Studia wschodnie skupiają się głównie wokół nauk społecznych, kulturoznawczych, językoznawczych i literaturoznawczych. Studenci mają więc możliwość, aby zdobyć interdyscyplinarną wiedzę z zakresu historii, kultury, polityki i gospodarki Rosji oraz Chin.
Siatka zajęć oferuje wiele interesujących przedmiotów, np.: korespondencja biznesowa w języku rosyjskim, realia społeczne i polityczne we współczesnej Rosji czy elementy z zakresu prawa handlowego. Uczelnie w Trójmieście polecają studia wschodnie dla osób, które są zainteresowane tematami politycznymi, społecznymi oraz kulturowymi aspektami państw dawnego ZSRR oraz Azji.
Kierunki studiów w Trójmieście, do których zalicza się studia wschodnie, oferują studentom możliwość wyboru własnej ścieżki kształcenia z kilku dostępnych specjalności. Przewidziano takie specjalności, jak np. język rosyjski:
-
z językiem chińskim,
-
z językiem łotewskim,
-
z językiem litewskim,
-
z językiem białoruskim,
-
z językiem ukraińskim,
-
z językiem japońskim.
Plan zajęć obejmuje również tak ciekawe przedmioty, jak np. podstawa stosunków międzynarodowych, demokracja w europejskiej i rosyjskiej myśli politycznej czy polityka wschodnia UE.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku studia wschodnie możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia II stopnia (licencjackie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kształcenie na kierunku studia wschodnie pozwala zdobyć studentom wiedzę i kwalifikacje niezbędne w zakresie komunikacji biznesowej. Poza umiejętnościami językowymi, absolwenci podnoszą też znajomość aspektów prawnych czy ekonomicznych.
Absolwenci w ramach kształcenia zyskują również takie umiejętności, jak m.in.:
-
analiza zjawisk społecznych,
-
analiza zjawisk politycznych,
-
wysokie kompetencje w zakresie języka rosyjskiego,
-
wiedza o kulturze, historii, gospodarce i realiach społeczno-politycznych Rosji i Chin lub Japonii.
Student zdobywa także obszerną wiedzę o języku, literaturze, kulturze, historii obszaru, z którym powiązany jest kierunek studiów. Dużym atutem studiów wschodnich, jest też pogłębianie wiedzy w wybranych dyscyplinach niefilologicznych – ekonomia, prawo międzynarodowe czy politologia.
Absolwenci potrafią oceniać zjawiska kulturowe, typowe dla obszaru, z którym jest związany jego kierunek studiów. Jest też otwarty na kontakty międzykulturowe oraz świadomy roli komunikacji międzykulturowej.