Filologia - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Dodaj do ulubionych

01.08.2022

Filologia studia 2022 – Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot) | woj. pomorskie

Studia na kierunku filolgia w Trójmieście to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku filologia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku filologia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie rozpocznie się 29 marca 2022 r. i potrwa do 15 października 2022 r. | Filologia Gdańsk | Gdynia | Sopot - terminy rekrutacji >

Uczelnie

W Trójmieście filologię możesz studiować w ramach kierunku na 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).
 
Opis kierunku
W trakcie zdobywanej edukacji na kierunku filologia w Trójmieście będziesz miał/a okazję wykształcić umiejętności komunikacyjne, translatorskie, a także poznasz fachowe słownictwo. Nauczysz się porozumiewać językami obcymi w różnych sferach, także biznesu. Nabędziesz wiedzę o odmianach języka, a także z zakresu literatury i kultury danego regionu. Będziesz płynnie posługiwał/a się minimum dwoma językami w stopniu, który umożliwi swobodną komunikację.
 
Specjalności
Współczesne studia filologiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku filologia w Trójmieście: amerykanistyka, filologia angielska, filologia angielska z językiem hiszpańskim ... specjalności na filologii w Trójmieście >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Trójmieście na kierunku filologia w roku akademickim 2022/2023 najczęściej wymagane jest złożenie odpowiednich dokumentów. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Za naukę w uczelniach niepublicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wahają się od 4500 zł do 6000 zł za pierwszy rok studiów. Wykaz opłat za studia na kierunku filologia w Trójmieście >
 
Praca po studiach
W zależności od wybranej specjalizacji absolwenci zatrudniani są w marketingu, mediach, polityce, administracji, sądownictwie, public relations, działach HR, przedsiębiorstwach i korporacjach, w turystyce, translatoryce lub szkolnictwie państwowym i prywatnym. 

czytaj dalej wszystko o Filologia - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Zobacz, na jakich uczelniach w Gdańsku | Gdyni | Sopocie jest kierunek filologia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Ateneum - Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku

Ateneum - Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku

Filologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni

Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Spełnienie wymogów rekrutacyjnych, narzuconych przez wybraną przez siebie uczelnię, jest koniecznym do spełnienia warunkiem, aby móc myśleć o rozpoczęciu studiów. Zatem jakie wymagania obowiązują podczas rekrutacji na Filologię na większości uczelni w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?

Przedmiotami, do nauki których warto przygotować się odpowiednio wcześnie, aby odnieść jak największy sukces podczas egzaminu maturalnego, będą: język polski oraz język obcy nowożytny. Pamiętaj jednak, że procedury rekrutacyjne, a także przedmioty, które warto zdawać, mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni oraz ulegać zmianom w czasie. Dlatego staraj się być na bieżąco, śledząc stronę internetową wybranej uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Jak wyglądają studia na kierunku Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Biegłe władanie przynajmniej jednym językiem obcym jest w obecnych czasach podstawowym warunkiem zdobycia upragnionej pracy. Atrakcyjność kandydata w oczach potencjalnych pracodawców wzrasta nie tylko wprost proporcjonalnie do specjalistycznych kompetencji kierunkowych, ale również zdolności do komunikowania się w różnych językach świata.

Wbrew temu, co mogliby twierdzić kierujący się krzywdzącymi stereotypami, fanatycy nauk ścisłych, studia filologiczne, należące do kanonu nauk humanistycznych, są doskonałą inwestycją na przyszłość, bowiem nie tylko przygotowują do pełnienia wielu różnych ról zawodowych, ale również są doskonałą podstawą pod rozwój kolejnych kompetencji językowych.

Ukłonem w stronę zainteresowanych podjęciem humanistycznych studiów na kierunku Filologia jest wprowadzenie możliwości kształcenia w tym obszarze przez uczelnie w Gdańsku, Gdyni i SopocieSzerokie zainteresowanie przyszłych studentów oraz zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy implikuje tworzenie się dużej konkurencji. Dlatego jeśli marzysz o tych studiach, powinieneś rozpocząć naukę już dzisiaj.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie to wszechstronny kierunek studiów, który wykracza poza horyzont kreślony przez wiedzę lingwistyczną. Edukacja na filologicznych studiach w Trójmieście to również zgłębianie obszernych wiadomości z zakresu historii, literatury, a nawet polityki i ukształtowań gospodarczych określonych obszarów językowych.  Dzięki przyswojeniu tak zróżnicowanej wiedzy i umiejętności. Niewątpliwym atutem studiów filologicznych jest ich różnorodność, a co za tym idzie, możliwość dokonania najlepszego wyboru, który sprosta osobistym oczekiwaniom każdej jednostki.

Gdańsk, Gdynia i Sopot co roku przyciągają rzeszę świeżo upieczonych maturzystów, zamierzających rozpocząć edukację na kierunku Filologia. Uczelnie, na których możesz zgłębiać wybraną dziedzinę wiedzy to między

Pamiętaj, żeby wyboru dokonać w sposób jak najbardziej świadomy i odpowiedzialny – jest to decyzja najprawdopodobniej przynajmniej na kilka najbliższych lat, a jej konsekwencje mogą być widoczne na każdym kroku drogi ku rozpoczęciu upragnionej pracy w zawodzie.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku filologia możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku filologia w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach niepublicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatne.

 

3. Dla kogo te studia

Studia filologiczne w Trójmieście na kierunku Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie to doskonała propozycja dla przyszłych kandydatów, którzy ze względu na swoje wszechstronne uzdolnienie, nie do końca potrafią się zdecydować, jaki kierunek studiów obrać. W obszarze Filologii leży zarówno rodzima Filologia polska, jak i nieco egzotyczna, wymagająca rozpoczęcia nauki od podstaw.

Zatem jeśli chciałbyś zostać uposażony w gruntowną wiedzę merytoryczną z zakresu przedmiotu zainteresowania Filologii, jesteś urodzonym humanistą, któremu nauka obcych języków przychodzi z łatwością, a ponadto Trójmiasto jest dla ciebie jedynym właściwym miejscem do podjęcia edukacji, to nie wahaj się dłużej i aplikuj!

Uczelnie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie starają się w jak największym stopniu dopasować swoją ofertę do zapotrzebowania ludzi, bez których ich funkcjonowanie nie miałoby żadnego sensu – dla studentów. Dlatego też każdy z nich może podjąć studia w trybie stacjonarnym, wymagającym poświęcenia większość swojego czasu w tygodniu, co zaprocentuje możliwością regularnego, systematycznego zdobywania wiedzy.

Studia niestacjonarne mają charakter weekendowy, co oznacza, że jako student zobowiążesz się do uczestnictwa w regularnych, całodziennych spotkaniach, co dwa lub trzy tygodnia. Tryb zaoczny może stanowić swego rodzaju ukłon w stronę pracujących, którzy chcieliby pogodzić zdobywanie wyższego wykształcenia z pełnoetatowym zawodem w sposób niekolidujący i niezakłócający żadnego z tych dwóch elementów życia.

 

4. Program studiów

Studia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie na kierunku Filologia będą wyglądały inaczej w zależności od tego, na jaki odłam tej humanistycznej nauki się zdecydujesz. Z oczywistych względów zdobywanie edukacji w ramach filologii polskiej będzie znacznie inne od studiowania filologii germańskiej, czy angielskiej. Jednak jedno jest pewne – jako student dowolnie wybranej filologii, poza wiedzą ściśle lingwistyczną, przyswoisz również historię danego obszaru językowego, jego kulturę, ekonomię oraz zmiany społeczno-ekonomiczne, mające kluczowy wpływ na wygląd dzisiejszej gospodarki.

Przygodę z Filologią rozpoczniesz od zgłębienia ogólnej wiedzy, której część może zdawać się pozornie niezwiązana z kierunkiem twojego kształcenia, jednak dzięki zaufaniu do przemyślanie ułożonej podstawy programowej, staniesz się wszechstronnym studentem, zdolnym do podjęcia pracy w niemal każdym zawodzie.

Przyswojenie filozofii i psychologii wprowadzi cię w świat podstaw rozwoju każdej istniejącej Filologii, a historia sztuki danego obszaru językowego pozwoli zrozumieć umysły twórców, którym poprzez własną artystyczną ekspresję udało się podbić świat.

Na późniejszych etapach swojej edukacji zmierzysz się z wyzwaniem polegającym na wyborze specjalności, dzięki której ukierunkujesz swoją naukę na przygotowanie do wykonywanie konkretnego zawodu. Wśród specjalności, w których będziesz mógł przebierać, znajdą się:

  • Nauczycielska
  • Translatorska
  • Język w mediach i biznesie
  • Komunikowanie publiczne
Ile trwają studia na kierunku Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Ile trwają studia na kierunku Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Studia na kierunku filologia w Trójmieście, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunku studiów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie cechują się różnym czasem trwania, zależnym między innymi od tego, jaki tytuł zwieńczy ukończenie wybranego etapu edukacji. Filologia należy do szerokiego grona kierunków, dzielących się na dwa komplementarne etapy. Co to oznacza w praktyce?

Studia pierwszego stopnia na kierunku Filologia nałożą na studentów obowiązek zmierzenia się z sześcioma semestrami nauki, czyli trzema latami regularnego zdobywania wiedzy, po ukończeniu których każdy z absolwentów będzie mógł się pochwalić tytułem licencjata.

Na ukończenie magisterskich studiów drugiego stopnia będziesz musiał zagospodarować dodatkowe dwa lata, jednak płynące z tego korzyści zdecydowanie są tego warte – zwiększysz swoją atrakcyjność w oczach każdego pracodawcy.

Filologia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Zastanawiasz się, jakie zatrudnienie będziesz mógł podjąć po ukończeniu studiów na kierunku Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Możliwości zawodowe w dużej mierze będą predysponowane przez wybór specjalności, dokonany w trakcie edukacji na studiach.

Absolwenci kształcący się w kierunku translatoryki z dużym prawdopodobieństwem doskonale odnajdą się w biurach tłumaczeń, wydawnictwach książkowych i prasowych, a także kancelariach adwokackich po zdobyciu uprawnień tłumacza przysięgłego.

Praca w placówkach oświatowych, takich jak przedszkola, szkoły, świetlice środowiskowe oraz szkoły językowe będzie doskonałą opcją dla specjalistów w filologii nauczycielskiej. Ponadto będziesz mógł liczyć na zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach handlowych oraz telekomunikacyjnych.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Filologia?

Po ukończeniu studiów na kierunku Filologia absolwenci mają przed sobą szerokie możliwości i mogą podjąć prace w wielu branżach. Poza zawodami takimi jak nauczyciel czy tłumacz, które ściśle są powiązane z wybraną specjalnością w czasie studiów, absolwenci mogą odnaleźć się również w takich zawodach jak copywriter czy specjalista do spraw reklamy. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

 

Tłumacz

Tłumacz może podjąć pracę m.in. w biurach tłumaczeniowych, firmach, wydawnictwach lub kancelariach. Zajmuje się on na co dzień tłumaczeniem tekstów, książek lub dokumentów na język obcy lub z języka obcego na język polski. Tłumacz może również sprawdzać i poświadczać tłumaczenia wykonywane przez inne osoby. Warto wspomieć, że tłumacz może również pracować jako freelancer. Mediana zarobków tłumacza wynosi około 5740 zł brutto miesięcznie.

 

Nauczyciel

Zawód nauczyciela jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie nauczyciele odpowiadają za edukację społeczeństwa. Do zadań nauczyciela możemy zaliczyć prowadzenie zajęć dydaktycznych, przygotowywanie scenariuszy zajęć czy prac domowych oraz sprawdzianów dla uczniów. Nauczyciel poprzez podstawę programową jest zobowiązany do przekazywania zawartej w niej wiedzy, dlatego realizowanie programu nauczania możemy również zaliczyć do jego codziennych obowiązków. Mediana zarobków nauczyciela wynosi około 3930 zł brutto miesięcznie.

 

Copywriter

Copywriterzy mogą znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, marketingowych oraz działach reklamy, jednak często decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej i przyjmowanie zleceń od innych firm, co daje im większą swobodę w tworzeniu treści, ponieważ sami przyjmują zlecenia i nie są im one narzucane. Mogą również pracowac jako freelancerzy. Na co dzień zajmują się pisaniem tekstów z różnych dziedzin – są one uzależnione od preferencji danego copywritera. Copywriter może się również zajmować współtworzeniem stron internetowych i haseł reklamowych. Mediana zarobków copywritera wynosi około 4000 zł brutto miesięcznie.

 

Specjalista do spraw reklamy

Absolwenci mogą również pracować jako specjaliści do spraw reklamy. Specjalista do spraw reklamy może podjąć zatrudnienie w agencjach reklamowych, marketingowych, mediach lub w firmach w działach odpowiedzialnych za promocję i reklamę. Zajmuje się on tworzeniem kampanii reklamowych oraz nadzoruje on prace zespołu nad danym projektem. Sprawdza efektywność podejmowanych działań i jak szeroki zasięg mają np. promowane posty w social mediach. Specjalista do spraw reklamy czuwa również nad współpracą z innymi agencjami oraz podwykonawcami. Mediana zarobków specjalisty do spraw reklamy wynosi około 4520 zł brutto miesięcznie.

Źródło: wynagrodzenia.pl (marzec 2022)

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Gdzie studiować na kierunku filologia w Trójmieście?

Studia możesz podjąć na kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Ateneum - Akademii Nauk Stosowanych w Gdańsku, Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku oraz Wyższej Szkole Bankowej w Gdyni.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia, w roku akademickim 2022/2023, na kandydatów czekają miejsca na studiach płatnych na uczelniach niepublicznych. Ceny wahają się od 4500 zł do 6000 zł za pierwszy rok studiów.

 

Uczelnie na których można studiować kierunek filologia w Trójmieście:

 

czytaj dalej uczelnie w Trójmieście

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek filologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Ateneum - Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku stacjonarne, niestacjonarne studia I stopnia więcej
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni stacjonarne, niestacjonarne studia I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Jedną z ważniejszych kwestii, którą powinieneś zgłębić przed aplikacją na wybrany kierunek studiów to program wybranej uczelni, który reguluje jednocześnie postanowienia odnośnie całokształtu procedur rekrutacyjnych. Jak już z pewnością wiesz, aby dostać się na Filologię w Trójmieście, należy wykazać się doskonałą wiedzą w zakresie języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego, udowadniając ją na maturze.

Tytuł finalisty lub laureata ogólnopolskich konkursów i olimpiad przedmiotowych powinien zagwarantować miejsce na wybranej uczelni bez konieczności mierzenia się z szerokim gronem konkurencji.

 

Proces rekrutacji

Pierwszym krokiem na drodze ku ukończeniu studiów filologicznych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest aplikowanie na jedno z miejsc przeznaczonych dla studentów. Aby zgłosić swoją kandydaturę, będziesz musiał jedynie zajrzeć na stronę internetową wybranego ośrodka akademickiego i podążać za znajdującymi się tam wskazówkami.

Podczas wypełniania zamieszczonego na stronie uczelni formularza, należy wykazać się rzetelnością i upewnić się, czy wpisywane wyniki maturalne lub oceny z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia są zgodne z prawdą – w myśl zasady, że kłamstwo ma krótkie nogi, warto dysponować jedynie prawdziwymi informacjami.

 

Potrzebne dokumenty

Kolejnym i ostatnim etapem rekrutacji, wieńczącym wcześniejsze działania, będzie dostarczenie wyznaczonej w odgórnie ustalonym terminie pliku odpowiednich dokumentów. Na ich liście prawdopodobnie znajdą się: świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, w zależności od stopnia studiów, o który się starasz, kserokopię jednego z tych dokumentów oraz fotografię o standardowych wymiarach do dokumentów, która znajdzie się na twojej legitymacji studenckiej.

 

STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje

kierunki studiów w Trójmieście

studia w Trójmieście

 

FILOLOGIA - ważne informacje

filologia studia

studia filologiczne w Trójmieście

studia filologiczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Nauka na studiach filologicznych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie to doskonała inwestycja w przyszłość, jeśli tylko kandydat ma w sobie pasje i chęć do zgłębiania umiejętności lingwistycznych.

Mateusz, student pierwszego roku Filologii polskiej w Trójmieście, mówi:

„Wybór przyszłego kierunku studiów przyszedł mi z wielką łatwością. Odkąd pamiętam, chciałem zostać nauczycielem języka polskiego. Udało mi się wykonać pierwszy krok ku spełnieniu największego z moich marzeń i studiować na jednej z uczelni w Trójmieście Filologię polską. Szczerze polecam ten wybór każdemu. Sam, mając taką możliwość, nie dokonałbym innego.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia Gdańsk | Gdynia | Sopot studia i stopnia

Filologia Gdańsk | Gdynia | Sopot studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia Gdańsk | Gdynia | Sopot studia stacjonarne

Filologia Gdańsk | Gdynia | Sopot studia niestacjonarne

Kierunki filologiczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

iberystyka
Rozwiń

19 Uczelni w Trójmieście

Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.

W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2022

 

Teraz najważniejsze

wyniki matur 2022

matura poprawkowa 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia