Studia fizyczne Rzeszów

Studia fizyczne Rzeszów

Studia fizyczne Rzeszów

Największy wybór studiów

fizycznych w Rzeszowie

Odkryj kierunki fizyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia fizyczne Rzeszów | woj. podkarpackie

Studia fizyczne w Rzeszowie to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa  3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA Z FIZYKĄ W RZESZOWIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Fizyka stacjonarne II stopnia
Lotnictwo i kosmonautyka stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie są studia fizyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI Z FIZYKĄ W RZESZOWIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia fizyczne w Rzeszowie

Aby dołączyć do grona studentów należy przystąpić do konkursu świadectw i wykazać się w nim bardzo dobrymi wynikami z przedmiotów ścisłych: fizyką, matematyką. Warto podkreślić, że niemal w każdym procesie rekrutacji liczy się także język obcy i o dobrą ocenę także lepiej się postarać.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI Z FIZYKĄ W RZESZOWIE

Jak wyglądają studia fizyczne w Rzeszowie?

„To, co nazywamy fizyką, obejmuje całą grupę nauk przyrodniczych, które opierają swe teorie na pomiarach i których idee i twierdzenia dają się sformułować za pomocą matematyki.” Tak wyglądała fizyka według Alberta Einsteina. A jak wygląda dzisiaj? Każdy zainteresowany może się przekonać wybierając studia fizyczne.  A w którym mieście można je podjąć? W Rzeszowie, czyli stolicy województwa podkarpackiego.

Studia fizyczne w Rzeszowie realizowane są na Uniwersytecie Rzeszowskim, na Wydziale Matematyczno- Przyrodniczym. Ilość specjalności na kierunkach świadczy o tym, że fizyka to jedna z najważniejszych dziedzin nauki. Arkadiusz Piekara, słynny polski fizyk i wykładowca powiedział: „ Fizyka jest fundamentem wszystkich nauk przyrodniczych i technicznych. Przestańmy mówić o praktycznych zastosowaniach fizyki.

Fizyka bowiem nie znajduje zastosowania w technice, fizyka stworzyła technikę, jest jej źródłem i istotą. I fizyka ciągle tworzy nowe techniki.” Jakie cechy trzeba posiadać, aby starannie posiąść szeroką wiedzę fizyczną? Należy być skrupulatnym, uważnym cierpliwym i, oczywiście, ciekawym. Ciekawym całego świata. Warto także rozwijać zdolności manualne. Przydadzą się one przy niejednym eksperymencie naukowym.

Rzeszowska uczelnia czeka na wszystkich tych, którzy gotowi są odkrywać tajemnice, badać, sprawdzać, eksperymentować. Bo właśnie tym powinni charakteryzować się kandydaci na studia fizyczne w Rzeszowie.

 

Studia fizyczne w Rzeszowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Studia fizyczne realizowane są w ramach pierwszego lub drugiego stopnia. Studia pierwszego stopnia to studia licencjackie (trzy lata) lub inżynierskie (trzy i pół roku). Studia magisterskie w zależności od pierwszego stopnia mogą trwać półtora roku lub dwa lata i kończą się tytułem magistra/magistra inżyniera. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.

Poszczególne kierunki fizyczne w Rzeszowie studiować możesz przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku i wypełnione są zajęciami obowiązkowymi, dodatkowymi i specjalizacyjnymi oraz praktykami zawodowymi, które pozwalają zdobyć doświadczenie zawodowe.

Rzeszowskie placówki akademickie proponują także studia podyplomowe, które pozwalają zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe. W zakresie kształcenia podyplomowego znajdziesz wiele kierunków ścisłych, które w trybie niestacjonarnym realizowane są w trakcie dwóch lub trzech semestrów.

czytaj dalej studia w Rzeszowie

 

Kierunki studiów fizycznych w Rzeszowie

Wśród propozycji kształcenia w zakresie nauk fizycznych znajdziesz przede wszystkim fizykę, ale także lotnictwo i kosmonautykę – kierunek, który nie jest dostępny w każdym akademickim mieście. Studia fizyczne są rozwijane dzięki propozycjom specjalizacyjnym, umożliwiającym ukierunkowanie swoich zainteresowań i zawodowych aspiracji w konkretnym kierunku. Możesz rozwijać zagadnienia fizyki laserów, pilotażu, fizyki medycznej, ale i w zakresie wielu innych dziedzin.

Placówki akademickie w Rzeszowie są przygotowane technicznie i merytorycznie do prowadzenia kształcenia w zakresie dziedzin fizycznych. Odpowiednio wyposażone pracownie komputerowe i laboratoryjne ułatwiają realizowanie programu studiów. Zapoznaj się szczegółowo z propozycjami kształcenia poszczególnych rzeszowskich uczelni i wybierz ten kierunek, który odpowiada Ci najbardziej.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów fizycznych:

 • fizyka
 • lotnictwo i kosmonautyka

czytaj dalej kierunki studiów w Rzeszowie

 

Gdzie studiować kierunki fizyczne w Rzeszowie?

Studia fizyczne możesz realizować na dwóch najważniejszych rzeszowskich uczelniach, to znaczy na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Politechnice Rzeszowskiej. Każda z uczelni przedstawia unikatową ofertę kształcenia oraz proponuje inne podejście dydaktyczne, co oznacza, że poszczególne programy studiów realizowane są w różnym zakresie. 

Na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Rzeszowskiego znajdziesz fizykę, która prowadzona jest przez wyspecjalizowaną kadrę akademicką. Politechnika umożliwi Ci zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie lotnictwa i kosmonautyki. Zapoznaj się z ofertami kształcenia każdej placówki akademickiej. Sprawdź możliwości rozwoju, które czekają Cię na danej uczelni, a także warunki techniczne pracowni komputerowych i laboratoryjnych. Wybierz sposób kształcenia, który odpowiada Ci najbardziej.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki fizyczne w Rzeszowie:

 • Uniwersytet Rzeszowski
 • Politechnika Rzeszowska

czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie

 

Jak wybrać studia fizyczne w Rzeszowie, aby mieć dobrą pracę?

Studia fizyczne są popularne zwłaszcza wśród miłośników nauk ścisłych. Na rynku pracy znajdziesz bardzo wiele ofert dla specjalistów odnajdujących się w dziedzinach fizycznych, technicznych, inżynierskich. Są to więc kierunki opłacalne, które dają wiele opcji rozwoju. Jednocześnie zaś są to studia dla pasjonatów.

Nie każdy odnajdzie się na fizyce, podobnie jak nie każdy chce studiować pedagogikę. Studia fizyczne wymagają od kandydatów zainteresowań tematycznych oraz predyspozycji do pracy laboratoryjnej i badawczej. Pamiętaj, że warto realizować kształcenie w zakresie, który faktycznie nas fascynuje, ponieważ wpływa to na chęć zdobywania wiedzy oraz budowania ścieżki kariery.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • fizyk teoretyczny
 • nauczyciel fizyki
 • inżynier
 • analityk
 • programista
 • astrofizyk
 • nanotechnolog
 • optoelektronik
 • elektroradiolog
 • inżynier kliniczny

 

Absolwenci kierunków fizycznych w zależności od realizowanych studiów, propozycji podyplomowych czy też specjalizacji zatrudniani są w placówkach medycznych, placówkach rozwojowo-badawczych, podmiotach świadczących usługi dozymetryczne oraz ochrony radiologicznej, w przemyśle i w firmach prywatnych sektora nowoczesnych technologii, w bankowości, pracowniach diagnostycznych i laboratoriach, w przedsiębiorstwach rozwijających technologie informatyczne, optoelektroniczne i medyczne, w branży IT, w przemyśle optoelektronicznym i telekomunikacyjnym, placówkach edukacyjnych.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Rzeszowie?

Wybór uczelni wyższej często uzależniony jest od kierunku studiów, który chcesz realizować. Każda placówka akademicka przedstawia oryginalną ofertę kształcenia, co oznacza, że nie na każdej z nich możesz studiować taki sam kierunek. Pamiętaj także, że poszczególne ośrodki wyróżniają się kadrami akademickimi i programami studiów oraz unikatowymi metodami dydaktycznymi.

Gdy już wybierzesz kierunek studiów i znajdziesz go na uczelni w konkretnym mieście akademickim, zweryfikuj, jakie możliwości rozwoju daje Ci dana placówka. Sprawdź, czy masz szansę na wymiany międzyuczelniane, praktyki zawodowe, staże.

Zweryfikuj programy stypendialne i socjalne, a także programy studiów, oferty specjalizacji i zajęcia pozauczelniane. Ważne jest także przygotowanie techniczne i merytoryczne placówki. Studia fizyczne w Rzeszowie znajdziesz przede wszystkim na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia fizyczne w Rzeszowie?

Studiowanie to czas rozwoju i zdobywania niepowtarzalnych doświadczeń egzystencjalnych i zawodowych. Na tym etapie najczęściej zawiera się ważne dla rozwoju kariery badawczej i zawodowej znajomości. Nie jest to jednak okres jedynie nauki i godzin spędzanych w bibliotece.

Rzeszów jako miasto akademickie dba o różnego rodzaju atrakcje, które umilą studenckie lata. Właśnie dlatego znajdziesz w nim wydarzenia sportowe, kulturowe, imprezy masowe, ale także targi pracy i festiwale naukowe, które pozwolą zdobyć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Rzeszowskie uczelnie zachęcają studentów do rozwoju naukowo-badawczego. Będziesz miał/a okazję wziąć udział w konferencji naukowej, wystartować w grancie badawczym, działać w kołach naukowych. Możesz także skorzystać z programów ERASMUS, MOST i innych, umożliwiających podjęcie studiów na różnych uczelniach w kraju lub za granicą.

Władze placówek akademickich współpracują również z największymi firmami i instytucjami, opracowując przy tym programy stażowe i oferty praktyk, które studentom i absolwentom pozwalają zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. Wybierz studia fizyczne w Rzeszowie i rozpocznij niepowtarzalną naukową przygodę, która umożliwi Ci rozwój badawczy i interpersonalny.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach fizycznych w Rzeszowie

Pierwszym krokiem do wyznaczenia sobie drogi kariery zawodowej jest decyzja, czy kontynuować naukę na studiach doktoranckich i starać się o pracę na uczelni, czyli wybrać karierę naukową, czy też poszukiwać podobnej formy zatrudnienia gdzie indziej.

Poza uczelnią możliwość pracy naukowej dają ośrodki badawcze, nie tylko w Polsce; na przykład CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych, z siedzibą w Szwajcarii, na przedmieściach Genewy. Warto wiedzieć, że  obecnie rośnie potrzeba popularyzowania nauki i przekazywania jej w ciekawy, nieszablonowy i przystępny sposób. Powstają interaktywne centra naukowe, wystawy, obserwatoria, domy nauki.

Istnieją czasopisma popularno-naukowe, w których jako wykwalifikowany specjalista możesz pisać artykuły zachęcające do zainteresowania się zagadnieniami fizyki. Zaszczepić naukowego bakcyla możesz także prowadząc program telewizyjny, co nie byłoby takim złym pomysłem, wiedząc jak dużo czasu Polacy spędzają przed telewizorem. Inną drogą na karierę zawodową jest znalezienie zatrudnienia w przemyśle różnych branż, na przykład medycznym, farmaceutycznym, farmakologicznym czy technologicznym.

POPULARNE KIERUNKI W RZESZOWIE POLECANE DLA CIEBIE

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET RZESZOWSKI STUDIA FIZYCZNE

Wydział Matematyczno- Przyrodniczy:

 • Fizyka. Specjalności: Fizyka komputerowa w medycynie i przemyśle, Spektroskopowe metody badań nowoczesnych materiałów, Ochrona radiologiczna z dozymetrią i defektoskopią, Fizyka doświadczalna- Ekofizyka, Nauczanie fizyki;
 • Fizyka techniczna. Specjalności: Fizyka laserów i Optoelektronika, Modelowanie komputerowe procesów fizycznych dla przemysłu, Monitoring i inżynieria środowiska, Odnawialne źródła energii, Systemy diagnostyki i obrazowania w medycynie.

dowiedz się więcej

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)