Filologia - Łódź

Studia w Łodzi na kierunku

filologia

Odkryj filologię w Łodzi i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

20.09.2023

Filologia studia Łódź - 2023 | woj. łódzkie

Filologia w Łodzi to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 2 różne specjalności. Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). 

Studia na kierunku filologia w Łodzi
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku filologia w Łodzi rozpocznie się 17 kwietnia 2023 r. i potrwa do 30 września 2023 r. | Filologia Łódź - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Studia na kierunku filologia oferują połączenie nauki wybranego języka z historią i kulturą wielu krajów świata. W trakcie zajęć studenci uczą się teorii języka, kulturoznawstwa czy medioznawstwa. Uczestnicy zajęć na filologii zdobywają też kompetencje komunikacyjne, dzięki ćwiczeniom poświęconym sztuce skutecznej negocjacji.

Absolwenci kierunków filologicznych posiadają umiejętności niezbędne do posługiwania się językiem obcym w zakresie ogólnym i specjalistycznym. Poza możliwością zatrudnienia w biurach translatorskich, filologowie poszukiwani są w wielu branżach takich jak biznes, marketing, media czy handel. Absolwenci filologii poza umiejętnościami językowymi, posiadają też wiedzę kulturoznawczą, co może dać zatrudnienie w placówkach oświatowych.

 

Uczelnie

W Łodzi filologię możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Łódzkim (Wydział Filologiczny UŁ) oraz niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Humanistycznej w Łodzi oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

 

Specjalności

Współczesne studia z filologii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku filologia w Łodzi: filologia angielskafilologia germańska.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia w Łodzi na kierunku filologia w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane jest złożenie niezbędnych dokumentów.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Ceny

Studia stacjonarne na kierunku filologia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić(Wykaz opłat za studia znajdziesz w dziale poniżej)

czytaj dalej wszystko o Filologia - Łódź

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi jest kierunek FILOLOGIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Filologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku filologia

Uczelnie, gdzie filologia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Pokaż więcej

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Filologia w Łodzi?

Nie masz zielonego pojęcia, co należy zrobić, aby dołączyć do grona studentów kierunku Filologia na jednej z łódzkich uczelni, które zdecydowały się wzbogacić ofertę edukacyjną o właśnie ten rodzaj nauki?

Żeby dostać się na studia na kierunku Filologia w Łodzi, należy posiadać obszerną wiedzę w zakresie języka polskiego i angielskiego, która zostanie zweryfikowana na egzaminie maturalnym. Kandydaci na studia zostaną przyjęci na podstawie konkursu świadectw lub dyplomów ukończenia studiów pierwszego stopnia.

Rekrutacja na filologię w uczelniach niepublicznych (prywatnych)

Uczelnie niepubliczne w Łodzi przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Filologia w Łodzi

Opis kierunku

Studenci kierunku filologia w Łodzi zdobędą wiedzę z zakresu nauk językoznawczych i literaturoznawczych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat kultury, historii i literatury danego obszaru językowego. Co więcej, nauczą się wybranego języka obcego oraz jego wykorzystania w w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych.

 

Praca po studiach

Absolwenci znajdą zatrudnienie w szkołach językowych oraz szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w zawodzie nauczyciela języka obcego. Ponadto mogą związać swoją przyszłość z firmami i korporacjami międzynarodowymi lub zdecydować się na pracę w biurach tłumaczeniowych.

 

Ogólne cele kształcenia

Filologia pozwala studentom zdobyć wiedzę oraz umiejętności, które niezbędne są do posługiwania się językiem obcym w zakresie ogólnym i specjalistycznym – w trakcie zajęć uczestnicy poznają m.in. zastosowanie języka w biznesie i marketingu oraz podstawy komunikacji społecznej w środowisku wielokulturowym. Filologia to dziedzina przygotowują absolwentów również do prowadzenia działań dydaktycznych, skierowanych zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci.

Studia na kierunku filologia to studia o charakterze interdyscyplinarnym. Filologia poświęcona jest zagadnieniom związanym np. z literaturoznawstwem, kulturoznawstwem, medioznawstwem czy językoznawstwem. Studenci filologii dogłębnie poznają specyfikę, historię oraz sposób funkcjonowania obcych krajów. W trakcie nauki studenci rozwijają cenne kompetencje komunikacyjne, które cenione są w różnorodnych branżach zawodowych.

Absolwenci filologii mogą rozpocząć pracę np. na stanowisku tłumacza, nauczyciela, szkoleniowca czy specjalisty ds. komunikacji. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, są gotowe do podjęcia zatrudnienia m.in. w międzynarodowych korporacjach, agencjach reklamowych, wydawnictwach, instytucjach i organach administracji publicznej, urzędach, ambasadach, biurach projektów międzynarodowych czy w placówkach oświatowych. Ponadto filologowie mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą lub związać swoją karierę zawodową z branżą turystyczną czy hotelarską.

 

Gdzie studiować na kierunku Filologia w Łodzi?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: jako specjalność na Uniwersytecie Łódzkim oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi oraz Wyższej Szkole Humanistycznej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia, w roku akademickim 2023/2024, uczelnia niepubliczna oferuje płatne studia w obu trybach.

Kierunek filologia - uczelnie w Łodzi

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

Uczelnie w Łodzi - kierunek filologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej
Uniwersytet Łódzki (Wydział Filologiczny UŁ) stacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia w Łodzi?

Wciąż nie masz pewności, czy studia na kierunku Filologia w Łodzi będą dobrym wyborem? Być może opinie innych studentów tego kierunku pozwolą ci na podjęcie bardziej świadomej decyzji.

 

Anna, studentka ostatniego roku Filologii w Łodzi, mówi:

„Filologia to studia językowe, które nie ograniczają twojego wyboru do nauki jednej konkretnej mowy. Właśnie ta uniwersalność skłoniła mnie do wybrania tych, a nie innych studiów. Mam nadzieję, że moja przyszłość zawodowa będzie wyglądała równie dobrze – jeśli tak, szczerze polecę ten kierunek każdemu!”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia Łódź studia i stopnia

Filologia Łódź studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia Łódź studia stacjonarne

Filologia Łódź studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku filologia w Łodzi

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Kierunki filologiczne w Łodzi

Rozwiń

21 Uczelni w Łodzi

Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W ŁODZI NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK FILOLOGIA

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia