Filologia - Zielona Góra

Filologia - Zielona Góra

Dodaj do ulubionych

Filologia studia Zielona Góra | woj. lubuskie

Dla kogo ten kierunek?

Federico Fellini stwierdził, że „inny język to inna wizja życia”. Poznając i zgłębiają języki obce, zdobywamy nowe perspektywy, które urozmaicają nasz światopogląd zarówno w kontekście stricte językowym, jak i kulturowym czy literackim. Studia filologiczne to jedne z najbardziej popularnych studiów z zakresu humanistyki. Kierunki studiów w zakresie filologii są także jednymi z najbardziej opłacalnych, ponieważ współczesny rynek pracy nastawiony jest na poliglotów i kontakty międzynarodowe.

Idealni kandydaci na studia filologiczne w Zielonej Górze to osoby, które są otwarte na nowe kultury i mają predyspozycje językowe. Bardzo cenne będzie także upodobanie do przedmiotów humanistycznych, w których zakresie znajdują się nauki literaturoznawcze i językoznawcze. Jeśli dostrzegasz w sobie tego typu pasje, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie.

Program studiów i gdzie studiować

Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak filologia możesz studiować na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest to bardzo poważany ośrodek akademicki, który pragnie oferować przyszłym studentom najbardziej intrygujące i opłacalne dziedziny nauki zarówno z zakresu humanistyki, jak i nauk ścisłych.

Program kształcenia kierunku filologia opiera się na zajęciach wiążących się z literaturą, językiem czy kulturą. W siatce zajęć znajdziesz na przykład: antropologię kulturową, psychologię społeczną, wiedzę o państwie, język dodatkowy nowożytny, fonetykę, warsztaty językowo-komunikacyjne, gramatykę opisową, historię literatury i wiele innych. Uniwersytet Zielonogórski oferuje tego typu przedmioty w zakresie bardzo różnorodnych języków, na przykład języka rosyjskiego, języka niemieckiego, języka francuskiego czy języka polskiego.

Praca po studiach

Kierunek filologia w Zielonej Górze zapewnia absolwentom interdyscyplinarne wykształcenie w szerokim zakresie. Studenci zdobywają wiedzę humanistyczną wiążącą się z językiem, literaturą i kulturą krajów, których języka się uczą. Praktyczna znajomość języków obcych pozwala na swobodną komunikację, formułowanie i tłumaczenie wypowiedzi ustnych i pisemnych, a także użytkowanie tekstów naukowych, literackich i potocznych języka, chociażby rosyjskiego czy francuskiego.

W zależności od wybranej specjalności absolwenci znajdują zatrudnienie w biurach tłumaczeniowych, szkolnictwie, środowisku medialnym, w wydawnictwach, redakcjach czasopism, w firmach, które współpracują z innymi korporacjami na arenie międzynarodowej, w instytucjach i ośrodkach kultury i w wielu innych miejscach.

czytaj dalej wszystko o Filologia - Zielona Góra

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia w Zielonej Górze?

Uczelnie w Zielonej Górze przyciągają do siebie bardzo wielu kandydatów na studia. Kierunek filologia to bardzo prestiżowa dziedzina nauki. Jej elitarność wynika z tego, że nie każdy ma predyspozycje językowe, a jednak są one niezwykle cenne dla przyszłych pracodawców. Nie każdy także na tego typu studia może się dostać. Ponieważ chętnych jest bardzo wielu, a liczba miejsc jest ograniczona, musisz postarać się o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz podstawowych przedmiotów takich jak język polski, matematyka i język obcy nowożytny, warto zdawać na poziomie rozszerzonym język obcy nowożytny lub inny przedmiot humanistyczny. Pamiętaj, że przedmioty językowe będą oceniane zarówno w mowie, jak i w piśmie.

 

Filologia w Zielonej Górze - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku filologia w Zielonej Górze?

Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak filologia możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiada Ci regularny tryb studiowania i systematyczna nauka, studia dzienne będą dla Ciebie idealne. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, rozważ spotkania weekendowe i studia zaoczne. Pamiętaj o tym, że nawet na uczelniach publicznych studia niestacjonarne są płatne.

Program kształcenia obfituje w przedmioty wiążące się silnie z nauką humanistyczną, to znaczy obfitują w dziedziny takie jak literatura, język czy kultura. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:

 • wstęp do językoznawstwa,
 • wstęp do literaturoznawstwa,
 • gramatyka opisowa,
 • historia literatury,
 • słuchanie ze zrozumieniem,
 • antropologia kulturowa,
 • psychologia społeczna,
 • język obcy nowożytny (dodatkowy)
 • i wiele innych.

Przedmioty odwołują się do poszczególnych filologii, które Uniwersytet Zielonogórski oferuj, jak na przykład filologia rosyjska, filologia polska czy filologia germańska. Zajęcia realizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i konwersatoriów; są zarówno obowiązkowe, jak i obieralne lub specjalizacyjne. Kierunek filologia w Zielonej Górze przewiduje specjalizacje: translatorską oraz nauczycielską. Pamiętaj jednak o tym, że utworzenie się danej specjalności zależy od zainteresowań studentów. Śledź aktualną ofertę na stronach internetowych uczelni w Zielonej Górze.

Studia filologiczne zapewniają absolwentom gruntowne wykształcenie z zakresu języka, literatury czy kultury krajów danego obszaru językowego. Studenci potrafią praktycznie wykorzystać zdobywane kompetencje językowe, formułować i tłumaczyć wypowiedzi ustne i pisemne. Abiturienci rozwijają umiejętności kontekstualizowania zdobytej wiedzy, a także zdolności analityczne i umiejętności komunikacyjne, które sprowadzają się do efektywnej pracy w grupach.

Ile trwają studia na kierunku filologia w Zielonej Górze?

Studia w Zielonej Górze na kierunku filologia podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Oznacza to, że filologię możesz studiować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Pierwszy stopień to trzyletnie studia licencjackie. Po sześciu semestrach etap ten kończy się egzaminem licencjackim i jednocześnie umożliwia podjęcie pracy zawodowej.

Studia drugiego stopnia trwają cztery semestry. Po dwóch latach kończą się egzaminem magisterskim. Etap drugi pełni funkcję uzupełniającą w stosunku do stopnia pierwszego. Warto pamiętać, że studia magisterskie może podjąć absolwent jakichkolwiek studiów filologicznych bądź absolwent studiów humanistycznych, których zakres wiedzy czy też zainteresowań pokrywa się z kierunkiem filologia.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek filologia w Zielonej Górze?

Studia filologiczne obecnie można realizować praktycznie w każdym ważniejszym ośrodku akademickim w Polsce. Uczelnie w Zielonej Górze zapewniają swoim studentom najlepszą kadrę, która wkłada dużo pracy w wykreowanie najlepszych specjalistów z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa odnoszących się do neofilologii. Nim zdecydujesz o rekrutacji na tego typu studia, zastanów się:

 • Czy masz predyspozycje językowe i lubisz się uczyć języków obcych nowożytnych?
 • Czy w zakresie Twoich zainteresowań mieszczą się literatura i kultura innych krajów?
 • Czy jesteś osobą komunikatywną i pragniesz poznawać ludzi zróżnicowanych kulturowo?

Jeśli odpowiedzi na te pytania są twierdzące, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że na jedno miejsce jest wielu kandydatów. Musisz postarać się o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz przedmiotów podstawowych takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, warto zdawać także przedmioty na poziomie rozszerzonym takie jak język polski czy język obcy nowożytny w zakresie filologii, którą chcesz studiować. Przedmioty językowe będą oceniane zarówno w mowie, jak i w piśmie. Warto dodać, że uczelnie w Zielonej Górze planują otworzyć także grupy dla osób, które przygodę z danym językiem zaczynają od zera. Jest tak na przykład w przypadku filologii rosyjskiej. Dodatkowych punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach. Laureaci i finaliści zapewniają sobie najwyższe wyniki i wysokie miejsca na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił zwłaszcza w olimpiadach językowych, na przykład w Olimpiadzie Języka Francuskiego czy Olimpiadzie Języka Rosyjskiego.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja ta oczekuje z reguły podania i oświadczenia, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, świadectwa dojrzałości, dowodu osobistego do wglądu, zdjęć do legitymacji, zaświadczeń o wysokich wynikach w olimpiadach i konkursach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegóły postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Zielonej Górze.

Jaka praca po kierunku filologia w Zielonej Górze?

Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak filologia kształcą najlepszych ekspertów w swojej dziedzinie, którzy z powodzeniem odnajdują się na rynku pracy i dążą do nieustannego rozwoju. Studenci są przygotowywani do pracy w mediach, marketingu, polityce, public relations, administracji, sądownictwie, działach HR, przedsiębiorstwach bądź korporacjach. Zajmują się turystyką, tłumaczeniami lub pracują w szkolnictwie. Podejmują zatrudnienie jako urzędnicy, mediatorzy kultury, dziennikarze, krytycy, animatorzy kultury, sekretarze, asystenci biurowi, nauczyciele w szkołach publicznych bądź prywatnych. Wielu abiturientów decyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej – otwierają szkoły językowe bądź biura tłumaczeniowe.

Absolwenci kierunku filologia zyskują poziom językowy C1 lub C2 z języka obcego głównego i minimum B2 z drugiego języka obcego nowożytnego. Pracują w redakcjach czasopism, w szkolnictwie, w wydawnictwach, środkach masowego przekazu, w branży turystyczno-hotelarskiej, biurach tłumaczeń, instytucjach kulturowych, w firmach i przedsiębiorstwach, które wymagają usług z zakresu języków obcych.

Studia filologiczne w Zielonej Górze to niezwykłe studia interdyscyplinarne, które oferują bardzo wiele możliwości pracy. Jest to spowodowane faktem, że coraz częściej pracodawcy poszukują wśród przyszłych pracowników poliglotów, którzy z powodzeniem poradzą sobie w reprezentowaniu firmy na arenie międzynarodowej. Znajomość języków obcych nowożytnych uatrakcyjni Twoją pozycję i pozwoli Ci  nie tylko przebierać w ofertach, ale zgłębiać tajniki innych kultur. Jeśli tylko zagadnienia językowe, kulturowe, społeczno-polityczne czy literackie, wiążące się z innymi krajami, mieszczą się w zakresie Twoich zainteresowań, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie.

Jakie opinie mają studia na kierunku filologia w Zielonej Górze?

Studia w Zielonej Górze na kierunku filologia to niezwykle popularna dziedzina nauk humanistycznych.

Adrian, student drugiego roku studiów magisterskich filologii rosyjskiej, uznał:

W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest kluczowa nie tylko dla prawidłowego przebiegu wszelkich transakcji w sektorze publicznym i prywatnym, ale także dla kultury czy naszego personalnego rozwoju. Bardzo polecam.

Popularne kierunki filologiczne w Zielonej Górze

Kierunki filologiczne w Zielonej Górze


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Komentarze (0)