Kierunki studiów w Trójmieście związane z tą dyscypliną skupiają się na nauce japońskiego oraz zgłębianiu kultury, języka, literatury i tradycji społeczeństwa Japonii. Studenci zapoznają się z gramatyką, słownictwem oraz podstawowymi zwrotami w tym języku.
Poznają zagadnienia dotyczące tradycji, obyczajów i społeczeństwa. Analizują klasyczne teksty literackie, takie jak „Genji Monogatari”. Rozwijają też swoje umiejętności komunikacji. Uczą się jednocześnie badania tradycyjnych form sztuki, takich jak teatr kabuki, sztuki plastyczne.
Uczelnie w Trójmieście w ramach tych studiów przygotowały dla studentów możliwość odbycia praktyk zawodowych. W efekcie uczestnicy zdobywają doświadczenie w firmach, instytucjach kulturalnych lub w ramach programów wymiany studenckiej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku japonistyka możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci znają język japoński w stopniu zaawansowanym, zarówno gramatykę, jak i słownictwo czy różne style komunikacji. Czytają literaturę, gazety, dokumenty oraz piszą teksty w języku japońskim.
Wyróżnia ich umiejętność analizowania i interpretowania tekstów literackich, filmów, sztuki i innych aspektów kultury japońskiej. Rozumieją i interpretują zjawiska społeczne i kulturowe w kontekście japońskim oraz ich wpływ na społeczeństwo czy gospodarkę.
Rozumieją różnice kulturowe i potrafią efektywnie komunikować się z osobami z różnych kultur. Dopasowują się do odmiennych norm i wartości kulturowych, zarówno w codziennym życiu, jak i w pracy zawodowej.