Filologia - Poznań

Filologia - Poznań

Filologia studia Poznań | woj. wielkopolskie

Nie bez powodu komunikacja międzyludzka leżała w kręgu najbliższych zainteresowań wielu badaczy na przestrzeni wieków. Bowiem wszystkie relacje społeczne, mające wpływ na historię całego świata, sposób wypowiadania danego zdania, a nawet ton głosu, którego używamy do artykułowania swoich wypowiedzi – wszystko to wzbudza ciekawość i chęć dalszej eksploracji.

Pomimo faktu, że przedmioty ścisłe wiodą prym na współczesnym rynku pracy, a humanistom często przykleja się krzywdzącą etykietę przyszłego bezrobotnego, wielu młodych ludzi pragnie stanąć w opozycji do ludzi głoszących podobne przekonania, udowadniając im swoją wartość zawodową.

Filologia w Poznaniu to jeden z najpopularniejszych kierunków humanistycznych. Jest on wybierany przez tak dużą liczbę osób, że rok rocznie zgłoszenia kandydatury znacznie przewyższają dostępne, zagwarantowane przez daną uczelnię, miejsca na te studia. Dlatego też wiele uczelni w Poznaniu postanowiło wzbogacić swój repertuar o studia na kierunku Filologia.

 

Czego się nauczysz na studiach

Niewątpliwym atutem studiów na kierunku Filologia jest ich uniwersalność, polegająca na możliwości dokonania wyboru szczegółowego kształcenia dopiero po przyswojenia pewnego zakresu wiedzy ogólnej, czyniącej z absolwentów ludzi światłych i wszechstronnie wykształconych.

W trakcie studiów będziesz miał okazję zgłębić teorię interesującego cię języka wraz z całym zapleczem w postaci historii danego obszaru geograficznego, jego kultury oraz dorobku literackiego. Filologia to również nauka przedmiotów społecznych, dzięki którym zrozumiesz relacje międzyludzkie i będziesz w stanie w efektywny sposób poszerzać sieć kontaktów w przyszłym życiu zawodowym.

 

Dla kogo te studia

Studia filologiczne w Poznaniu z pewnością nie są dla każdego z jednego prostego względu – każdy człowiek jest odrębną, niezależną od innych jednostką, o własnych predyspozycjach wrodzonych, zainteresowaniach oraz planach na przyszłość. Nie istnieje jedna konkretna droga kształcenia, która będzie w stanie usatysfakcjonować każdego. Wobec tego jaki jest idealny kandydat na studia na kierunku Filologia?

Jesteś urodzonym humanistom, który zdolność do przyswajania wiedzy językowej ma w małym palcu? Od zawsze interesowała cię historia i wiedza o społeczeństwie, a znajomi powtarzali ci, że masz dużą zdolność do rozumienia ludzi? Stoisz w opozycji do twierdzenia, że dla humanistów nie ma miejsca na rynku pracy i chciałbyś udowodnić swoją rację innym?

Twierdząca odpowiedź przynajmniej na jedno z powyższych pytań może być idealnym pretekstem do rozpoczęcia studiów na kierunku Filologia w Poznaniu, także nie wahaj się dłużej i złóż swoją aplikację w najbliższym czasie!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK FILOLOGIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Filologia w Poznaniu?

Konkretne wymagania dotyczące aplikacji na kierunek Filologia w Poznaniu nie zostały sprecyzowane i w głównej mierze zależą od specjalności możliwej do podjęcia na późniejszych etapach edukacji. Przedmiotami, które odgrywają główną rolę dla tego kierunku są między innymi: język polski, język obcy nowożytny, wiedza o społeczeństwie, historia, dlatego warto rozpocząć naukę do rozszerzonej matury już dzisiaj, aby w znaczny sposób zwiększyć swoje szanse w procesie rekrutacji.

Ponadto należy mieć uwadze ewentualną zmienność procedur rekrutacyjnych – warto systematycznie zaczerpywać potrzebnych informacji od władz uczelni poprzez śledzenie strony internetowej wybranej przez siebie poznańskiej uczelni, oferującej ten kierunek.

Jak wyglądają studia na kierunku Filologia w Poznaniu

Studia w Poznaniu na kierunku Filologia są niewątpliwie jednym z bardziej interesujących i wyjątkowych dziedzin nauki, jakie kiedykolwiek powstały. Podjęcie studiów na tym kierunku umożliwi każdemu z przyszłych absolwentów nie tylko zdobycie szerokiej wiedzy językowej z zakresu wybranych przez nich samych mów, ale również obeznanie się w historii określonych obszarów językowych poprzez gruntowne zapoznanie się z różnymi dziełami literackimi.

Szczegółowa wiedza zdobywana podczas studiów na różnych filologiach będzie się znacznie od siebie różniła. Przykładowo, student filologii polskiej będzie miał możliwość zaczerpnięcia szczegółowej wiedzy na temat historii, gospodarki i polityki naszego ojczystego kraju, a bardziej specjalistyczna nauka oprze się na zgłębianiu coraz to nowych dzieł literackich, natomiast studenci filologii norweskiej, dopiero rozpoczynający przygodę z językiem krajów skandynawskich, będzie musiał nauczyć się słownictwa, wymowy oraz gramatyki.

 

Przedmiotami, z którymi prawdopodobnie będziesz miał do czynienia podczas swojej przygody z Filologią, będą:

 • Historia danego obszaru kulturowego, zgodnie z wybraną specjalnością
 • Literaturoznawstwo
 • Filozofia ściśle związana z danym obszarem kulturowym
 • Podstawy psychologii i socjologii
 • Gramatyka synchroniczna i historyczna

I wiele, wiele innych.

 

Specjalności, z jakimi będziesz miał okazję się zetknąć w czasie nauki na studiach filologicznych w Poznaniu, a przede wszystkim konieczność dokonania jednego konkretnego wyboru, będą mogły przyprawić cię o zawrót głowy ze względu na zakres możliwości.

 

Jako student Filologii będziesz mógł zgłębić bardziej szczegółową wiedzę z zakresu specjalności:

 • Nauczycielskiej
 • Translatorskiej
 • Komunikacji w mediach i reklamie
 • Języka w biznesie
 • Edytorstwa

 

Ile trwają studia na kierunku Filologia w Poznaniu

Czas, jaki należy poświęcić na ukończenie studiów na kierunku Filologia w Poznaniu, będzie zależał od kilku czynników. Pierwszym i najważniejszym z nich są odgórne ustalenia Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, wiele zależy również od konkretnego rodzaju filologii oraz wybranej uczelni wyższej – niektóre prywatne wydziały decydują się na skrócenie czasu trwania edukacji.

W większości przypadków studia pierwszego stopnia na kierunku Filologia w Poznaniu będą trwały trzy lata, a każdy z absolwentów za wytrwałość otrzyma tytuł licencjata i możliwość podjęcia pracy w zawodzie.

Studia drugiego stopnia zostaną zwieńczone uzyskaniem tytułu magistra, a na ich ukończenie każdy ze studentów będzie musiał zagospodarować kolejne dwa lata życia.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia w Poznaniu

Uczelnie w Poznaniu, które zdecydowały się na wprowadzenie Filologii do repertuaru oferowanych kierunków studiów, ustalają własne procedury rekrutacyjne, których spełnienie da kandydatom gwarancję zasilenia grona studentów tego kierunku. Przedmiotami, które odgrywają główną rolę na większości uczelni, są: język obcy nowożytny oraz język polski. Drugorzędna rola należy do wiedzy o społeczeństwie oraz historii.

Filologię można podjąć w ramach studiów stacjonarnych, będących wyborem znacznej większości studentów ze względu na możliwość zachowania pewnej ciągłości studiów lub niestacjonarnych – wybieranych najczęściej przez młodych ludzi chcących pogodzić życie zawodowe ze zdobywaniem wyższego wykształcenia.

 

Proces rekrutacji

Kiedy otrzymasz już swoje wyniki maturalne lub dowiesz się o ocenach z poprzedniego etapu edukacji, które zostaną wpisane do dyplomu jego ukończenia i stwierdzisz, że są adekwatne do sprostania oczekiwaniom komisji rekrutacyjnej na kierunku Filologia w Poznaniu, pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, będzie elektroniczna rejestracja kandydatów.

Polega ona na wypełnieniu formularza o swoje dane osobowe oraz wyniki uzyskane podczas egzaminów z kluczowych dla kierunku przedmiotów. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy podane przez ciebie informacje są zgodne z prawdą – uchybienia mogą wiązać się z odrzuceniem twojej kandydatury na wymarzony kierunek.

 

Potrzebne dokumenty

Po przejściu przez trudny czas oczekiwań na rezultat rekrutacji, która ostatecznie okazała się dla ciebie szczęśliwa, zostanie ci najprzyjemniejszy z wszystkich etapów – gromadzenie pliku potrzebnych dokumentów. Na biurko komisji rekrutacyjnej powinieneś dostarczyć fotografię do legitymacji o standardowych wymiarach jak do dokumentów oraz świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z kserokopiami. Prawda, że proste?

 

Jaka praca po studiach na kierunku Filologia w Poznaniu?

Kierunki studiów w Poznaniu stawiają na wykształcenie wszechstronnie wyedukowanych ludzi, zdolnych do wykonywania pracy zgodnej z kierunkiem studiów w sposób odpowiedzialny i jak najbardziej profesjonalny. Absolwenci Filologii będą gotowi do zatrudnienia się w wielu instytucjach oświatowych oraz kulturalnych, a także pełnienia wielu innych ról zawodowych. Jako absolwent możesz mieć pewność, że zdobyte zatrudnienie spełni twoje oczekiwania.

Wybór przyszłej pracy zapewne ułatwi ci szczegółowe ukierunkowanie na dany odłam zgłębianego kierunku poprzez wybór konkretnej specjalności na końcowym etapie edukacji. Specjalność związana z tłumaczeniami w doskonały sposób przygotuje cię do pracy w biurach tłumaczeniowych, a nawet w sądownictwie, jeśli zdecydujesz się na wykonanie dodatkowych uprawnień tuż po studiach.

Absolwenci Filologii o specjalności nauczycielskiej będą mogli spróbować swoich sił w branży edukacyjnej, wdrażając podstawę programową do głów najmłodszych członków społeczeństwa w sposób jak najbardziej przystępny i zrozumiały.

Ponadto jeśli ukończysz wybraną przez siebie Filologię, zatrudnienie znajdziesz również w/jako:

 • Agencjach reklamowych
 • Wydawnictwach prasowych
 • Freelancer prowadzący własną działalność gospodarczą

 

Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia w Poznaniu?

Zastanawiasz się nad podjęciem studiów na kierunku Filologia w Poznaniu, a nie jesteś do końca pewien, jaką renomę mają wśród absolwentów?

Małgorzata, studentka pierwszego roku studiów na kierunku Filologia w Poznaniu, mówi:

„Od zawsze miałam talent do języków. Nauczyciele w szkole powtarzali mi, że powinnam iść w tym kierunku. Na początku trochę się opierałam, ale ostatecznie zdecydowałam się na podjęcie studiów na kierunku Filologia. A dlaczego akurat w Poznaniu? Przyjechałam tutaj raz na wakacje i postanowiłam zostać. To miasto tętni życiem i ma swój niepowtarzalny klimat.”

KIERUNKI FILOLOGICZNE W POZNANIU

Rozwiń

 

 

Komentarze (0)