Studia fizyczne Wrocław

Studia fizyczne Wrocław

Studia fizyczne Wrocław

Największy wybór studiów

fizycznych we Wrocławiu

Odkryj kierunki fizyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

09.01.2024

Studia fizyczne Wrocław 2024 | woj. dolnośląskie

Studia fizyczne we Wrocławiu możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice WrocławskiejSą to studia realizowane w formie stacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia fizyczne Wrocław
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia fizyczne we Wrocławiu w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, informatyka, matematyka, chemia, biologia, język obcy nowożytny.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia z fizyką w mieście Wrocławiu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Astronomia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Fizyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Fizyka techniczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria kwantowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Optyka stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w mieście Wrocławiu są z fizyką

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Wrocławski

Kierunki z fizyką:

ASTRONOMIA
FIZYKA

Politechnika Wrocławska

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki z fizyką w mieście Wrocławiu

SORTOWANIE:

Studia fizyczne w mieście Wrocławiu - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymaganiana studia fizyczne 2024/2025

Aby dostać się na studia fizyczne we Wrocławiu będziecie musieli podejść do konkursu świadectw organizowanego w ramach procesu rekrutacji. Każdego roku absolwenci szkół średnich są zobligowani do dostarczenia komisji wyników egzaminu dojrzałości. Na podstawie wyliczeń punktów, wynikających z osiągnięć kandydata, zostajecie wpisani na listę studentów, bądź nie. Punkty zbieracie za zdanie matury z określonego przedmiotu, jak i dodatkowe osiągnięcia z dziedziny.

Najlepiej oczywiście zdać maturę z fizyki na poziomie rozszerzonym, zadbać o matematykę oraz język obcy. Każde wytyczne dostępne są na stronach instytutów prowadzących rekrutację. Warto znacznie wcześniej sprawdzić, jakie wytyczne stawiają przed Wami rekruterzy, zanim podejmiecie decyzję, jakie przedmioty zdawać na maturze.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia fizyczne we Wrocławiu

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Wrocławskiej na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 190,7 punktu na fizykę techniczną, 106,8 punktu na optykę oraz 206,75 punktu na inżynierię kwantową.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia fizyczne we Wrocławiu?

Fizyka razem z matematyką królują w nauce ścisłej, jak i w życiu. Bez fizyki tak naprawdę nic nie istnieje, nic się nie rozwija. Dlatego fizyka to podstawa życia. Decydując się na studia fizyczne, nie łudź się, że spędzisz parę lat z nosem w książkach! Studia fizyczne we Wrocławiu wypełnione są licznymi ćwiczeniami w nowoczesnych laboratoriach, zagadkami do rozwikłania, projektami do wykonania.

Studia fizyczne to wspaniała propozycja dla osób lubiących rozwiązywać najtrudniejsze problemy, zafascynowane tajemnicami świata i lubiące odpowiadać na pytania: jak to działa? jak to jest zrobione? Fizyka wykorzystywana jest w najróżniejszych dziedzinach życia, świadczyć o tym mogą choćby specjalizacje kierunki fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jednym z najbardziej obleganych kierunków jest fizyka komputerowa, ukierunkowana na badanie i tworzenie nowych technologii i rozwiązań IT.

To szerokie umiejętności praktyczne, które będziecie mogli wykorzystać w pracy dla największych graczy na rynku - Apple, Samsung, Microsoft itp. Wrocław to miast informatyków i inżynierów. Bill Gates przylatując do Polski, wybrał właśnie Wrocław jako miejsce spotkań, a nie inne duże miasta, w których także znajdują się oddziały Microsoftu! Fizyka komputerowa to wspaniałe połączenie wiedzy technicznej z kreatywnym myśleniem i wizjonerskimi marzeniami, które krok po kroku będziecie mogli spełniać.

Studia fizyczne we Wrocławiu oferują Wam zdobywanie wiedzy teoretycznej i sprawdzanie jej zastosowań w laboratoriach, jak i w życiu. Praktyki i staże, jakie możecie realizować w ramach studiów, to wspaniałe możliwość trenowania swoich umiejętności i budowania przyszłej kariery zawodowej. Spójrzcie, jakie kierunki studiów fizycznych możecie wybrać na wrocławskich uczelniach.

 

Studia fizyczne we Wrocławiu możemy podzielić na:

 

1. Poziom studiów:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Forma:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Dopiero rozpoczniesz swoją przygodę ze studiami fizycznymi we Wrocławiu? Jeżeli tak, to czeka cię wybór jednego z kierunków pierwszego stopnia. Twoje kształcenie będzie trwało trzy lata, jeżeli zdecydujesz się na studia licencjackie lub trzy i pół roku w przypadku studiów inżynierskich. Po uzyskaniu tytułu absolwenta pomyślisz o podjęciu pracy w zawodzie lub wybraniu jednego z kierunków drugiego stopnia.

Czas trwania edukacji w tym przypadku będzie wynosił półtora roku dla inżynierów oraz dwa lata dla osób posiadających tytuł licencjata. Wrocławskie uczelnie wyższe przygotowały atrakcyjną ofertę kierunków podyplomowych, adresowanych zarówno do absolwentów studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia.

Zdecydowanie większą popularnością cieszą się kierunki stacjonarne, ponieważ umożliwiają ciągłość zdobywania wiedzy i umiejętności podczas pięciu dni roboczych w tygodniu. Studia niestacjonarne adresowane są przede wszystkim do osób chcących z dowolnych powodów kształcić się w co drugi lub co trzeci weekend, zgodnie z harmonogramem wybranej uczelni.

czytaj dalej studia we Wrocławiu

 

Kierunki studiów fizycznych we Wrocławiu

Na ogół osoby niezwiązane w żaden sposób z fizyką nie dostrzegają ogromu codziennych zjawisk, które da się wytłumaczyć poprzez odpowiednie zależności fizyczne, poparte matematycznymi obliczeniami. Fizyka jest nauką bliską ludzkiemu doświadczeniu, być może właśnie dlatego zyskuje wielu amatorów wśród kandydatów na studia wyższe. W ofercie wrocławskich uczelni wyższych znajdziesz kierunki unikalne oraz te, które od lat cieszą się ogromną popularnością.

Właśnie we Wrocławiu możesz zgłębiać tajemnice wszechświata w ramach kształcenia astronomicznego. Chcąc połączyć dziedziny fizyczne z medycznymi, warto pomyśleć o aplikacji na optykę, fizykę lub fizykę kwantową. Przyszli inżynierowie o szerokich horyzontach intelektualnych wybiorą inżynierię kwantową, a osoby zainteresowane ogółem zjawisk przyrodniczych aplikują na fizykę. Jak sam widzisz, wachlarz różnorodnych możliwości jest ogromny.

 

Kierunki fizyczne we Wrocławiu - rekrutacja 2024/2025

 • Astronomia
 • Fizyka
 • Fizyka techniczna
 • Inżynieria kwantowa
 • Optyka

kierunki studiów we Wrocławiu

 

Gdzie studiować kierunki fizyczne we Wrocławiu?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: fizyki medycznej i technicznej, informatyki, nanotechnologii, optoelektronikiAbsolwenci studiów fizycznych odnajdują się w pracy w laboratoriach przemysłowych i  badawczych, branży IT, przemyśle optoelektronicznym i telekomunikacyjnym.

Nie jest tajemnicą, że Wrocław to jeden z największych i najbardziej cenionych ośrodków akademickich w całym kraju. Kierunki fizyczne mają w swojej ofercie dwie najpopularniejsze uczelnie wyższe we Wrocławiu. Niezależnie od tego, na którą ostatecznie się zdecydujesz, będziesz miał okazję uczestniczyć w zajęciach i wykładach w doskonale wyposażonych salach, zapoznasz się z profesjonalnym sprzętem laboratoryjnym, przeznaczonym do kontrolowanego przeprowadzania fizycznych doświadczeń, a przede wszystkim będziesz zdobywał wiedzę od wybitnych fizyków, pełniących rolę wykładowców akademickich.

Studia fizyczne możesz realizować na Uniwersytecie Wrocławskim i tamtejszej Politechnice. Jeżeli zależy ci na bardziej teoretycznym podejściu do wyjaśniania i opisywania rozmaitych zjawisk z zakresu fizyki, rozważ aplikację na Uniwersytet. Jeżeli natomiast posiadasz wrodzony talent do nauki przedmiotów ścisłych i technicznych, a pogłębianie praktycznych umiejętności to jeden z twoich głównych celów, powinieneś rozważyć kształcenie na Politechnice Wrocławskiej.

 

Gdzie studiować kierunki fizyczne we Wrocławiu

 • Politechnika Wrocławska
 • Uniwersytet Wrocławski

czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu


Kierunki fizyczne - uczelnie publiczne (państwowe) we Wrocławiu

 • Politechnika Wrocławska
 • Uniwersytet Wrocławski

czytaj dalej uczelnie publiczne we Wrocławiu

 

 

Jakie kierunki fizyczne we Wrocławiu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Czym tak naprawdę jest dobra praca? Czy istnieją kierunki studiów, które bezwarunkowo na pewno taką zapewnią? Jakimi kryteriami warto się kierować podczas aplikacji na studia wyższe, aby móc liczyć na stabilną i satysfakcjonującą pozycję zawodową? To tylko niektóre z pytań, spędzających sen z powiek przyszłych aplikantów na studia wyższe.

Niezależnie od tego, czy kierujesz się w życiu przede wszystkim chęcią rozwijania swoich intelektualnych predyspozycji, czy też o istotnych wyborach decyduje aktualnie panująca moda, twoja decyzja w kwestii wyboru przyszłego kierunku fizycznego powinna zostać dobrze przemyślana.

Absolwenci wrocławskich studiów opartych na fizyce, matematyce i innych dziedzinach przyrodniczych bez trudu zostają cenionymi laborantami, naukowcami oraz wykładowcami akademickimi w wybranych szkołach wyższych.

Osoby, które ukończyły interdyscyplinarne kierunki fizyczne, z powodzeniem odnajdują się na wysokich stanowiskach w branży informatycznej, diagnostycznej oraz medycznej. Niejednokrotnie fizycy decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej i realizację za jej pośrednictwem wcześniej ustalonych celów.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Optometrysta
 • Optyk
 • Fizyk kwantowy
 • Nauczyciel fizyki
 • Astronom
 • Radiolog
 • Ekonofizyk
 • Fizyk medyczny

 

Aby zwiększyć swoje szanse na zawodowy sukces, warto jak najwcześniej zadbać o kształtowanie posiadanych kompetencji w unikalnych obszarach. Najambitniejsi studenci kierunków fizycznych powinni rozejrzeć się za ofertami stażowymi w interesujących ich miejscach, brać udział w rozmaitych ponadprogramowych kursach oraz dowiadywać się jak najwięcej w zaciszu domowym, korzystając z dobrodziejstw internetu oraz literatury naukowej.

Pamiętaj, że dobra praca przynosi nie tylko zadowalające dochody, ale również zapewnia stabilizację i pozwala uniknąć dość powszechnego obecnie wypalenia zawodowego. Dlatego poświęć odpowiednią ilość czasu na dokładną analizę swoich możliwości, celów oraz programów kształcenia, jakie oferują poszczególne wrocławskie uczelnie. Warto również na bieżąco śledzić rynek pracy i zachodzące na nim zmiany, a także rozważyć równoległe kształcenie w innych, pokrewnych do fizyki dziedzinach.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 

Jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu?

Każdy, kto planuje podjąć kształcenie wyższe na jednym z kierunków fizycznych we Wrocławiu, prędzej czy później stanie przed wyborem miejsca edukacji. Wybór tamtejszej uczelni wyższej to wyzwanie, zwłaszcza, że wszystkie oferują wysoką jakość kształcenia oraz charakteryzują się ponadprzeciętną renomą. Zatem nim wybierzesz, dokładnie przeanalizuj ofertę programową obu uczelni wyższych celem znalezienia najbardziej odpowiedniego dla ciebie kierunku studiów.

Zastanów się, czy położenie uczelni na mapie Wrocławia jest dla ciebie istotne. Jeżeli tak, wybierz tę, która pozwoli ci uniknąć długich i męczących podróży komunikacją miejską pomiędzy strategicznymi wrocławskimi punktami.

Udział w dniach otwartych uczelni wyższych to doskonała okazja, aby porozmawiać z być może przyszłymi wykładowcami, zebrać opinie od studentów oraz poznać rozkład budynku od wewnątrz. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy aplikujesz na Uniwersytet Wrocławski, czy też wybierzesz Politechnikę Wrocławską, będziesz mógł liczyć na najwyższą jakość kształcenia oraz atrakcyjne możliwości zawodowe.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

 

Czy warto iść na studia fizyczne we Wrocławiu?

Znajomość najważniejszych zasad fizycznych jest niewątpliwie przydatne nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym. Przemiany i zjawiska, które można wytłumaczyć za pomocą wyjaśnionych już zależności, a nawet opisać wzorem matematycznym. Podczas gdy niektórzy zainteresowani dziedzinami fizycznymi poszerzają swoje kompetencje na własną rękę w zaciszu domowym, inni decydują się na niemal całkowite poświęcenie tej nauce, aplikując na studia wyższe. Czy warto postąpić jak osoby z tej drugiej grupy? Z pewnością tak, jednak pod kilkoma warunkami.

Każdy potencjalny kandydat na studia fizyczne we Wrocławiu powinien zdawać sobie sprawę z charakteru przyszłego kształcenia. Fizyka jest dziedziną z pogranicza nauk przyrodniczych i ścisłych, dlatego jako przyszły student powinieneś wykazywać zainteresowanie tymi obszarami nauki, a problemy natury matematycznej powinny być ci całkowicie obce. Wysoka jakość kształcenia, jaką oferują wrocławskie szkoły wyższe, pozwoli ci na rozwój intelektualny w najbardziej pożądanym kierunku.

Czas studiów jest nierozerwalnie złączony z kształtowaniem charakteru i coraz bardziej dynamicznym wkraczaniem w dorosłe, odpowiedzialne życie. Studenci nie tylko zgłębiają tajniki przemian fizycznych, pogłębiają umiejętność logicznego myślenia podczas zajęć matematycznych, ale również zdobywają nowych znajomych, kształtują swój charakter oraz odkrywają w sobie nowe pasje. To również czas zdobywania unikalnych kwalifikacji, a doskonałe okazje ku temu stwarzają uczelnie wyższe poprzez liczne, atrakcyjne oferty stażowe.

Zanim aplikujesz na studia fizyczne we Wrocławiu musisz przemyśleć kilka najważniejszych kwestii. Zastanów się, czy charakter tamtejszych kierunków opartych na owocach pracy wybitnych fizyków w pełni ci odpowiada oraz czy zdołasz odnaleźć swoje miejsce na mapie Wrocławia. Być może jest to miasto, którego możliwości są skrojone na twoją miarę.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach fizycznych

Praca po studiach fizycznych zależna jest od specjalizacji, jaką wybierzecie na studiach. Głównym źródłem zatrudnienia jest przemysł ciężki i nowe technologie. W zależności od zainteresowań możecie również podbić branżę informatyczną, medyczną czy farmakologiczną. Fizyka jest wszędzie - tak więc i w branży żywieniowej nie może zabraknąć fizyków, opracowujących kolejne technologie preparowania żywności, sprawdzających poprawność procesu produkcji, czy dbających o stan maszyn i rozwiązania usprawniające pracę.

Laboratoria różnego rodzaju - czy to związane z medycyną, czy ochroną środowiska, także potrzebują wiedzy fizyków, by przeprowadzać różnego rodzaju doświadczenia i móc badać nowe zjawiska, wirusy, bakterie, grzyby. Instytucje badawcze cenią fizyków za ich umiejętności przewidywania zdarzeń i wykonywania skomplikowanych obliczeń.

Dzięki międzynarodowym programom badawczym, nasi fizycy wyjeżdżają za granicę, dołączając do znamienitych instytucji badawczych, zajmując ważne miejsce w nauce fizyki na świecie. Dzięki nowoczesnym systemom kształcenia, absolwenci fizyki z Polski są świetnie przygotowani do wykonywania różnego rodzaju pracy, związanej pośrednio z fizyką i różnego rodzaju zjawiskami fizycznymi.

Niezależnie od branży, możecie rozwijać swoją karierę zawodową wedle upodobania. Jeśli ścieżka naukowo-praktyczna Wam nie odpowiada, a za to czujecie powołanie do nauczania kolejnego pokolenia, wspierania młodzieży w zrozumieniu co tak właściwie dzieje się ze światem liczb - zrealizujcie w trakcie studiów specjalizację nauczycielską i uczcie dzieci fizyki. Wciąż potrzebujemy mądrych i umiejących przekazać tę skomplikowaną wiedzę fizyków, którzy przygotują przyszłe pokolenie do życia w świecie.

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET WROCŁAWSKI - STUDIA FIZYCZNE

Wydział Fizyki i Astronomii

 • fizyka, spec. fizyka doświadczalna, fizyka teoretyczna, fizyka komputerowa, fizyka medyczna, fizyka techniczna, stosowana fizyka ciała stałego, fizyka materiałów wielofunkcyjnych, fizyka nauczycielska - studia I i II stopnia, licencjackie i magisterskie, stacjonarne
 • astronomia - studia I i II stopnia, inżynierskie, stacjonarne
 • ekonofizyka - studia I stopnia, inżynierskie, stacjonarne
 • informatyka stosowana i systemy pomiarowe - studia I stopnia, inżynierskie, stacjonarne
 • dozymetria i ochrona radiologiczna - studia I stopnia, inżynierskie, stacjonarne
 • fizyka medyczna - studia I stopnia, inżynierskie, stacjonarne
 • fizyka techniczna - studia I stopnia, inżynierskie, stacjonarne

 


POLITECHNIKA WROCŁAWSKA - STUDIA FIZYCZNE

Wydział Podstawowych Problemów Techniki

 • fizyka techniczna, spec. nanoinżynieria - studia I i II stopnia, inżynierskie, magisterskie, stacjonarne
 • inżynieria kwantowa - studia I i II stopnia, inżynierskie, stacjonarne
 • optyka - studia I i II stopnia, inżynierskie, stacjonarne

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)