Biegłe posługiwanie się przynajmniej dwoma językami obcymi na poziomie komunikatywnym lub nawet zaawansowanym, powoli staje się warunkiem koniecznym, narzucanym przez pracodawców dla absolwentów uczelni wyższych. Kult poligloty, popularyzowany między innymi przez media promujące poszerzanie sieci kontaktów o ludzi z całego świata, sprawia, że zainteresowanie świeżo upieczonych abiturientów szkół średnich podjęciem studiów filologicznych jest coraz większe.
Opanowanie mowy danego kraju to nie tylko szansa na pracę w zawodzie ściśle związanym z posługiwaniem się określonym językiem lub znajomością poszczególnych jego składowych, ale również przybliżenie do podjęcia pracy w jakichkolwiek placówkach, opierających swoją działalność na kontakcie z kontrahentem zagranicznym. Dlatego studia filologiczne to niezwykle atrakcyjna propozycja na liście dostępnych specjalności.
Pierwszymi skojarzeniami ze słowem „filologia” będą zapewne „polska”, „angielska”, czy „germańska” - bo właśnie one są najbardziej rozpowszechnionymi i najchętniej wybieranymi wśród polskich studentów. Jednak dążenie do oryginalności, choćby miała się objawiać pod postacią władania językiem innym niż większość, oraz rozszerzeniem współpracy międzynarodowej wielu korporacji, spowodowało coraz częstsze wybieranie bardziej nietypowych filologiii z mniej popularnych obszarów geograficznych. Jedno jest pewne – niezależnie od tego, na jaki odłam tych niezwykle ciekawych studiów humanistycznych się zdecydujesz, edukacja będzie bardzo ciekawa i pragmatyczna.
1. Czego się nauczysz na studiach
Jeśli o nauce mowa, warto mieć podstawowy pogląd na to, czego można nauczyć się podczas przygody z Filologią w Rzeszowie. Zatem czego nauczysz się studiując Filologię? Wiele będzie zależało od tego, na jaki wymiar opisywanej nauki ostatecznie się zdecydujesz, bowiem zajęcia na Filologii polskiej w znacznym stopniu będą różnić się od edukacji na filologii rosyjskiej, zaczynanej bez wcześniejszej znajomości tego języka. Studenci poznają nie tylko gramatykę, fonetykę i wymowę odpowiednią dla specjalności kształcenia, ale również posiądą wiadomości o szeroko rozumianej kulturze, historii i dorobku naukowym danego regionu geograficznego.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na specjalności filologia możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na specjalności filologia w Rzeszowie realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają od 3 do 3,5 roku.
Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach niepublicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatne.
3. Dla kogo te studia
Wybierając specjalność, warto kierować się sercem – idąc za rozumem można być nieco mniej szczęśliwym. Zastanawiasz się nad podjęciem którejś z Filologii, ale nie masz pewności, czy są to studia skrojone na miarę twoich potrzeb? Bez wahania powinieneś rozpocząć przygodę na tej specjalności, jeżeli:
-
posiadasz wrodzone zdolności do przyswajania wiedzy językowej,
-
stoisz w opozycji do ludzi twierdzących, że bycie humanistą nie ma przyszłości,
-
aspirujesz do zaszczytnego miana współczesnego poligloty,
-
chcesz dążyć do samorozwoju, a studia w Rzeszowie mogą ci to umożliwić.
Twierdząca odpowiedź przynajmniej na jedno z powyższych pytań może być doskonałym pretekstem do rozpoczęcia studiów filologicznych na jednej z rzeszowskich uczelni.
Niezależnie od tego, jaki odłam Filologii wybierzesz, staniesz przed kolejnym kluczowym, z perspektywy przyszłej organizacji życia, wyborem. Studia na specjalności Filologia w Rzeszowie możesz bowiem podjąć w ramach trybu stacjonarnego oraz zaocznego. Która z opcji będzie najwłaściwsza dla ciebie? To zależy od kilku czynników.
Jeżeli w planach masz poświęcenie znacznej części wolnego czasu na zgłębianie wiedzy kierunkowej, odpowiedniej dla studiów filologicznych oraz nie musisz martwić się o koszty utrzymania, studia stacjonarne z dużym prawdopodobieństwem okażą się strzałem w dziesiątkę. Jednym z niewątpliwych atutów tego wyboru jest regularny wymiar odbywania się zajęć oraz wykładów tak, aby każdy student miał szansę na naukę i uporządkowanie nowo zdobytej wiedzy systematycznie.
Studia niestacjonarne będą doskonałe dla pracujących na pełen etat lub posiadających inne zobowiązania, pochłaniające cały czas w ciągu tygodnia. Dzięki temu trybowi pogodzenie zdobywania doświadczenia zawodowego i wykształcenia wyższego na wymarzonym kierunku jest możliwe. Jednak jeśli wybierzesz tryb zaoczny, musisz być gotów na uiszczanie opłat za czesne.
Tryb studiów pozwala na organizację swojego czasu w sposób jak najbardziej wygodny, nie ma natomiast wpływu na to, jakie możliwości zawodowe otrzymasz jako absolwent.
4. Program studiów
Uczelnie w Rzeszowie, takie jak między innymi Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania wprowadziły różne Filologię do kanonu oferowanych specjalności, aby dać studentom szansę na zgłębienie interesujących ich wiadomości, popartych konkretnymi umiejętnościami praktycznymi. Program studiów na tej specjalności będzie zawierał blok zajęć ściśle związanych z danym językiem, takie jak wymowa, gramatyka i pewne niuanse. Ponadto wszyscy będą zobowiązani do przyswojenia wiedzy na temat historii i kultury danego obszaru językowego, co uczyni z nich ekspertów w swojej dziedzinie.