Studia fizyczne Katowice

Studia fizyczne Katowice

Studia fizyczne Katowice

Największy wybór studiów

fizycznych w Katowicach

Odkryj kierunki fizyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia fizyczne Katowicach | woj. śląskie

Studia fizyczne w Katowicach i woj. śląskim to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są Studia fizyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI Z FIZYKĄ W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

SORTOWANIE:

KIERUNKI Z FIZYKĄ W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

Rekrutacja i wymagania na studia fizyczne w Katowicach i Gliwicach

Aby dostać się na studia fizyczne musisz podejść do konkursu świadectw organizowanego rokrocznie w ramach rekrutacji. Komisja rekrutacyjna bierze pod uwagę tylko wyniki z egzaminów maturalnych, warto więc przyłożyć się do matury z fizyki, matematyki i języka obcego.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

STUDIA FIZYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia fizyczne w Katowicach i woj. śląskim?

Wybierasz się na studia fizyczne? Poznaj Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, na którym to prowadzone są studia fizyczne w nowoczesnym wydaniu. Instytut Fizyki tutejszego Uniwersytetu wyposażony jest w bardzo nowoczesną aparaturą badawczą, pozwalającą na wykonywanie ciekawych i ważnych badań fizycznych.

Wyposażone laboratoria, pracownie, nowoczesny sprzęt to z pewnością atuty tutejszej placówki. Każdy student dostaje możliwość korzystania z wyposażenia Instytutu. Studenci uczą się analizować problemy fizyczne, szukają dla nich rozwiązań, opracowują nowe technologiczne, jak i poznają techniki gromadzenia i przetwarzania danych - niezbędnych do rozwoju dziedziny. Czy i ty marzysz o tym, by zostać kolejnym Einsteinem?

Pierwszy krok to poznanie dorobku naukowego dziedziny fizyki, później jego wykorzystanie do opracowywania nowych koncepcji. Jeśli chcesz poznać tajniki fizyki medycznej, technicznej czy materiałowej, zgłoś się na studia fizyczne w Katowicach. Spójrz, jakie kierunki studiów możesz wybrać na tutejszym Uniwersytecie i Politechnice.

 

Studia fizyczne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z nauką na studiach fizycznych w Katowicach i województwie śląskim, wybierzesz jeden z tamtejszych kierunków pierwszego stopnia. Twoja nauka będzie trwała trzy lata lub o pół roku dłużej – w zależności od tego, czy zależy ci na uzyskaniu tytułu licencjata, czy też inżyniera. W pierwszym przypadku będziesz uczył się nieco krócej.

Następnie będziesz mógł pomyśleć o kontynuowaniu kształcenia na studiach magisterskich drugiego stopnia, stanowiących czasowe uzupełnienie trwania poprzedniego etapu kształcenia do pięciu lat. W praktyce oznacza to, że osoby posiadające tytuł licencjata będą uczyć się dwa lata, inżynierowie natomiast półtora roku. Uczelnie w województwie śląskim przygotowały również atrakcyjną ofertę kierunków podyplomowych.

Studia fizyczne możesz realizować w trybie stacjonarnym. Oznacza to, że masz realny wpływ na organizację swojej edukacji. Pamiętaj jednak, aby dokładnie zapoznać się z ofertą szkół wyższych i upewnić się, że dany kierunek można rozpocząć w pożądanym trybie.

czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim

 

Kierunki studiów fizycznych w Katowicach i woj. śląskim

Kierunków fizycznych przygotowanych przez uczelnie w województwie śląskim jest wiele, dlatego możesz mieć pewność, że wśród długiej listy atrakcyjnych propozycji odnajdziesz tę, która sprosta twoim intelektualnym potrzebom i umożliwi uzyskanie cenionych na międzynarodowej arenie zawodowej kompetencji.

Wśród propozycji znajdziesz zarówno te ściśle powiązane z fizyką, jak na przykład fizykę lub theoretical psycics, jak i bardziej interdyscyplinarne, poruszające tematyczny obszar innych pokrewnych dziedzin. Biofizyka oraz fizyka medyczna mogą okazać się doskonałe dla aspirujących fizyków, chcących działać w obszarze powiązanym z medycyną i dziedzinami przyrodniczymi.

 

Kierunki studiów fizycznych w Katowicach i woj. śląskim

 • Biofizyka
 • Fizyka
 • Fizyka medyczna
 • Theoretical physics

czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

 

Gdzie studiować kierunki fizyczne w Katowicach i woj. śląskim

Wybierając kierunki fizyczne w Katowicach i województwie śląskim, wybierasz najwyższą jakość kształcenia, rozwijające wykłady teoretyczne oraz warsztatowe zajęcia praktyczne, dzięki którym twoje rozumienie skomplikowanych zagadnień fizycznych wkroczy na nowy poziom.

Kierunki te możesz realizować na dwóch uczelniach, z których każda cieszy się renomą, długoletnią tradycją akademicką oraz poważaniem w oczach aktualnych i byłych studentów. Pamiętaj, że uczelnie te różnią się realizowanym programem, dlatego powinieneś dokładnie zapoznać się z siatką nauki, aby dokonać odpowiedniego dla siebie wyboru.

Uniwersytet Śląski w Katowicach posiada w swojej ofercie wiele propozycji fizycznych, z których większość ma interdyscyplinarny charakter, doskonale dopasowany do dynamicznie zmieniających się tendencji na rynku pracy. Na Politechnice Śląskiej w Gliwicach możesz podjąć fizykę techniczną, która będzie idealną propozycją dla osób, które dobrze odnajdują się wśród zagadnień ścisłych.

 

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim, na których możesz studiować kierunki fizyczne:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
 • Politechnika Śląska w Gliwicach
czytaj dalej uczelnie w Katowicach i woj. śląskim

 

 

Jakie studia fizyczne w Katowicach i woj. śląskim wybrać, aby mieć dobrą pracę

Bardzo często trudno jest przewidzieć, czy po ukończeniu danego kierunku będziemy mieć szansę na dobrą pracę w zawodzie, nawet, jeżeli zdecydujemy się na realizowanie studiów uznawanych za prestiżowe. Tak naprawdę nie istnieje jedna i uniwersalna recepta na optymalne ukształtowanie swojej edukacyjnej i zawodowej przyszłości, aby przynosiła ona nie tylko ponadprzeciętnie wysokie dochody, ale również pozwalała na rozwijanie pasji oraz realizowanie obranych celów i postanowień.

Jak zatem podjąć decyzję w kwestii wyboru kierunku fizycznego, aby był on najkorzystniejszy? To zależy od wielu czynników. Studia fizyczne są stworzone dla osób ambitnych o wszechstronnych zainteresowaniach obejmujących przede wszystkim dziedziny ścisłe i techniczne, które wykazują ciekawość świata. Absolwenci kierunków fizycznych bez trudu znajdują zatrudnienie w różnego rodzaju laboratoriach, począwszy od farmaceutycznych, przez naukowe, na sądowym skończywszy.

Mogą również związać przyszłość z karierą w oświacie – w roli nauczyciela lub wykładowcy akademickiego najlepiej sprawdzą się ci najbardziej cierpliwi i empatyczni. Fizyka jest nauką, znajdującą zastosowanie w wielu pokrewnych obszarach wiedzy, dlatego jako absolwent będziesz mógł podjąć współpracę ze specjalistami – chemikami, biologami, lekarzami, matematykami lub biotechnologami. Jak sam widzisz możliwości jest wiele.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • Naukowiec
 • Nauczyciel
 • Wykładowca akademicki
 • Nanofizyk
 • Eknofizyk
 • Geofizyk
 • Laborant

 

Popularność studiów fizycznych sprawia, że konkurencja na rynku pracy może okazać się bardzo duża. W staraniach o najbardziej atrakcyjne miejsca zatrudnienia najczęściej wygrywają ci, którzy mogą pochwalić się unikalnymi kompetencjami i szerokimi horyzontami myślowymi. Dlatego jeżeli chciałbyś jak najlepiej wykorzystać czas podczas studiów wyższych, nie rezygnuj z uczestniczenia w programach stażowych, weź udział w międzynarodowej wymianie studenckiej, udaj się do biblioteki wydziałowej celem zgłębienia naukowej literatury omawiającej interesujące cię zagadnienia.

Również w zaciszu domowym możesz zgłębiać tajniki nieznanych wcześniej procesów i zjawisk, które można wytłumaczyć językiem współczesnej fizyki. Pamiętaj, że niezależnie od ostatecznie wybranego kierunku, będziesz miał szansę na dobrą pracę w zawodzie.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim

Każdy przyszły kandydat na studia wyższe prędzej czy później stanie przed wyborem uczelni, na której będzie realizował interesujący go kierunek. Dla wielu osób proces wyboru nie jest pozbawiony wątpliwości – w końcu różnorodność programowa poszczególnych szkół wyższych może przyprawić o zawrót głowy, a fakt, że większość z nich oferuje bardzo wysoką jakość kształcenia wcale nie ułatwia sprawy. Dlatego nim podejmiesz ostateczną decyzję, postaraj się przemyśleć kilka zasadniczych kwestii.

Przede wszystkim upewnij się, że kierunek, który wybrałeś, znajduje się w ofercie interesującej cię uczelni wyższej. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie internetowej placówki. Zajrzyj na nią również, aby poznać plan zajęć oraz zgłębić informacje na temat organizacji kształcenia.

Weź udział w dniach otwartych. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się rozkładowi budynku od wewnątrz, zapoznać się z wyposażeniem pracowni, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla takich kierunków, jak fizyczne. Cennych informacji na temat poziomu kształcenia mogą dostarczyć ci opinie aktualnych i byłych studentów. Bez trudu odnajdziesz je na wielu stronach internetowych.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

 

Czy warto iść na studia fizyczne w Katowicach i woj. śląskim

Fizyka jest jedną z tych dziedzin nauki, które mogą wyjaśnić wiele zjawisk zachodzących w otaczającej nas przyrodzie. Ponadto szeroka wiedza ogólna, dzięki której istnieje możliwość rozwiania wątpliwości o świecie przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Między innymi dlatego kierunki fizyczne są tak chętnie realizowane przez młodych, głodnych wiedzy ludzi.

Jesteś świeżo upieczonym maturzystą lub uczniem szkoły średniej i wkrótce czeka cię wybór dalszej ścieżki kształcenia? Zastanawiasz się, czy warto rozpocząć kształcenie na studiach fizycznych w Katowicach i woj. śląskim? Odpowiedź na to pytanie może nie być jednoznaczna. Po pierwsze powinieneś zastanowić się, co chciałbyś osiągnąć dzięki studiom wyższym. Czy mają one być środkiem umożliwiającym rozwijanie zainteresowań?

Czy może zależy ci na uzyskaniu kompetencji przydatnych w przyszłym życiu zawodowym? Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej współczesnych pracodawców określa posiadanie wyższego wykształcenia jako warunek konieczny do starania się o pracę na konkretnym stanowisku. Zadbać o jego uzyskanie powinni postarać się przede wszystkim ci, którzy marzą o rozpoczęciu kariery na wysokich stanowiskach, na przykład związanych z nauką.

Jako potencjalny kandydat na studia, który rozważa rozpoczęcie kształcenia fizycznego, powinieneś zdawać sobie sprawę z wymagań rekrutacyjnych. Powinieneś postarać się zatem o uzyskanie wysokich wyników z takich przedmiotów maturalnych, jak matematyka, fizyka oraz język angielski. Oczywiście procedury kwalifikacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni wyższej.

Kiedy zechcesz odpocząć od trudów nauki lub po prostu pomyślisz o spędzeniu wolnego czasu w gronie najbliższych, wybierzesz się do jednej ze śląskich kawiarni, odwiedzisz tamtejsze urokliwe uliczki, odwiedzisz wybrane teatry, kina, opery lub udasz się na skosztowanie regionalnych przysmaków do tamtejszych restauracji. Atutów wynikających z kształcenia w województwie śląskim jest wiele, dlatego warto, abyś rozważył właśnie ten ośrodek akademicki.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach fizycznych

Studia fizyczne przygotowują przyszłych pracowników różnych działów gospodarki oraz zaplecza naukowego, niezbędnego w rozwoju technologii stosowanych w produkcji, obronności, czy w przemyśle. Innowacyjne przedsiębiorstwa, sektor ochrony środowiska, energetyczny czy finansowy - to dziedziny, w których fizycy znajdują zatrudnienie. Fizycy techniczni niezbędni są w branży IT, komputerowej, są wsparciem dla osób tworzących oprogramowanie.

Absolwenci studiów fizycznych w Katowicach mają możliwość podjęcia pracy w laboratoriach naukowych, jak i laboratoriach specjalizacyjnych, zajmujących się badaniem zagadek i tajemnic. Im bardziej wyspecjalizujecie się w obranej dziedzinie, tym ciekawszą pracę znajdziecie dla siebie.

Po studiach fizycznych w Katowicach będziecie mieć solidne podstawy wiedzy i umiejętności do wykorzystania w życiu zawodowym. Efektywne wykorzystanie potencjału studiów fizycznych z pewnością przełoży się na Wasz sukces finansowy. Warto dbać o doświadczenie i aktualizować swoją wiedzę cały czas, nawet po ukończeniu studiów.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET ŚLĄSKI - STUDIA FIZYCZNE

Studia fizyczne możecie podjąć na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii na kierunkach:

Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii

 • fizyka - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne, spec. nanofizyka i materiały mezoskopowe - modelowanie i zastosowanie (studia w języku angielskim)
 • biofizyka - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • fizyka medyczna - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • fizyka techniczna - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • geofizyka - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • ekonofizyka - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,

dowiedz się więcej>

 


POLITECHNIKA ŚLĄSKA - STUDIA FIZYCZNE

Centrum Naukowo-Dydaktyczne

 • fizyka techniczna, studia I stopnia, stacjonarne

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)