Studia na kierunku medyczna biotechnologia molekularna, są innowacyjnymi na skalę kraju. Kształcenie rozpoczyna się od nauki przedmiotów związanych z biochemią i biologią komórki, mikrobiologią, genetyką i immunologią. Następnie studenci poszerzają swoje zainteresowania w ramach wykładów i seminariów w języku polskim oraz angielskim.
Już od pierwszego semestru wykładowcy zaznajamiają słuchaczy z technikami inżynierii genetycznej i biologii molekularnej od podstaw. W efekcie na drugim roku kształcenia studenci mogą uczestniczyć w realizowaniu projektów badawczych w zakresie biotechnologii medycznej.
W programie kształcenia uwzględniono trzy indywidualne projekty, które studenci wykonują w laboratoriach o różnej tematyce – przed rozpoczęciem pracy magisterskiej. Dzięki temu mogą zdobyć doświadczenie praktyczne oraz dowiedzieć się, na czym polega praca naukowca.
Kształcenie realizowane jest w nowoczesnym, świetnie wyposażonym kompleksie edukacyjnym oraz badawczym przez wykwalifikowaną kadrę naukową. Słuchacze mogą korzystać ze światowej klasy aparatury (mikroskopów fluorescencyjnych i wielu innych).
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku medyczna biotechnologia molekularna możemy podzielić na:
1. Typ
-
jednolite studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie we Wrocławiu na kierunku medyczna biotechnologia molekularna, kształcą magistrów, którzy mają rozbudowaną wiedzę z zakresu nauk medycznych oraz biotechnologii. Znają budowę oraz funkcję biomolekuł, komórek czy tkanek.
Potrafią w praktyce zastosować techniki laboratoryjne i zaawansowane metody badawcze, w celu rozwiązywania problemów naukowych. Samodzielnie formułują i testują hipotezy, planują zadania badawcze oraz dobierają odpowiednie metody do ich realizowania.
Wiedzą, w jaki sposób interpretować otrzymane wyniki, przeprowadzać analizy statystyczne i bioinformatyczne, a także opracowywać raporty naukowe. Potrafią podejmować dyskusję naukową, identyfikować błędy i rozwiązywać problemy w pracach eksperymentalnych.