Być może odczuwasz obowiązek niesienia pomocy innym, którzy są poszkodowani fizycznie, chcesz dbać o bezpieczeństwo obywateli swojego kraju lub wspierać ich psychologicznie w sytuacjach zagrożenia ich życia. To podstawowe zadania ratowników medycznych, którzy niejednokrotnie podejmują czynności ratowania życia i zdrowia w stanie ich nagłego zagrożenia.
Studia medyczne na kierunku ratownictwo medyczne są niezwykle wymagające, a wszyscy ratownicy narażeni są na stres i niebezpieczeństwo. Musisz być niezwykle wytrwały/a i silny/a psychicznie, by na najwyższym poziomie chronić życie innych ludzi. Kierunek daje bardzo wiele satysfakcji i umożliwia rozwój osobisty przede wszystkim dlatego, że wiąże się z nieustannym dokształcaniem. Pamiętaj, że ratownictwo medyczne to praca z ludźmi – nie możesz stronić od empatii, a komunikatywność i praca w zespole powinny stać się Twoją codziennością.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku ratownictwo medyczne możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak ratownictwo medyczne przepełnione są wiedzą teoretyczną odnoszącą się do ratownictwa medycznego i specjalistycznego oraz medycyny ratunkowej, a także pozwalają zdobyć niezbędne umiejętności praktyczne i sprawności psychofizyczne, które są niezwykle istotne w pracy z pacjentem nawet w warunkach ekstremalnych.
Interdyscyplinarnie opracowany program kształcenia przewiduje praktyczne nauczanie w zakresie podejmowania medycznych czynności ratunkowych takich jak, chociażby zaopatrywanie ran, tamowanie krwotoków, przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych. Studenci uczęszczają także na zajęcia kliniczne z:
-
chirurgii
-
ortopedii
-
chorób wewnętrznych
-
traumatologii
Uczą się więc jak rozpoznawać i leczyć różnego rodzaju jednostki chorobowe. Studenci ratownictwa medycznego muszą odbyć obowiązkowe praktyki zawodowe.
Gdzie studiować na kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu
Kierunek ratownictw medyczne (I stopnia) - uczelnie we Wrocławiu:
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu