1. Dla kogo ten kierunek?
Christie Watson stwierdziła: „Pielęgniarstwo jest – lub powinno być – bezkrytycznym aktem troski, współczucia i empatii. Powinno nam przypominać o naszej zdolności darzenia człowieka uczuciem”. W zawodzie pielęgniarki bądź pielęgniarza wiedza medyczna to solidny fundament, ale dom musi wypełniać także dusza. Specjaliści w zakresie pielęgniarstwa zajmują się ludźmi chorymi i zdrowymi. To bardzo ważne, by okazywali im nić zrozumienia tuż po wyrażeniu specjalistycznej opinii.
Idealni kandydaci na studia medyczne w zakresie pielęgniarstwa nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Kandydaci powinni odznaczać się odpornością na stres i zdyscyplinowaniem. Jeśli jesteś osobą cierpliwą i empatyczną, a także potrafisz popranie komunikować się z drugim człowiekiem, kierunek pielęgniarstwo w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku pielęgniarstwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
online
3. Gdzie studiować?
Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi takie jak pielęgniarstwo możesz realizować przede wszystkim w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, ale warto śledzić także postanowienia Uniwersytetu Medycznego, który niejednokrotnie uruchamia kierunek pielęgniarstwo również niestacjonarnie. Uczelnie w Łodzi oferują bardzo wiele możliwości kształcenia w zakresie studiów medycznych realizowanych w sposób niestacjonarny.
4. Praca po studiach
Kierunek pielęgniarstwo w Łodzi daje bardzo wiele możliwości zatrudnienia. Studenci przygotowywani są do pracy w szpitalach i przychodniach, w domach pomocy społecznej, w zakładach penitencjarnych, w zakładach opiekuńczo-leczniczych, w żłobkach, w szkołach, w hospicjach, w gabinetach rehabilitacyjnych, w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.
Abiturienci zajmują się świadczeniem opieki zdrowotnej, planowaniem i realizowaniem opieki pielęgniarskiej, wykonywaniem świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych czy rehabilitacyjnych, udzielaniem pomocy jednostce i rodzinie w osiąganiu zdrowia poprzez zapewnienie odpowiedniej opieki, promowaniem zdrowego trybu życia i edukacji zdrowotnej. Zgodnie ze swoim wykształceniem zapewniają bezpieczeństwo i wysoką jakość usług pacjentom, a także udzielają świadczeń w zakresie zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza biologii, chemii i fizyce. W zależności od wybranej uczelni w siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: promocja zdrowia, podstawowa opieka, dietetyka, badania fizykalne, pedagogika, prawo, zdrowie publiczne, choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne, pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne, chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne, geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne, opieka paliatywna, podstawy ratownictwa medycznego, zakażenia szpitalne, język migowy, promocja zdrowia psychicznego i wiele innych.
W programie studiów na kierunku pielęgniarstwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne,
-
pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne,
-
chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne,
-
podstawy pielęgniarstwa,
-
promocja zdrowia,
-
podstawowa opieka,
-
dietetyka,
-
anatomia,
-
fizjologia,
-
patologia,
-
genetyka,
-
biochemia i biofizyka,
-
anestezjologia i pielęgniarstwo w zagrożeniu życia,
-
rehabilitacja i pielęgnowanie niepełnosprawnych
-
i tym podobne.
W przypadku Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej pielęgniarstwo realizowane jest w trakcie studiów niestacjonarnych pomostowych, co oznacza, że kandydaci mogą dokształcać się na pielęgniarstwie po ukończeniu liceum medycznego lub medycznego studium zawodowego.
Studenci zdobywają gruntowne wykształcenie medyczne, szczegółowo zapoznając się z pielęgniarstwem, ale także zgłębiają treści prawne, etyczne i społeczne, które odnoszą się do zawodu pielęgniarki bądź pielęgniarza. Student wykorzystuje zdobytą wiedzę i umiejętności i dzięki temu potrafi zapewnić wysoki poziom opieki, udzielać świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom, sprawować całościową i zindywidualizowaną opiekę nad pacjentem niepełnosprawnym i umierającym. Studenci rozwijają zdolności komunikacyjne, które pozwalają porozumiewać się z pacjentem i jego rodziną, a także pracować zespołowo.