwi popularność studiów psychologicznych w Szczecinie.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku psychologia w Szczecinie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

2. Czego się nauczysz na studiach

Studenci Psychologii będą musieli zmierzyć się z nie najkrótszą listą przedmiotów, z zakresu nauk humanistycznych, społecznych oraz statystycznych. Ich interdyscyplinarność sprawia, że nie należą one do najprostszych, jednak satysfakcja związana ze zdobyciem upragnionego tytułu powinna wynagrodzić wszelkie trudy.

Kilka przedmiotów, które napotkasz w trakcie swojej przygody z Psychologią, to:

 • Historia myśli psychologicznej
 • Neurobiologiczne procesy poznawcze
 • Logika
 • Zdrowie w cyklu życia
 • Psychoonkologia
 • Wprowadzenie do statystyki
 • Psychologia biznesu i reklamy

 

3. Dla kogo te studia

Coraz poważniej zastanawiasz się, czy podjęcie Psychologii będzie właściwym wyborem? Takie refleksje są jak najbardziej słuszne, bowiem nie istnieje na świecie jeden uniwersalny kierunek studiów, którego zgłębienie dałoby satysfakcję absolutnie każdemu z przyszłych absolwentów. Również do stania się wykwalifikowanym psychologiem powinieneś posiadać zestaw odpowiednich cech osobowości. Zatem jaki powinien być idealny kandydat na te studia?

W zawodzie psychologa szczególnie ważna jest empatia, której nie da się wykształcić od zera. Ponadto powinieneś umieć rozmawiać z ludźmi w taki sposób, aby byli ci w stanie zaufać po niedługim czasie od pierwszego kontaktu. Jeśli tylko czujesz się na siłach, aby zmierzyć się z problemami natury psychicznej i emocjonalnej innych ludzi, to aplikacja na Psychologię w Szczecinie może okazać się najlepszą z możliwych opcji.

Uczelnie w Szczeciniena których można podjąć Psychologię, starają się jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby swoich studentów poprzez mądre skomponowanie wykładów i zajęć praktycznych oraz zaoferowanie możliwości zdobywania wyższego wykształcenia dwojako – w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Na studiach stacjonarnych będziesz zdobywać wykształcenie podczas zajęć odbywających się codziennie w trakcie tygodnia, natomiast podczas niestacjonarnych staniesz przed obowiązkiem stawiania się na zjazdach weekendowych, podczas których zgłębisz cały przeznaczony na ten czas materiał.

 

4. Wiedza i umiejętności

Początki studiów psychologicznych to solidne wprowadzenie w tematykę kierunku poprzez naukę jej fundamentów, czyli historii myśli psychologicznej oraz filozofii. Jeśli idąc na studia społeczne wychodzisz z założenia, że nigdy nie będziesz miał do czynienia z matematyką, to niestety jesteś w błędzie. Na Psychologii spotkasz się z zajęciami z logiki matematycznej, rozwijającej analityczne myślenie, oraz statystyki – będącej wstępem do interpretacji i analizy badań psychologicznych.

Psychologia to również doskonalenie swoich umiejętności interpersonalnych, kształcenie empatii, która jest szczególnie ważna podczas rozmowy z klientem, a także zdolności do zadawania trafnych pytań w taki sposób, aby klient był w stanie uświadomić sobie problemy, z jakimi się boryka.

Na późniejszym etapie pojawi się przed tobą konieczność wyboru specjalności, w ramach której wykształcisz bardziej konkretne umiejętności kierunkowe, okraszone sporą dozą niezbędnej teorii. Możliwości w tym zakresie to:

 • Psychologia zdrowia i kliniczna
 • Psychologia doradztwa zawodowego
 • Psychologia coachingu i rozwoju osobistego
 • Psychologia resocjalizacyjna
Ile trwają studia na kierunku Psychologia w Szczecinie

Ile trwają studia na kierunku Psychologia w Szczecinie

Studia na kierunku psychologia w Szczecinie trwają 5 lat (studia jednolite).

Studia w Szczecinie na kierunku Psychologia należą do wąskiego kanonu kierunków jednolitych magisterskich, czyli takich, których przebieg jest niemożliwy do podzielenia na dwa komplementarne etapy ze względu na konieczność posiadania tytułu magistra, aby być w stanie podjąć w sposób odpowiedzialny pracę. Co to oznacza w praktyce?

Wykształcenie specjalistów, których przyszła praca zawodowa będzie polegała na codziennym braniu odpowiedzialności za ludzkie zdrowie (również to psychiczne) oraz życie wymaga szczególnych środków. Dlatego każdy ze studentów będzie musiał zmierzyć się z aż dziesięcioma semestrami regularnej nauki, czyli innymi słowy – pięcioma latami zmagań edukacyjnych, aby otrzymać tytuł magistra, a wraz z nim uprawnienia do podjęcia pracy w zawodzie.

Gdzie studiować na kierunku psychologia w Szczecinie?

Psychologia studia w Szczecinie - uczelnie:

 • Uniwersytet Szczeciński
 • Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Psychologia w Szczecinie

Przed rekrutacją na jakikolwiek kierunek studiów na dowolnie wybranej uczelni warto przede wszystkim dowiedzieć się, jakie przedmioty biorą udział w tym kwalifikacyjnym procesie, a co za tym idzie, zrozumieć potrzeby danego kierunku. W przypadku Psychologii powinieneś zawczasu skupić się na nauce przedmiotów humanistycznych, gdyż to właśnie one odgrywają pierwsze skrzypce w procesie rekrutacji na większości uczelni. Język polski, język angielski, biologia, chemia, wiedza o społeczeństwie i matematyka to dziedziny, na których powinieneś się skupić.

Jeśli poszczęściło ci się na olimpiadzie przedmiotowej z któregokolwiek z wymienionych wcześniej przedmiotów, prawdopodobnie będziesz mógł liczyć na otwarty wstęp do wybranej przez siebie uczelni. Jedyny warunek to otrzymanie świadectwa maturalnego.

 

Proces rekrutacji

Pierwszym krokiem, jaki wykonasz w celu przystąpienia do procesu rekrutacji, będzie zgłoszenie swojej kandydatury za pośrednictwem elektronicznej rejestracji kandydatów – w tym celu należy wejść na stronę internetową wybranego instytutu i podążać za przejrzystymi instrukcjami, prowadzącymi aż do wypełnienia formularza aplikacyjnego.

 

Potrzebne dokumenty

Aby zwieńczyć całokształt procedur rekrutacyjnych, jeśli już znalazłeś swoje nazwisko na liście przyjętych na pierwszy rok studiów psychologicznych, staniesz przed najłatwiejszym z możliwych zadań, jakim będzie dostarczenie pliku wymaganych dokumentów na biurko wyznaczonej komisji rekrutacyjnej.

Wraz z fotografią o wymiarach 35X45mm dostarczysz rzetelnie wypełniony formularz aplikacyjny, który pobierzesz ze strony internetowej instytutu, oraz świadectwo maturalne wraz z jego kserokopią.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Psychologia w Szczecinie

Jaka praca po studiach na kierunku Psychologia w Szczecinie

Ukończenie studiów psychologicznych, pomimo faktu, że chętnych do przystąpienia na nie jest co roku ogrom, z pewnością zagwarantuje ci możliwość uzyskania dobrze płatnego, rozwijającego i stabilnego zatrudnienia. Jego specyfika będzie w dużej mierze uzależniona od wybranej w trakcie studiów specjalności, jednak nie będzie ona żadnym ograniczeniem – absolwenci Psychologii klinicznej bez problemu odnajdą się w pracy związanej z doradztwem zawodowym, a absolwenci Psychologii rodzinnej – w coachingu.

Praca w szpitalach na stanowiskach diagnostycznych pozwoli ci doskonalić zdobyte na studiach umiejętności w zakresie opieki nad pacjentem borykającym się z różnorakimi problemami psychicznymi oraz wydawania trafnej diagnozy, mającej przełożenie na jego dalsze funkcjonowanie.

Przedszkola, szkoły i inne placówki oświatowe będą idealną opcją dla absolwentów, którzy czerpią dużo przyjemności z kontaktem z najmłodszymi członkami naszego społeczeństwa. Absolwenci po specjalności związanej z doradztwem zawodowym będą mogli zasilić placówki doradcze, świadcząc profesjonalne usługi z zakresu między innymi coachingu.

Najbardziej atrakcyjną, jednak wymagającą dużego nakładu finansowego, opcją jest bez wątpienia rozpoczęcie działalności na własną rękę, zakładając własny gabinet, świadczący usługi ściśle związane z kierunkiem kształcenia.

Jak sam widzisz, możliwości zawodowe, oferowane przez studia psychologiczne w Szczecinie, pozwolą ci na rozwijanie się w wielu obiecujących aspektach, jednocześnie pomagając ludziom w trudnych sytuacjach życiowych.

Jakie opinie mają studia na kierunku Psychologia w Szczecinie?

Młody wiek świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich nie sprzyja podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji, których skutki prawdopodobnie odbiją się na całym przyszłym życiu. Dlatego jeśli rozważasz podjęcie studiów psychologicznych, ale wciąż się wahasz, opinie studentów prawdopodobnie pomogą ci w wyborze.

Karolina, studentka pierwszego roku psychologii w Szczecinie, mówi:

„Znajomi od zawsze mieli we mnie powiernika swoich najskrytszych tajemnic i chwalili to, że umiem ich słuchać. Między innymi dlatego zdecydowałam się studiować Psychologię. A dlaczego w Szczecinie? To moje rodzinne miasto, z którego nie wyobrażam sobie wyjeżdżać. Polecam obydwa wybory wszystkim zainteresowanym!”

Kierunki psychologiczne i społeczne w Szczecinie

Popularne kierunki psychologiczne i społeczne niestacjonarne w Szczecinie

11 uczelni w Szczecinie

Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni publicznych i kilka prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu)

 

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują szczecińskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

 

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Szczecinie

 

 

Komentarze (0)