Rekrutacja i wymagania na studia fizyczne 2025/2026
Wybierasz się na studia fizyczne? Postaw na maturze na fizykę rozszerzoną i matematykę na tym samym poziomie. Przyda Ci się również wynik z języka obcego, bez którego nauka fizyki jest dziś niemożliwa. Kandydaci na studia fizyczne muszą przejść standardowy konkurs świadectw, w ramach którego zostaną wyłonieni najlepsi kandydaci.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia fizyczne w Kielcach?
Jakie są studia fizyczne w Kielcach? Bardzo konkretne. Ukierunkowane na praktyczną stronę wiedzy. Zmuszające do stałego ćwiczenia umiejętności, praktykowania i uczenia się wielkich teorii, bez których trudno byłoby Wam ruszyć do przodu.
Studia fizyczne w Kielcach to wymagająca nauka trudnych wzorów, teorii i zależności - nauka, która stale się rozwija. Nie skończycie nauki o fizyce, kończąc studia. To dopiero początek, jeśli chcecie zostać fizykami z krwi i kości.
Fizycy są niezbędni w naszym życiu, bowiem fizyka jest wszędzie - w naszych domach, w ogrodach, w szufladach z lekami, szpitalach, kosmetykach. Wszędzie tam, gdzie powstają dzieła ludzi, jest fizyka. Włącznie ze sztuką. Fizyczne właściwości światła pozwalają nam odbierać Mona Lisę w taki, a nie w inny sposób. Wybranie studiów fizycznych to krok na przód.
Dokąd? To już Wam intuicja podpowie. Fizyka ma tak wiele gałęzi wiedzy i działania, że trudno wyrokować, dokąd Was konkretnie zaprowadzi. My jedynie możemy podpowiedzieć, jakie specjalizacje i kierunki możecie wybrać w ramach studiów fizycznych w Kielcach. Poznajcie je!
Praca po studiach fizycznych
Gdzie pracują absolwenci fizyki? Przede wszystkim w laboratoriach i obiektach badawczych, firmach motoryzacyjnych, jak i w przemyśle różnego typu. Zajmują stanowiska specjalistyczne, pracując na rzecz prawidłowości przebiegu produkcji, opracowywania nowych rozwiązań, projektowania maszyn czy analizy różnego rodzaju mechanizmów działających w określonym celu.
Fizycy w przedsiębiorstwach różnego typu zwykle specjalizują się w wybranych przez siebie dziedzinach. Instytuty badawcze, prowadzące często badania na skalę międzynarodową, to miejsca, w których pracują badacze-naukowcy. Pracując w instytucie opracowywać będziesz nową broń na wirusy, nowe kosmetyki, bądź nowe urządzenia proekologiczne. Fizycy zatrudniani są również z kosmetologii i farmakologii oraz medycynie.
To branże, które bez fizyków słabo sobie radzą. Dzięki badaniom i osiągnięciom fizyki, możliwa jest np. radioterapia. Fizycy to oczywiście nauczyciele - jeśli tylko zdecydujecie się na tę drogę, zróbcie specjalizację nauczycielską, uprawniającą Was do pracy z dziećmi i młodzieżą.
Wybierając specjalność fizyki medycznej będziecie związani z medycyną, medycznymi aparatami, wynalazkami oraz laboratoriami. Specjalność fizyka z informatyką ukierunkuje Was na rozwój w kierunku nowych technologii, rozwiązań komputerowych, budowania nowych urządzeń typu smartphone czy tablet.