Filologia - Łódź

Filologia - Łódź

Filologia - Łódź

Studia w Łodzi na kierunku

filologia

Odkryj filologię w Łodzi i sprawdź gdzie możesz studiować

Filologia studia Łódź | woj. łódzkie

Krzywdzące przekonanie na temat absolwentów studiów humanistycznych, które urosło do niebotycznych rozmiarów, demotywując przy okazji przyszłych studentów, niewyobrażających sobie innej drogi, jak tylko tej w kierunku humanizmu, głosi, że zapotrzebowanie rynku pracy istnieje wyłącznie względem techników, medyków oraz absolwentów studiów prawniczych.

W opozycji do tego stereotypu stoi wiele humanistycznych kierunków studiów, które powstały, aby odpowiedzieć na potrzeby współczesnego rynku pracy. Bowiem poszerzanie sieci biznesowych kontaktów o kontrahentów zagranicznych, szeroko pojęta komunikacja w obcym języku w firmach związanych z handlem i dystrybucją, a także wykonywanie specjalistycznych tłumaczeń tekstów, które pierwotnie dostępne były jedynie wąskiemu kręgowi ludzi posługujących się biegle określonym językiem – wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie dobrze wykształceni i chętni do pracy w zawodzie filolodzy.

Studia w Łodzi na kierunku Filologia to interdyscyplinarne połączenie nauki wybranego języka z historią i kulturą niemal całego świata oraz wzajemnych relacji polityczno-gospodarczych, występujących pomiędzy danymi krajami. Wzbogacanie kompetencji interpersonalnych każdego ze studentów sprawi, że zostaną oni lepiej osadzeni w kanonach zgłębianej wiedzy. Absolwenci tego kierunku będą zdolni do podjęcia dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy, której specyfika będzie zależała w dużej mierze od wyboru specjalności podczas studiów.

 

Dla kogo ten kierunek

Uważasz, że bycie humanistą nie jest powodem do wstydu, a wznoszenie na piedestał absolwentów kierunków technicznych i medycznych jest niesprawiedliwe? Nauczyciele od zawsze chwalili twoją ponadprzeciętną zdolność do nauki języków? Twoim rodzinnym miastem jest Łódź lub darzysz szczególną sympatią właśnie to miasto i nie wyobrażasz sobie podjęcia studiów nigdzie indziej? Twierdząca odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań może być dobrym pretekstem do rozpoczęcia studiów na kierunku Filologia w Łodzi już w październiku!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W ŁODZI JEST KIERUNEK FILOLOGIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Filologia w Łodzi?

Nie masz zielonego pojęcia, co należy zrobić, aby dołączyć do grona studentów kierunku Filologia na jednej z łódzkich uczelni, które zdecydowały się wzbogacić ofertę edukacyjną o właśnie ten rodzaj nauki? Spieszę z odpowiedzią.

Żeby dostać się na studia na kierunku Filologia w Łodzi, należy posiadać obszerną wiedzę w zakresie języka polskiego i angielskiego, która zostanie zweryfikowana na egzaminie maturalnym. Kandydaci na studia zostaną przyjęci na podstawie konkursu świadectw lub dyplomów ukończenia studiów pierwszego stopnia.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku Filologia w Łodzi?

Coraz poważniej rozważasz aplikację na studia na kierunku Filologia w Łodzi, a wciąż nie wiesz, w jaką wiedzę zostaniesz uposażony oraz czego możesz się spodziewać po samych zajęciach na wybranej uczelni? Być może ten akapit rozwieje twoje wątpliwości i jeszcze bardziej utwierdzi w przekonaniu, że studia na kierunku Filologia będą dobrym wyborem.

W trakcie studiów filologicznych przyszli absolwenci będą mieli okazję zapoznać się z teorią z zakresu ludzkiej mowy. Poznają podstawy biologicznych uwarunkowań organizmu, pozwalających na tworzenie, odbieranie i rozumienie słownego przekazu o konkretnej treści, zgłębią przyczyny różnorodności językowej na całym świecie, a także poznają genezę powstania między innymi języków słowiańskich.

Niewątpliwym atutem i czynnikiem wyróżniającym Filologię pośród studiów na innych kierunkach jest ogromna uniwersalność – studenci na dalszych etapach nauki będą mogli wybrać szczegółowy program, w ramach którego będą poszerzać posiadaną już wiedzę oraz wzbogacać ją o całkiem nowe elementy.

Nie bez znaczenia pozostanie nauka politycznych, ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań kształtowania się kultury danego obszaru językowego na przestrzeni wieków. Dzięki niej zdobędziesz zdolność wnikliwego, analitycznego myślenia oraz wyciągania prostych wniosków ze skomplikowanych przesłanek.

Liczne zajęcia praktyczne, oparte na przeprowadzaniu dyskusji na wybrane tematy w grupach, poszerzą twoje kompetencje interpersonalne, zwiększą elokwencję w obszarze danego języka, a także nauczą sztuki skutecznej negocjacji z zachowaniem obustronnego szacunku względem odmiennych poglądów.

Nauka na studiach na kierunku Filologia w Łodzi to nie tylko konieczność przyswajania obszernej wiedzy teoretycznej. To również praktyka, dzięki której każdy absolwent stanie się dobrym pracownikiem współczesnego rynku pracy.

 

Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

FILOLOGIA ŁÓDŹ STUDIA STACJONARNE

FILOLOGIA ŁÓDŹ STUDIA ZAOCZNE

 

filologia studia Łódź

 

Ile trwają studia na kierunku Filologia w Łodzi?

Zastanawiasz się, ile czasu zajmie ci nauka na studiach na kierunku Filologia w Łodzi aż do uzyskania upragnionego tytułu? Całość edukacji na kierunku Filologia w Łodzi dzieli się pomiędzy studiami pierwszego i drugiego stopnia.

Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i wymagają od studenta wytężenia umysłu na każdym z sześciu semestrów. Najwytrwalsi uzyskują tytuł licencjata, a więc wykształcenie wyższe i możliwość podjęcia pracy w zawodzie.

Studia drugiego stopnia trwają dwa lata, a więc cztery semestry, a ich absolwenci od czasu ukończenia Filologii, będą mogli posługiwać się tytułem magistra.

Podsumowując – aby stać się pełnoprawnym licencjonowanym Filologiem, na naukę należy poświęcić trzy lata. Tak zwana „magisterka” zajmie nam dwa lata.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia w Łodzi?

Przed aplikacją na jakikolwiek kierunek studiów, należy najpierw zasięgnąć nieco informacji o nim samym, a także wymaganiach rekrutacyjnych, ustalanych przez władze poszczególnych uczelni oraz Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego – postanowienia te nie są stałe i mogą się zmieniać na przestrzeni czasu.

Podobnie jest ze studiami na kierunku Filologia w Łodzi – bez odpowiedniej dozy wiadomości na temat obowiązujących procedur rekrutacyjnych, nasza droga ku rozpoczęciu tych studiów wiodłaby na oślep. A chyba nikt nie lubi kroczyć przez życie po omacku, prawda?

Na większości łódzkich uczelni, które umożliwiają przyszłym kandydatom podjęcie studiów na kierunku Filologia, przedmiotami wiodącymi, które biorą udział w konkursie świadectw maturalnych, są język polski, język obcy nowożytny, historia oraz wiedza o społeczeństwie. Warto mieć na względzie, że procedury rekrutacyjne mogą się zmieniać w zależności od wybranej łódzkiej uczelni, dlatego zasięgnięcie wiedzy odpowiednio wcześnie będzie gwarancją dostatecznego przygotowania kandydatów.

Kiedy otrzymasz już wyczekane wyniki egzaminu maturalnego i uznasz, że mogą być biletem wstępu na studia filologiczne w Łodzi na kierunku Filologia, będziesz musiał pochwalić się nimi komisji rekrutacyjnej za pośrednictwem odpowiedniego formularza, zamieszczonego na stronie internetowej instytutu. Jeśli po przebrnięciu przez najgorszy czas, a mianowicie czas oczekiwań na ostateczną decyzję komisji rekrutacyjnej, ujrzysz swoje nazwisko na liście przyjętych na Filologię w Łodzi, będziesz potrzebował kilku dokumentów, które złożysz na biurku komisji rekrutacyjnej w odpowiednim czasie, który będzie z góry ustalony przez władze uczelni.

Przyda ci się niewątpliwie fotografia do legitymacji studenckiej, o wymiarach 35X45mm, kserokopia świadectwa dojrzałości lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia w przypadku aplikacji na studia magisterskie oraz rzetelnie wypełniony formularz aplikacyjny do pobrania ze strony internetowej wybranego instytutu lub odebrania osobiście w dziekanacie.

zasady rekrutacji na studia

 

studia fiologia Łódź

 

Jaka praca po studiach na kierunku Filologia w Łodzi?

Przebrnąłeś już przez wszystkie akapity artykułu, a wciąż nie do końca wiesz, co mógłbyś robić po ukończeniu studiów na kierunku Filologia w Łodzi? Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna, gdyż interdyscyplinarność tych studiów oraz możliwości wyboru szczegółowej ścieżki kształcenia tworzą z nich kierunek, który można dobrze dopasować do indywidualnych zainteresowań i predyspozycji kandydata.

Jeśli twój wybór padł na specjalizację związaną z tłumaczeniami w wybranym przez ciebie języku, będziesz mógł zatrudnić się w biurach translatorskich, zajmując się wykonywaniem tłumaczeń dla biur oraz osób prywatnych. Jeśli zechcesz poświęcić trochę czasu na naukę po studiach i wykonanie kursu tłumacza przysięgłego, zaczniesz pełnić nieco bardziej odpowiedzialną rolę na ścieżce prawnej oraz sądowej.

Nic nie stanie na przeszkodzie, abyś otworzył własną działalność gospodarczą, zajmującą się wykonywaniem szeroko rozumianych tłumaczeń. Wydawnictwa prasowe oraz mass-media będą ci wdzięczne za dokonywanie przekładów klasyków literatury obcojęzycznej w celu lepszego oddania ich treści i trafienia do szerszego grona odbiorców.

Jako absolwent pupularnego kierunku studiów w Łodzi, przydasz się firmom z branży handlowej, gdzie codzienny kontakt z zagranicznymi klientami jest nieodłącznym elementem tego fachu. Będziesz miał okazję wykazać się szerokimi kompetencjami interpersonalnymi, w które uposażą cię studia.

Dla najbardziej zainteresowanych aspektem kulturoznawczym Filologii w Łodzi szeroko otworzy się furtka do pracy w instytucjach kulturalnych oraz placówkach oświatowych, gdzie będą mieli okazję przekazywać posiadaną wiedzę i umiejętności najmłodszym, zaszczepiając w nich jednocześnie pasję do nauki.

Jak sam widzisz, pracy po ukończeniu studiów na kierunku Filologia w Łodzi będzie sporo, a od dokonania ostatecznego wyboru dzieli cię już tylko proces rekrutacyjny i kilka lat studiów, więc nie zwlekaj dłużej i aplikuj!

 

Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia w Łodzi?

Wciąż nie masz pewności, czy studia na kierunku Filologia w Łodzi będą dobrym wyborem? Być może opinie innych studentów tego kierunku pozwolą ci na podjęcie bardziej świadomej decyzji.

 

Anna, studentka ostatniego roku Filologii w Łodzi, mówi:

„Filologia to studia językowe, które nie ograniczają twojego wyboru do nauki jednej konkretnej mowy. Właśnie ta uniwersalność skłoniła mnie do wybrania tych, a nie innych studiów. Mam nadzieję, że moja przyszłość zawodowa będzie wyglądała równie dobrze – jeśli tak, szczerze polecę ten kierunek każdemu!”

KIERUNKI FILOLOGICZNE W ŁODZI

japonistyka
Rozwiń

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)