Studia na kierunku malarstwo mają formę zajęć seminaryjno-warsztatowych. Uczestnicy mogą wybrać pracownię w ramach Wydziału Malarstwa i Rysunku, a także na innych wydziałach Uniwersytetu.
Wszystkie przedmioty artystyczne oraz zajęcia teoretyczne prowadzi kadra doświadczonych specjalistów na podstawie autorskich programów. Pracownicy dydaktyczni to jednocześnie aktywni artyści i krytycy sztuki.
Uczestnicy mają również do wyboru jedną z dostępnych ścieżek kształcenia – malarstwo w architekturze, malarstwo, rysunek oraz tkanina artystyczna. Do dyspozycji jest także laboratorium MediaLab z nowoczesnym sprzętem i oprogramowaniem zapewniającym aktywizację studentów i eksperymentowanie w nowych obszarach twórczych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku malarstwo możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia II stopnia (magisterskie),
-
jednolite studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Poznaniu na kierunku malarstwo kształcą absolwentów, którzy wykazują się obszerną wiedzą w zakresie historii malarstwa oraz wiedzy o sztuce czy kulturze współczesnej. Znają różne techniki malarskie, mają pogłębioną świadomość artystyczną oraz rozwinięte kompetencje społeczne.
Absolwent zna różne ideowo i metodologicznie podejścia do kierunków malarskich. Samodzielnie formułuje i tworzy koncepcje artystyczne w ramach malarstwa, a także dopasowuje do nich właściwe środki realizacyjne.
Wyróżnia się umiejętnościami manualnymi, warsztatowymi i technologicznymi, które potrafi zastosować w swoich działaniach artystycznych. Wnikliwie obserwuje rzeczywistość, rozumie rolę rysunku, koloru oraz światła w kompozycji malarskiej.
Potrafi odnieść się w malarstwie do innych dziedzin w ramach fotografii, filmu, teatru czy nowych mediów cyfrowych. Dokumentuje prace malarskie, aranżuje wystawy i redaguje teksty autokomentarza.