Interdyscyplinarny kierunek studiów, którym jest biotechnologia, łączy wiedzę z zakresu enzymologii, mikrobiologii, biologii molekularnej, inżynierii genetycznej. Tak ważna dziedzina nauk biologicznych i przyrodniczych skupia się na metodach przetwarzania surowców spożywczych i technologiach produkcji żywności.
Biotechnologia pozwala połączyć rzetelne wykształcenie z zakresu nauk ścisłych z umiejętnością wykorzystywania najnowszych technik i sprzętów, które odgrywają kluczową rolę przy produkcji bioproduktów. Studenci powinni wykazywać zainteresowanie przemysłem spożywczym, fermentacyjnym, a także wymogami sanitarnymi. Biotechnologia to kierunek przyszłości, zwłaszcza że na rynku pracy nieustannie pojawia się zapotrzebowanie na tego typu specjalistów.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biotechnologia możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku biotechnologia we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 lat do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Innowacyjne kierunki studiów we Wrocławiu takie jak biotechnologia oferuje bardzo wiele uczelni, których wykaz znajdziesz poniżej. Uczelnie we Wrocławiu stawiają na połączenie nauk ścisłych z najnowszymi technologiami, a interdyscyplinarne kształcenie przekazują dzięki najbardziej doświadczonym kadrom akademickim.
Program kształcenia wypełniony jest takimi przedmiotami jak na przykład:
-
biochemia strukturalna
-
chemia organiczna
-
statystyka
-
techniki biologii molekularnej
-
inżynieria bioprocesowa
-
immunologia
-
enzymologia
-
inżynieria komórek i tkanek zwierzęcych
Siatki zajęć są konstruowane różnorodnie w zależności od wybranej uczelni. Programy kształcenia przewidują przedmioty nie tylko obligatoryjne, ale i obieralne, a także specjalnościowe, a realizowane są w trakcie ćwiczeń, laboratoriów, wykładów i seminariów.