Filologia - Toruń

Filologia - Toruń

Filologia - Toruń

Studia w Toruniu

na kierunku Filologia

Odkryj kierunek Filologia w Toruniu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

17.07.2023

Filologia studia Toruń | woj. kujawsko-pomorskie

Dla kogo ten kierunek?

Frank Smith stwierdził: „Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”. Języki obce pozwalają na spojrzenie na pewne kwestie z innej perspektywy nie tylko językowej, ale i kulturowej. Sprawiają, że stajemy się bardziej otwartymi, tolerancyjnymi i rozumnymi ludźmi i wpływają na nasz stosunek do innych nacji. Są także niezwykle opłacalną dziedziną edukacji, ponieważ pozwalają na komunikację z całym światem i odzwierciedla się to nie tylko w pracy zawodowej, ale i życiu prywatnym, zwłaszcza jeśli kiedykolwiek marzyłeś/aś o podróżowaniu.

Studia na kierunku filologia w Toruniu
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów
Poziom studiów
Czas trwania

Idealni kandydaci na studia filologiczne powinni mieć predyspozycje językowe, by bez obaw pozwolić sobie na swobodną komunikację z ludźmi, którzy posługują się innym językiem. Warto, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się także nauki humanistyczne związane z literaturą, kulturą i  historią. Kierunek filologia w Toruniu to niezwykła dziedzina, która zwiększy Twoje możliwości pracy i rozwoju.

 

Program studiów i gdzie studiować

Kierunki studiów w Toruniu takie jak filologia możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Uczelnia dąży do zapewnienia najwyższego poziomu kształcenia w różnych dziedzinach nauki i życia.

Program kształcenia opiera się przede wszystkim na naukach humanistycznych. W siatce zajęć znajdziesz przede wszystkim takie przedmioty jak na przykład: gramatyka języka bułgarskiego, literatura powszechna, język rosyjski w ujęciu funkcjonalnym, warsztaty językoznawcze, historia literatury albańskiej i wiele innych. Przedmioty dotyczą literatury, języka i kultury z zakresu filologii, którą zamierzasz studiować. Uczelnie w Toruniu proponują między innymi filologię polską, rosyjską, germańską czy bułgarską.

 

Praca po studiach

Studia w Toruniu w zakresie kierunku filologia zapewniają swoim studentom wysoki poziom kształcenia o charakterze interdyscyplinarnym. Absolwenci szczycą się gruntownym wykształceniem w zakresie języka, literatury czy kultury. Praktyczna znajomość języków obcych, niejednokrotnie w zakresie branżowym, pozwala na zatrudnienie w niemal każdej dziedzinie.

Absolwenci najczęściej pracują w szkolnictwie, biurze tłumaczeń, w środowisku medialnym, redakcjach czasopism, wydawnictwach, w firmach współpracujących z innymi korporacjami na arenie międzynarodowej, w instytucjach i ośrodkach kultury i w wielu innych miejscach. Tak naprawdę absolwenci mogą być zatrudnieni w każdym miejscu, które wymaga specjalisty w zakresie języków obcych nowożytnych.

czytaj dalej wszystko o Filologia - Toruń

Uczelnie, gdzie filologia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia w Toruniu?

Kierunek filologia w Toruniu uchodzi za jeden z najpopularniejszych wśród propozycji studiów humanistycznych. Musisz postarać się o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, musisz zdawać na poziomie rozszerzonym język obcy nowożytny lub język polski. Pamiętaj, że w przypadku testów językowych liczą się wyniki zarówno z części pisemnej, jak i ustnej. Dodatkowych punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach. Szczegóły odnoszące się do postępowania rekrutacyjnego znajdziesz na stronach uczelni w Toruniu.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia w Toruniu

Jak wyglądają studia na kierunku filologia w Toruniu?

W zależności od wybranej filologii obcej bądź polskiej, uczelnie w Toruniu pragną zadbać o komfort studiowania przyszłych kandydatów na studia. Kierunek filologia w Toruniu możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiada Ci regularny tryb studiowania i systematyczna nauka, studia dzienne będą dla Ciebie idealne. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, rozważ spotkania weekendowe i studia zaoczne. Pamiętaj jednak, że nawet na uczelniach publicznych studia niestacjonarne są płatne.

Program kształcenia opiera się na naukach humanistycznych. W zależności od wybranej filologii (bałkańska, japońska, germańska, polska, włoska, romańska, rosyjska, klasyczna) w siatce przedmiotów znajdziesz na przykład takie przedmioty jak:

 • historia literatury albańskiej,
 • warsztaty językoznawcze,
 • komunikacja interpersonalna,
 • literatura powszechna,
 • kultura wypowiedzi,
 • kulturowe aspekty przekładu,
 • gramatyka języka bułgarskiego,
 • fonetyka praktyczna z ortografią,
 • gramatyka z ortografią,
 • gramatyka opisowa języka albańskiego
 • i wiele innych.

 

Studenci mogą realizować także szereg ciekawych specjalności takie jak: język-literatura-kultura, specjalizacja pedagogiczna lub translatoryka. Oferty specjalnościowe odnoszące się do poszczególnych filologii warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Toruniu, ponieważ oferty są zmienne i zależą od zainteresowań studentów.

Absolwenci zgłębiają obyczaje poszczególnych krajów, naukę języka i techniki tłumaczeniowe, kwestie związane z mediami i życiem polityczno-społecznym. Studenci rozwijają umiejętności analityczne i komunikacyjne. Przełamują bariery językowe i zbierają się na odwagę, by swobodnie mówić w języku obcym nowożytnym. Stają się wykształconymi humanistami w zakresie literatury i kultury całego świata.

Ile trwają studia na kierunku filologia w Toruniu?

Studia w Toruniu na kierunku filologia w zależności od rodzaju filologii podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Oznacza to, że filologię możesz studiować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu. Pierwszy stopień to trzyletnie studia licencjackie. Po sześciu semestrach etap ten kończy się egzaminem licencjackim i jednocześnie umożliwia podjęcie pracy zawodowej.

Studia drugiego stopnia trwają cztery semestry, czyli dwa lata i kończą się egzaminem magisterskim. Etap drugi poszerza wiedzę zdobytą na stopniu pierwszym. Warto pamiętać, że studia magisterskie może podjąć absolwent jakichkolwiek studiów filologicznych bądź absolwent studiów humanistycznych, których zakres wiedzy czy też zainteresowań pokrywa się z kierunkiem filologia.

Jaka praca po kierunku filologia w Toruniu?

Studia filologiczne w Toruniu zapewniają gruntowne wykształcenie językowe, które jest niezwykle cenne w XXI wieku. Studenci kształcą się w zakresie twórczego pisania, komunikacji kreatywnej, literatury powszechnej i szczegółowo w zakresie języka obcego nowożytnego. Absolwenci stają się cennymi specjalistami w zakresie współpracy biznesowej i kulturalnej z różnymi krajami, na przykład z Japonią (filologia japońska), Niemcami (filologia germańska) czy Albanią (filologia bałkańska).

Absolwenci obejmują różnorodne stanowiska. Pracują na przykład jako specjaliści do spraw obsługi klientów zagranicznych, specjaliści do spraw mediacji międzykulturowej, asystenci delegacji zagranicznych, piloci wycieczek lub przewodnicy przyjazdowych grup zagranicznych w wybranym mieście, lektorzy języków obcych w szkołach publicznych i szkołach językowych specjalistycznych, tłumacze konferencyjnego język żywego, rekruterzy zatrudniający pracowników ze Wschodu, tłumacze przysięgli, tłumacze  dokumentów, tłumacze literatury naukowej i pięknej, tłumacze podczas wizyt delegacji na szczeblu politycznym i gospodarczym, specjaliści w placówkach dyplomatycznych, instytucjach międzynarodowych, instytucjach kulturalnych i mediach.

Studenci niejednokrotnie zyskują zatrudnienie w marketingu, mediach, polityce, administracji, sądownictwie, public relations, działach HR, przedsiębiorstwach i korporacjach. Dzięki uzyskaniu konkretnych kompetencji poświadczonych odpowiednimi dokumentami mogą pracować w turystyce, translatoryce lub szkolnictwie państwowym i prywatnym. Wielu absolwentów zajmuje stanowiska jako mediatorzy kultury, urzędnicy, krytycy, animatorzy kultury, sekretarze, dziennikarze, asystenci biurowi, nauczyciele. Niejednokrotnie zakładają także własną działalność gospodarczą.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek filologia w Toruniu?

Studia filologiczne cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ znajomość języków obcych nowożytnych w obecnych czasach jest bardzo istotna dla pracodawców. Kierunek filologia w Toruniu nie jest jednak dla wszystkich. Aby uniknąć rozczarowań w przyszłości, zastanów się:

 • Czy masz predyspozycje językowe, a nauka języków obcych przychodzi Ci z łatwością?
 • Czy nauka przedmiotów humanistycznych nie sprawia Ci problemów?
 • Czy jesteś osobą komunikatywną i nie boisz się nawiązywać kontaktów z innymi nacjami?

 

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, ten kierunek studiów jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że na jedno miejsce jest bardzo wielu chętnych, a liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Musisz postarać się o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, musisz zdawać na poziomie rozszerzonym język obcy nowożytny lub język polski. Pamiętaj, że w przypadku testów językowych liczą się wyniki zarówno z części pisemnej, jak i ustnej. Maksymalnej ilości punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści zapewniają sobie pewne miejsca na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił zwłaszcza w olimpiadach językowych.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o dostarczeniu wymaganych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje podania i oświadczenia, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, świadectwa dojrzałości, dowodu osobistego do wglądu, zdjęć do legitymacji, zaświadczeń o wysokich wynikach w olimpiadach i konkursach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegóły postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Toruniu.

 

STUDIA W TORUNIU - ważne informacje

kierunki studiów w Toruniu

studia w Toruniu

 

FILOLOGIA - ważne informacje

filologia studia

studia filologiczne w Toruniu

studia filologiczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku filologia w Toruniu?

Kierunek filologia w Toruniu przyciąga uwagę wielu kandydatów na studia.

Michalina, studentka trzeciego roku studiów licencjackich w zakresie języka japońskiego, stwierdziła:

Języki obce to fundament współczesności. Językiem japońskim zainteresowałam się przez tak popularne w obecnych czasach anime. Uważam, że to bardzo dobry trop, ponieważ język jest niezwykle oryginalny i jeszcze niewiele osób się nim posługuje. A kontrahentów i pracy z nimi nie brakuje.

Kierunki filologiczne w Toruniu

Rozwiń

4 Uczelnie w Toruniu

Może zadajesz sobie pytanie, czy Toruń jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do tego miasta, wybierając wśród kilku uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują toruńskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Toruniu

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia