Filologia - Wrocław

Filologia - Wrocław

Studia na kierunku filologia w mieście Wrocławiu możesz podjąć na 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu

Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu

Filologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie filologia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

Filologia ukraińska stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku filologia ukraińska

Pokaż więcej

09.11.2023

Filologia studia Wrocław 2023 | woj. dolnośląskie

Filologia we Wrocławiu to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 4 różne specjalności. Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na filologii we Wrocławiu w 2023 r. zaczynają się od 5700 zł za pierwszy rok studiów.

Filologia - Wrocław
Studia na kierunku filologia w mieście Wrocławiu
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku filologia oferują połączenie nauki wybranego języka z historią i kulturą wielu krajów świata. Dowiedzą się także, w jaki sposób dokonywać tłumaczeń pisemnych i ustnych z języka obcego na polski oraz odwrotnie. Ponadto poznają zasady analizowania tekstów literackich z kanonu wybranego kręgu językowego oraz nauczą się specjalistycznej terminologii z zakresu biznesu, kultury czy literatury.

Absolwenci kierunków filologicznych posiadają umiejętności niezbędne do posługiwania się językiem obcym w zakresie ogólnym i specjalistycznym. Poza możliwością zatrudnienia w szkołach językowych, filologowie poszukiwani są w wielu branżach takich jak biznes, marketing, media czy handel. 

 

Uczelnie

We Wrocławiu filologię możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Wrocławskim (UWR) oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

 

Specjalności

Współczesne studia z filologii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku filologia we Wrocławiu: filologia germańskafilologia hiszpańskafilologia angielskafilologia norweska.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia we Wrocławiu na kierunku filologia w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane jest złożenie odpowiednich dokumentów.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Ceny

Studia stacjonarne na kierunku filologia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 5700 zł. (Wykaz opłat za studia znajdziesz w dziale poniżej)

Jakie wymagania podczas rekrutacji na studia na kierunek filologia we Wrocławiu?

Każda osoba, która planuje rozpocząć studia, musi jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości. Tylko bardzo dobrze zdana matura gwarantuje powodzenie w procedurze rekrutacyjnej. Aby dostać się na studia filologiczne w swoich planach maturalnych trzeba uwzględnić przedmioty, które zaliczają się do grona nauk humanistycznych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia w mieście Wrocławiu

Aktualności rekrutacyjne

Jak wyglądają studia na kierunku filologia we Wrocławiu?

1. Dla kogo ten kierunek

Dziś każdy ma świadomość jak ważne jest biegłe władnie co najmniej jednym językiem obcym. Wyzwania współczesnego świata sprawiają, że coraz częściej zacierają się granice między poszczególnymi kulturami, a najodleglejsze zakątki są na wyciągnięcie ręki. Popularność studiów filologicznych stanowi niejako odpowiedź na wszystkie te zmiany, które wynikają z nieustającego rozwoju cywilizacyjnego. Ten typ kształcenia nie skupia się wyłącznie na aspektach lingwistycznych, lecz sięga znacznie dalej.

Studia filologiczne to przede wszystkim dogłębne poznanie danego kręgu cywilizacyjnego, jego kultury, filozofii i historii. Kierunki studiów takie jak filologia są idealną propozycją dla wszystkich osób, które mają duszę humanisty. Jeżeli jesteś osobą, która marzy o tym, by nauczyć się biegle wybranego języka (nawet od podstaw!) i dogłębnie poznać związaną z nim kulturę, to studia filologiczne są dla ciebie stworzone.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku filologia możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku filologia we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. 

Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach niepublicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatne.

 

3. Program studiów i gdzie studiować

Uczelnie we Wrocławiu co roku przygotowują bardzo bogatą ofertę studiów filologicznych, ponieważ są one wyjątkowo popularne wśród osób kończących szkoły średnie. Jeżeli chciałbyś swoją przygodę z tym kierunkiem rozpocząć w stolicy Dolnego Śląska, to możesz rozważyć propozycje ośrodków akademickich takich jak: Uniwersytet Wrocławski, Wyższa Szkoła Filologiczna oraz Wyższa Szkoła Bankowa. Każdy z tych ośrodków zakłada, że wykształci najlepszych specjalistów z zakresu filologii. Zastanów się, która oferta podoba ci się najbardziej, ponieważ programy kształcenia mogą kłaść nacisk na inne kompetencje.

Jedno jest pewne – jako student filologii poznawać będziesz rozbudowane zagadnienia językowe. Jeżeli zdecydujesz się na naukę języka od podstaw, to czeka cię wiele godzin konserwatoriów, na których będziesz ćwiczyć płynność komunikacji. W zależności od wybranej filologii będziesz poznawać także historię danego kręgu kulturowego, jego sztukę, literaturę, czy filozofię.

 

4. Praca po studiach

Absolwenci studiów filologicznych dysponują wszechstronnym wykształceniem, które pozwala na twórczą i satysfakcjonującą realizację na różnych polach zawodowych. Przyszli filologowie mogą oczywiście zająć się działalnością dydaktyczną, jednak nie jest to jedyna droga rozwoju. Dużą popularnością cieszą się zawody związane z translatoryką oraz edycją tekstów. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również zawód copywritera.

Oprócz tego filolodzy mogą podejmować współpracę z różnymi placówkami kulturalnymi, ośrodkami aktywności twórczej, muzeami, czy galeriami. Na osoby, które dysponują wysoko rozwiniętymi kompetencjami językowymi, czekają także agencje reklamowe, biura marketingowe, czy przedsiębiorstwa działające na arenie międzynarodowej.

Studia filologiczne we Wrocławiu znajdują się na liście najpopularniejszych kierunków wśród studentów. Zatem oferta kształcenia musi być przygotowana w sposób, który będzie atrakcyjny dla większości zainteresowanych. Jedną z takich interesujących propozycji jest możliwość rozpoczęcia kształcenia w trybie jak najbardziej dogodnym – stacjonarnym lub zaocznym.

Tryb stacjonarny, czyli inaczej dzienny, jest obecnie najpowszechniejszy, ponieważ wiedza zdobywana jest przez studentów w sposób usystematyzowany. Oprócz tego, jeżeli studia dzienne odbywają się na państwowej uczelni, to nie wiążą się one z uiszczaniem żadnych dodatkowych opat.

Studiami zaocznymi mogą się zainteresować te osoby, które nie chcą rezygnować z dalszego rozwoju intelektualnego, a z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na kształcenie dzienne. Tryb niestacjonarny polega bowiem na zjazdach naukowych, organizowanych na ogół w weekendy. Studenci muszą jedynie pamiętać, że większość materiału teoretycznego będą opanowywać we własnym zakresie, a kształcenie zaoczne jest płatne.

 

5. Program studiów i przedmioty

Program studiów filologicznych ma interdyscyplinarny charakter. W praktyce oznacza to, że studenci poznają wiele różnorodnych aspektów związanych z danym kręgiem kulturowym. Oczywiście największe znaczenie ma rozwój kompetencji językowych oraz szczegółowe poznanie literatury danego obszaru. Studenci muszą być przygotowani na wiele godzin nauki zagadnień takich jak:

 • historia literatury;
 • gramatyka współczesna: fonetyka, morfologia, składnia;
 • gramatyka historyczna i uwarunkowania danego języka;
 • teorie językoznawcze i literaturoznawcze.

 

Są to jedynie przykłady, które stanowią jednak człon każdego kształcenia filologicznego – niezależnie od tego, czy wybierzesz filologię polską, angielską, czy romańską. Oprócz tego naczelnym zadaniem każdego z tych kierunków jest dogłębne zapoznanie cię z historią, kulturą, czy polityką charakterystyczną dla danego regionu.

Aby kompetencje filologów były jak najbardziej pełne, potrzebny jest także odpowiedni wybór specjalizacji, ponieważ to od niej niejednokrotnie zależy, jak przebiegać będzie kariera absolwentów wrocławskich uczelni. Osoby, decydujące się na studia filologiczne, będą mogły kształcić się kierunkowo z zakresu:

 • dydaktyki;
 • translatoryki;
 • edytorstwa;
 • wykorzystywania języka w biznesie itd.

 

Ważne jest, by studiom filologicznym towarzyszyła pasja i empatyczna chęć poznania i zrozumienia danego kręgu kulturowego. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, to możesz być pewny, że czas studiów będzie dla ciebie bardzo rozwijający.

Ile trwają studia na kierunku filologia we Wrocławiu?

Ile trwają studia na kierunku filologia we Wrocławiu?

Studia na kierunku filologia we Wrocławiu, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Obecnie w Polsce najpopularniejszy podział uwzględnia w obrębie jednego kierunku studia pierwszego i drugiego stopnia. Tak dzieje się także w przypadku studiów filologicznych. Studenci swoją przygodę z tymi kierunkami rozpoczynają od trzyletniego kształcenia pierwszego stopnia. To niezwykle intensywny czas, który wiąże się z poznawaniem podstawowych i niezbędnych zagadnień, wpisanych w treści kształcenia. Studenci na koniec przygody z tym stopniem podchodzą do obrony pracy dyplomowej. Otrzymują oni wtedy dyplom licencjata.

Warto sobie uświadomić, że pełnię wykształcenia da podjęcie dwuletniej nauki na drugim stopniu. Studenci intensywnie poszerzają wiedzę i porządkują już zdobyte wiadomości. To także czas przygotowań do obrony jednej z najważniejszych prac dyplomowych, czyli pracy magisterskiej. Jej pomyślna obrona sprawia, że absolwenci tego kierunku mogą pomyśleć o pełnym i świadomym rozwoju swojej kariery naukowej.

Filologia w mieście Wrocławiu - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister
Jaka praca po studiach na kierunku filologia we Wrocławiu?

Jaka praca po studiach na kierunku filologia we Wrocławiu?

Osoby, które kończą studia filologiczne, mogą wszechstronnie kierować swoją karierą – w zależności od własnych ambicji i zainteresowań. Najbardziej popularna droga, która wiąże się ze studiami filologicznymi, związana jest z dydaktyką. Uczelnie we Wrocławiu kształcą świetnych nauczycieli, którzy mogą podejmować pracę z dziećmi, jak i z dorosłymi, której celem jest rozwijanie kompetencji filologicznych osób zainteresowanych. Korzystają oni z różnorodnych i nowoczesnych metod nauczania, znaczenie poprawiających jakość nauki. Kariera dydaktyczna filologów może odbywać się poprzez pracę w publicznych oraz prywatnych placówkach edukacyjnych takich jak szkoły, przedszkola, centra kształcenia językowego.

Absolwenci studiów filologicznych mogą także ubiegać się o pracę w różnego rodzaju wydawnictwach i redakcjach prasowych, gdzie będą się oni zajmować tłumaczeniami, lecz także korektą i redakcją publikacji. Warto także wspomnieć o prężnie rozwijającym się zawodzie copywritera, który niemalże stworzony jest dla osób, kończących filologię. Zatrudnienie na tym stanowisku wiąże się z pisaniem własnych twórczych tekstów, wykorzystywanych między innymi w reklamach. Filologowie są zatem świetnie przygotowani, by rozpocząć pracę w:

 • biurach marketingowych;
 • agencjach reklamowych;
 • ośrodkach kulturalnych;
 • muzeach i galeriach sztuki;
 • ambasadach;
 • urzędach;
 • jednostkach administracyjnych.

 

Możliwości zatrudnienia jest naprawdę bardzo dużo. Wszystko zależy od tego, na jakiej pracy zależy ci najbardziej. Do swojego wykształcenia możesz podejść zarówno w sposób tradycyjny, jak i kreatywny – jedno jest pewne, niezależnie od preferencji, czeka cię bardzo ciekawa kariera zawodowa.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Filologia?

Absolwenci kierunku studiów Filologia mają przed sobą szerokie perspektywy zawodowe. Jednymi z najczęściej wybieranych zawodów są: nauczyciel, copywriter, tłumacz oraz korektor. Jakie obowiązki do nich należą i ile zarabiają?

 

Nauczyciel

Jest to jedna z profesji, która należy do zawodów zaufania publiczne, więc jest to niewątpliwie odpowiedzialny zawód. Nauczyciel odpowiada za prowadzenie zajęć dydaktyczno-oświatowych w szkole, zajmuje się przekazywaniem wiedzy, która zawarta jest w programie nauczania, a także realizuje zadania pedagogiczne. Mediana zarobków nauczyciela to 4860 zł brutto miesięcznie.

 

Copywriter

Zajmuje się pisaniem artykułów, tekstów reklamowych, a nawet opisów produktów na strony internetowe. Tworzy strony internetowe oraz wymyśla slogany reklamowe. Współpracuje również z działem kreatywnym, reklamy oraz z klientami. Mediana zarobków copywritera wynosi 4910 zł brutto.

 

Korektor

Odpowiada za sprawdzanie poprawności językowej zgodnie z zasadami gramatyki i interpunkcji. Nanosi poprawki wraz z korektą tekstów, aby te były wolne od błędów. Mediana zarobków wynosi 4680 zł brutto miesięcznie.

 

Tłumacz

Zajmuje się tłumaczeniem z języka polskiego na język obcy tekstów, sprawdzaniem i poświadczaniem tłumaczeń wykonywanych przez inne osoby, odpowiada też za tłumaczenia ustne. Mediana zarobków tłumacza wynosi około 6390 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)

 

Pamiętaj, że podane kwoty są orientacyjne i mogą się znacznie różnić pomiędzy sobą, na co wpływ ma wiele czynników. Zróżnicowanie w stawkach uzależnione jest od wykształcenia, ukończonych dodatkowych kursów i szkoleń, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków obcych, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – wynagrodzenia na danym stanowisku mogą się różnić pomiędzy danymi województwami lub miastami.

Gdzie studiować na kierunku filologia we Wrocławiu?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: jako specjalność na Uniwersytecie Wrocławskim oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia, w roku akademickim 2023/2024, uczelnia niepubliczna oferuje bezpłatne studia w obydwu trybachCena za pierwszy rok studiów wynosi około 5700 zł.

 

Kierunek filologia - uczelnie we Wrocławiu:

czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu

 

Filologia studia stacjonarne - uczelnie we Wrocławiu 

 

Filologia studia niestacjonarne - uczelnie we Wrocławiu 
 
Filologia studia - uczelnie niepubliczne (prywante) we Wrocławiu 
 

Uczelnie w mieście Wrocławiu - kierunek filologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na studia na kierunku filologia we Wrocławiu?

Zanim rozpoczniesz studia filologiczne, zastanów się, czy są one faktycznie stworzone dla ciebie. Nie podejmuj pochopnych decyzji, ponieważ one mogą bardzo negatywnie wpłynąć na jakość twojego intelektualnego rozwoju. Osoby, które wybierają kierunki filologiczne, powinny posiadać pewien zestaw predyspozycji, które ułatwiają kształcenie. Zatem odpowiedz sobie na kilka pytań, które być może pomogą ci podjąć decyzję:

 • Czy nauka języków obcych nigdy nie stanowiła dla ciebie problemu?
 • Czy od zawsze fascynował cię świat literatury i sztuki?
 • Czy masz jakiś krąg kulturowy / region / państwo, który szczególnie cię interesuje?
 • Czy nosisz w sobie duszę humanisty i wolnomyśliciela?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to możesz zacząć poważniej myśleć o rozpoczęciu kształcenia na kierunkach filologicznych. Studia we Wrocławiu zarezerwowane są jedynie dla najlepszych absolwentów szkół średnich, więc swoje przygotowania do matury rozpocznij już dziś. Szczególny nacisk połóż na przygotowania z wybranego języka obcego nowożytnego oraz języka polskiego. Oprócz tych dwóch przedmiotów, musisz wybrać także jeszcze jeden dowolny. Pomyśl o tym, jaki przedmiot może ułatwić twoją przyszłą naukę na studiach filologicznych. Historia? WOS? A może geografia? Nie zapominaj, że większość przedmiotów, które wybierzesz, powinieneś zdawać na poziomie rozszerzonym.

Osoby, które poważnie myślą o rozpoczęciu studiów filologicznych, mogą ambitnie pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Jej laureaci lub finaliści mają szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W zależności od wybranych filologii mogą to być olimpiady takie jak:

 • dowolna olimpiada języka obcego nowożytnego;
 • Olimpiada Artystyczna;
 • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego itd.

 

Pamiętaj także, by terminowo uiścić wszystkie opłaty rekrutacyjne – to niezwykle ważny krok, który niejako umożliwia zmierzenie się z innymi kandydatami. Kiedy już dostaniesz się na wymarzone studia filologiczne nie zapomnij o dostarczeniu do dziekanatu niezbędnego pakietu dokumentów. Na początku najważniejsze są skany dowodu, świadectwo maturalne oraz zdjęcia do legitymacji studenckiej.

 

STUDIA WE WROCŁAWIU - ważne informacje

kierunki studiów we Wrocławiu

studia we Wrocławiu

 

FILOLOGIA - ważne informacje

filologia studia

studia filologiczne we Wrocławiu

studia filologiczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku filologia we Wrocławiu?

Studia filologiczne wybierane są na ogół przez pasjonatów danego kręgu kulturowego.

Dominika, studentka filologii romańskiej we Wrocławiu, mówi:

Zawsze pociągała mnie kultura francuska, jednak języka zaczęłam się uczyć dopiero na studiach. Pierwszy rok nauki był naprawdę ciężki, ponieważ wiązał się z opanowywaniem wszystkich treści językowych od podstaw. Natomiast dziś, jako studentka na pierwszym roku magisterki, biegle posługuję się tym językiem – nie tylko w teorii, lecz co najważniejsze – w praktyce.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia Wrocław studia i stopnia

Filologia Wrocław studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia Wrocław studia stacjonarne

Filologia Wrocław studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia w Mieście wrocławiu

25 Uczelni we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia