Studia na kierunku optyka opierają się głównie na technicznej wiedzy, którą wspierają dodatkowo nauki medyczne oraz o zdrowiu. W ramach licznych zajęć praktycznych i teoretycznych słuchacze uczą się na temat technik wytwarzania szkieł korekcyjnych, przeciwsłonecznych czy zasad doboru ich dla Klienta na podstawie recepty.
Zajęcia prowadzi kadra uznanych wykładowców praktyków, którzy wykazują się obszernym doświadczeniem zawodowym w tej branży. Studenci realizują przedmioty w nowoczesnych pracowniach, korzystając z innowacyjnego sprzętu optycznego.
Program dydaktyczny powstał przy ścisłej współpracy praktyków i absolwentów, dlatego umożliwia gruntowne przygotowanie studentów do późniejszej pracy zawodowej. Uczestnicy mają do wyboru również jedną z dostępnych specjalności – inżynierię optyczną i fotoniczną, optykę okularową czy optometrię.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku optyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (inżynierskie),
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci nabywają wiedzę z obszaru zasad, jakie rządzą procesem widzenia. W praktyce opanowują techniki pomiarów optometrycznych i metodykę dobierania soczewek kontaktowych czy szkieł okularowych.
Znają nowoczesny sprzęt okulistyczny, tajniki telekomunikacji światłowodowej i pomiary fotoniczne. Wykazują się jednocześnie obszerną znajomością metrologii optycznej i fotonicznej czy technologii optycznych. Integrują układy optyczne i fotoniczne z systemami umożliwiającymi sterowanie komputerowego.
Absolwent ma pogłębioną wiedzę w ramach nauk o widzeniu. Dokonuje pomiarów wad refrakcji, obsługuje nowoczesny sprzęt oftalmiczny. Zna także najnowsze trendy w optometrii. Projektuje i eksploatuje układy sieci światłowodowych, prowadzi podstawowe pomiary optometryczne i wdraża układy oświetleniowe.